Redakcja

Nasi autorzy • Edycja tekstu

Niezlasztuka.net jest portalem edukacyjnym, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat sztuki oraz promocja artystów. Na portalu można znaleźć eseje na temat sztuki, recenzje książek, opisy zabytków, galerie prac polskich i zagranicznych artystów oraz informacje o bieżących wydarzeniach ze świata sztuki. Nasze artykuły publikujemy w sposób ciągły – minimum dwa razy w tygodniu.

Współpracuje z nami pokaźna ekipa ludzi, którzy współtworzą Niezłą Sztukę. Są to osoby z ogromną energią i pędem do zmiany świata na lepszy, mądrzejszy, pasjonaci, których łączy chęć dzielenia się swoją wiedzą w celu promowania sztuki w Polsce.


Chcesz dołączyć do naszej redakcji? Zapraszamy!
Zapoznaj się ze » wskazówkami dotyczącymi przygotowania publikacji «

Wydawcą portalu jest Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”
Nr ISSN 2450-2790
KRS: 0000547627 • NIP: 7282801446 • REGON: 360990179
tel.: +48 668 336 525 (Dana), +48 796 155 125 (Joanna)


Redakcja:

DANA TOMCZYK-DOŁGIJredaktor naczelna – absolwentka informatyki na PŁ oraz historii sztuki na UŁ, koordynatorka projektu.

JOANNA MAJEWSKAredaktor naczelna – absolwentka historii sztuki na UŁ, koordynatorka projektu.

Zuzanna Słomkowska, niezła sztukaZUZANNA SŁOMKOWSKA młodsza asystentka redakcji. Studentka twórczego pisania na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła klasę z maturą międzynarodową w IV LO w Łodzi, tylko po to, żeby jeszcze bardziej docenić język polski. W wolnym czasie czyta, ogląda i czasami coś napisze. Przeczyta wszystko, co da się jej do ręki, o ile akurat ręka ta nie jest zajęta głaskaniem króliczki – Trusi.

Karolina Jędrzejczak, niezła sztukaKAROLINA JĘDRZEJCZAKmłodsza asystentka redakcji. Studentka twórczego pisania na Uniwersytecie Łódzkim, która swoją miłość do czytania, pisania i sztuki realizuje, poprzez działanie w zespole portalu niezlasztuka.net.

kontakt[a]niezlasztuka.net


Nasi autorzy:

Adam Drozdowski

Adam Drozdowski: absolwent i asystent w Instytucie Historii Sztuki UŁ. Laureat nagrody za najlepszą pracę magisterską obronioną na Uniwersytecie Łódzkim w 2016 r. Prowadzi zajęcia z zakresu historii mody XIX i XX w. oraz związków mody ze sztuką. Jego zainteresowania naukowe to międzywojenna moda kobieca, wątki emancypacyjne w modzie kobiecej XX w., związki mody i sztuki, historia łódzkiego środowiska modowego i wzornictwa przemysłowego w zakresie włókiennictwa. Kończy proces obrony rozprawy doktorskiej Współpraca między łódzkimi zakładami włókienniczymi a Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Łodzi w latach 1945-1989. Jest członkiem Association of Dress Historians w Londynie. Należy również do Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

Zobacz arty­kuły »

Adam Mazur

Doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki i amerykanista, adiunkt na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kurator wystaw, redaktor antologii i katalogów. Autor tekstów i książek poświęconych sztuce współczesnej. Specjalizuje się w fotografii, której poświęcił m.in. książki: Kocham fotografię. Teksty z lat 1999‒2009 (2009), Historie fotografii w Polsce 1839‒2009 (2010), Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000 (2012), Głębia ostrości. Eseje o fotografii polskiej po 1945 roku (2014), Po końcu fotografii (2018). Laureat nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i nagrody krytyki artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Zobacz arty­kuły »

Adrianna Hess

Z wykształcenia i z zamiłowania redaktorka językowa, niepoprawna pasjonatka malarstwa. Absolwentka liceum plastycznego, które pogłębiło jej wrażliwość na sztukę. Fascynują ją historie zamknięte na płótnach, czyniące pozornie banalne dzieła niezwykłymi. Dąży do spotkań z ulubionymi mistrzami w różnych miejscach świata.

Zobacz arty­kuły »

Agata Dobosz

Absolwentka twórczego pisania i edytorstwa, magister antropologii literatury, teatru i filmu. Interesuje się kulturą szeroką pojętą, szczególnie sztuką i literaturą XIX i XX wieku. Nie wyobraża sobie dnia bez książki, muzyki, kilku obrazów i sportu.

Zobacz arty­kuły »

Agata Iżykowska

Studentka MISHiS na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się performatyką i teatrem współczesnym. Jej ulubione performance to te, które poruszają aktualne tematy społeczno-politycze. Jest stażystką w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i uwielbia warsztaty edukacyjne z dziećmi.

Zobacz arty­kuły »

Agata Jóźwiak

Malarka, uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka albumu: „W głąb krajobrazu. Pejzaże Karpat Polskich”. Propaguje malarstwo pejzażowe i klasyczne. Lubi zdobywać wiedzę i dzielić się nią. Zakres jej zainteresowań to: relacja artysty i natury na przestrzeni wieków, sztuka dziewiętnastego wieku, sztuka Chin i Japonii.

Zobacz arty­kuły »

Agata Lizak

Absolwentka prawa, którą interesuje również historia sztuki. Lubi przede wszystkim malarstwo z XIX i I poł. XX wieku, a także architekturę – zwłaszcza romańską oraz modernistyczną w wydaniu przedwojennym.

Zobacz arty­kuły »

Agata Mendrychowska

Historyczka sztuki, redaktorka książek, m.in. Wojciecha Wilczyka Niewinne oko nie istnieje, dzienników Teresy Tyszkiewiczowej Notatki (1940-1983) oraz katalogów wystaw. Kuratorka w Atlasie Sztuki.

Zobacz arty­kuły »

Agata Wesołowska

Urodziła się w 1980 r. we Włocławku; obecnie mieszka w Toruniu, gdzie ukończyła studia m.in. z socjologii (doktorat), filozofii, dziennikarstwa i historii sztuki. Pracuje jako przewodniczka miejska, edukatorka oraz pilotka wycieczek (polskich i zagranicznych). Prowadziła zajęcia, w tym poetyckie, dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Toruniu, również dla osób z dysfunkcją wzroku. Debiutowała w liceum na łamach „Gazety Kujawskiej”. Dotychczas swoje wiersze publikowała na łamach pisma artystycznego „Undergrunt”, „Czasopisma Artystycznego Nestor” oraz w wydawnictwach pokonkursowych (jest finalistką licznych konkursów poetyckich, m.in. w Cieszynie, Zielonej Górze, Parczewie, Krzywogońcu, Radomsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krasnymstawie, Płocku, Cieszanowie). Tytuły tomików pokonkursowych/antologii wierszy z jej utworami to np.: „Taniec do skrzypiącej płyty” (2018), „Bez-Kresy” (2018), „Odblaski nocy” (2018), „Upojeni naszym życiem” (2019), „Krajobrazy słowa” (2019), „Zarazy wszystkie” (2020). Wielokrotnie angażowała się w projekty artystyczne, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej i Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, na potrzeby której opracowała katalog wystawy „Dendra” Moniki Mausolf. Odbyła też liczne staże i praktyki, np. w toruńskim Muzeum Okręgowym i Etnograficznym. W 2015 r. nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego AKAPIT ukazała się współredagowana przez nią książka, zatytułowana „Coaching i tutoring – w stronę nowoczesnej pracy dydaktycznej”. Ponadto publikowałam w wielu monografiach zbiorowych i czasopismach naukowych, w których znalazło się ponad 40 jej tekstów z zakresu doradztwa zawodowego, etyki, polityki społecznej, pracy socjalnej, edukacji permanentnej, antropologii społecznej, historii sztuki i kultury. Poza literaturą pasjonuję się rozwojem osobistym, edukacją globalną, kinem, zwiedzaniem oraz szaradami anagramowymi.

Zobacz arty­kuły »

Agata Wójcik

Agata Wójcik – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Sztuki i Designu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wykłada historię designu i projektowania graficznego. Autorka książki „Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana” (Kraków 2022). Zajmuje się historią polskiego designu, zwłaszcza architekturą wnętrz i meblarstwem początku XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Bartków

Historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, autorka wystaw, koordynator autorskiego projektu poświęconego niezależnej sztuce polskiej lat 80. XX wieku, autorka spotkań edukacyjnych z zakresu historii sztuki. Interesuje się polską sztuką XIX i XX stulecia, architekturą kaplic Bożego Grobu oraz przedwojennych miejsc uzdrowiskowych w Polsce. Prywatnie niepoprawna wielbicielka jamników i beagli.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Gawrońska

Wrocławianka, historyk sztuki i filolog francuski. Uwielbia architekturę: tę monumentalną i tę całkiem zwykłą, wraz z wszystkimi jej drobnymi detalami, na które na co dzień mało kto zwraca uwagę. Nic nie powstrzyma jej przed wejściem do starych kamienic, jeśli ktoś nieopatrznie zostawi otwartą bramę. Podziwia wszelkie rzemiosło artystyczne.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Pasztor

Agnieszka Pasztor – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historia sztuki, kustosz zbiorów sztuki Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, autorka książki „Znani Artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”, która ukaże się w marcu. Przez wiele lat tworzyła autorskie programy radiowe. Wykładała historię sztuki. Interesuje się filmem.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Skolasińska

Zawodowo literaturoznawczyni i redaktorko-korektorka. W istocie - powolna miejska rowerzystka i zaciekła spacerowiczka. Sztuka ją fascynuje jako ludzki dialog z rozmaitymi intrygującymi widokami.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Świerzy

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Obecnie pracownik Muzeum Częstochowskiego. Autorka artykułów z dziedziny historii sztuki oraz kuratorka wystaw czasowych. Interesują ją zagadnienia związane ze sztuką polska przełomu XIX i XX w. oraz rzeźbą barokową.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Taborska

Agnieszka Taborska, pisarka, romanistka, historyczka sztuki, znawczyni surrealizmu. Napisała „kultowych” Spiskowców wyobraźni. Surrealizm; zbiory opowiadań Wieloryb, czyli przypadek obiektywny i Nie tak jak w raju; mistyfikacje literackie Senny żywot Leonory de la Cruz i Niedokończone życie Phoebe Hicks; Okruchy amerykańskie; Książki do pisania: Paryż surrealistyczny, Bretania, Providence; Abecadło Topora; Archipelagi Rolanda Topora; Człowieka, który czeka. Pandemię na mansardzie; Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć. Jej baśnie dla dzieci i dorosłych były nagradzane w Polsce i w Niemczech. Na kanwie jej twórczości – tłumaczonej na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, koreański i japoński – powstały filmy animowane, opera, sztuka teatralna, spektakl lalkowy i słuchowisko radiowe. Tłumaczka Philippe’a Soupaulta, Gisèle Prassinos, Rolanda Topora i Spaldinga Graya. Mieszka w Warszawie i w Providence (USA), gdzie wykłada historię sztuki i literatury w Rhode Island School of Design.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Warnke

Krytyczka literacka, dziennikarka. Pisze o literaturze, języku, fotografii i wszystkim, co pomiędzy słowem a obrazem. Uwielbia książki obraz(k)owe, literackie eksperymenty w duchu OuLiPo oraz reportaż w każdej postaci.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Żuber

Absolwentka MISH na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach którego studiowała historię sztuki i italianistykę. Jej zainteresowania badawcze to sztuka XIX i XX wieku, a głównie rzeźba. Fascynuje ją także ceramika – zarówno ta dawna, jak i całkiem współczesna. Na co dzień można ją spotkać w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pracuje jako edukator, a w czasie wolnym – w pracowni ceramicznej wśród rzeźb i naczyń.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Drewniak

Uczennica krakowskiego liceum na profilu artystycznym. Nieodwracalnie zafascynowana sztuką i literaturą, z którymi to – wbrew radom rozsądnych ludzi – wiąże swoją przyszłość.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Janiszewska

Na co dzień kustoszka malarstwa niderlandzkiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, czasami wykładowczyni akademicka. W wolnym czasie autorka bloga www.otulinablog.pl, którym próbuje przekonać, że kontakt ze sztuką wcale nie musi być trudny.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Karkowska

Aleksandra Karkowska to autorka międzypokoleniowych książek Banany z cukru Pudru, Na Giewont się patrzy, Marsz, marsz BATORY. Od 2015 roku prowadzi Oficynę Wydawniczą Oryginały. Działa społecznie na warszawskiej Sadybie. Kocha fotografie i podróże.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Łabno

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się muzealnictwem, restytucją dóbr kultury i sztuką polską XIX w. Pasjonatka malarstwa Ruszczyca, długich rozmów i spaghetti w każdej postaci.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Stempińska

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie pracuje w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Interesuje się sztuką późnośredniowieczną, nowożytną i sztuką XIX-wieczną. Prywatnie wielbicielka herbaty i literatury fantastycznej.

Zobacz arty­kuły »

Aleksy Wójtowicz

Student, praktyk, teoretyk. Interesuje go historia twórczości w ujęciu społeczno-politycznym. Obecnie zajmuje się realiami oraz krytyką rynku młodej sztuki i ilustracji. Dla przyjemności zbiera pliki .jpg i ciekawostki. Fan sztuki radzieckiej, art brutu, weimarskiego ekspresjonizmu i realizmu „społecznego” (social realism, american scene painting) początku XX w. Tym zagadnieniom, jak i kilku innym poświęca notki na blogu ARE YOU REALLY FROM THE ART WORLD.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Czuber-Filonik

Sztuka w jej życiu jest obecna od lat, lubi jej poświęcać czas tzn. przyglądać się jej, analizować, czytać o niej i szperać w poszukiwaniu ciekawych informacji. Po maturze z historii sztuki skończyła policealne studium architektury. Jest żoną rzeźbiarza, matką trójki dzieci, a obecnie, po wielu latach, wreszcie studentką muzeologii, kierunku, który w pełni odzwierciedla jej zainteresowania. Uważa, że na robienie tego co lubimy nigdy nie jest za późno. Powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie...” pasuje do niej jak ulał.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Francikowska

Absolwentka filologii francuskiej i historii sztuki. Jej największym marzeniem jest połączenie dwóch pasji - tej prawdziwej (sztuka) i wmówionej sobie (francuski) - czyli praca w Luwrze.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Meryńska

Studentka 3 roku historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasjonatka głównie polskiej i światowej sztuki XX wieku. W wolnej chwili pasjonatka podróży i dobrej lektury.

Zobacz arty­kuły »

Andrzej Lemieszek

Hobbistycznie interesuje się sztuką, ma słabość do Witkacego, a w tym przypadku próbował połączyć kilka faktów pod wpływem jakiegoś impulsu. Jest lekarzem.

Zobacz arty­kuły »

Andrzej Osiński

Urodzony w 1968 r. historyk sztuki, eseista, recenzent nagrań muzyki poważnej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – Delegaturze w Krośnie, gdzie opiekuje się i nadzoruje prace remontowe przy obiektach architektury sakralnej i mieszczańskiej. Pasjonat muzyki klasycznej, literatury i Beskidu Niskiego.

Zobacz arty­kuły »

Ania Rudólff

Absolwentka histo­rii sztuki, anioł nie kobieta, wolon­ta­riusz łódz­kiej fun­da­cji dr Clown;

Zobacz arty­kuły »

Anita Kozek-Kapuścińska

Radca prawny i historyk sztuki. Prawo i historię sztuki ukończyła na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W ramach programu wymiany studenckiej Erasmus studiowała także na Wydziale Prawa na University of Eastern Finland w Joensuu. Po ukończeniu studiów odbyła roczny kurs prawa własności intelektualnej w Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w kancelariach radcowskich i adwokackich. Własną działalność gospodarczą prowadzi od listopada 2013 r. Interesuje się szeroko pojętym prawem własności intelektualnej, ochroną danych osobowych oraz prawnymi aspektami sztuki w zakresie działalności artystycznej, obrotu dziełami sztuki i ochrony dziedzictwa kulturowego. Blog, na którym znajdziecie więcej artykułów na temat prawa w kulturze: http://prawochronisztuke.pl

Zobacz arty­kuły »

Marczak Anna

Pochodząca z nad morza studentka ASP w Warszawie. W kręgu jej zainteresowań leży głównie malarstwo i wszelkiego rodzaju działania w przestrzeni publicznej. Lubi dużo rozmawiać o sztuce ze znajomymi artystami, nieartystami oraz spotkanymi ludźmi na ulicy. 

Zobacz arty­kuły »

Anna Arno

Ur. 1984. Ukończyła Sarah Lawrence College oraz historię sztuki w Institute of Fine Arts, New York University. Opublikowała m.in. biografię Paula Celana „Tam, za kasztanami, jest świat” (Wydawnictwo Literackie, 2021), „Kot. Opowieść o Konstantym A. Jeleńskim” (Iskry, 2020), „Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński” (Znak, 2013), „Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn–Becker” (słowo/ obraz terytoria 2015) oraz tomy opowiadań: „Okna” (Zeszyty Literackie, 2014), „Ten Kraj” (Wydawnictwo Literackie, 2018) i „Ciało” (Austeria, 2021). Tłumaczy z francuskiego i angielskiego (ostatnio „Godziny włoskie” Henry Jamesa). Współwłaścicielka Wydawnictwa Próby. Wydawnictwo Próby

Zobacz arty­kuły »

Anna Artymowska

Historyk, muzealnik, edukator, artysta. Zawodowo zajmuje się edukacją kulturalną i pracą artystyczną, zarówno w państwowych instytucjach kultury jak i organizacjach NGO. Od 6 roku życia występuje na muzycznych scenach - od klasycznej opery, przez reggae, po jazz. Wyznaje i ufa sztuce - niezbędnemu wytworowi ludzkiej egzystencji.

Zobacz arty­kuły »

Anna Cirocka

Historyk sztuki, interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Prowadzi bloga annacirocka.blogspot.com. Mieszka w Gdańsku.

Zobacz arty­kuły »

Anna Dąbrowska

Na co dzień prawniczka pracująca w międzynarodowym banku. Po godzinach pasjonatka sztuki. W sztuce najbardziej interesuje ją odrealnienie, baśniowość, pomieszanie elementów realnych z tymi zupełnie fantastycznymi i przedstawianie w ten sposób swojej wizji świata.

Zobacz arty­kuły »

Anna Dzierżyc-Horniak

Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, historyczka sztuki. Specjalizuje się w sztuce współczesnej, w szczególności w sztuce polskiej lat 60-80. XX wieku. Lubi pisać o twórczości artystek. Członkini Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA oraz Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata (PISnSŚ). Autorka monografii „Kartki zapisane gestem. Twórczość malarska Marii Stangret-Kantor w latach 1957-2005” (2005) oraz „Początki są zawsze najważniejsze… Geneza i działalność Galerii Foksal. Teksty programowe, wystawy, wydarzenia, artyści, 1956-1970” (2019). Publikowała m.in. w „Sztuce i Dokumentacji”, „Art of the Orient”, „Art Inquiry. Recherches sur les arts”, „Rocznikach Humanistycznych”, „Pamiętniku Sztuk Pięknych”, a także w wielu wydawnictwach zbiorowych.

Zobacz arty­kuły »

Anna Florek

Historyk sztuki, muzealnik, pozłotnik. Kuratorka wystaw m.in: Świat przywołany - wystawa kultury żydowskiej; Edmund Cieczkiewicz. Melancholia, Bicepsy Sądecczyzny. Wystawa o przedwojennym sporcie. Autorka artykułów z historii sztuki oraz opracowań w wydawnictwach muzealnych. Odpowiedzialna za opracowanie scenariusza i scenografii pracowni szewskiej i stolarskiej z przełomu XIX/XX w. w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Organizatorka cyklicznej imprezy Kiermasz Staroci oraz akcji 2 życie książki.

Zobacz arty­kuły »

Anna Jędrzejczak-D’Agostino

Z wykształcenia niderlandystka, z zawodu tłumaczka, aspirująca pisarka. Miłośniczka Rembrandta, którego – mieszkając w Amsterdamie – ma pod nosem. Na facebooku i instagramie prowadzi profil „W łóżku z Rembrandtem”, gdzie na luzie opowiada o swojej wielkiej pasji.

Zobacz arty­kuły »

Anna Krawczyk

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, asystentka w Zbiorach Sztuki Polskiej do 1914 r. Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się sztuką międzywojenną, kazimierską kolonią artystyczną, a szczególnie twórczością Antoniego Michalaka. Współpracowała m.in. z „Newsweekiem”, „Magazynem Szum” i „Spotkaniami z zabytkami”.

Zobacz arty­kuły »

Anna Król

Dr nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki, muzealnik, kurator, aranżer wystaw, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego; starszy kustosz i kurator w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, prowadzi zajęcia na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP i wykłada historię sztuki na Wydziale Reżyserii i Dramatu na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego (dawniej PWST). Zajmuje się sztuką polską i obcą XIX i XX wieku oraz najnowszą, dawną sztuką japońską, japonizmem, muzealnictwem i wystawiennictwem.

Zobacz arty­kuły »

Anna Krzpiet

Absolwentka humanistyki cyfrowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; tytuł magistra ze specjalnością sztuka uzyskała w 2018 r. Obecnie rozpoczęła studia doktoranckie i zajmuje się sztuką, estetyką współczesną, a także nowymi zjawiskami związanymi z kulturą popularną. Od 2013 r. aktywnie współpracuje z fundacjami i galeriami sztuki w Polsce i za granicą.

Zobacz arty­kuły »

Anna Łappo-Malosse

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka sztuki i historii. Obecnie mieszka na południu Francji, gdzie w pobliskich miejscowościach znajdują się muzea Picassa, Renoira, Chagalla, Matisse'a, Bonnarda i wielu innych artystów, którzy odwiedzali region Lazurowego Wybrzeża w poszukiwaniu światła i malowniczych widoków. Artyści, kolory i smaki były inspiracją utworzenia bloga „Jeszcze dalej niż Południe” (jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com)

Zobacz arty­kuły »

Anna Manicka

Dr Anna Manicka, ur. 1964. Historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka licznych publikacji i wystaw, m.in. „Salvador Dali ilustrator. Prace z kolekcji Hannelore Neumann i Helmuta Rebmanna”, [z dr Dorotą Folgą], Muzeum Narodowe w Warszawie, dalej MNW, 2005 (kat.); „Párbeszéd fekete-fehérben. Lengyel és Magyar grafika 1918-1939, Dialogue in Black and White. Polish and Hungarian Prints 1918-1939” [z dr Katalin Bakos], MNW-Nemzeti Galerie, Budapeszt, 2009 (cat.); „Marc Chagall”, MNW 2022. Autorka powieści kryminalnej o tematyce muzealnej pt. „Czuła Trucizna”, Warszawa 2009. Niegdyś posiadaczka jamnika Timmmy’ego, obecnie współdzieli miejsce zamieszkania z domowym arystokratą, jeżem o imieniu Monte Christo.

Zobacz arty­kuły »

Anna Skurska

Literaturoznawca, absolwentka filologii na Uniwersytecie Łódzkim. Naukowo zajmuje się literaturą okresu międzywojnia, pokątnie czyta fantastykę. Kiedy tylko może, ucieka w góry i/lub tańczy.

Zobacz arty­kuły »

Anna Sokulska

Długoletnia edukatorka współpracująca m.in. z MNK, Muzeum Etnograficznym, MuFo, Wawelem oraz MCK. Dla tych instytucji, poza tradycyjnym oprowadzaniem i prowadzeniem lekcji muzealnych, przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci, a także spacery i specjalne oprowadzania tematyczne. Jest również licencjonowaną przewodniczką miejską oraz miłośniczką Krakowa, co przejawia się współpracą z PTTK i pisaniem tekstów do przewodników m.in. po Podgórzu, Zabłociu czy Przewodniczek po Krakowie. Prowadzi na Facebooku stronę „Kultura – w sieci myśli”, gdzie zamieszcza m.in. dzieła z kolekcji online w różnych kontekstach. Poza sztuką i Krakowem, uwielbia chodzić po górach, jeździć na rowerze i czytać książki.

Zobacz arty­kuły »

Anna Szczodrak

Historyk sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie muzealnictwa. Obecnie kierownik Działu Sztuki w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Autorka licznych wystaw i publikacji dotyczących różnorodnych tematów z zakresu pracy działu takich jak: malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne. Najnowsza publikacja to: „Józef Gielniak (1932 – 1972). Katalog prac ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”, 2022. Inne: „Friedrich August Tittel (1782 – 1836). Katalog grafik ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”, 2017 (współautor: Katarzyna Kułakowska). „Grafika dziewiętnastowiecznych grafików kowarskich w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze” w: „Krajobraz i ludzie na pograniczu śląsko-saksońskim”, 2014.

Zobacz arty­kuły »

Anna Zelmańska-Lipnicka

Anna Zelmańska-Lipnicka – doktorantka IS PAN w Warszawie, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą Januszowi Strzałeckiemu pod kierunkiem prof. Joanny M. Sosnowskiej. W 1997 roku ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a w 2016 roku Krytykę Artystyczną w ASP w Gdańsku. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół artystów przybyłych po II wojnie światowej na Wybrzeże Gdańskie, a także twórców związanych z K.P. Jest stypendystką MKiDN, IS PAN, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Sopotu.

Zobacz arty­kuły »

Anna Zielazny

Absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją przygodę ze sztuką kontynuuje jako przewodniczka w malowniczym portugalskim mieście, Porto. W wolnych chwilach czyta książki, uprawia jogę i podziwia uroki przyrody.

Zobacz arty­kuły »

Apolonia Filonik

Absolwentka historii sztuki UW i studentka filologii włoskiej UKSW - nieprzypadkowo, bo tak stara się łączyć swoje dwie największe pasje: sztuki piękne i naukę języków obcych. Współpracowała (owocnie) z londyńską galerią sztuki współczesnej Gimpel Fils. W wolnym czasie, by nacieszyć zmysły, lubi wybrać się na spektakl baletowy.

Zobacz arty­kuły »

Barbara Kozak

Dr Barbara Kozak jest literaturoznawczynią, jej zainteresowania naukowe, dydaktyczne i prywatne obejmują historię, literaturę i kulturę Rosji od czasów najdawniejszych do współczesności. Pracuje w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest feministką, wegetarianką, miłośniczką kotów i domowych wypieków.

Zobacz arty­kuły »

Barbara Lekarczyk-Cisek

Polonistka, miłośniczka malarstwa i muzyki barokowej, a także dobrej literatury i kotów. Autorka wielu publikacji na temat literatury, filmu, muzyki klasycznej oraz sztuk plastycznych, m.in. w „Polonistyce”, „Warsztatach Polonistycznych”, „Kino”, na portalach internetowych: Kulturaonline, Culture Avenue. Przygotowała w Ossolineum dwie wystawy: „Katyń pamiętamy – „synowie wolni” oraz „Twarze Pana Cogito”.

Zobacz arty­kuły »

Barbara Salij-Hofman

Barbara Salij-Hofman - historią sztuki zajmuje się od pięciu lat, w trakcie których ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, uczestniczyła w konferencjach, międzynarodowych seminariach, prowadziła wykłady i warsztaty. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim i aplikacji adwokackiej w Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Interesuje się przede wszystkim sztuką baroku.

Zobacz arty­kuły »

Bartek Kieżun

Dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem „Kukbuk”. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w magazynie „Kukbuk”. Stale współpracuje z Radiem Kraków i portalem Wirtualna Polska. W przerwach w pisaniu i gotowaniu prowadzi Miejsce Sklep – galerię z polskim dizajnem lat sześćdziesiątych. Absolwent krakowskiej Szkoły Sommelierów. Pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Jako kucharz gotuje i karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych. W listopadzie 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka o włoskich kulinariach Italia do zjedzenia.

Zobacz arty­kuły »

Bartłomiej Bartelmus

Doktor historii sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualnie pełni obowiązki kierownika Biblioteki Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Dodatkowo tłumacz techniczny języka niemieckiego, związany z biurem translatorskim „Skřivanek” oraz serwisem dogadamycie.pl. W centrum jego zainteresowań znajduje się architektura i sztuka Italii w średniowieczu i czasach nowych, której arkana zgłębia drogą podejmowanych podróży do Włoch. Ponadto - miłośnik kolei; lepidopterolog-amator - z zaangażowaniem i pasją poznający motyle dzienne Polski, Europy i krajów pozaeuropejskich. Prowadzi blog poświęcony podróżom do Włoch i innym swoim zainteresowaniom: www.kochamwlochy.blogspot.com, a także publikuje zdjęcia na portalu fotograficznym www.italus.flog.pl.

Zobacz arty­kuły »

Bartosz Żak

Pasjonat filozofii, pochylający się nad teoretycznym wymiarem sztuki. Oczarowany kulturą antyczną w każdym wydaniu. Interesują go zagadnienia z pogranicza kulturoznawstwa i estetyki. Dumny humanista.

Zobacz arty­kuły »

Beata Lejman

Beata Lejman – historyczka sztuki, stypendystka uniwersytetów w Lejdzie i Neapolu, instytucji naukowych w Pradze, Wiedniu i Wolfenbüttel oraz Fundacji Lanckorońskich w Rzymie. Jako kustoszka dyplomowana Muzeum Narodowego we Wrocławiu kierowała projektem Metamorfozy Zamku Książ. Uczestniczy w międzynarodowych programach naukowych Instytutu Herdera w Marburgu i jest stałą współpracowniczką leksykonu artystów świata wydawnictw Saur i de Greuter. Badaczka o bogatym dorobku naukowym i popularyzatorskim, autorka i redaktorka 17 książek oraz kuratorka 20 wystaw muzealnych. Prowadziła stałe rubryki w czasopiśmie „Zabytki/Heritage”, a także założyła i redagowała stronę internetową Stowarzyszenia Historyków Sztuki (www.shs.wroclaw.pl.), dla którego zorganizowała 70 spotkań z przedstawicielami świata kultury oraz konferencje i debaty. Doświadczenia scenograficzne wykorzystała aranżując historyczne wnętrza zamku Książ oraz współtworząc wizualizacje 3D tego monumentu i jego otoczenia w różnych epokach do filmu Książ. Klucz do Śląska (TVP Historia). Swoimi zainteresowaniami dzieli się podczas wykładów uniwersyteckich i otwartych w wielu instytucjach kultury, aktualnie na temat najważniejszych zjawisk w sztuce pozaeuropejskiej.

Zobacz arty­kuły »

Beata Mielczarek

Interesuje się malarstwem, a także losami artystów polskich na tle XIX i XX wieku, w szczególności Wlastimila Hofmana. Autorka artykułów o artyście oraz opracowania jego wspomnień Wlastimil Hofman Autobiografia, Neriton 2020.

Zobacz arty­kuły »

Beata Studziżba-Kubalska

Historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, Dom Józefa Mehoffera. Autorka wystaw i publikacji z zakresu sztuki polskiej XIX wieku oraz twórczości Józefa Mehoffera.

Zobacz arty­kuły »

Beata Tarnowska

Studentka Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Opolskim, interesuje się malarstwem oraz współczesną sztuką kobiecą.

Zobacz arty­kuły »

Bożena Fabiani

Dr nauk humanistycznych, wieloletni nauczyciel akademicki, obecnie na emeryturze. Autorka wielu gawęd radiowych i książek o tematyce historycznej, w tym o dziejach malarzy i sztuk pięknych w minionych wiekach. Ma też na swoim koncie tłumaczenia literatury włoskiej, głównie dla dzieci i młodzieży, oraz własne tomiki poetyckie. Od kwietnia 2021 r. prowadzi blog „Ocalić od zapomnienia” www.bozena-fabiani.pl.

Zobacz arty­kuły »

Bydgoskie Centrum Sztuki

Bydgoskie Centrum Sztuki jest to nowoczesny ośrodek kulturalny, który powstał z inicjatywy Fundacji Take Care. Ideą BCS jest szerzenie kultury poprzez organizację cyklicznych wystaw, warsztatów, wykładów i spotkań artystycznych. BCS to miejsce zrzeszające miłośników kultury i sztuki w każdym wieku.

Zobacz arty­kuły »

Celina Zbrzeźna

Historyk sztuki z wykształcenia i zamiłowania. Ukończyła studia wyższe na kierunkach: filologia polska oraz historia sztuki. Realizuje się zawodowo jako metodyk, trener oraz nauczyciel, a swoją pasją stara się zarażać rzesze swoich podopiecznych. Uzależniona od codziennej dawki ruchu i herbaty z imbirem.

Zobacz arty­kuły »

Damian Warzycha

Rocznik 1990, absolwent filologii angielskiej oraz wydziału historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Znawca złotnictwa XIX i XX wiecznego w szczególności warsztatu Fabergé oraz Cartiera, redaktor fanpage'a „Damian o sztuce”, przedstawiającego najciekawsze zjawiska w sztuce złotniczej.

Zobacz arty­kuły »

Danuta Niśkiewicz

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktywna jako popularyzator i przewodnik. Ma w swoim portfolio współpracę z podmiotami takimi jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Centrum Dialogu, Łódzki Szlak Kobiet, Zielona Łódź, Fundacja Po Staremu. Związana z grupą Przewodnicy Łódzcy TOTUTAM. Prowadzi blog artinpoland.eu.

Zobacz arty­kuły »

Dominik Wrześniak

Uczeń krakowskiego liceum na profilu powiązanym z historią sztuki, zainteresowany szczególnie malarstwem włoskim XV- i XVI-wieku, nowymi nurtami w sztuce XIX i XX wieku, a także architekturą romańską.

Zobacz arty­kuły »

Dominika Łarionow

Doktor Dominika Łarionow - pracownik naukowy Instytutu Historii Sztuki UŁ - adiunkt w Katedrze Historii Sztuki. Publikowała na łamach czasopism „Dialog”, „Didaskalia”, „Tygiel Kultury”. Jest autorką publikacji dwóch publikacji na temat Tadeusza Kantora m.in. wystarczy tylko otworzyć drzwi… Przedmioty w twórczości Tadeusza Kantora. Książka, której jest współautorką Zmiana ustawienia. Historia polskiej scenografii teatralnej i społecznej XX i XXI wieku została nagrodzona przez Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych jako najlepsza publikacja 2020 roku z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach.

Zobacz arty­kuły »

Eliza Ptaszyńska

Historyk sztuki, prowadzi Dział Sztuki w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Zajmuje się malarstwem polskim dziewiętnastego wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości powstałej w monachijskim środowisku artystycznym, którego jedną z najważniejszych postaci był urodzony w Suwałkach Alfred Wierusz-Kowalski. Jest autorką wielu wystaw, m.in.: "Malarze polscy w Monachium" wraz z katalogiem, "Antoni Piotrowski. 1854–1923". „Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków” wraz z katalogiem oraz publikacji, w tym „Obrazy w drewnie żłobione. Twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego w drzeworytach”, Suwałki 2009, monografii "Alfred Wierusz-Kowalski. 1849-1915", Warszawa 2011, albumu „Alfred Wierusz-Kowalski. Malarstwo”, Lesko 2016. Pod jej redakcją ukazał się tom „Ateny nad Izarą. Studia i szkice”, Suwałki 2012. Publikuje w m.in. BHS, Muzealnictwo, Spotkania z zabytkami artykuły na temat malarstwa monachijskiego.

Zobacz arty­kuły »

Elżbieta Matyaszewska

Elżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych. W latach 1985-1990 członkini ogólnopolskiego zespołu badawczego przy Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, prowadzącego badania nad polskim życiem artystycznym drugiej połowy XIX wieku, w ramach programu węzłowego Polska kultura narodowa, jej percepcje i tendencje. W 1991-1993 sekretarz naukowy zespołu przy Instytucie Sztuki PAN, przygotowującego katalog dzieł malarskich Jana Matejki w związku z rocznicami 150-lecia urodzin i 100-lecia śmierci artysty – dwutomowa publikacja, do której napisała też kilkadziesiąt haseł katalogowych, została wydana w 1993 roku pod tytułem Matejko. Obrazy olejne. Katalog. W latach 1992-2001 współpracowała z redakcjami lubelskich i warszawskich periodyków (m.in. „Przegląd Akademicki”, „Dziennik Wschodni”, „Akcent”, „Wnętrze Twojego Domu”, „Dobre Wnętrze”, „Zabytki-Heritage”), publikując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej, a także cykliczne teksty z zakresu historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego. Elżbieta Matyaszewska od lat utrzymuje aktywny kontakt z Instytutem Historii Sztuki KUL, uczestnicząc w organizowanych sesjach naukowych oraz działalności kulturalno-naukowej na rzecz miasta Lublin. W roku 2008 koordynowała prace mające na celu zorganizowanie przy Instytucie Historii Sztuki KUL zajęć z historii sztuki dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym współpracuje jako wykładowca. Wykłada również dla członków UTW w Tomaszowie Lubelskim i Świdniku. Od roku 2011 prowadzi współpracę z Filharmonią Lubelską w ramach Akademii Muzyki i Plastyki (oferta skierowana do szkół ponadpodstawowych Lublina i regionu), przygotowując prezentacje z zakresu sztuk plastycznych, wpisujące się w określone tematy muzyczne. Ponadto, w ramach działalności dydaktycznej, prowadziła zajęcia obejmujące najważniejsze zjawiska z dziejów sztuki nowoczesnej i najnowszej, zarówno polskiej, jak i powszechnej w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, wykłady o sztukach pięknych dla członków Uniwersytetu Otwartego KUL, a także zajęcia specjalizacyjne na Studiach Podyplomowych przy Instytucie Historii Sztuki KUL. W ostatnich latach pracowała w Instytucie Leksykografii KUL na stanowisku adiunkta, prowadząc dział sztuki religijnej i redagując hasła z tego zakresu tematycznego do Encyklopedii Katolickiej. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Elżbieta Matyaszewska jest autorką książki „Wierzę w cuda nie od dziś”. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki (Lublin 2007) oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych w zakresie ikonografii chrześcijańskiej i malarstwa polskiego, a także wielu haseł z dziedziny historii sztuki zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej.

Zobacz arty­kuły »

Emiliana Konopka

Absolwentka historii sztuki oraz skandynawistyki, autorka strony o Islandii Utulę Thule (www.utulethule.pl). Wieloletnia miłośniczka islandzkiej kultury i sztuki, poświęca jej zgłębianiu teksty naukowe oraz popularnonaukowe. Stypendystka MKiDN „Kultura w sieci”, w ramach którego realizowała swój projekt UTULĘ THULE MÓWI O SZTUCE PÓŁNOCY. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim, bada sztukę nordycką przełomu XIX i XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Ewa Kiedio

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka w Wydawnictwie WIĘŹ, członkini redakcji kwartalnika WIĘŹ i Zespołu Laboratorium WIĘZI. Autorka książek „Osobliwe skutki małżeństwa”, „A piękno świeci w ciemności” (wywiad rzeka z bp. Michałem Janochą), „Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość” (razem z Marią Czarnecką). Publikowała także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.

Zobacz arty­kuły »

Gabriela Juranek

Absolwentka historii sztuki, interesuje się zmianami w pojmowaniu kobiety i kobiecości na przestrzeni XVIII i XIX wieku oraz związkami mody, polityki i sztuki w latach 1770-1805. • www.lareinederetro.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Georgi Gruew

Prawnik i historyk sztuki. Studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako doktorant przygotowywał pracę doktorską na temat plakatów propagandowych I wojny światowej. Ukończył również aplikację adwokacką. W latach 2014-2016 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, uczestnicząc w organizacji wystaw, w tym - jako kurator - wystawy Ryszarda Kai w 2016 r. Od kilku lat związany przede wszystkim z aktywnością prawniczą, m.in. dla startupów, funduszy inwestycyjnych oraz nowych technologii.

Zobacz arty­kuły »

Grażyna Bastek

Historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się w historii malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. W Instytucie Historii Sztuki UW prowadzi wykłady i seminaria poświęcone funkcjonowaniu warsztatów artystycznych oraz problemom technologii i konserwacji. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w „Newsweek Historia”, a w II programie Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz i prowadzi profil facebookowy Galeria Osobliwości Grażyny Bastek.

Zobacz arty­kuły »

Helena Kisielewska

Z wykształcenia historyk sztuki, obecnie kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Interesuje się sztuką międzywojnia oraz okresu powojennego. Ponadto miłośniczka wszystkiego, co jest związane z kosmosem.

Zobacz arty­kuły »

Iga Ranoszek-Bieńkowska

Zakochana w sztuce i kulturze, a najmocniej w tej z początków XX w. Do ulubionych nurtów zalicza dadaizm, surrealizm, realizm magiczny, art déco. Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim, a obecnie studentka historii sztuki w IS PAN. Teraz muzealniczka, dawniej wieloletnia lektorka języka polskiego jako obcego. Wielbicielka podróży, książek, kotów i tatuaży.

Zobacz arty­kuły »

Iga Skowrońska

Absolwentka historii sztuki, dziennikarstwa i kulturoznawstwa UMK. Interesuje się plakatem, street-artem, sztuką Orientu, architekturą sakralną i współczesną. Ciekawi ją oddziaływanie dzieła na odbiorcę, interakcje ze sztuką.

Zobacz arty­kuły »

Ilona Maciejewska

Absolwentka historii sztuki i adeptka języka japońskiego UMK w Toruniu. Pasjonatka podróży, ciągle głodna wiedzy w swych dążeniach odkrywania świata i poznawania nowych kultur. W wolnych chwilach oddaje się zainteresowaniom, jakimi są książka, rysunek oraz eskapady rowerowe.

Zobacz arty­kuły »

Irma Kozina

Dr hab. Irma Kozina (urodzona 5 lutego 1964 r. w Suchej Beskidzkiej), historię sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ukończyła w 1988 r. (praca magisterska o polskich chorągwiach nagrobnych napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Jana K. Ostrowskiego). Jako stypendystka Gerda-Henkel Stiftung studiowała na Freie Universität w Berlinie. W 1996 r. obroniła w Uniwersytecie Wrocławskim pracę doktorską o pałacach i zamkach na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914 (promotor: prof. dr hab. Ewa Chojecka). Habilitację uzyskała w Uniwersytecie Warszawskim w 2007 r., na podstawie publikacji pt. „Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955”. Od 1998 r. prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest autorką wielu artykułów oraz książek (m.in. „Art Deco”, „Ikony dizajnu w województwie śląskim”, „Polski design”, „Historia mody. Od krynoliny do mini”). W 2011 r. została uhonorowana nagrodą Śląski Tacyt, a w 2018 r. przyznano jej odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Zobacz arty­kuły »

Iwona Strzelewicz-Ziemiańska

Iwona Strzelewicz-Ziemiańska, dziennikarz, wykładowca, kurator wystaw, badacz i popularyzator twórczości Rodziny Kossaków i Jerzego Dudy Gracza.

Zobacz arty­kuły »

Izabela Suchocka

Muzealnik, kulturoznawca, w Galerii im. Sleńdzińskich pracuje od 1993 r., aktualnie jako główny inwentaryzator. Autorka wystaw stałych i czasowych w Polsce i na Litwie poświęconych twórczości Sleńdzińskich. Nieustannie i niezmiennie pasjonuje ją twórczość tych artystów, dzięki czemu czasami odnajduje ukryte ścieżki znaczeń i przemyśleń prowadzące do głębi obrazów i są to najcenniejsze chwile w pracy muzealnika. Układanka faktów, symboliki, znaczeń doprowadza ją niekiedy do odkrycia głębszych znaczeń - to są najcenniejsze chwile w pracy muzealnika.

Zobacz arty­kuły »

Izabela Wiecińska

W jej życiu najważniejsze są dwie wartości: wolność i piękno, obie kryją się pod postacią sztuki i kotów, które codziennie goszczą w jej rzeczywistości. Miłośniczka stylu Art déco i szalonych lat 20. ubiegłego stulecia.

Zobacz arty­kuły »

Jerzy Alter

Jerzy Alter, eseista, prozaik, biograf. Pasjonat historii mieszkańców i dziejów kultury Wielkopolski XIX i XX wieku. Absolwent poznańskiej polonistyki. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Autor powieści Powstanie (Dom Wydawniczy Rebis, 2021).

Zobacz arty­kuły »

Joanna Bator

Pisarka, publicystka, podróżniczka, wykładowczyni uniwersytecka. Autorka m.in. Japońskiego wachlarza, Piaskowej góry, Ciemno, prawie noc, Roku Królika i Purezento, które właśnie trafia do księgarni. Jest wielbicielką japońskiej kultury. Spędziła w Japonii 4 lata.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Jaśkiewicz

Absolwentka historii sztuki i pedagogiki, zawodowo zajmuje się edukacją muzealną. Zafascynowana polskim malarstwem XIX w., a zwłaszcza twórczością kobiet w tym okresie. Miłośniczka autoportretów. Autorka bloga: Wycinki. Blog o sztuce

Zobacz arty­kuły »

Joanna Krakowian

Malarka, dyplomowana konserwatorka malarstwa (2015), archeolożka. Studiowała w Warszawie i Rzymie. Do jej zainteresowań należą współczesna sztuka figuratywna, malarstwo barokowe i muzyka tradycyjna. Na co dzień kieruje się zapachem i sercem. Ma skłonność i zawodowe zacięcie do odkrywania prawdy i poprawnych atrybucji.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Weremijewicz

Absolwentka archeologii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Label Magazine i Direktorenhaus. Obecnie pracuje w branży PR. Pasjonuje się sztuką, a przede wszystkim fotografią analogową. Do swoich ulubionych fotografów zalicza Edwarda Hartwiga, Francescę Woodman i Sally Mann

Zobacz arty­kuły »

Joanna Włodarczyk

Miłośniczka malarstwa i dobrego designu. W wolnym czasie najchętniej ćwiczy jogę, gotuje i spędza czas ze swoim czworonogiem. Absolwentka łódzkiego kulturoznawstwa.

Zobacz arty­kuły »

Jolanta Baziak-Jankowska

Polska poetka, eseistka, krytyk literacki, redaktor, wydawca, plastyk i animator kultury. Obecnie redaguje katalogi i wydawnictwa Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz jest jurorką ogólnopolskich konkursów literackich.

Zobacz arty­kuły »

Jolanta Królikowska

Malarka oraz kolekcjonerka sztuki. Urodzona w Łodzi w 1957 roku. Ukończyła studia z malarstwa i grafiki w Bochum, w Niemczech. Tam żyje i tworzy od ponad 30 lat. Jej wielką pasją jest podróżowanie. Zmiana miejsca. Zmiana otoczenia. Miłośniczka sztuki w każdej postaci. Cały wolny czas wykorzystuje na podróże odwiedzając wystawy i muzea różnych miast Europy. Jest autorką dwujęzycznej publikacji albumowej pt.: „Dzieci świata”.

Zobacz arty­kuły »

Jowita Jagla

Pani dok­tor histo­rii sztuki, cha­ry­zma­tyczny peda­gog i filar muzeum we From­borku; Obszar zainteresowań badawczych – sztuka średniowieczna (szczególnie malarstwo i ikonografia), związki sztuki z medycyną (wzajemne relacje, oddziaływanie, inspiracje wizualne), gest wotywny, ikonografia wotywna w sztuce Polskiej na tle sztuki europejskiej. Autorka książek: „Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele wobec kalectwa i chorób człowieka”, (Neriton) Warszawa 2004; „Wieczna prośba i dziękczynienie. O symbolicznych relacjach między sacrum i profanum w przedstawieniach wotywnych z obszaru Polski Centralnej”, (Neriton) Warszawa 2009.

Zobacz arty­kuły »

Julia Błaszczyńska

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, historyczka sztuki, szczególnie zainteresowana polskim wzornictwem oraz europejską porcelaną. Autorka prelekcji oraz artykułów z obszaru rzemiosła artystycznego i dizajnu, kuratorka wystaw. Obecnie przygotowuje pracę doktorską dotyczącą poznańskiego meblarstwa okresu PRL i wykłada historię wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Zobacz arty­kuły »

Julia Niewiarowska-Kulesza

Mgr historii sztuki, prezes Stowarzyszenia Artystycznego EL art, autorka książki „Japonizm w sztuce modernizmu”, kuratorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii i Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Zobacz arty­kuły »

Julia Stachura

Miłośniczka historii sztuki, z którą wiąże swoją przyszłość. Lubi malarstwo, architekturę i design, począwszy od Caravaggia, na van der Rohe kończąc.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Marcinkowska

Absolwentka dokumentalistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Telewizją Polską i z TVP Kultura. Obecnie pracuje w Creative House Kantar Insight Polska. Współautorka albumu „Tarczyńska. Komunikacja miejska nie kursuje” wydanym wraz z Galerią „Obserwacja” i Laboratorium Reportażu. Dla tygodnika „Przegląd” pisze artykuły o zjawiskach kulturowych. Pochodzi z Kowala na Kujawach.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Michalik-Tomala

Doktor, pracuje w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Autorka książki „Idea bardzo konsekwentna. Happening i Teatr Happeningowy Tadeusza Kantora” (Universitas, 2015), współredaktorka licznych książek i katalogów wydawanych przez Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe dotyczą głównie awangardy, studiów kulturowych, performatyki, sztuki i polityki oraz związków pomiędzy historyczną awangardą i neoawangardą. Większość życia spędza w PKP.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Napiórkowska

Dr nauk społecznych, historyk sztuki i europeista. Dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej (www.napiorkowska.pl) w Warszawie i Brukseli. Autorka nagrodzonego bloga O sztuce (www.osztuce.napiorkowska.pl). Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi prelekcje na temat sztuki m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w Komisji Europejskiej oraz w Parlamencie Europejskim. Obroniła doktorat na temat międzynarodowego rynku sztuki. Wcześniej ukończyła studia na Uniwersytecie Florenckim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Była stypendystką Institut de Sciences Politiques w Paryżu, gdzie kształciła się w zakresie międzynarodowych stosunków kulturalnych. Ukończyła program poświęcony sztuce nowoczesnej na Oksfordzie. W 2015 roku została wyróżniona tytułem Polak Roku w Belgii w dziedzinie kultury i nauki. Zostałam także odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za promocję sztuki polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Stasiek-Harabin

Sądeczanka mieszkająca w Nowym Sączu, absolwentka historii sztuki. Pracownik Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, redaktor w magazynie „Artysta i Sztuka”, oraz na portalu Rynek i Sztuka. Z racji, że wciąż mało jej branżowych działań prowadzi także bloga „Minerva”, gdzie stara się pisać o sztuce i kulturze w sposób prosty i lekki. Miłośniczka muzyki elektronicznej, kawy i czarnego humoru.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Czupiłka

Ukończyła filologię polską i filozofię na UŁ; obecnie studiuje na IHSD (Interdyscyplinarne Humanistyczne Studia Doktoranckie); interesuje się: street artem, literaturą polską (szczególnie najnowszą) i estetyką (w ramach tej dziedziny przede wszystkim: procesami estetyzacyjnymi, zjawiskiem anestetyzacji oraz kategorią kiczu), prowadzi (wraz z Katarzyną Burską) stronę Inspirownik Artystyczny www.facebook.com/InspirownikArtystyczny

Zobacz arty­kuły »

Lucyna Urbańska Kidoń

Historyk sztuki, pedagog prowadzący przez wiele lat zajęcia plastyczne i teoretyczne w Pracowni Historii Sztuki działającej przy Muzeum Sztuki w Łodzi. Egzaminator i weryfikator matury z historii sztuki. Kierownik Działu Artystycznego w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi. Studia podyplomowe: Sztuka w zreformowanej szkole; Zarządzanie oświatą; Etyka.

Zobacz arty­kuły »

Kamila Dzika-Jurek

Kamila Dzika–Jurek, ur. 1984. Doktor od literatury, krytyczka literacka, eseistka, matka. W sztuce: pasjonatka koloru i światła. Zawodowo: pisze, poprawia teksty i inspiruje innych do pisania.

Zobacz arty­kuły »

Kamilla Pijanowska

Kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Najbardziej interesuje ją dziewiętnastowieczna ilustracja prasowa i kolekcjonerstwo grafiki.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Dzięciołowska

Redaktorka, edukatorka, muzealniczka. Współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Poetka. Publikowała wiersze i prozę poetycką na łamach magazynu „Drobiazgi”, „Babińca Literackiego”, „Dwutygodnika”, „Twórczości” oraz w ramach projektu „Wydaje się!” pod opieką Mikołaja Grynberga w centrum społeczności żydowskiej JCC Warszawa.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Dzimira-Zarzycka

Karolina Dzimira-Zarzycka – historyczka sztuki i polonistka. Autorka biografii Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki (Wydawnictwo Marginesy, 2022), a także ponad dwustu artykułów popularyzujących sztukę i kulturę dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz historię kobiet. Wiele z nich przybliża sylwetki mniej znanych postaci, często wybitnych kobiet: artystek, podróżniczek, badaczek, działaczek społecznych. Publikowała m.in. na portalach Culture.pl i Historia:poszukaj oraz w magazynie internetowym Szajn. Prowadzi także blog Prenumeratorka, założony w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Greś

Historyczka sztuki, edukatorka, zapalona czytelniczka. Interesuje się sztuką współczesną, uwielbia architekturę. Tworzy platformę ART’s So Me, na której przekonuje, że sztuka jest dla każdego. Współpracuje m.in. z Fundacją Artystyczna Podróż Hestii, Fundacją Arttransfer, Muzeum Narodowym w Warszawie i Muzeum Warszawy. W wolnym czasie spaceruje, napawając się architekturą i przyrodą, usilnie walcząc z zakupoksiążkoholizmem.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Kułakowska

Rocznik '85, poetka, malarka. Dyplom w 2011 r. z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2007 roku ukazał się jej arkusz pt. „Sztaluga w oknie”. Publikuje głównie na portalach internetowych. W 2010 roku jej wiersze zostały przetłumaczone na język angielski i zakwalifikowały się do wydawnictwa OFF_PRESS Zeszyty Poetyckie Competition. Laureatka nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 2013 roku („Puste muzea” Zaułek Wydawniczy Pomyłka). Publikowała m.in. w „Pokoleniach”, „sZAFa”, „PKPzin” i innych. Swoje prace malarskie pokazywała na licznych wystawach plastycznych w latach 2010-2015 na terenie Polski.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Nos

Miłośniczka literatury, filmu i sztuk pięknych. Tropicielka motywu sobowtóra i bliźniąt w tekstach kultury. Autorka blogów ‘Czepiam się książek’ i ‘Doppelganger Universe’. Amatorka mocnej kawy i inspirujących widoków za oknem.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Rosiejka

Doktor nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o sztuce. Adiunkt na wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach których ukończyła studia magisterskie na kierunku historia sztuki, a także absolwentka historii na UAM. Na tej samej uczelni uzyskała stopień doktora. Interesuje się metodologią historii sztuki, sztuką w kontekście społecznym, związkami twórczości artystycznej z dyskursami społecznym, politycznym, naukowym i krytycznym. Badaczka obecności i aktywności kobiet artystek w rzeczywistości świata sztuki, zafascynowana zjawiskami artystycznymi XX wieku. Autorka pracy doktorskiej pt. "Amerykański modernizm w świetle recepcji prac Georgii O’Keeffe".

Zobacz arty­kuły »

Karolina Zalewska

Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracowniczka Wydziału do spraw Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 r. prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Stężalska

Magister polonistyki i magister historii sztuki, dla której pisanie jest naturalne jak oddech. Od lat, niezmiennie kocha malarstwo Malczewskiego, książki Łysiaka i… niuanse współczesnej polszczyzny. Jednak największą miłością darzy architekturę drewnianą. Nieważne, czy to dworek, kościół czy wiejska chata – drewniany budynek zawsze wzbudza w niej zachwyt. Interesuje się też modą – w wolnych chwilach projektuje, szyje i bloguje. http://kreaturka-mody.blogspot.com/

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Anna Kesling

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związana z Instytutem Sztuki PAN. Interesuje się sztuką końca XIX wieku i pierwszej połowy wieku XX. Miłośniczka muzyki i spacerów w pochmurne dni.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Cyganik

Ukończyła edukację plastyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz pedagogikę na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Kraków to jej wielka pasja (ukoronowana rocznym kursem na przewodnika miejskiego), choć chwilowo porzucona na rzecz Holandii, w której stara się wykorzystać możliwość obcowania z wielką sztuką. Uprawia grafikę warsztatową (linoryt).

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Drosio

Rodowita warszawianka, zakochana w Szczecinie, gdzie obecnie mieszka. Absolwentka Kulturoznawstwa oraz Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Szczecińskim. Interesuje się głównie kulturą oraz sztuką okresu średniowiecza i renesansu, zapalona amazonka i kawoszka.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Jagocha

Absolwentka historii sztuki z Krakowa. W każdej epoce artystycznej znajdzie coś, co zapadnie jej w pamięć, ale szczególnym zainteresowaniem darzy sztukę holenderską XVII w. oraz okres Młodej Polski. Lubi dzieła wychodzące poza schematy swojej epoki, docenia niekonwencjonalne piękno, wszędzie szuka drugiego dna. W wolnych chwilach realizuje nową pasję, jaką jest grafika komputerowa.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Jagodzińska

Doktor historii sztuki. Absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studiów doktoranckich w Instytucie Europeistyki UJ. Prowadzi badania z zakresu studiów muzealnych, dziedzictwa kulturowego i komunikacji w kulturze. Realizowała muzeologiczne projekty podczas stypendiów na Uniwersytecie w Melbourne (2014/2015) i na Uniwersytecie w Cambridge (2013). Członek ICOM i AICA. Jest redaktorem lokalnym międzynarodowego, akademickiego czasopisma z zakresu historii sztuki „RIHA Journal”. Autorka książki Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014) oraz licznych artykułów z zakresu muzeologii i sztuki. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Katedrze Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki UJ. Niedawno założyła bloga, aby popularyzować wiedzę o muzeach: www.museumsadvisor.com

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Kaczmarek

Życie dzieli na pracę w ARiMR i własną twórczość oraz podróże do muzeów. Przeżywa olśnienia sztuką średniowiecza i renesansu, zarówno włoskiego, jak i północnoeuropejskiego. Do najbardziej cenionych artystów, spośród współczesnych, zalicza Davida Hockney'a. Za motto wybiera twierdzenie Picassa, że sztuka usuwa z życia kurz codzienności.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Ogrodnik-Fujcik

Anglistka, specjalizująca się w literaturze brytyjskiej, z zamiłowania mediewistka. Na co dzień współpracuje z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pisząc dla portalu Historia Poszukaj oraz z Medieval Warfare Magazine. Ma na swoim koncie współpracę ze Zdalnym Centrum Nauczania Uniwersytetu Jagiellońskiego, z brytyjskimi mediewistkami Kathryn Warner i Sharon Bennett Connolly, autorkami Sharon Kay Penman, Elizabeth Chadwick i Elżbietą Cherezińską. Dla BBC2 konsultowała dokument poświęcony największemu rycerzowi XII-wiecznej Anglii i Francji, Williamowi Marshalowi. Publikuje w czasopismach i na portalach o tematyce historycznej. W czynnej służbie na dworach pierwszych Plantagenetów, zwłaszcza Henryka Młodego Króla, o którym od pięciu lat prowadzi anglojęzycznego bloga. Zamiłowanie do literatury arturiańskiej w połączeniu z żywym zainteresowaniem sztuką i architekturą średniowiecza doprowadziły ją do Siedlęcina koło Jeleniej Góry, gdzie znalazła połączenie wszystkich swych pasji w postaci wznoszącej się tam od siedmiuset lat wieży mieszkalnej fundacji Henryka I, księcia jaworskiego.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Szymańska

Artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Studium Pedagogicznego tej uczelni. Zajmuje się projektowaniem wnętrz: domów, mieszkań jak i lokali użyteczności publicznej. Od kilku lat prowadzi na terenie Otwocka własną pracownię, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Wincenciak

Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium doktoranckiego w Instytucie Sztuki PAN oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą archiwum fotograficznemu Władysława Hasiora. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przy projektach digitalizacji archiwów Aliny Szapocznikow, Andrzeja Partuma oraz Eustachego Kossakowskiego, pracowała w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, gdzie opiekowała się archiwami artystycznymi i fotograficznymi. Z zamiłowania ogrodnik i stolarz-amator.

Zobacz arty­kuły »

Kinga Frelichowska

Kinga Frelichowska (ur. 1977) – dziennikarka, redaktorka, autorka prozy poetyckiej. Absolwentka filologii polskiej UMK w Toruniu i studiów podyplomowych Uniwersytetu Warszawskiego: Gender Studies oraz Laboratorium Reportażu. Pracowała w najpoczytniejszych dziennikach w Polsce. Ciekawa ludzi i ich historii. Sztuka od zawsze jest jej bliska – szkicuje, rysuje i maluje.

Zobacz arty­kuły »

Klara Sadkowska

Zapatrzona w fotografię, zamyślona nad nowoczesnością i współczesnością studentka Historii Sztuki na KUL-u. Próbuje uporządkować fotograficzny chaos, nie porzucając przy tym sztuki dawnej.

Zobacz arty­kuły »

Klara Chaniecka

Absolwentka kulturoznawstwa oraz kultury i sztuki współczesnej na Uniwersytecie Łódzkim. Asystent w Sekcji Naukowej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Interesuje się kulturą i sztuką XVIII, XIX i początku XX wieku, sztuką religijną, historią mody i antropologią rzeczy. Zakochana w Bieszczadach.

Zobacz arty­kuły »

Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Cichoń

Krytyk i historyk sztuki związany z Katedrą Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiował historię sztuki i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił doktorat w Lwowskiej Akademii Sztuk. Żyje z opowiadania o tym, co widzi. Krótkowidz. Specjalizuje się w niepisaniu i tekstach nieskończonych.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Lipowski

Krzysztof Lipowski (1961) jest doktorem nauk humanistycznych i pracuje jako nauczyciel w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. W roku 1993 studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze w Niemczech (stypendium prywatne In Memoriam Willy Drost). Prowadził również cykl wykładów „Elementy kultury niemieckiej” na Uniwersytecie Gdańskim. Opublikował książki: Miód i wosk (Gdańsk 2008), Skorpion na policzku. Słowo i obraz w twórczości Bronisława Linkego (Gdańsk 2014), Last train. Opowiadania i eseje (Gdańsk 2019), Mysteria. 48 miniatur prozą (Warszawa 2020). W przygotowaniu: Die Aschesammler. Polnische Holokaust-Literatur - zwischen Echtheit und Mythologisierung (Hanau 2023).

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Sokołowski

Z wykształcenia filolog polski i historyk sztuki, z zawodu tłumacz literatury anglojęzycznej. Interesuje się popkulturą, przede wszystkim popkulturą fantastyczną, oraz pograniczami sztuk wszelakich.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Jurecki

dr nauk humanistycznych (doktorat z historii sztuki na UJ), krytyk, kurator i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i AICA. Specjalizuje się w historii sztuki XX wieku z zakresu modernizmu i awangardy artystycznej, zajmuje się zwłaszcza fotografią i filmem eksperymentalnym. Autor kilku książek z zakresu fotografii. Od końca lat 80. XX wieku współpracownik dla wielu pism artystycznych, m.in.: „Exitu”, „O.pl”, „Formatu” i „Krytyki Literackiej”. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2007 r. związany z Galerią Wozownia w Toruniu, wykładał na ASP w Poznaniu, Łodzi i Gdańsku, obecnie na WSSiP w Łodzi. Prowadzi blog: jureckifoto.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Lech Stangret

Kurator, krytyk i historyk sztuki. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem teatru Cricot 2. Grał w spektaklach „Umarła klasa”, „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę”, „Dziś są moje urodziny”. Autor książek: „Tadeusz Kantor, Malarski ambalaż totalnego dzieła” (2004), „Zbigniew Gostomski, Ad Rem” (2012), „Tadeusz Kantor, Rysunek” (2013). Członek AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki). Publikował m.in. w: „Journal of Dramatic Theory and Criticism” (University of Kansas), „Dekadzie Literackiej”, „Theatre of Poland”, „Atelier”, „Kontekstach”, „Blizie”. Autor programu Festiwalu Tadeusza Kantora podczas Festiwalu Kraków 2000 Europejskie Miasto Kultury oraz kurator wielu ekspozycji w Polsce i za granicą poświęconych współczesnym artystom, m.in. w: Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Casa Mila (La Pedrera) w Barcelonie, CEAC w Strasbourgu, Muzeum Narodowym Sztuki Ukrainy w Kijowie, Muzeum Współczesnym Wrocław. Do 2004 roku wicedyrektor Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Dyrektor Fundacji im. Tadeusza Kantora. W latach 2004- 2006 pracował w Narodowym Centrum Kultury, a potem Instytucie Adama Mickiewicza. Od 2007 roku pracuje w Galerii Foksal w Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Lena Wicherkiewicz

Zajmuje się przede wszystkim krytyką artystyczną, jest autorką tekstów do katalogów wystaw, współpracuje na stałe z pismami artystycznymi „Format” i Kwartalnik Rzeźby Polskiej „Orońsko”. W latach 2000 – 2005 pracowała w Dziele Fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi, a w latach 2005-2008 z Królikarnią, Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Wspólnie z Clotilde Simonis – Gorską prowadzi Flying Gallery Foundation. W 2013 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualne, w ramach stypendium zrealizowała projekt „Cielesne kontinuum” (wystawy w galeriach 13 muz w Szczecinie i Wozowni w Toruniu, publikacja katalogu). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.

Zobacz arty­kuły »

Łukasz Rozmarynowski

Absolwent historii sztuki i matematyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą związkom sztuki polskiej i nauki w XX wieku. Autor artykułów naukowych, stypendysta, realizuje granty badawcze. Kierownik Działu Sztuki Współczesnej Muzeum w Koszalinie.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Furmanik-Kowalska

Historyczka i krytyczka sztuki współczesnej. Absolwenta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka książki "Uwikłane w kulturę. O twórczości współczesnych artystek japońskich i chińskich” (2015) oraz współredaktorka serii publikacji o znaczeniach kulturowych ubioru („Strój – zwierciadło kultury” [2013], „Sztuka stroju, strój w sztuce” [2016] i „Co (nie)przystoi mężczyźnie. Ubiór męski w sztuce i kulturze” [2020]). Autorka wielu artykułów i recenzji wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej. Kuratorka kilkudziesięciu wystaw sztuki młodych polskich artystów. Obecnie managerka Wejman Gallery i fundacji Art & Modern.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Giedrojć

Pisarka, redaktorka, fotografka. Absolwentka filologii polskiej i wiedzy o kulturze. Wielbicielka słońca, kawy i Włoch. Sztukę włoską zgłębia od dwudziestu lat, przemierzając włoskie galerie i kościoły, czytając biografie, kartkując albumy, ulegając zbiorowym uniesieniom i odkrywając swoje własne cuda. Do krainy opowieści o Italii zaprasza na swojej facebookowej stronie pisarskiej: Magdalena Giedrojć.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Knapowska-Niziołek

Przede wszystkim poznanianka i wielbicielka historii Poznania. Namiętnie łazi po cmentarzach. Z wykształcenia łacinniczka, niegdyś nauczycielka, dziś redaktorka, adiustatorka i korektorka. Jedna z dziesięciorga kuratorów wystawy „Jak to widzisz?” w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Kołtunowicz

Historyk sztuki, kulturoznawca, muzealnik. Kuratorka wystaw i kustosz w Dziale Sztuki Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Łanuszka

Doktor histo­rii sztuki, medie­wistka, absol­wentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest dydak­tyka, pro­wa­dzi wykłady z zakresu histo­rii sztuki i kul­tury euro­pej­skiej. Na kon­cie ma współ­pracę z róż­nymi oddzia­łami Muzeum Narodowego w Krakowie, wykłada w kilku Instytutach Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Uniwersytecie Otwartym AGH oraz w Szkole Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony. Autorka bloga: posztukiwania.pl

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Słaba

Prawnik, Warszawianka, Tolkienistka. Głównie czyta. Także pisze i rysuje. Prowadzi facebookową grupę Tolkien dla Dorosłych i comiesięczne Zebrania w księgarni Korekty.

Zobacz arty­kuły »

Maja Budka

Ma dwóch kochanków: kino i sztukę. Szczególną sympatią darzy ukiyo-e, japońskie „obrazy ulotnego świata”. Kiedy może to pisze, pije herbatę i głaszcze koty. Studiuje Dziennikarstwo i komunikację społeczną we Wrocławiu.

Zobacz arty­kuły »

Maja Iwaszkiewicz

Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Paryżu. Interesują ją głównie marginalia sztuki średniowiecznej: gargulce, potwory i dziwne stwory wyrzeźbione na kościołach i zdobiące karty średniowiecznych ksiąg, o których mało kto pamięta, a są fascynujące (szczególnie gdy pozna się ich zawiłą symbolikę!). Ponieważ interesuje ją też natura, procesy zachodzące w przyrodzie, ewolucja, obecnie pisze pracę magisterską na wydziale Artes Liberales UW, gdzie stara się łączyć badania nad średniowiecznymi marginaliami z elementami zoologicznymi, które w nich występują. Poza studiami uwielbia podróżować, czytać, pisać i robić mnóstwo innych aktywnych rzeczy. W sezonie zimowym instruktorka narciarstwa alpejskiego.

Zobacz arty­kuły »

Maja Wolniewska

Magister historii sztuki, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo i prywatnie związana z polskim rynkiem sztuki, zainteresowana sztuką i estetyką japońską. Fascynuje ją wpływ kultury dawnej na współcześnie podejmowane działania formalne i stylistyczne.

Zobacz arty­kuły »

Małgorzata Jaraczewska

Rozminęła się z powołaniem - zamiast zostać historykiem sztuki lub konserwatorem zabytków, niesie kaganek oświaty i to w dziedzinie nie związanej ze sztuką. Nie pozostało jej nic innego, jak realizować pasje artystyczne w czasie wolnym. Tym co interesuje ją najbardziej jest malarstwo europejskie, a już szczególnie to powstałe w czasach zamierzchłych, od XVI do połowy XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Małgorzata Reszka

Łodzianka. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Maastricht University. Była stażystka Peggy Guggenheim Collection i asystentka Hidde van Seggelen na targach sztuki TEFAF. Podróżniczka i ciekawska optymistka.

Zobacz arty­kuły »

Marek Hendrykowski

Historyk i teoretyk filmu, medioznawca. Badacz dziejów kina i sztuki filmowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórca poznańskiej szkoły filmoznawczej, profesor zwyczajny w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2003 roku redaktor naczelny międzynarodowego czasopisma „Images”.

Zobacz arty­kuły »

Marek Zagańczyk

Marek Zagańczyk - ur. 1967. Wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”. Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Edytor jego dzieł zebranych. Prezes wydawnictwa Próby. Autor tomów szkiców „Krajobrazy i portrety” (słowo/obraz terytoria, 1999), „Droga do Sieny” (Zeszyty Literackie, 2005), „Cyprysy i topole” (Zeszyty Literackie, 2012), „Berlińskie widoki” (Austeria, 2019).

Zobacz arty­kuły »

Maria Mażewska

Studentka Historii sztuki, pasjonatka dalekich podróży. Główną dziedziną jej zainteresowań jest obecny w sztuce Zachodu orientalizm. Chętnie zajmuje się mało zgłębionymi tematami w sztuce.

Zobacz arty­kuły »

Maria Milanowska

Absolwentka historii sztuki, zawodowo muzealnik. Uwielbia sztukę epoki średniowiecza oraz sztukę polską drugiej połowy XIX wieku. Zakochana we Włoszech pod każdą postacią.

Zobacz arty­kuły »

Maria Poprzęcka

Historyk i krytyk sztuki, profesor zwyczajny na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się głównie sztuką nowoczesną, migracjami obrazów, ich „długim trwaniem”, związkami sztuk wizualnych z innymi dziedzinami twórczości. Jest autorką wielu książek, m.in. Uczta bogiń. Kobiety, życie i sztuka (2012), Inne obrazy. Oko – widzenie – sztuka. Od Albertiego do Duchampa (2008), Impas. Opór, utrata, niemoc, sztuka (2020). Jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w dziedzinie eseju.

Zobacz arty­kuły »

Marlena Kalicka

Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Czas upływa jej szybko przy czytaniu literatury staropolskiej. Zafascynowana starociami, kobiecymi drobiazgami, zdecydowanie bliżej jej do rokokowych koronek niż sztuki współczesnej.

Zobacz arty­kuły »

Marta Królikowska

Historyczka sztuki ze specjalizacją krytyka, ukończyła studia na UŁ, później dokształcała się na kuratorskich studiach podyplomowych na UAM w Poznaniu. Związana z Łodzią, obecnie pracuje dla Art Stations Foundation w Poznaniu i zajmuje się Kolekcją Grażyny Kulczyk. Próbuje przekonywać, że sztuka współczesna to sposób myślenia otwarty na i dla każdego.

Zobacz arty­kuły »

Marta Motyl

Absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka powieści „KochAna. W pułapce anoreksji i bulimii” (2012 r.), „Odcienie czerwieni” (2016 r.) i „Moc granatu” (2017 r.). Ich bohaterki poszukują tożsamości, wchodzą w niebezpieczne związki i przełamują tabu, obrazowo opowiadając o swoich doświadczeniach. Tworzy także teksty poświęcone malarstwu, grafice i rysunkowi, współpracuje z portalami oraz instytucjami kultury. Ich wersje elektroniczne znajdują się na stronie: http://martamotyl.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Marta Norenberg

Historyk sztuki z zacięciem jubilerskim, a może już jubiler z podbudową historyczną? Zafascynowana kolorem, formą i fakturami z niekłamaną przyjemnością łączy w swej twórczości różne techniki. Nigdy nie potrafiła zdecydować się na konkretną dziedzinę artystyczną, dlatego postanowiła połączyć wiele dróg w jedną i tak zrodziła się pracownia biżuterii autorskiej „Sztuk Kilka”. Do tego lubi się dzielić… zdobytą już wiedzą oraz odkrywać tajniki pracy jubilerskiej przed czytelnikami swojego bloga.

Zobacz arty­kuły »

Marta Orzeszyna

Pochodząca z Namysłowa znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine’a Cierplikowskiego i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy kwerendzie do bestselerowej powieści „Podróż do miasta świateł”. Jest współautorką książki „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque” (PWN 2012), autorką biografii „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” (Rebis 2019) oraz powieści obyczajowej „Gra o miłość” (Harde 2019). W 2019 roku została zaproszona jako ekspertka do opracowania scenariusza oraz napisania tekstu katalogu wystawy „Antoine. Oddany pięknu”, która odbyła się w Muzeum Teatralnym przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Na wystawie była prezentowana jej unikatowa kolekcja pamiątek (kosmetyków, perfum, zdjęć, czasopism) związanych z Antoine'em. Współpracuje z polską edycją najstarszego francuskiego czasopisma o modzie „L'Officiel Poland”, gdzie porusza tematy związane z Francją oraz piłką nożną, która również jest jej pasją.

Zobacz arty­kuły »

Marta Maksymiec

grafik, ilustratorka. Interesuje się socjologią sztuki oraz psychologią twórczości. W wolnych chwilach ogląda filmy studia Ghibli, szlifuje swoje umiejętności malarskie i słucha radiowej Trójki.

Zobacz arty­kuły »

Marta Milewska

Rozmiłowana w twórczości impresjonistów (i nie tylko), secesji, zabytkach, literaturze i wielu innych wspaniałościach świata.

Zobacz arty­kuły »

Martyna Kliks

Absolwentka poznańskiej historii sztuki i niderlandystka. Autorka podcastu „Gablotki” o polskich muzeach i kolekcjach sztuki. Jej teksty i opowieści o sztuce znajdziecie na: martynakliks.pl

Zobacz arty­kuły »

Marzena Dupuis

Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, paryskiej szkoły tłumaczy ESIT i studiów podyplomowych z dziennikarstwa. Przez kilkanaście lat pracowała w edukacji (NKJO, RODN, CKE), nie zaniedbując pasji do szeroko pojętej kultury. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców. W związku ze zmianą stylu życia i częstymi przeprowadzkami od 2012 roku skupia się na przekładzie i pracy dziennikarskiej (około 150 opublikowanych artykułów). Stara się wnikliwie poznać kulturę i język krajów, w których przyszło jej żyć: Polska, Francja, Meksyk, obecnie USA.

Zobacz arty­kuły »

Mateusz Soliński

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Wydał monografię poświęconą twórczości Luciana Freuda. Zajmuje się krytyką artystyczną. Autor licznych artykułów z zakresu sztuk wizualnych i literatury. Publikował m.in. na łamach: pisma artystycznego „Format” (jako korespondent londyński w latach 2006-10) oraz „Sztuki.pl/ Gazety Antykwarycznej”. Współpracuje z dwumiesięcznikiem literackim „Topos”. Pracuje w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Zobacz arty­kuły »

Michał Haake

Historyk sztuki, dr hab. prof. UAM, pracownik Instytutu Historii Sztuki UAM, zajmuje się dziejami malarstwa i metodologią historii sztuki. Autor książek Portret w malarstwie polskim u progu nowoczesności oraz Figuralizm Aleksandra Gierymskiego.

Zobacz arty­kuły »

Michał Myśliński

Historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2001 roku zatrudniony w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (od 2021 w Pracowni Rzemiosła Artystycznego i Designu). Autor monografii z zakresu wzornictwa polskiej biżuterii i rzemiosła artystycznego oraz licznych artykułów poświęconych przede wszystkim zagadnieniom polskiego i krakowskiego złotnictwa oraz kultury materialnej XIX-XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Michał Nałęcz-Nieniewski

Absolwent etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na co dzień jako pracownik Muzeum Historii Polski zajmuje się okresem II wojny światowej i współtworzy wystawę stałą. Jego zainteresowania obejmują tak różne tematy, jak postać Michała Kleofasa Ogińskiego, Ochotnicza Legia Kobiet i konspiracja cywilna pod okupacją niemiecką. Pasjonat kina, dawnego malarstwa i rocka progresywnego.

Zobacz arty­kuły »

Michał Szymko

historyk sztuki, wschodoznawca, doktorant nauk o kulturze UMCS. Zajmuje się sztuką i kulturą krajów Europy Wschodniej i łemkowską. Zakochany w sztuce naiwnej, marzy o stworzeniu największego na świecie muzeum sztuki naiwnej.

Zobacz arty­kuły »

Michalina Peruga

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Uwielbia twórczość Alfreda Hitchcocka, film noir, malarstwo średniowieczne i sztukę włoskiego renesansu. Fascynuje ją faktura obrazu – dlatego wszystkie dzieła ogląda z nosem przy podobraziu (stresując tym muzealnych pracowników). Niejeden alarm udało jej się uruchomić w ten sposób. Niechcący oczywiście.

Zobacz arty­kuły »

Mikołaj Chmieliński

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, archiwista w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie. Pisał teksty m.in. dla „Desy”, magazynu „Lente”, był redaktorem portalu „Kontynent Warszawa”. Na co dzień bada historię fotografii, a od czasu do czasu zapuszcza się w inne rejony artystycznej ekspresji.

Zobacz arty­kuły »

Monika Nowakowska

Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, krytyk sztuki i kurator wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej, były muzealnik, w kręgu jej zainteresowań jest również architektura Łodzi XIX i XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Monika Śliwińska

Pisarka i redaktorka, prywatnie redaguje stronę internetową poświęconą Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. Pisze o Krakowie. Śledzi życiorysy ludzi związanych z Młodą Polską. Autorka książek Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich oraz Wyspiański. Dopóki starczy życia.

Zobacz arty­kuły »

Nadia Wysokińska

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej studiowała filologię angielską i rosyjską. Uwielbia sztukę antyczną szczególnie rzeźbę grecką, ale też malarstwo Turnera i Caravaggia, kocha literaturę, szczególnie egzystencjalną.

Zobacz arty­kuły »

Natalia Budzyńska

Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarka, pisząca teksty dotyczące głównie religii, kultury i sztuki. Autorka książek: „Matka męczennika”, „Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska", „Brat Albert. Biografia” oraz „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS”. „Dzieci nie płakały..." były nominowane do nagrody literackiej „Juliusz”, a za książkę „Brat Albert. Biografia” otrzymała nagrodę Feniks przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Zobacz arty­kuły »

Natalia Hałaszkiewicz

Magister polonistyki, pasjonatka historii sztuki. Zagadana, najpewniej będzie opowiadać o „Lalce” Prusa i ostatnio odwiedzonej wystawie. Po uszy zakochana w malarstwie, uwielbia intertekstualność literatury i korespondencję sztuk. Maturzystów zaraża miłością do lektur i pomaga oswoić się z egzaminem dojrzałości.

Zobacz arty­kuły »

Nina Chmielecka

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Pasjonatka sztuki XIX i XX wieku oraz wyznawczyni slow fashion. Szczególnie interesuje się projektowaniem graficznym, sztuką użytkową, designem i fotografią.

Zobacz arty­kuły »

Olga Jagnicka

Absolwentka historii sztuki oraz studium scenografii i kostiumografii. Od lat zakochana w teatrze i literaturze. Miłośniczka surrealizmu.

Zobacz arty­kuły »

Olga Wesołowska

Absolwentka kulturoznawstwa i filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Szczególnie interesuje się kulturą austriacką. Doktorantka w Instytucie Kultury Współczesnej UŁ.

Zobacz arty­kuły »

Pati Sikorska

Warszawa. Studentka prawa. Kocha książki (czytać i pisać), fotografię uliczną, interesuje się fotoreportażem. Sercem przy prawach człowieka. Autorka bloga: subiektywnarecenzentkaliteratury.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Patrycja Głusiec

Na co dzień związana z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracuje również z Fundacją Galerii Foksal. Absolwentka filologii polskiej oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pogłębia techniczne tajniki fotografii w warszawskiej Akademii Fotografii. Jednocześnie odkrywa i przybliża historie kobiet związanych z fotografią.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Kamińska

Niereformowalna miłośniczka sztuki i wielbicielka ekstrawaganckich życiorysów, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Łysak

Filolożka z dziennikarskim zacięciem, zakochana w książkach i sztuce współczesnej. Jej wymarzony dzień to dzień spędzony w muzeum. W sztuce najbardziej lubi to, że czasami wytrąca ją ze schematów i każe się zatrzymać.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Mazurek

„Stara dusza, młode serce; Srebra dużo, a chce więcej…”. Fanatyczka PRL-owskiej biżuterii artystycznej, której dzieckiem jest grupa na facebooku: „Perły z lamusa: ORNO, Imago Artis, Warmet, Rytosztuka”. Absolwentka polityki społecznej i makrokierunku związanego z polityką regionalną na UW, a także dyplomowany podolog. Niepoprawna optymistka, która swoje różowe okulary nabyła okazyjnie na bazarze, albo innej wyprzedaży garażowej. Rozważna – w negocjacjach cenowych.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Szymalak-Bugajska

Historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zafascynowana przede wszystkim malarstwem Jacka Malczewskiego i sztuką Młodej Polski.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Wesołowska

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, przyszła studentka UW. Szczególnie interesuje się sztuką XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Adamczyk

Paulina Adamczyk, historyczka sztuki, adiunkt w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie, współautorka Korpusu malarstwa Henryka Siemiradzkiego. Bardzo istotną rolę w pracy autorki odgrywają działania w zakresie dydaktyki i edukacji artystycznej i literackiej. Przez wiele lat współpracowała z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, jest także autorką wielu esejów publikowanych w czasopismach o profilu artystycznym („Artysta i Sztuka”, „Arteon”) oraz literackim („Twórczość”, „Tekstualia”, „Nowe Książki”, „Czas Literatury”).

Zobacz arty­kuły »

Paweł Bień

Urodzony w 1994 roku, poeta, historyk sztuki, kulturoznawca. Absolwent Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH) na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Pracownik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021).

Zobacz arty­kuły »

Paweł Opaliński

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych wielu publikacji – w tym kilkunastu layoutów prasowych; ilustrator i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku, za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym: siedmiokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards / USA (dokument), Monochrome Awards / UK (portret) oraz dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda, Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej i Grand Prix Cyberfoto. Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. Wykładowca Europejskiego Wydziału Sztuk AFIBV w Warszawie, Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zobacz arty­kuły »

Petr Ligocký

Rocznik 90. Poeta i publicysta pochodzenia czesko-polskiego. Skończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Ostrawskim. Pracuje jako redaktor ostrawskiego wydawnictwa Protimluv. Pisze wiersze i opowiadania. Wydał tom poetycki „Diagnóza” (2020). Tłumaczy na czeski współczesną polską poezję. Jest autorem dwóch publikacji o górnośląskim malarzu Józefie Sowadzie „Za zasłoną świata rzeczy. O życiu i twórczości Józefa Sowady” (2020), „Talenty i pasje – Publikacja twórczości artysty Józefa Sowady” (2019). Zajmuje się również malarstwem.

Zobacz arty­kuły »

Piotr Cyniak

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w „Quarcie” i „Spotkaniach z Zabytkami”. Interesuje się głównie sztuką polską 1. połowy XX stulecia, w szczególności grafiką artystyczną i ikonografią małych miasteczek. Pasjonat podróży, muzyki dawnej i jazzu.

Zobacz arty­kuły »

Piotr Kułak

Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce, absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego UW. Członek ICOM, autor wystaw, katalogów i artykułów poświęconych rysunkowi satyrycznemu, karykaturze i grafice użytkowej. Redaktor tomu Ciało w karykaturze, karykatura ciała w sztuce (2021) oraz autor monografii Nić porozumienia. Ilustracje w książkach serii „Biblioteka Jednorożca” (2023).

Zobacz arty­kuły »

Piotr Szaradowski

Doktor nauk humanistycznych (historia sztuki). Przez 7 lat prowadził autorskie cykle wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie XX wieku. Autor książki „Francja elegancja. Z historii haute couture” (2016). Główne punkty jego zainteresowań to problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki, sposoby prezentowania ubiorów w muzeach oraz historia haute couture. Opiekuje się kolekcją ubiorów http://www.muzealnemody.org

Zobacz arty­kuły »

Rafał Szwedowicz

Duchowny prawosławny, bloger (rafalszwedowicz.blogspot.com), historyk sztuki, filozof i teolog. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także historię sztuki i kultury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest także absolwentem L'Ecole de Théologie Saint-Hilaire-de-Poitiers w Bois-Aubry w zakresie teologii prawosławnej. Odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Szczecińskim (teologia patrystyczna). Zajmuje się patrologią, teologią prawosławną i katolicką, kulturą bizantyjską, ikonografią cerkiewną, mediawistyką i współczesną kulturą wizualną. Interesuje się literaturą i filozofią rosyjską oraz kinem francuskim.

Zobacz arty­kuły »

Roman Konik

Z zawodu Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kieruje Zakładem Estetyki w instytucie Filozofii, z zamiłowania miłośnik sztuki, autor Kroniki Konika (https://www.facebook.com/KronikaKonika).

Zobacz arty­kuły »

Roman Maciuszkiewicz

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Malarz, eseista, prozaik, pedagog.

Zobacz arty­kuły »

Sylwia Chutnik

Pisarka, felietonistka, działaczka społeczna. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Laureatka Paszportu Polityki 2008, trzykrotnie nominowana do nagrody Nike.

Zobacz arty­kuły »

Sylwia Zientek

Sylwia Zientek - pisarka, autorka m.in. książki biograficznej o malarkach Polki na Montparnassie, sagi Hotel Varsovie, powieści Lunia i Modigliani oraz najnowszej książki Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn. Publikowała swoje teksty biograficzne na blogu Fantasmagoria oraz m.in. w „Wysokich Obcasach Extra”, „L'Officiel”, „Skarpie Warszawskiej”. Pasjonatka sztuki oraz podróży śladami artystów. Przez większość życia związana z Warszawą, obecnie mieszka z rodziną w Luksemburgu.

Zobacz arty­kuły »

Tadeusz Matuszczak

Historyk sztuki, badacz życia i twórczości Józefa Chełmońskiego. Najwybitniejszy w Polsce specjalista w dziedzinie twórczości tego artysty. Autor wystaw i publikacji jemu poświęconych.

Zobacz arty­kuły »

Tomasz Gos

Artysta malarz, muzyk, dziennikarz. Członek stowarzyszenia Przestrzeń Sztuki WL4. Interesuje go wszystko co jest związane z działalnością twórczą człowieka.

Zobacz arty­kuły »

Tomasz Holak

Histo­ryk sztuki, kurator, krytyk artystyczny i pracownik muzealny. Miło­śnik sztuki współ­cze­snej i moder­ni­stycz­nej archi­tek­tury.

Zobacz arty­kuły »

Urszula Kozakowska-Zaucha

Historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, kurator wystaw związanych głównie ze sztuką Młodej Polski, w tym Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego; współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w krakowskim Muzeum; autorka książek: Jan Stanisławski, Kresy w sztuce polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Urszula Król

Historyk sztuki, edukator, wykładowca, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Urszula Makowska

Historyk sztuki, pracuje w zespole autorsko-redakcyjnym Słownika artystów polskich i obcych w Polsce działających w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Zajmuje się głównie sztuką polską XIX i pierwszej połowy XX wieku, a zwłaszcza jej marginesami i pograniczami. Ogłosiła artykuły w tomach pokonferencyjnych i czasopismach ( „Ikonotheka”, „LiteRacje”, „Konteksty”, „Teksty Drugie”, „Rocznik Komparatystyczny”).

Zobacz arty­kuły »

Wanda Klenczon

Z wykształcenia historyczka sztuki, przez wiele lat kustoszka Biblioteki Narodowej, dziś tłumaczy z języka francuskiego książki z zakresu historii kultury i antropologii kulturowej. W wolnych chwilach bloguje, o sztuce, czasem o literaturze, o kulinarnych tropach w książkach i obrazach. Od kilku lat fascynuje ją sztuka obszaru Czech i Moraw, którą uporczywie poznaje i próbuje popularyzować na blogu „Nie tylko Praga: o sztuce Czech i Moraw”.

Zobacz arty­kuły »

Weronika Kursa

Studentka romanistyki. W wolnych chwilach fotograf-hobbysta (szczególną miłością darzy fotografię analogową). Ponadto lubi 'działać w kulturze', czyli czytać, odkrywać, pisać, pisać, pisać...

Zobacz arty­kuły »

Witold Dąbrowski

Rocznik '91, absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie student Grafiki na warszawskiej ASP. Jego główne pasje to projektowanie graficzne, sztuki wizualne (szczególnie malarstwo i grafika) oraz literatura. Dzieli swój czas pomiędzy pisanie (zarówno tekstów popularnonaukowych jak i beletrystyki do szuflady) oraz twórczość plastyczną. Szczególnie interesuje i inspiruje go antropologia, historia kultury, religioznawstwo, fantastyka, surrealizm i muzyka (zwłaszcza muzyka elektroniczna i nowa fala). Fascynuje go mistycyzm, tajemnica oraz dawne i obce kultury.

Zobacz arty­kuły »

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

Muzeum usytuowane jest w parku zamkowym, gdzie zachował się fragment fosy. Obecnie obejmuje zamek - pełniący funkcję muzeum wnętrz, basztę - gdzie urządzono wystawę dotyczącą dziejów miasta, oficynę z ekspozycją etnograficzną i spichlerz będący miejscem wystaw czasowych. Instytucja kojarzona jest z postacią Halszki z Ostroga zwanej Czarną Księżniczką oraz z kolekcjami ikon i malarstwa współczesnego na desce. Od kilkunastu miesięcy powstaje jest nowa kolekcja – fajansowych figur z Pacykowa. Muzeum swoimi działaniami wystawienniczymi, edukacyjnymi i wydawniczymi wzmacnia lokalną tożsamość i dba o dziedzictwo.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Radwańska

Historyczka sztuki, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, na uczelni związana z Pracownią Zbiorów Muzealnych Instytutu Historii Sztuki KUL (od 2016 Muzeum KUL), obecnie pracuje w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Zainteresowana głównie działaniami artystycznymi w Zakopanem pierwszej połowy XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Weiss

Historyk sztuki i krytyk, wnuczka artystów Wojciecha Weissa i jego żony Aneri Ireny Weissowej. Otoczona od dziecka sztuką, poświęciła jej całe swoje życie zawodowe. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Fundacji Lanckorońskich, Kierownik Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku MNK w Sukiennicach, Fundatorka i Prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa. Od lat zajmuje się promocja sztuki współczesnej, prowadząc autorską galerię sztuki i czyniąc z niej rozpoznawalną markę pod nazwą Zofia Weiss Gallery. Jest kuratorem kilkuset wystaw, autorką tekstów krytycznych oraz opracowań monograficznych sztuki przełomu XIX i XX. Odznaczona dwukrotnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami i odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Ozaist-Zgodzińska

Zajmuje się edukacją muzealną, popularyzacją nauki oraz sposobami udostępniania wiedzy. Bada, jak sposób przekazywania informacji wpływa na odbiorcę kultury w muzeach, w literaturze oraz w przekazie społecznym. Interesuje się głównie recepcją twórczości kobiet w oczach kolejnych pokoleń. Jako literaturoznawczyni bada powieści herstoryczne i zmiany w wykorzystywaniu źródeł historycznych przy opisywaniu historii dla masowych czytelników. Społeczniczka.

Zobacz arty­kuły »

Zuzanna Borowska

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz filologii norweskiej na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Od 2016 roku fascynuje się szeroko pojętą kulturą i sztuką norweską, w szczególności XX. i XXI. wieku. Obecnie pracuje nad pracą magisterską nt. funkcjonowania Edvarda Muncha w norweskiej sztuce po 2000 roku. Prowadzi bloga oraz instagram „Do trzech razy sztuka Norwegii”.

Zobacz arty­kuły »


Edycja tekstu:

Edyta Cybińska edycjaEDYTA CYBIŃSKA – Absolwentka edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, od kilku lat z przyjemnością zajmuje się redakcją językową i korektą, głównie dla wydawnictw naukowych. W wolnym czasie siada do maszyny i szyje sukienki, śpiewa albo ucieka w góry – im mniej ludne, tym lepiej.

agata doboszAGATA DOBOSZ – Absolwentka twórczego pisania i edytorstwa, magister antropologii literatury, teatru i filmu. Interesuje się kulturą szeroką pojętą, szczególnie sztuką i literaturą XIX i XX wieku. Nie wyobraża sobie dnia bez książki, muzyki, kilku obrazów i sportu.


Obsługa informatyczna:

ARKADIUSZ PATYK – prawdopodobnie najlepszy programista świata, który nam pomaga kiedy wali się świat i serwery;

2 thoughts on “Redakcja

  1. 🙂 … własnie znalazłem odpowiedź na swoje pytanie i zaczynam z niej korzystać. W konsekwencji uważam że mój poprzedni wpis stracił sens i aktualność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *