O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Z wizytą u Renoira na południu FrancjiPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Cagnes-sur-Mer to piękne miasteczko położone około 15 kilometrów od Nicei i około 20 kilometrów od Cannes. Jego historia sięga XI wieku. Można tam znaleźć piękny, stary zamek rodziny Grimaldich, stare miasto, wspaniałe krajobrazy i plaże. Nic dziwnego, że jeden z czołowych impresjonistów, Auguste Renoir, zachwycił się tą okolicą i postanowił tam pozostać do końca swoich dni.

Pierre-Auguste Renoir tarasy w Cagnes | 1905, kolekcja prywatna, źródło: Wikipedia.org

Renoir pierwszy raz przyjechał do Cagnes-sur-Mer w 1898 roku. Wówczas była to wieś kupców, która od razu go oczarowała. Piękne krajobrazy, słońce, morze, wyśmienite jedzenie i wino. Jednak najważniejszym atutem tego miejsca (dla malarza, którego stan zdrowia ciągle się pogarszał) był panujący tam mikroklimat.

W 1907 roku Renoir kupił posiadłość poza wsią, przy drodze ku wybrzeżu, a już rok później wybudował Domaine des Collettes, dom utrzymany w stylu neoprowansalskim, gdzie przeprowadził się z żoną Aline i trzema synami: Pierre’em, Jeanem i Claude’em.

Muzeum Renoira w Cagnes-sur-Mer

Muzeum Renoira w Cagnes-sur-Mer, źródło: Wikipedia.org

W nowym domu gościł wielu swoich przyjaciół miedzy innymi: Matisse’a, Picassa, Bonnarda, Modiglianiego, oraz Rodina. Artystów przyciągały tu piękne widoki z okna i duża ilość światła, a także ciepła atmosfera samego domu.

Renoir z Matissem

Renoir i Henri Matisse

W Cagnes-sur-Mer artysta mógł nie tylko podreperować swoje zdrowie.  Francuska mieścina była dla niego też niekończącym się źródłem inspiracji. Miał tam  swoje miejsca do pracy. Przede wszystkim wspaniały ogród,  a także duże studio malarskie. Zaczął się też zajmować rzeźbą. Pierwsze dzieło powstało, kiedy artysta był już w podeszłym wieku i cierpiał na reumatyzm. Pomimo postępującej choroby  i poruszania się na wózku, Renoir nie zrezygnował z malarstwa. Chociaż jego dłonie zesztywniały i z trudem mógł już utrzymać przybory do malowania, to tworzył do ostatnich dni swojego życia.

Pierre Auguste Renoir, fot. BNF

Pierre Auguste Renoir, fot. BNFp

Jeszcze na łożu śmierci prosił o podanie mu płótna i pędzli. Przy pomocy pielęgniarki namalował bukiet kwiatów, znajdujących się obok okna. Powiedział wówczas: „Myślę, że zaczynam coś rozumieć”. Renoir zmarł 19 grudnia 1919 roku w wieku 78 lat.

Renoir, pracownia

Pracownia Renoira, źródło: Wikipedia.org

W 1960 roku władze miasta kupiły Domaine des Collettes, chciały upamiętnić znamienitego artystę i stworzyć w nim muzeum poświęcone ostatnim latom jego twórczości.

Dziś znajduje się tu Musée Renoir, a w nim 14 obrazów Renoira, 30 rzeźb, oryginalne meble i niezmieniona pracownia artysty. Oprócz domu można podziwiać też piękny ogród, gdzie rosną cytrusy i drzewa oliwne.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Anna Łappo-Malosse

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka sztuki i historii. Obecnie mieszka na południu Francji, gdzie w pobliskich miejscowościach znajdują się muzea Picassa, Renoira, Chagalla, Matisse'a, Bonnarda i wielu innych artystów, którzy odwiedzali region Lazurowego Wybrzeża w poszukiwaniu światła i malowniczych widoków. Artyści, kolory i smaki były inspiracją utworzenia bloga „Jeszcze dalej niż Południe” (jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com)


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *