Redakcja

Nasi autorzy • Edycja tekstu • Wolontariusze

Niezlasztuka.net jest portalem edukacyjnym, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat sztuki oraz promocja artystów. Na portalu można znaleźć eseje na temat sztuki, recenzje książek, opisy zabytków, galerie prac polskich i zagranicznych artystów oraz informacje o bieżących wydarzeniach ze świata sztuki. Nasze artykuły publikujemy w sposób ciągły – minimum dwa razy w miesiącu.

Współpracuje z nami pokaźna ekipa ludzi, którzy współtworzą Niezłą Sztukę. Są to osoby z ogromną energią i pędem do zmiany świata na lepszy, mądrzejszy, pasjonaci, których łączy chęć dzielenia się swoją wiedzą w celu promowania sztuki w Polsce.


Chcesz dołączyć do naszej redakcji? Zapraszamy!
Zapoznaj się ze » wskazówkami dotyczącymi przygotowania publikacji «

Wydawcą portalu jest Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”
Nr ISSN 2450-2790
KRS: 0000547627 • NIP: 7282801446 • REGON: 360990179
tel.: +48 668 336 525 (Dana), +48 796 155 125 (Joanna)


Redakcja:

DANA TOMCZYK-DOŁGIJ – absolwentka informatyki na PŁ oraz historii sztuki na UŁ, koordynatorka projektu.
JOANNA MAJEWSKA – absolwentka historii sztuki na UŁ, koordynatorka projektu.
kontakt[a]niezlasztuka.net


Nasi autorzy:

Adam Mazur

Doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki i amerykanista, adiunkt na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Kurator wystaw, redaktor antologii i katalogów. Autor tekstów i książek poświęconych sztuce współczesnej. Specjalizuje się w fotografii, której poświęcił m.in. książki: Kocham fotografię. Teksty z lat 1999‒2009 (2009), Historie fotografii w Polsce 1839‒2009 (2010), Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000 (2012), Głębia ostrości. Eseje o fotografii polskiej po 1945 roku (2014), Po końcu fotografii (2018). Laureat nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa i nagrody krytyki artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Zobacz arty­kuły »

Adrian Wikiera

Nielicencjonowany pasjonat architektury, historii, science-fiction i klimatu noir.

Zobacz arty­kuły »

Adrianna Hess

Z wykształcenia i z zamiłowania redaktorka językowa, niepoprawna pasjonatka malarstwa. Absolwentka liceum plastycznego, które pogłębiło jej wrażliwość na sztukę. Fascynują ją historie zamknięte na płótnach, czyniące pozornie banalne dzieła niezwykłymi. Dąży do spotkań z ulubionymi mistrzami w różnych miejscach świata.

Zobacz arty­kuły »

Agata Dobosz

Absolwentka twórczego pisania i edytorstwa, magister antropologii literatury, teatru i filmu. Interesuje się kulturą szeroką pojętą, szczególnie sztuką i literaturą XIX i XX wieku. Nie wyobraża sobie dnia bez książki, muzyki, kilku obrazów i sportu.

Zobacz arty­kuły »

Agata Iżykowska

Studentka MISHiS na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się performatyką i teatrem współczesnym. Jej ulubione performance to te, które poruszają aktualne tematy społeczno-politycze. Jest stażystką w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i uwielbia warsztaty edukacyjne z dziećmi.

Zobacz arty­kuły »

Agata Jóźwiak

Malarka, uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka albumu: „W głąb krajobrazu. Pejzaże Karpat Polskich”. Propaguje malarstwo pejzażowe i klasyczne. Lubi zdobywać wiedzę i dzielić się nią. Zakres jej zainteresowań to: relacja artysty i natury na przestrzeni wieków, sztuka dziewiętnastego wieku, sztuka Chin i Japonii.

Zobacz arty­kuły »

Agata Lizak

Studentka prawa, którą interesuje również historia sztuki. Lubi przede wszystkim malarstwo z XIX i I poł. XX wieku, a także architekturę – zwłaszcza romańską oraz modernistyczną w wydaniu przedwojennym.

Zobacz arty­kuły »

Agata Mendrychowska

Historyczka sztuki, redaktorka książek, m.in. Wojciecha Wilczyka Niewinne oko nie istnieje, dzienników Teresy Tyszkiewiczowej Notatki (1940-1983) oraz katalogów wystaw. Kuratorka w Atlasie Sztuki.

Zobacz arty­kuły »

Agata Wesołowska

Urodziła się w 1980 r. we Włocławku; obecnie mieszka w Toruniu, gdzie ukończyła studia m.in. z socjologii (doktorat), filozofii, dziennikarstwa i historii sztuki. Pracuje jako przewodniczka miejska, edukatorka oraz pilotka wycieczek (polskich i zagranicznych). Prowadziła zajęcia, w tym poetyckie, dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Toruniu, również dla osób z dysfunkcją wzroku. Debiutowała w liceum na łamach „Gazety Kujawskiej”. Dotychczas swoje wiersze publikowała na łamach pisma artystycznego „Undergrunt”, „Czasopisma Artystycznego Nestor” oraz w wydawnictwach pokonkursowych (jest finalistką licznych konkursów poetyckich, m.in. w Cieszynie, Zielonej Górze, Parczewie, Krzywogońcu, Radomsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krasnymstawie, Płocku, Cieszanowie). Tytuły tomików pokonkursowych/antologii wierszy z jej utworami to np.: „Taniec do skrzypiącej płyty” (2018), „Bez-Kresy” (2018), „Odblaski nocy” (2018), „Upojeni naszym życiem” (2019), „Krajobrazy słowa” (2019), „Zarazy wszystkie” (2020). Wielokrotnie angażowała się w projekty artystyczne, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej i Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, na potrzeby której opracowała katalog wystawy „Dendra” Moniki Mausolf. Odbyła też liczne staże i praktyki, np. w toruńskim Muzeum Okręgowym i Etnograficznym. W 2015 r. nakładem Wydawnictwa Edukacyjnego AKAPIT ukazała się współredagowana przez nią książka, zatytułowana „Coaching i tutoring – w stronę nowoczesnej pracy dydaktycznej”. Ponadto publikowałam w wielu monografiach zbiorowych i czasopismach naukowych, w których znalazło się ponad 40 jej tekstów z zakresu doradztwa zawodowego, etyki, polityki społecznej, pracy socjalnej, edukacji permanentnej, antropologii społecznej, historii sztuki i kultury. Poza literaturą pasjonuję się rozwojem osobistym, edukacją globalną, kinem, zwiedzaniem oraz szaradami anagramowymi.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Bartków

Historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, autorka wystaw, koordynator autorskiego projektu poświęconego niezależnej sztuce polskiej lat 80. XX wieku, autorka spotkań edukacyjnych z zakresu historii sztuki. Interesuje się polską sztuką XIX i XX stulecia, architekturą kaplic Bożego Grobu oraz przedwojennych miejsc uzdrowiskowych w Polsce. Prywatnie niepoprawna wielbicielka jamników i beagli.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Gawrońska

Wrocławianka, historyk sztuki i filolog francuski. Uwielbia architekturę: tę monumentalną i tę całkiem zwykłą, wraz z wszystkimi jej drobnymi detalami, na które na co dzień mało kto zwraca uwagę. Nic nie powstrzyma jej przed wejściem do starych kamienic, jeśli ktoś nieopatrznie zostawi otwartą bramę. Podziwia wszelkie rzemiosło artystyczne.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Żuber

Absolwentka MISH na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach którego studiowała historię sztuki i italianistykę. Jej zainteresowania badawcze to sztuka XIX i XX wieku, a głównie rzeźba. Fascynuje ją także ceramika – zarówno ta dawna, jak i całkiem współczesna. Na co dzień można ją spotkać w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie pracuje jako edukator, a w czasie wolnym – w pracowni ceramicznej wśród rzeźb i naczyń.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Drewniak

Uczennica krakowskiego liceum na profilu artystycznym. Nieodwracalnie zafascynowana sztuką i literaturą, z którymi to – wbrew radom rozsądnych ludzi – wiąże swoją przyszłość.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Janiszewska

Na co dzień kustoszka malarstwa niderlandzkiego w Muzeum Narodowym w Warszawie, czasami wykładowczyni akademicka. W wolnym czasie autorka bloga www.otulinablog.pl, którym próbuje przekonać, że kontakt ze sztuką wcale nie musi być trudny.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Stempińska

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie pracuje w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Interesuje się sztuką późnośredniowieczną, nowożytną i sztuką XIX-wieczną. Prywatnie wielbicielka herbaty i literatury fantastycznej.

Zobacz arty­kuły »

Aleksy Wójtowicz

Student, praktyk, teoretyk. Interesuje go historia twórczości w ujęciu społeczno-politycznym. Obecnie zajmuje się realiami oraz krytyką rynku młodej sztuki i ilustracji. Dla przyjemności zbiera pliki .jpg i ciekawostki. Fan sztuki radzieckiej, art brutu, weimarskiego ekspresjonizmu i realizmu „społecznego” (social realism, american scene painting) początku XX w. Tym zagadnieniom, jak i kilku innym poświęca notki na blogu ARE YOU REALLY FROM THE ART WORLD.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Czuber-Filonik

Sztuka w jej życiu jest obecna od lat, lubi jej poświęcać czas tzn. przyglądać się jej, analizować, czytać o niej i szperać w poszukiwaniu ciekawych informacji. Po maturze z historii sztuki skończyła policealne studium architektury. Jest żoną rzeźbiarza, matką trójki dzieci, a obecnie, po wielu latach, wreszcie studentką muzeologii, kierunku, który w pełni odzwierciedla jej zainteresowania. Uważa, że na robienie tego co lubimy nigdy nie jest za późno. Powiedzenie „czym skorupka za młodu nasiąknie...” pasuje do niej jak ulał.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Francikowska

Studentka filologii francuskiej i historii sztuki. Jej największym marzeniem jest połączenie dwóch pasji - tej prawdziwej (sztuka) i wmówionej sobie (francuski) - czyli praca w Luwrze.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Meryńska

Studentka 3 roku historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasjonatka głównie polskiej i światowej sztuki XX wieku. W wolnej chwili pasjonatka podróży i dobrej lektury.

Zobacz arty­kuły »

Andrzej Lemieszek

Hobbistycznie interesuje się sztuką, ma słabość do Witkacego, a w tym przypadku próbował połączyć kilka faktów pod wpływem jakiegoś impulsu. Jest lekarzem.

Zobacz arty­kuły »

Andrzej Osiński

Urodzony w 1968 r. historyk sztuki, eseista, recenzent nagrań muzyki poważnej. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków – Delegaturze w Krośnie, gdzie opiekuje się i nadzoruje prace remontowe przy obiektach architektury sakralnej i mieszczańskiej. Pasjonat muzyki klasycznej, literatury i Beskidu Niskiego.

Zobacz arty­kuły »

Ania Rudólff

Stu­dentka ostat­niego roku histo­rii sztuki, anioł nie kobieta, wolon­ta­riusz łódz­kiej fun­da­cji dr Clown;

Zobacz arty­kuły »

Anita Kozek-Kapuścińska

Radca prawny i historyk sztuki. Prawo i historię sztuki ukończyła na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W ramach programu wymiany studenckiej Erasmus studiowała także na Wydziale Prawa na University of Eastern Finland w Joensuu. Po ukończeniu studiów odbyła roczny kurs prawa własności intelektualnej w Centrum Praw Własności Intelektualnej im. H. Grocjusza w Krakowie. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w kancelariach radcowskich i adwokackich. Własną działalność gospodarczą prowadzi od listopada 2013 r. Interesuje się szeroko pojętym prawem własności intelektualnej, ochroną danych osobowych oraz prawnymi aspektami sztuki w zakresie działalności artystycznej, obrotu dziełami sztuki i ochrony dziedzictwa kulturowego. Blog, na którym znajdziecie więcej artykułów na temat prawa w kulturze: http://prawochronisztuke.pl

Zobacz arty­kuły »

Marczak Anna

Pochodząca z nad morza studentka ASP w Warszawie. W kręgu jej zainteresowań leży głównie malarstwo i wszelkiego rodzaju działania w przestrzeni publicznej. Lubi dużo rozmawiać o sztuce ze znajomymi artystami, nieartystami oraz spotkanymi ludźmi na ulicy. 

Zobacz arty­kuły »

Anna Artymowska

Historyk, muzealnik, edukator, artysta. Zawodowo zajmuje się edukacją kulturalną i pracą artystyczną, zarówno w państwowych instytucjach kultury jak i organizacjach NGO. Od 6 roku życia występuje na muzycznych scenach - od klasycznej opery, przez reggae, po jazz. Wyznaje i ufa sztuce - niezbędnemu wytworowi ludzkiej egzystencji.

Zobacz arty­kuły »

Anna Cirocka

Historyk sztuki, interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Prowadzi bloga annacirocka.blogspot.com. Mieszka w Gdańsku.

Zobacz arty­kuły »

Anna Dąbrowska

Na co dzień prawniczka pracująca w międzynarodowym banku. Po godzinach pasjonatka sztuki. W sztuce najbardziej interesuje ją odrealnienie, baśniowość, pomieszanie elementów realnych z tymi zupełnie fantastycznymi i przedstawianie w ten sposób swojej wizji świata.

Zobacz arty­kuły »

Anna Jędrzejczak-D’Agostino

Z wykształcenia niderlandystka, z zawodu tłumaczka, aspirująca pisarka. Miłośniczka Rembrandta, którego – mieszkając w Amsterdamie – ma pod nosem. Od niedawna prowadzi na Facebooku grupę „W łóżku z Rembrandtem”, w której na luzie opowiada o swojej wielkiej pasji.

Zobacz arty­kuły »

Anna Król

Dr nauk humanistycznych w zakresie historii sztuki, muzealnik, kurator, aranżer wystaw, absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego; starszy kustosz i kurator w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, prowadzi zajęcia na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP i wykłada historię sztuki na Wydziale Reżyserii i Dramatu na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego (dawniej PWST). Zajmuje się sztuką polską i obcą XIX i XX wieku oraz najnowszą, dawną sztuką japońską, japonizmem, muzealnictwem i wystawiennictwem.

Zobacz arty­kuły »

Anna Krzpiet

Absolwentka humanistyki cyfrowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II; tytuł magistra ze specjalnością sztuka uzyskała w 2018 r. Obecnie rozpoczęła studia doktoranckie i zajmuje się sztuką, estetyką współczesną, a także nowymi zjawiskami związanymi z kulturą popularną. Od 2013 r. aktywnie współpracuje z fundacjami i galeriami sztuki w Polsce i za granicą.

Zobacz arty­kuły »

Anna Łappo-Malosse

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka sztuki i historii. Obecnie mieszka na południu Francji, gdzie w pobliskich miejscowościach znajdują się muzea Picassa, Renoira, Chagalla, Matisse'a, Bonnarda i wielu innych artystów, którzy odwiedzali region Lazurowego Wybrzeża w poszukiwaniu światła i malowniczych widoków. Artyści, kolory i smaki były inspiracją utworzenia bloga „Jeszcze dalej niż Południe” (jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com)

Zobacz arty­kuły »

Anna Skurska

Literaturoznawca, absolwentka filologii na Uniwersytecie Łódzkim. Naukowo zajmuje się literaturą okresu międzywojnia, pokątnie czyta fantastykę. Kiedy tylko może, ucieka w góry i/lub tańczy.

Zobacz arty­kuły »

Anna Zielazny

Absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją przygodę ze sztuką kontynuuje jako przewodniczka w malowniczym portugalskim mieście, Porto. W wolnych chwilach czyta książki, uprawia jogę i podziwia uroki przyrody.

Zobacz arty­kuły »

Apolonia Filonik

Absolwentka historii sztuki UW i studentka filologii włoskiej UKSW - nieprzypadkowo, bo tak stara się łączyć swoje dwie największe pasje: sztuki piękne i naukę języków obcych. Współpracowała (owocnie) z londyńską galerią sztuki współczesnej Gimpel Fils. W wolnym czasie, by nacieszyć zmysły, lubi wybrać się na spektakl baletowy.

Zobacz arty­kuły »

Barbara Kozak

Dr Barbara Kozak jest literaturoznawczynią, jej zainteresowania naukowe, dydaktyczne i prywatne obejmują historię, literaturę i kulturę Rosji od czasów najdawniejszych do współczesności. Pracuje w Katedrze Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest feministką, wegetarianką, miłośniczką kotów i domowych wypieków.

Zobacz arty­kuły »

Barbara Lekarczyk-Cisek

Polonistka, miłośniczka malarstwa i muzyki barokowej, a także dobrej literatury i kotów. Autorka wielu publikacji na temat literatury, filmu, muzyki klasycznej oraz sztuk plastycznych, m.in. w „Polonistyce”, „Warsztatach Polonistycznych”, „Kino”, na portalach internetowych: Kulturaonline, Culture Avenue. Przygotowała w Ossolineum dwie wystawy: „Katyń pamiętamy – „synowie wolni” oraz „Twarze Pana Cogito”.

Zobacz arty­kuły »

Bartek Kieżun

Dziennikarz kulinarny i bloger związany z magazynem „Kukbuk”. Z wykształcenia antropolog kultury, z zamiłowania kucharz. Miłośnik książek, nie tylko kulinarnych. Publikuje w magazynie „Kukbuk”. Stale współpracuje z Radiem Kraków i portalem Wirtualna Polska. W przerwach w pisaniu i gotowaniu prowadzi Miejsce Sklep – galerię z polskim dizajnem lat sześćdziesiątych. Absolwent krakowskiej Szkoły Sommelierów. Pierwszy polski zdobywca Barilla Cup. Jako kucharz gotuje i karmi, prowadzi warsztaty, organizuje wyjątkowe kolacje degustacyjne oraz sędziuje na konkursach kulinarnych. W listopadzie 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka o włoskich kulinariach Italia do zjedzenia.

Zobacz arty­kuły »

Bartłomiej Bartelmus

Doktor historii sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualnie pełni obowiązki kierownika Biblioteki Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Dodatkowo tłumacz techniczny języka niemieckiego, związany z biurem translatorskim „Skřivanek” oraz serwisem dogadamycie.pl. W centrum jego zainteresowań znajduje się architektura i sztuka Italii w średniowieczu i czasach nowych, której arkana zgłębia drogą podejmowanych podróży do Włoch. Ponadto - miłośnik kolei; lepidopterolog-amator - z zaangażowaniem i pasją poznający motyle dzienne Polski, Europy i krajów pozaeuropejskich. Prowadzi blog poświęcony podróżom do Włoch i innym swoim zainteresowaniom: www.kochamwlochy.blogspot.com, a także publikuje zdjęcia na portalu fotograficznym www.italus.flog.pl.

Zobacz arty­kuły »

Bartosz Żak

Pasjonat filozofii, pochylający się nad teoretycznym wymiarem sztuki. Oczarowany kulturą antyczną w każdym wydaniu. Interesują go zagadnienia z pogranicza kulturoznawstwa i estetyki. Dumny humanista.

Zobacz arty­kuły »

Beata Mielczarek

Interesuje się malarstwem, a także losami artystów polskich na tle XIX i XX wieku, w szczególności Wlastimila Hofmana. Autorka artykułów o artyście oraz opracowania jego wspomnień Wlastimil Hofman Autobiografia, Neriton 2020.

Zobacz arty­kuły »

Beata Studziżba-Kubalska

Historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, Dom Józefa Mehoffera. Autorka wystaw i publikacji z zakresu sztuki polskiej XIX wieku oraz twórczości Józefa Mehoffera.

Zobacz arty­kuły »

Beata Tarnowska

Studentka Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Opolskim, interesuje się malarstwem oraz współczesną sztuką kobiecą.

Zobacz arty­kuły »

Bożena Fabiani

Dr nauk humanistycznych, wieloletni nauczyciel akademicki, obecnie na emeryturze. Autorka wielu gawęd radiowych i książek o tematyce historycznej, w tym o dziejach malarzy i sztuk pięknych w minionych wiekach. Ma też na swoim koncie tłumaczenia literatury włoskiej, głównie dla dzieci i młodzieży, oraz własne tomiki poetyckie. Od kwietnia 2021 r. prowadzi blog „Ocalić od zapomnienia” (www.bozena-fabiani.pl).

Zobacz arty­kuły »

Bydgoskie Centrum Sztuki

Bydgoskie Centrum Sztuki jest to nowoczesny ośrodek kulturalny, który powstał z inicjatywy Fundacji Take Care. Ideą BCS jest szerzenie kultury poprzez organizację cyklicznych wystaw, warsztatów, wykładów i spotkań artystycznych. BCS to miejsce zrzeszające miłośników kultury i sztuki w każdym wieku.

Zobacz arty­kuły »

Celina Zbrzeźna

Historyk sztuki z wykształcenia i zamiłowania. Ukończyła studia wyższe na kierunkach: filologia polska oraz historia sztuki. Realizuje się zawodowo jako metodyk, trener oraz nauczyciel, a swoją pasją stara się zarażać rzesze swoich podopiecznych. Uzależniona od codziennej dawki ruchu i herbaty z imbirem.

Zobacz arty­kuły »

Danuta Niśkiewicz

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Aktywna jako popularyzator i przewodnik. Ma w swoim portfolio współpracę z podmiotami takimi jak: Muzeum Narodowe w Krakowie, Uniwersytet Łódzki, Centrum Dialogu, Łódzki Szlak Kobiet, Zielona Łódź, Fundacja Po Staremu. Związana z grupą Przewodnicy Łódzcy TOTUTAM. Prowadzi blog artinpoland.eu.

Zobacz arty­kuły »

Dominik Wrześniak

Uczeń krakowskiego liceum na profilu powiązanym z historią sztuki, zainteresowany szczególnie malarstwem włoskim XV- i XVI-wieku, nowymi nurtami w sztuce XIX i XX wieku, a także architekturą romańską.

Zobacz arty­kuły »

Eliza Ptaszyńska

Historyk sztuki, prowadzi Dział Sztuki w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Zajmuje się malarstwem polskim dziewiętnastego wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości powstałej w monachijskim środowisku artystycznym, którego jedną z najważniejszych postaci był urodzony w Suwałkach Alfred Wierusz-Kowalski. Jest autorką wielu wystaw, m.in.: "Malarze polscy w Monachium" wraz z katalogiem, "Antoni Piotrowski. 1854–1923". „Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków” wraz z katalogiem oraz publikacji, w tym „Obrazy w drewnie żłobione. Twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego w drzeworytach”, Suwałki 2009, monografii "Alfred Wierusz-Kowalski. 1849-1915", Warszawa 2011, albumu „Alfred Wierusz-Kowalski. Malarstwo”, Lesko 2016. Pod jej redakcją ukazał się tom „Ateny nad Izarą. Studia i szkice”, Suwałki 2012. Publikuje w m.in. BHS, Muzealnictwo, Spotkania z zabytkami artykuły na temat malarstwa monachijskiego.

Zobacz arty­kuły »

Elżbieta Matyaszewska

Elżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych. W latach 1985-1990 członkini ogólnopolskiego zespołu badawczego przy Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, prowadzącego badania nad polskim życiem artystycznym drugiej połowy XIX wieku, w ramach programu węzłowego Polska kultura narodowa, jej percepcje i tendencje. W 1991-1993 sekretarz naukowy zespołu przy Instytucie Sztuki PAN, przygotowującego katalog dzieł malarskich Jana Matejki w związku z rocznicami 150-lecia urodzin i 100-lecia śmierci artysty – dwutomowa publikacja, do której napisała też kilkadziesiąt haseł katalogowych, została wydana w 1993 roku pod tytułem Matejko. Obrazy olejne. Katalog. W latach 1992-2001 współpracowała z redakcjami lubelskich i warszawskich periodyków (m.in. „Przegląd Akademicki”, „Dziennik Wschodni”, „Akcent”, „Wnętrze Twojego Domu”, „Dobre Wnętrze”, „Zabytki-Heritage”), publikując relacje z wystaw sztuki dawnej i współczesnej, a także cykliczne teksty z zakresu historii ubioru, mody i rzemiosła artystycznego. Elżbieta Matyaszewska od lat utrzymuje aktywny kontakt z Instytutem Historii Sztuki KUL, uczestnicząc w organizowanych sesjach naukowych oraz działalności kulturalno-naukowej na rzecz miasta Lublin. W roku 2008 koordynowała prace mające na celu zorganizowanie przy Instytucie Historii Sztuki KUL zajęć z historii sztuki dla członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którym współpracuje jako wykładowca. Wykłada również dla członków UTW w Tomaszowie Lubelskim i Świdniku. Od roku 2011 prowadzi współpracę z Filharmonią Lubelską w ramach Akademii Muzyki i Plastyki (oferta skierowana do szkół ponadpodstawowych Lublina i regionu), przygotowując prezentacje z zakresu sztuk plastycznych, wpisujące się w określone tematy muzyczne. Ponadto, w ramach działalności dydaktycznej, prowadziła zajęcia obejmujące najważniejsze zjawiska z dziejów sztuki nowoczesnej i najnowszej, zarówno polskiej, jak i powszechnej w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu, wykłady o sztukach pięknych dla członków Uniwersytetu Otwartego KUL, a także zajęcia specjalizacyjne na Studiach Podyplomowych przy Instytucie Historii Sztuki KUL. W ostatnich latach pracowała w Instytucie Leksykografii KUL na stanowisku adiunkta, prowadząc dział sztuki religijnej i redagując hasła z tego zakresu tematycznego do Encyklopedii Katolickiej. Należy do Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Elżbieta Matyaszewska jest autorką książki „Wierzę w cuda nie od dziś”. Religia w życiu i twórczości Jana Matejki (Lublin 2007) oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych w zakresie ikonografii chrześcijańskiej i malarstwa polskiego, a także wielu haseł z dziedziny historii sztuki zamieszczonych w Encyklopedii Katolickiej.

Zobacz arty­kuły »

Emiliana Konopka

Od lat fascynuje się sztuką, a od niedawna głównie skandynawską. Planuje wiązać z tym swoją przyszłość historyczno-artystyczną i zajmować kulturą i sztuką Skandynawii, wciąż nieodkrytej dla szerszej publiczności w Polsce. Obecnie szuka inspiracji do doktoratu o sztuce islandzkiej, a także wydawcy esejów o artystach skandynawskich. Prowadzi stronę www.utulethule.pl, na której pisze o sztuce skandynawskiej.

Zobacz arty­kuły »

Ewa Kiedio

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka w Wydawnictwie WIĘŹ, członkini redakcji kwartalnika WIĘŹ i Zespołu Laboratorium WIĘZI. Autorka książek „Osobliwe skutki małżeństwa”, „A piękno świeci w ciemności” (wywiad rzeka z bp. Michałem Janochą), „Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość” (razem z Marią Czarnecką). Publikowała także m.in. w „Tygodniku Powszechnym”.

Zobacz arty­kuły »

Gabriela Juranek

Absolwentka historii sztuki, interesuje się zmianami w pojmowaniu kobiety i kobiecości na przestrzeni XVIII i XIX wieku oraz związkami mody, polityki i sztuki w latach 1770-1805. • www.lareinederetro.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Grażyna Bastek

Historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się w historii malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. W Instytucie Historii Sztuki UW prowadzi wykłady i seminaria poświęcone funkcjonowaniu warsztatów artystycznych oraz problemom technologii i konserwacji. Zajmuje się popularyzacją historii sztuki, jej eseje o malarstwie ukazują się w „Newsweek Historia”, a w II programie Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz.

Zobacz arty­kuły »

Iga Ranoszek-Bieńkowska

Doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Szczecińskim. Zawodowo naucza języka polskiego jako obcego, a prywatnie jest pasjonatką szeroko rozumianej sztuki. Najbardziej interesuje ją malarstwo i kultura XX wieku (szczególnie jego początków). Do ulubionych stylów zalicza realizm magiczny, surrealizm, art déco i symbolizm. Jest wielbicielką podróży, książek, kotów i tatuaży. Obiecuje sobie, że jeszcze kiedyś skończy historię sztuki.

Zobacz arty­kuły »

Iga Skowrońska

Absolwentka historii sztuki, dziennikarstwa i kulturoznawstwa UMK. Interesuje się plakatem, street-artem, sztuką Orientu, architekturą sakralną i współczesną. Ciekawi ją oddziaływanie dzieła na odbiorcę, interakcje ze sztuką.

Zobacz arty­kuły »

Ilona Maciejewska

Absolwentka historii sztuki i adeptka języka japońskiego UMK w Toruniu. Pasjonatka podróży, ciągle głodna wiedzy w swych dążeniach odkrywania świata i poznawania nowych kultur. W wolnych chwilach oddaje się zainteresowaniom, jakimi są książka, rysunek oraz eskapady rowerowe.

Zobacz arty­kuły »

Irma Kozina

Dr hab. Irma Kozina (urodzona 5 lutego 1964 r. w Suchej Beskidzkiej), historię sztuki w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ukończyła w 1988 r. (praca magisterska o polskich chorągwiach nagrobnych napisana pod kierunkiem prof. dr hab. Jana K. Ostrowskiego). Jako stypendystka Gerda-Henkel Stiftung studiowała na Freie Universität w Berlinie. W 1996 r. obroniła w Uniwersytecie Wrocławskim pracę doktorską o pałacach i zamkach na pruskim Górnym Śląsku w latach 1850-1914 (promotor: prof. dr hab. Ewa Chojecka). Habilitację uzyskała w Uniwersytecie Warszawskim w 2007 r., na podstawie publikacji pt. „Dylematy architektoniczne na przemysłowym Górnym Śląsku w latach 1763-1955”. Od 1998 r. prowadzi zajęcia z zakresu historii sztuki i dizajnu w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jest autorką wielu artykułów oraz książek (m.in. „Art Deco”, „Ikony dizajnu w województwie śląskim”, „Polski design”, „Historia mody. Od krynoliny do mini”). W 2011 r. została uhonorowana nagrodą Śląski Tacyt, a w 2018 r. przyznano jej odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Zobacz arty­kuły »

Iwona Strzelewicz-Ziemiańska

Iwona Strzelewicz-Ziemiańska, dziennikarz, wykładowca, kurator wystaw, badacz i popularyzator twórczości Rodziny Kossaków i Jerzego Dudy Gracza.

Zobacz arty­kuły »

Izabela Suchocka

Muzealnik, kulturoznawca, w Galerii im. Sleńdzińskich pracuje od 1993 r., aktualnie jako główny inwentaryzator. Autorka wystaw stałych i czasowych w Polsce i na Litwie poświęconych twórczości Sleńdzińskich. Nieustannie i niezmiennie pasjonuje ją twórczość tych artystów, dzięki czemu czasami odnajduje ukryte ścieżki znaczeń i przemyśleń prowadzące do głębi obrazów i są to najcenniejsze chwile w pracy muzealnika. Układanka faktów, symboliki, znaczeń doprowadza ją niekiedy do odkrycia głębszych znaczeń - to są najcenniejsze chwile w pracy muzealnika.

Zobacz arty­kuły »

Izabela Wiecińska

W jej życiu najważniejsze są dwie wartości: wolność i piękno, obie kryją się pod postacią sztuki i kotów, które codziennie goszczą w jej rzeczywistości. Miłośniczka stylu Art déco i szalonych lat 20. ubiegłego stulecia.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Bator

Pisarka, publicystka, podróżniczka, wykładowczyni uniwersytecka. Autorka m.in. Japońskiego wachlarza, Piaskowej góry, Ciemno, prawie noc, Roku Królika i Purezento, które właśnie trafia do księgarni. Jest wielbicielką japońskiej kultury. Spędziła w Japonii 4 lata.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Jasikowska

Na co dzień pisze, po godzinach też pisze 🙂 Gdy nie pisze - czyta i podróżuje.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Jaśkiewicz

Absolwentka historii sztuki i pedagogiki, zawodowo zajmuje się edukacją muzealną. Zafascynowana polskim malarstwem XIX w., a zwłaszcza twórczością kobiet w tym okresie. Miłośniczka autoportretów.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Krakowian

Malarka, dyplomowana konserwatorka malarstwa (2015), archeolożka. Studiowała w Warszawie i Rzymie. Do jej zainteresowań należą współczesna sztuka figuratywna, malarstwo barokowe i muzyka tradycyjna. Na co dzień kieruje się zapachem i sercem. Ma skłonność i zawodowe zacięcie do odkrywania prawdy i poprawnych atrybucji.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Weremijewicz

Absolwentka archeologii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Label Magazine i Direktorenhaus. Obecnie pracuje w branży PR. Pasjonuje się sztuką, a przede wszystkim fotografią analogową. Do swoich ulubionych fotografów zalicza Edwarda Hartwiga, Francescę Woodman i Sally Mann

Zobacz arty­kuły »

Joanna Włodarczyk

Miłośniczka malarstwa i dobrego designu. W wolnym czasie najchętniej ćwiczy jogę, gotuje i spędza czas ze swoim czworonogiem. Absolwentka łódzkiego kulturoznawstwa.

Zobacz arty­kuły »

Jolanta Baziak-Jankowska

Polska poetka, eseistka, krytyk literacki, redaktor, wydawca, plastyk i animator kultury. Obecnie redaguje katalogi i wydawnictwa Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz jest jurorką ogólnopolskich konkursów literackich.

Zobacz arty­kuły »

Jolanta Królikowska

Malarka oraz kolekcjonerka sztuki. Urodzona w Łodzi w 1957 roku. Ukończyła studia z malarstwa i grafiki w Bochum, w Niemczech. Tam żyje i tworzy od ponad 30 lat. Jej wielką pasją jest podróżowanie. Zmiana miejsca. Zmiana otoczenia. Miłośniczka sztuki w każdej postaci. Cały wolny czas wykorzystuje na podróże odwiedzając wystawy i muzea różnych miast Europy. Jest autorką dwujęzycznej publikacji albumowej pt.: „Dzieci świata”.

Zobacz arty­kuły »

Jowita Jagla

Pani dok­tor histo­rii sztuki, cha­ry­zma­tyczny peda­gog i filar muzeum we From­borku; Obszar zainteresowań badawczych – sztuka średniowieczna (szczególnie malarstwo i ikonografia), związki sztuki z medycyną (wzajemne relacje, oddziaływanie, inspiracje wizualne), gest wotywny, ikonografia wotywna w sztuce Polskiej na tle sztuki europejskiej. Autorka książek: „Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele wobec kalectwa i chorób człowieka”, (Neriton) Warszawa 2004; „Wieczna prośba i dziękczynienie. O symbolicznych relacjach między sacrum i profanum w przedstawieniach wotywnych z obszaru Polski Centralnej”, (Neriton) Warszawa 2009.

Zobacz arty­kuły »

Julia Błaszczyńska

Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, historyczka sztuki, szczególnie zainteresowana polskim wzornictwem oraz europejską porcelaną. Autorka prelekcji oraz artykułów z obszaru rzemiosła artystycznego i dizajnu, kuratorka wystaw. Obecnie przygotowuje pracę doktorską dotyczącą poznańskiego meblarstwa okresu PRL i wykłada historię wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Zobacz arty­kuły »

Julia Niewiarowska-Kulesza

Mgr historii sztuki, prezes Stowarzyszenia Artystycznego EL art, autorka książki „Japonizm w sztuce modernizmu”, kuratorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii i Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Zobacz arty­kuły »

Julia Stachura

Miłośniczka historii sztuki, z którą wiąże swoją przyszłość. Lubi malarstwo, architekturę i design, począwszy od Caravaggia, na van der Rohe kończąc.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Marcinkowska

Absolwentka dokumentalistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Telewizją Polską i z TVP Kultura. Obecnie pracuje w Creative House Kantar Insight Polska. Współautorka albumu „Tarczyńska. Komunikacja miejska nie kursuje” wydanym wraz z Galerią „Obserwacja” i Laboratorium Reportażu. Dla tygodnika „Przegląd” pisze artykuły o zjawiskach kulturowych. Pochodzi z Kowala na Kujawach.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Napiórkowska

Dr nauk społecznych, historyk sztuki i europeista. Dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej (www.napiorkowska.pl) w Warszawie i Brukseli. Autorka nagrodzonego bloga O sztuce (www.osztuce.napiorkowska.pl). Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi prelekcje na temat sztuki m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, w Komisji Europejskiej oraz w Parlamencie Europejskim. Obroniła doktorat na temat międzynarodowego rynku sztuki. Wcześniej ukończyła studia na Uniwersytecie Florenckim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Była stypendystką Institut de Sciences Politiques w Paryżu, gdzie kształciła się w zakresie międzynarodowych stosunków kulturalnych. Ukończyła program poświęcony sztuce nowoczesnej na Oksfordzie. W 2015 roku została wyróżniona tytułem Polak Roku w Belgii w dziedzinie kultury i nauki. Zostałam także odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za promocję sztuki polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Stasiek-Harabin

Sądeczanka mieszkająca w Nowym Sączu, absolwentka historii sztuki. Pracownik Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, redaktor w magazynie „Artysta i Sztuka”, oraz na portalu Rynek i Sztuka. Z racji, że wciąż mało jej branżowych działań prowadzi także bloga „Minerva”, gdzie stara się pisać o sztuce i kulturze w sposób prosty i lekki. Miłośniczka muzyki elektronicznej, kawy i czarnego humoru.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Czupiłka

Ukończyła filologię polską i filozofię na UŁ; obecnie studiuje na IHSD (Interdyscyplinarne Humanistyczne Studia Doktoranckie); interesuje się: street artem, literaturą polską (szczególnie najnowszą) i estetyką (w ramach tej dziedziny przede wszystkim: procesami estetyzacyjnymi, zjawiskiem anestetyzacji oraz kategorią kiczu), prowadzi (wraz z Katarzyną Burską) stronę Inspirownik Artystyczny www.facebook.com/InspirownikArtystyczny

Zobacz arty­kuły »

Lucyna Urbańska Kidoń

Historyk sztuki, pedagog prowadzący przez wiele lat zajęcia plastyczne i teoretyczne w Pracowni Historii Sztuki działającej przy Muzeum Sztuki w Łodzi. Egzaminator i weryfikator matury z historii sztuki. Kierownik Działu Artystycznego w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi. Studia podyplomowe: Sztuka w zreformowanej szkole; Zarządzanie oświatą; Etyka.

Zobacz arty­kuły »

Kamilla Pijanowska

Kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Najbardziej interesuje ją dziewiętnastowieczna ilustracja prasowa i kolekcjonerstwo grafiki.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Dzięciołowska

Redaktorka, edukatorka, muzealniczka. Współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Poetka. Publikowała wiersze i prozę poetycką na łamach magazynu „Drobiazgi”, „Babińca Literackiego”, „Dwutygodnika”, „Twórczości” oraz w ramach projektu „Wydaje się!” pod opieką Mikołaja Grynberga w centrum społeczności żydowskiej JCC Warszawa.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Kułakowska

Rocznik '85, poetka, malarka. Dyplom w 2011 r. z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2007 roku ukazał się jej arkusz pt. „Sztaluga w oknie”. Publikuje głównie na portalach internetowych. W 2010 roku jej wiersze zostały przetłumaczone na język angielski i zakwalifikowały się do wydawnictwa OFF_PRESS Zeszyty Poetyckie Competition. Laureatka nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 2013 roku („Puste muzea” Zaułek Wydawniczy Pomyłka). Publikowała m.in. w „Pokoleniach”, „sZAFa”, „PKPzin” i innych. Swoje prace malarskie pokazywała na licznych wystawach plastycznych w latach 2010-2015 na terenie Polski.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Nos

Miłośniczka literatury, filmu i sztuk pięknych. Tropicielka motywu sobowtóra i bliźniąt w tekstach kultury. Autorka blogów ‘Czepiam się książek’ i ‘Doppelganger Universe’. Amatorka mocnej kawy i inspirujących widoków za oknem.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Rosiejka

Historyczka sztuki, obecnie doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się sztuką Stanów Zjednoczonych, modernistyczną awangardą oraz wydobywaniem z niepamięci życiorysów utalentowanych artystek.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Zalewska

Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracowniczka Wydziału do spraw Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 r. prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Stężalska

Magister polonistyki i magister historii sztuki, dla której pisanie jest naturalne jak oddech. Od lat, niezmiennie kocha malarstwo Malczewskiego, książki Łysiaka i… niuanse współczesnej polszczyzny. Jednak największą miłością darzy architekturę drewnianą. Nieważne, czy to dworek, kościół czy wiejska chata – drewniany budynek zawsze wzbudza w niej zachwyt. Interesuje się też modą – w wolnych chwilach projektuje, szyje i bloguje. http://kreaturka-mody.blogspot.com/

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Anna Kesling

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związana z Instytutem Sztuki PAN. Interesuje się sztuką końca XIX wieku i pierwszej połowy wieku XX. Miłośniczka muzyki i spacerów w pochmurne dni.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Cyganik

Ukończyła edukację plastyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz pedagogikę na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Kraków to jej wielka pasja (ukoronowana rocznym kursem na przewodnika miejskiego), choć chwilowo porzucona na rzecz Holandii, w której stara się wykorzystać możliwość obcowania z wielką sztuką. Uprawia grafikę warsztatową (linoryt).

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Drosio

Rodowita warszawianka, zakochana w Szczecinie, gdzie obecnie mieszka. Absolwentka Kulturoznawstwa oraz Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Szczecińskim. Interesuje się głównie kulturą oraz sztuką okresu średniowiecza i renesansu, zapalona amazonka i kawoszka.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Jagocha

Absolwentka historii sztuki z Krakowa. W każdej epoce artystycznej znajdzie coś, co zapadnie jej w pamięć, ale szczególnym zainteresowaniem darzy sztukę holenderską XVII w. oraz okres Młodej Polski. Lubi dzieła wychodzące poza schematy swojej epoki, docenia niekonwencjonalne piękno, wszędzie szuka drugiego dna. W wolnych chwilach realizuje nową pasję, jaką jest grafika komputerowa.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Jagodzińska

Doktor historii sztuki. Absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studiów doktoranckich w Instytucie Europeistyki UJ. Prowadzi badania z zakresu studiów muzealnych, dziedzictwa kulturowego i komunikacji w kulturze. Realizowała muzeologiczne projekty podczas stypendiów na Uniwersytecie w Melbourne (2014/2015) i na Uniwersytecie w Cambridge (2013). Członek ICOM i AICA. Jest redaktorem lokalnym międzynarodowego, akademickiego czasopisma z zakresu historii sztuki „RIHA Journal”. Autorka książki Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014) oraz licznych artykułów z zakresu muzeologii i sztuki. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Katedrze Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki UJ. Niedawno założyła bloga, aby popularyzować wiedzę o muzeach: www.museumsadvisor.com

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Kaczmarek

Życie dzieli na pracę w ARiMR i własną twórczość oraz podróże do muzeów. Przeżywa olśnienia sztuką średniowiecza i renesansu, zarówno włoskiego, jak i północnoeuropejskiego. Do najbardziej cenionych artystów, spośród współczesnych, zalicza Davida Hockney'a. Za motto wybiera twierdzenie Picassa, że sztuka usuwa z życia kurz codzienności.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Ogrodnik-Fujcik

Anglistka, specjalizująca się w literaturze brytyjskiej, z zamiłowania mediewistka. Na co dzień współpracuje z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, pisząc dla portalu Historia Poszukaj oraz z Medieval Warfare Magazine. Ma na swoim koncie współpracę ze Zdalnym Centrum Nauczania Uniwersytetu Jagiellońskiego, z brytyjskimi mediewistkami Kathryn Warner i Sharon Bennett Connolly, autorkami Sharon Kay Penman, Elizabeth Chadwick i Elżbietą Cherezińską. Dla BBC2 konsultowała dokument poświęcony największemu rycerzowi XII-wiecznej Anglii i Francji, Williamowi Marshalowi. Publikuje w czasopismach i na portalach o tematyce historycznej. W czynnej służbie na dworach pierwszych Plantagenetów, zwłaszcza Henryka Młodego Króla, o którym od pięciu lat prowadzi anglojęzycznego bloga. Zamiłowanie do literatury arturiańskiej w połączeniu z żywym zainteresowaniem sztuką i architekturą średniowiecza doprowadziły ją do Siedlęcina koło Jeleniej Góry, gdzie znalazła połączenie wszystkich swych pasji w postaci wznoszącej się tam od siedmiuset lat wieży mieszkalnej fundacji Henryka I, księcia jaworskiego.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Szymańska

Artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Studium Pedagogicznego tej uczelni. Zajmuje się projektowaniem wnętrz: domów, mieszkań jak i lokali użyteczności publicznej. Od kilku lat prowadzi na terenie Otwocka własną pracownię, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zobacz arty­kuły »

Klara Sadkowska

Zapatrzona w fotografię, zamyślona nad nowoczesnością i współczesnością studentka Historii Sztuki na KUL-u. Próbuje uporządkować fotograficzny chaos, nie porzucając przy tym sztuki dawnej.

Zobacz arty­kuły »

Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Cichoń

Krytyk i historyk sztuki związany z Katedrą Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiował historię sztuki i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił doktorat w Lwowskiej Akademii Sztuk. Żyje z opowiadania o tym, co widzi. Krótkowidz. Specjalizuje się w niepisaniu i tekstach nieskończonych.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Sokołowski

Z wykształcenia filolog polski i historyk sztuki, z zawodu tłumacz literatury anglojęzycznej. Interesuje się popkulturą, przede wszystkim popkulturą fantastyczną, oraz pograniczami sztuk wszelakich.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Jurecki

dr nauk humanistycznych (doktorat z historii sztuki na UJ), krytyk, kurator i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i AICA. Specjalizuje się w historii sztuki XX wieku z zakresu modernizmu i awangardy artystycznej, zajmuje się zwłaszcza fotografią i filmem eksperymentalnym. Autor kilku książek z zakresu fotografii. Od końca lat 80. XX wieku współpracownik dla wielu pism artystycznych, m.in.: „Exitu”, „O.pl”, „Formatu” i „Krytyki Literackiej”. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2007 r. związany z Galerią Wozownia w Toruniu, wykładał na ASP w Poznaniu, Łodzi i Gdańsku, obecnie na WSSiP w Łodzi. Prowadzi blog: jureckifoto.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Lena Wicherkiewicz

Zajmuje się przede wszystkim krytyką artystyczną, jest autorką tekstów do katalogów wystaw, współpracuje na stałe z pismami artystycznymi „Format” i Kwartalnik Rzeźby Polskiej „Orońsko”. W latach 2000 – 2005 pracowała w Dziele Fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi, a w latach 2005-2008 z Królikarnią, Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Wspólnie z Clotilde Simonis – Gorską prowadzi Flying Gallery Foundation. W 2013 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualne, w ramach stypendium zrealizowała projekt „Cielesne kontinuum” (wystawy w galeriach 13 muz w Szczecinie i Wozowni w Toruniu, publikacja katalogu). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Giedrojć

Pisarka, redaktorka, fotografka. Absolwentka filologii polskiej i wiedzy o kulturze. Wielbicielka słońca, kawy i Włoch. Sztukę włoską zgłębia od dwudziestu lat, przemierzając włoskie galerie i kościoły, czytając biografie, kartkując albumy, ulegając zbiorowym uniesieniom i odkrywając swoje własne cuda. Do krainy opowieści o Italii zaprasza na swojej facebookowej stronie pisarskiej: Magdalena Giedrojć.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Knapowska-Niziołek

Przede wszystkim poznanianka i wielbicielka historii Poznania. Namiętnie łazi po cmentarzach. Z wykształcenia łacinniczka, niegdyś nauczycielka, dziś redaktorka, adiustatorka i korektorka. Jedna z dziesięciorga kuratorów wystawy „Jak to widzisz?” w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Kołtunowicz

Kustosz w Dziale Sztuki Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Absolwentka historii sztuki KUL i kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie o specjalizacji krytyka i promocja dzieł plastycznych. Absolwentka Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dyplomy z zakresu sztuk użytkowych, kolekcjonerstwa i sztuki w przestrzeni publicznej. Odbyła staże w dwóch londyńskich galeriach (La Galleria Pall Mall, Royal Opera Arcade (ROA) Gallery). Miłośniczka designu i mody.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Łanuszka

Doktor histo­rii sztuki, medie­wistka, absol­wentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest dydak­tyka, pro­wa­dzi wykłady z zakresu histo­rii sztuki i kul­tury euro­pej­skiej. Na kon­cie ma współ­pracę z róż­nymi oddzia­łami Muzeum Narodowego w Krakowie, wykłada w kilku Instytutach Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Uniwersytecie Otwartym AGH oraz w Szkole Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony. Autorka bloga: posztukiwania.pl

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Słaba

Prawnik, Warszawianka, Tolkienistka. Głównie czyta. Także pisze i rysuje. Prowadzi facebookową grupę Tolkien dla Dorosłych i comiesięczne Zebrania w księgarni Korekty.

Zobacz arty­kuły »

Maja Budka

Ma dwóch kochanków: kino i sztukę. Szczególną sympatią darzy ukiyo-e, japońskie „obrazy ulotnego świata”. Kiedy może to pisze, pije herbatę i głaszcze koty. Studiuje Dziennikarstwo i komunikację społeczną we Wrocławiu.

Zobacz arty­kuły »

Maja Iwaszkiewicz

Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Paryżu. Interesują ją głównie marginalia sztuki średniowiecznej: gargulce, potwory i dziwne stwory wyrzeźbione na kościołach i zdobiące karty średniowiecznych ksiąg, o których mało kto pamięta, a są fascynujące (szczególnie gdy pozna się ich zawiłą symbolikę!). Ponieważ interesuje ją też natura, procesy zachodzące w przyrodzie, ewolucja, obecnie pisze pracę magisterską na wydziale Artes Liberales UW, gdzie stara się łączyć badania nad średniowiecznymi marginaliami z elementami zoologicznymi, które w nich występują. Poza studiami uwielbia podróżować, czytać, pisać i robić mnóstwo innych aktywnych rzeczy. W sezonie zimowym instruktorka narciarstwa alpejskiego.

Zobacz arty­kuły »

Maja Wolniewska

Magister historii sztuki, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo i prywatnie związana z polskim rynkiem sztuki, zainteresowana sztuką i estetyką japońską. Fascynuje ją wpływ kultury dawnej na współcześnie podejmowane działania formalne i stylistyczne.

Zobacz arty­kuły »

Małgorzata Jaraczewska

Rozminęła się z powołaniem - zamiast zostać historykiem sztuki lub konserwatorem zabytków, niesie kaganek oświaty i to w dziedzinie nie związanej ze sztuką. Nie pozostało jej nic innego, jak realizować pasje artystyczne w czasie wolnym. Tym co interesuje ją najbardziej jest malarstwo europejskie, a już szczególnie to powstałe w czasach zamierzchłych, od XVI do połowy XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Małgorzata Reszka

Łodzianka. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego i Maastricht University. Była stażystka Peggy Guggenheim Collection i asystentka Hidde van Seggelen na targach sztuki TEFAF. Podróżniczka i ciekawska optymistka.

Zobacz arty­kuły »

Maria Mażewska

Studentka Historii sztuki, pasjonatka dalekich podróży. Główną dziedziną jej zainteresowań jest obecny w sztuce Zachodu orientalizm. Chętnie zajmuje się mało zgłębionymi tematami w sztuce.

Zobacz arty­kuły »

Maria Milanowska

Absolwentka historii sztuki, zawodowo muzealnik. Uwielbia sztukę epoki średniowiecza oraz sztukę polską drugiej połowy XIX wieku. Zakochana we Włoszech pod każdą postacią.

Zobacz arty­kuły »

Marlena Kalicka

Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Czas upływa jej szybko przy czytaniu literatury staropolskiej. Zafascynowana starociami, kobiecymi drobiazgami, zdecydowanie bliżej jej do rokokowych koronek niż sztuki współczesnej.

Zobacz arty­kuły »

Marta Królikowska

Historyczka sztuki ze specjalizacją krytyka, ukończyła studia na UŁ, później dokształcała się na kuratorskich studiach podyplomowych na UAM w Poznaniu. Związana z Łodzią, obecnie pracuje dla Art Stations Foundation w Poznaniu i zajmuje się Kolekcją Grażyny Kulczyk. Próbuje przekonywać, że sztuka współczesna to sposób myślenia otwarty na i dla każdego.

Zobacz arty­kuły »

Marta Motyl

Absolwentka studiów magisterskich z historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka powieści „KochAna. W pułapce anoreksji i bulimii” (2012 r.), „Odcienie czerwieni” (2016 r.) i „Moc granatu” (2017 r.). Ich bohaterki poszukują tożsamości, wchodzą w niebezpieczne związki i przełamują tabu, obrazowo opowiadając o swoich doświadczeniach. Tworzy także teksty poświęcone malarstwu, grafice i rysunkowi, współpracuje z portalami oraz instytucjami kultury. Ich wersje elektroniczne znajdują się na stronie: http://martamotyl.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Marta Norenberg

Historyk sztuki z zacięciem jubilerskim, a może już jubiler z podbudową historyczną? Zafascynowana kolorem, formą i fakturami z niekłamaną przyjemnością łączy w swej twórczości różne techniki. Nigdy nie potrafiła zdecydować się na konkretną dziedzinę artystyczną, dlatego postanowiła połączyć wiele dróg w jedną i tak zrodziła się pracownia biżuterii autorskiej „Sztuk Kilka”. Do tego lubi się dzielić… zdobytą już wiedzą oraz odkrywać tajniki pracy jubilerskiej przed czytelnikami swojego bloga.

Zobacz arty­kuły »

Marta Orzeszyna

Pochodząca z Namysłowa znawczyni literatury i kultury francuskiej. Przez dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Tam poznała historię Antoine’a Cierplikowskiego i zaczęła gromadzić informacje na jego temat. Po powrocie do Polski współpracowała z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk przy kwerendzie do bestselerowej powieści „Podróż do miasta świateł”. Jest współautorką książki „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque” (PWN 2012), autorką biografii „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa” (Rebis 2019) oraz powieści obyczajowej „Gra o miłość” (Harde 2019). W 2019 roku została zaproszona jako ekspertka do opracowania scenariusza oraz napisania tekstu katalogu wystawy „Antoine. Oddany pięknu”, która odbyła się w Muzeum Teatralnym przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Na wystawie była prezentowana jej unikatowa kolekcja pamiątek (kosmetyków, perfum, zdjęć, czasopism) związanych z Antoine'em. Współpracuje z polską edycją najstarszego francuskiego czasopisma o modzie „L'Officiel Poland”, gdzie porusza tematy związane z Francją oraz piłką nożną, która również jest jej pasją.

Zobacz arty­kuły »

Marta Maksymiec

grafik, ilustratorka. Interesuje się socjologią sztuki oraz psychologią twórczości. W wolnych chwilach ogląda filmy studia Ghibli, szlifuje swoje umiejętności malarskie i słucha radiowej Trójki.

Zobacz arty­kuły »

Marta Milewska

Rozmiłowana w twórczości impresjonistów (i nie tylko), secesji, zabytkach, literaturze i wielu innych wspaniałościach świata.

Zobacz arty­kuły »

Martyna Kliks

Absolwentka poznańskiej historii sztuki i niderlandystka. Autorka podcastu "Gablotki" o polskich muzeach i kolekcjach sztuki. Swoje teoretyczne zainteresowania rozszerzyła o praktyczne umiejętności i z powodzeniem realizuje się jako grafik. Artykuły publikowała m.in. w „Czasie Kultury” i „Arteonie”.

Zobacz arty­kuły »

Marzena Dupuis

Absolwentka romanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, paryskiej szkoły tłumaczy ESIT i studiów podyplomowych z dziennikarstwa. Przez kilkanaście lat pracowała w edukacji (NKJO, RODN, CKE), nie zaniedbując pasji do szeroko pojętej kultury. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców. W związku ze zmianą stylu życia i częstymi przeprowadzkami od 2012 roku skupia się na przekładzie i pracy dziennikarskiej (około 150 opublikowanych artykułów). Stara się wnikliwie poznać kulturę i język krajów, w których przyszło jej żyć: Polska, Francja, Meksyk, obecnie USA.

Zobacz arty­kuły »

Mateusz Soliński

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowe studia z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tytuł doktora nauk humanistycznych uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Wydał monografię poświęconą twórczości Luciana Freuda. Zajmuje się krytyką artystyczną. Autor licznych artykułów z zakresu sztuk wizualnych i literatury. Publikował m.in. na łamach: pisma artystycznego „Format” (jako korespondent londyński w latach 2006-10) oraz „Sztuki.pl/ Gazety Antykwarycznej”. Współpracuje z dwumiesięcznikiem literackim „Topos”. Pracuje w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Zobacz arty­kuły »

Michał Haake

Historyk sztuki, dr hab. prof. UAM, pracownik Instytutu Historii Sztuki UAM, zajmuje się dziejami malarstwa i metodologią historii sztuki. Autor książek Portret w malarstwie polskim u progu nowoczesności oraz Figuralizm Aleksandra Gierymskiego.

Zobacz arty­kuły »

Michał Szymko

historyk sztuki, wschodoznawca, doktorant nauk o kulturze UMCS. Zajmuje się sztuką i kulturą krajów Europy Wschodniej i łemkowską. Zakochany w sztuce naiwnej, marzy o stworzeniu największego na świecie muzeum sztuki naiwnej.

Zobacz arty­kuły »

Michalina Peruga

Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Uwielbia twórczość Alfreda Hitchcocka, film noir, malarstwo średniowieczne i sztukę włoskiego renesansu. Fascynuje ją faktura obrazu – dlatego wszystkie dzieła ogląda z nosem przy podobraziu (stresując tym muzealnych pracowników). Niejeden alarm udało jej się uruchomić w ten sposób. Niechcący oczywiście.

Zobacz arty­kuły »

Mikołaj Chmieliński

Student historii sztuki, zainteresowany fotografią i video artem, ale też malarstwem, ponieważ postacie ożywają przed jego oczami. Zaczytuje się w powieściach-kobyłach i uprawia kompulsywne zbieractwo książek. W wolnym czasie gra w backgammona.

Zobacz arty­kuły »

Monika Nowakowska

Studiowała Historię Sztuki na UŁ, krytyk sztuki i kuratorka wystaw poświęconych polskiej sztuce XX i XXI wieku. Obecnie pracuje w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi jako specjalista do spraw organizacji wystaw i upowszechniania.

Zobacz arty­kuły »

Monika Śliwińska

Pisarka i redaktorka, prywatnie redaguje stronę internetową poświęconą Tadeuszowi Boyowi-Żeleńskiemu. Pisze o Krakowie. Śledzi życiorysy ludzi związanych z Młodą Polską. Autorka książek Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich oraz Wyspiański. Dopóki starczy życia.

Zobacz arty­kuły »

Nadia Wysokińska

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej studiowała filologię angielską i rosyjską. Uwielbia sztukę antyczną szczególnie rzeźbę grecką, ale też malarstwo Turnera i Caravaggia, kocha literaturę, szczególnie egzystencjalną.

Zobacz arty­kuły »

Natalia Hałaszkiewicz

Magister polonistyki, pasjonatka historii sztuki. Zagadana, najpewniej będzie opowiadać o „Lalce” Prusa i ostatnio odwiedzonej wystawie. Po uszy zakochana w malarstwie, uwielbia intertekstualność literatury i korespondencję sztuk. Maturzystów zaraża miłością do lektur i pomaga oswoić się z egzaminem dojrzałości.

Zobacz arty­kuły »

Nina Chmielecka

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Pasjonatka sztuki XIX i XX wieku oraz wyznawczyni slow fashion. Szczególnie interesuje się projektowaniem graficznym, sztuką użytkową, designem i fotografią.

Zobacz arty­kuły »

Olga Jagnicka

Absolwentka historii sztuki oraz studium scenografii i kostiumografii. Od lat zakochana w teatrze i literaturze. Miłośniczka surrealizmu.

Zobacz arty­kuły »

Olga Wesołowska

Studentka kulturoznawstwa i filologii germańskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Szczególnie interesuje się kulturą austriacką.

Zobacz arty­kuły »

Pati Sikorska

Warszawa. Studentka prawa. Kocha książki (czytać i pisać), fotografię uliczną, interesuje się fotoreportażem. Sercem przy prawach człowieka. Autorka bloga: subiektywnarecenzentkaliteratury.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Patrycja Głusiec

Na co dzień związana z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracuje również z Fundacją Galerii Foksal. Absolwentka filologii polskiej oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pogłębia techniczne tajniki fotografii w warszawskiej Akademii Fotografii. Jednocześnie odkrywa i przybliża historie kobiet związanych z fotografią.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Kamińska

Niereformowalna miłośniczka sztuki i wielbicielka ekstrawaganckich życiorysów, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Łysak

Filolożka z dziennikarskim zacięciem, zakochana w książkach i sztuce współczesnej. Jej wymarzony dzień to dzień spędzony w muzeum. W sztuce najbardziej lubi to, że czasami wytrąca ją ze schematów i każe się zatrzymać.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Mazurek

„Stara dusza, młode serce; Srebra dużo, a chce więcej…”. Fanatyczka PRL-owskiej biżuterii artystycznej, której dzieckiem jest grupa na facebooku: „Perły z lamusa: ORNO, Imago Artis, Warmet, Rytosztuka”. Absolwentka polityki społecznej i makrokierunku związanego z polityką regionalną na UW, a także dyplomowany podolog. Niepoprawna optymistka, która swoje różowe okulary nabyła okazyjnie na bazarze, albo innej wyprzedaży garażowej. Rozważna – w negocjacjach cenowych.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Szymalak-Bugajska

Historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, kustosz w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Zafascynowana przede wszystkim malarstwem Jacka Malczewskiego i sztuką Młodej Polski.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Wesołowska

Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, przyszła studentka UW. Szczególnie interesuje się sztuką XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Adamczyk

Historyk sztuki, muzealnik, edukatorka muzealna, autorka artykułów i esejów o sztuce. Na co dzień współpracuje z Gabinetem Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Miłośniczka literatury polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Paweł Bień

Urodzony w 1994 roku, poeta, historyk sztuki, kulturoznawca. Absolwent Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH) na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim. Pracownik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor książki poetyckiej „Światłoczułość” (Łódź 2021).

Zobacz arty­kuły »

Paweł Opaliński

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych wielu publikacji – w tym kilkunastu layoutów prasowych; ilustrator i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku, za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym: siedmiokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards / USA (dokument), Monochrome Awards / UK (portret) oraz dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda, Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej i Grand Prix Cyberfoto. Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. Wykładowca Europejskiego Wydziału Sztuk AFIBV w Warszawie, Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zobacz arty­kuły »

Petr Ligocký

Rocznik 90. Poeta i publicysta pochodzenia czesko-polskiego. Skończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Ostrawskim. Pracuje jako redaktor ostrawskiego wydawnictwa Protimluv. Pisze wiersze i opowiadania. Wydał tom poetycki „Diagnóza” (2020). Tłumaczy na czeski współczesną polską poezję. Jest autorem dwóch publikacji o górnośląskim malarzu Józefie Sowadzie „Za zasłoną świata rzeczy. O życiu i twórczości Józefa Sowady” (2020), „Talenty i pasje – Publikacja twórczości artysty Józefa Sowady” (2019). Zajmuje się również malarstwem.

Zobacz arty­kuły »

Piotr Cyniak

Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w „Quarcie” i „Spotkaniach z Zabytkami”. Interesuje się głównie sztuką polską 1. połowy XX stulecia, w szczególności grafiką artystyczną i ikonografią małych miasteczek. Pasjonat podróży, muzyki dawnej i jazzu.

Zobacz arty­kuły »

Piotr Kułak

Piotr Kułak – absolwent Instytutu Historii Sztuki UW, Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego UW. Obecnie pracuje na stanowisku kustosza w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Jest autorem wystaw, katalogów i artykułów poświęconych rysunkowi satyrycznemu i karykaturze. 

Zobacz arty­kuły »

Piotr Szaradowski

Doktor nauk humanistycznych (historia sztuki). Przez 7 lat prowadził autorskie cykle wykładów na temat historii mody francuskiej w poznańskim Domu Bretanii ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Kurator wystaw i współautor scenariuszy wystaw poświęconych modzie XX wieku. Autor książki „Francja elegancja. Z historii haute couture” (2016). Główne punkty jego zainteresowań to problem funkcjonowania ubioru jako dzieła sztuki, sposoby prezentowania ubiorów w muzeach oraz historia haute couture. Opiekuje się kolekcją ubiorów http://www.muzealnemody.org

Zobacz arty­kuły »

Roman Konik

Z zawodu Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie kieruje Zakładem Estetyki w instytucie Filozofii, z zamiłowania miłośnik sztuki, autor Kroniki Konika (https://www.facebook.com/KronikaKonika).

Zobacz arty­kuły »

Roman Maciuszkiewicz

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Malarz, eseista, prozaik, pedagog.

Zobacz arty­kuły »

Sylwia Chutnik

Pisarka, felietonistka, działaczka społeczna. Doktorantka Instytutu Kultury Polskiej UW. Laureatka Paszportu Polityki 2008, trzykrotnie nominowana do nagrody Nike.

Zobacz arty­kuły »

Sylwia Zientek

Pisarka, autorka powieści historycznych i obyczajowych (m. in. Hotel Varsovie, Kolonia Marusia, Próżna czy Miraże). Z wykształcenia prawniczka. Pasjonatka sztuki i historii Warszawy. Właśnie ukończyła najnowszą powieść Polki na Montparnassie.

Zobacz arty­kuły »

Tadeusz Matuszczak

Historyk sztuki, badacz życia i twórczości Józefa Chełmońskiego. Najwybitniejszy w Polsce specjalista w dziedzinie twórczości tego artysty. Autor wystaw i publikacji jemu poświęconych.

Zobacz arty­kuły »

Tomasz Gos

Artysta malarz, muzyk, dziennikarz. Członek stowarzyszenia Przestrzeń Sztuki WL4. Interesuje go wszystko co jest związane z działalnością twórczą człowieka.

Zobacz arty­kuły »

Tomasz Holak

histo­ryk sztuki, kurator, krytyk artystyczny i pracownik muzealny. Miło­śnik sztuki współ­cze­snej i moder­ni­stycz­nej archi­tek­tury

Zobacz arty­kuły »

Urszula Kozakowska-Zaucha

Historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, kurator wystaw związanych głównie ze sztuką Młodej Polski, w tym Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego; współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w krakowskim Muzeum; autorka książek: Jan Stanisławski, Kresy w sztuce polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Urszula Król

Historyk sztuki, edukator, wykładowca, pracownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Urszula Makowska

Historyk sztuki, pracuje w zespole autorsko-redakcyjnym Słownika artystów polskich i obcych w Polsce działających w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Zajmuje się głównie sztuką polską XIX i pierwszej połowy XX wieku, a zwłaszcza jej marginesami i pograniczami. Ogłosiła artykuły w tomach pokonferencyjnych i czasopismach ( „Ikonotheka”, „LiteRacje”, „Konteksty”, „Teksty Drugie”, „Rocznik Komparatystyczny”).

Zobacz arty­kuły »

Wanda Klenczon

Z wykształcenia historyczka sztuki, przez wiele lat kustoszka Biblioteki Narodowej, dziś tłumaczy z języka francuskiego książki z zakresu historii kultury i antropologii kulturowej. W wolnych chwilach bloguje, o sztuce, czasem o literaturze, o kulinarnych tropach w książkach i obrazach. Od kilku lat fascynuje ją sztuka obszaru Czech i Moraw, którą uporczywie poznaje i próbuje popularyzować na blogu „Nie tylko Praga: o sztuce Czech i Moraw”.

Zobacz arty­kuły »

Weronika Kursa

Studentka romanistyki. W wolnych chwilach fotograf-hobbysta (szczególną miłością darzy fotografię analogową). Ponadto lubi 'działać w kulturze', czyli czytać, odkrywać, pisać, pisać, pisać...

Zobacz arty­kuły »

Witold Dąbrowski

Rocznik '91, absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie student Grafiki na warszawskiej ASP. Jego główne pasje to projektowanie graficzne, sztuki wizualne (szczególnie malarstwo i grafika) oraz literatura. Dzieli swój czas pomiędzy pisanie (zarówno tekstów popularnonaukowych jak i beletrystyki do szuflady) oraz twórczość plastyczną. Szczególnie interesuje i inspiruje go antropologia, historia kultury, religioznawstwo, fantastyka, surrealizm i muzyka (zwłaszcza muzyka elektroniczna i nowa fala). Fascynuje go mistycyzm, tajemnica oraz dawne i obce kultury.

Zobacz arty­kuły »

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

Muzeum usytuowane jest w parku zamkowym, gdzie zachował się fragment fosy. Obecnie obejmuje zamek - pełniący funkcję muzeum wnętrz, basztę - gdzie urządzono wystawę dotyczącą dziejów miasta, oficynę z ekspozycją etnograficzną i spichlerz będący miejscem wystaw czasowych. Instytucja kojarzona jest z postacią Halszki z Ostroga zwanej Czarną Księżniczką oraz z kolekcjami ikon i malarstwa współczesnego na desce. Od kilkunastu miesięcy powstaje jest nowa kolekcja – fajansowych figur z Pacykowa. Muzeum swoimi działaniami wystawienniczymi, edukacyjnymi i wydawniczymi wzmacnia lokalną tożsamość i dba o dziedzictwo.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Radwańska

Historyczka sztuki, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie, na uczelni związana z Pracownią Zbiorów Muzealnych Instytutu Historii Sztuki KUL (od 2016 Muzeum KUL), obecnie pracuje w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Zainteresowana głównie działaniami artystycznymi w Zakopanem pierwszej połowy XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Weiss

Historyk sztuki i krytyk, wnuczka artystów Wojciecha Weissa i jego żony Aneri Ireny Weissowej. Otoczona od dziecka sztuką, poświęciła jej całe swoje życie zawodowe. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, stypendystka Fundacji Lanckorońskich, Kierownik Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku MNK w Sukiennicach, Fundatorka i Prezes Fundacji Muzeum Wojciecha Weissa. Od lat zajmuje się promocja sztuki współczesnej, prowadząc autorską galerię sztuki i czyniąc z niej rozpoznawalną markę pod nazwą Zofia Weiss Gallery. Jest kuratorem kilkuset wystaw, autorką tekstów krytycznych oraz opracowań monograficznych sztuki przełomu XIX i XX. Odznaczona dwukrotnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami i odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Ozaist-Zgodzińska

Pasjonatka. Rodowita krakowianka, nawet ślub brała w Katedrze Wawelskiej. Niemal całe życie spędziła w Krakowie, a znaczną jego część na odkrywaniu sekretów historii i sztuki miasta. Licencjonowana przewodniczka po Krakowie i pilotka wycieczek. Ponadto zajmuje się historią sztuki. Ma doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i wykładów. Współpracowała z licznymi instytucjami kultury, by wspomnieć tylko Muzeum Narodowe w Krakowie czy Zamek Królewski w Niepołomicach. Zwraca uwagę na szczegóły i detale, na to wszystko, co zazwyczaj umyka gdy tylko przebiegamy po ulicach. Zna całe mnóstwo historii, legend, ciekawostek i anegdot. Znaczny procent z tego to opowieści przekazywane z ust do ust, znane tylko tym, którzy naprawdę są zanurzeni w mieście.

Zobacz arty­kuły »


Edycja tekstu:

Edyta Cybińska edycjaEDYTA CYBIŃSKA – Absolwentka edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, od kilku lat z przyjemnością zajmuje się redakcją językową i korektą, głównie dla wydawnictw naukowych. W wolnym czasie siada do maszyny i szyje sukienki, śpiewa albo ucieka w góry – im mniej ludne, tym lepiej.

Anna Skurska edycjaANNA SKURSKA – Literaturoznawca, absolwentka filologii na Uniwersytecie Łódzkim. Naukowo zajmuje się literaturą okresu międzywojnia, pokątnie czyta fantastykę. Kiedy tylko może, ucieka w góry i/lub tańczy.


Wolontariusze

Niezła Sztuka to także niezastąpiony team cudownych, młodych ludzi, którzy swoją energią i zapałem do pracy zasilają nasze szeregi:


Obsługa informatyczna:

WOJTEK KOŁODZIEJCZYK – prawdopodobnie najlepszy programista świata, który nam pomaga kiedy wali się świat i serwery;

2 thoughts on “Redakcja

  1. 🙂 … własnie znalazłem odpowiedź na swoje pytanie i zaczynam z niej korzystać. W konsekwencji uważam że mój poprzedni wpis stracił sens i aktualność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *