O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Marc Chagall – malarz aniołówPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

W Nicei znajduje się oryginalne muzeum poświęcone tylko jednemu malarzowi, co ciekawe zostało otwarte jeszcze za jego życia w 1973 roku. Muzeum Marca Chagalla posiada wyjątkową siłę wyrazu, a pełne wyobraźni i kolorów płótna pięknie kontrastują z bielą ścian. Znajdują się tam imponujące obrazy o tematyce religijnej, nawiązujące głównie do Starego Testamentu.

W przypadku Marca Chagalla trudno mówić o jednym konkretnym stylu malarskim, w jego dziełach można odnaleźć surrealizm, sztukę naiwną, impresjonizm, ale chyba na większości odbiorców największe wrażenie robią żywe, wspaniale dobrane kolory. Jaka była droga czołowego malarza–kolorysty?

Narodowe Muzeum Marca Chagalla Nicea

Narodowe Muzeum Marca Chagalla, Nicea, fot. grandpalais.fr

Światowej sławy malarz urodził się w 1887 roku, niedaleko Witebska w Imperium Rosyjskim (obecnie Białoruś). Pochodził z rodziny żydowskiej, a jego prawdziwe imię i nazwisko brzmiało: Mojsza Zacharowicz Szagałow, w dzieciństwie był przezywany „Moszka”. Jego korzenie miały niezmierny wpływ na ukształtowanie drogi twórczej. A początki kariery wcale nie były takie łatwe, Chagall był najstarszym z dziewięciorga rodzeństwa, jego matka zajmowała się domem, a ojciec był prostym sprzedawcą (Nie miał tak łatwego startu, jak na przykład Pablo Picasso, którego ojciec był cenionym rysownikiem, a on sam wieku 17 lat miał już swoją małą pracownię malarską).

Marc Chagall | ok. 1920, Paryż, fot. Courtesy of the Jewish National University Library, źródło: segulamag.com

Marc Chagall | ok. 1920, Paryż, fot. Courtesy of the Jewish National University Library, źródło: segulamag.com

W wieku 19 lat wyjechał do Petersburga, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki. Pierwszym sukcesem początkującego artysty było otrzymanie stypendium umożliwiającego wyjazd do Paryża. Tam młody Chagall związał się z modną wówczas grupą artystów skupionych wokół dzielnicy Montparnasse. Cztery lata później Marc Chagall miał już pierwszą wystawę indywidualną w popularnej wówczas berlińskiej galerii „Der Sturm”.

Marc Chagall Bella Rosenfeld

Marc Chagall Les Amoureux aux Fruits ou Deux Tetes (Marc i Bella) | 1950, własność prywatna

Po kilku latach wrócił w rodzinne strony, gdzie został komisarzem sztuk pięknych w obwodzie witebskim, a nawet założył Akademię Sztuk Pięknych w Witebsku. Poślubił swoją pierwszą żonę – Bellę, również Żydówkę, pochodzącą z jego rodzinnych stron. W późniejszych latach został zmuszony opuścić Rosję z powodu tematyki jego prac, która kłóciła się z nową ideologią sowiecką. Następnie wraz z rodziną osiedlił się w Paryżu, jednak pracował w różnych miejscach na terenie Europy i nie tylko. W 1931 roku został zaproszony do Palestyny, gdzie namalował cykl obrazów do Starego Testamentu.

Marc Chagall Upadły Anioł

Marc Chagall Upadły Anioł | 1923-47, kolekcja prywatna

W 1935 roku przyjechał do Polski, gdzie zetknął się z antysemityzmem i wizją przyszłej zagłady przez hitlerowskie Niemcy. Jego obrazy wówczas „posmutniały”, nabrały ciemniejszych i ponurych barw. Jego przeczucia się sprawdziły, kiedy Niemcy opanowały również Francję, w 1941 roku musiał uciekać z powodu swego pochodzenia, choć nie był praktykującym Żydem. Okres wojny był bolesny dla malarza, nie tylko z przymusu ucieczki do USA, ale też z powodu nagłej śmierci swojej żony. Chagall osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie mieszkał do 1948 roku. W tym czasie rozwijał swoje talenty, nie tylko malarskie, tworzył liczne dekoracje i kostiumy do oper i baletów.

Marc Chagall La Commedia dell'Arte

Marc Chagall La Commedia dell’Arte | 1958, fot. kunst-im-oeffentlichen-raum-frankfurt.de

Industrialny krajobraz Nowego Jorku znudził się artyście, który poszukiwał światła i kolorów, w 1948 roku postanowił wrócić do Francji, najpierw osiedlił się w Paryżu, następnie kupił dom w Vence (na południu Francji, niedaleko Nicei). W 1952 roku wziął ślub ze swoją drugą żoną – Valentiną Brodsky, również Rosjanką i Żydówką. Malarstwo tego okresu jest żywe, nasycone kolorami, radością i miłością. Chagall zaczyna także pracować na ceramiką, wynajmuje studio w tym samym miejscu co Pablo Picasso.

Marc Chagall witraż

Witraż autorstwa Chagalla w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku

W okresie spędzonym na Południu Francji powstają niezliczone dzieła, które są tak charakterystyczne dla stylu Marca Chagalla. Artysta pracuje w różnych częściach Francji, ale też świata. Wówczas właśnie powstają słynne witraże w Metz, Reims, a także w Jerozolimie, czy w Nowym Jorku. W Operze Paryskiej tworzy słynne freski, a także w Operze w Nowym Jorku.

Marc Chagall Opera Garnier sufit

Marc Chagall, Sufit paryskiej Opery | 1962, Opéra Garnier, Paryż

Po pięknym i owocnym życiu, malarz umiera w wieku 98 lat, został pochowany w Saint-Paul de Vence, miasteczku artystów na Południu Francji.


Marchesseau D., Chagall, ivre d’images, Gallimard, France, 1995


Pierwotnie artykuł ukazał się na portalu Jeszcze dalej niż Południe >>

Anna Łappo-Malosse

» Anna Łappo-Malosse

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka sztuki i historii. Na co dzień mieszka we Francji, gdzie pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence. Hobbystycznie prowadzi bloga "Jeszcze dalej niż Południe" o sztuce, kolorach i smakach na Południu Francji (jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com)

Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


3 thoughts on “Marc Chagall – malarz aniołów

  1. Ciekawostka: W tak popularnym ostatnio turystycznie Izraelu, w Jerozolimie w parlamencie można za darmo zobaczyć dzieła Chagalla specjalnie dla Knesetu zaprojektowane. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »