O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Z wizytą u Renoira na południu FrancjiPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas na PATRONITE »

Cagnes-sur-Mer to piękne miasteczko położone około 15 kilometrów od Nicei i około 20 kilometrów od Cannes. Jego historia sięga XI wieku. Można tam znaleźć piękny, stary zamek rodziny Grimaldich, stare miasto, wspaniałe krajobrazy i plaże. Nic dziwnego, że jeden z czołowych impresjonistów, Auguste Renoir, zachwycił się tą okolicą i postanowił tam pozostać do końca swoich dni.

Pierre-Auguste Renoir tarasy w Cagnes | 1905, kolekcja prywatna, fot. wikipedia.org

Renoir pierwszy raz przyjechał do Cagnes-sur-Mer w 1898 roku. Wówczas była to wieś kupców, która od razu go oczarowała. Piękne krajobrazy, słońce, morze, wyśmienite jedzenie i wino. Jednak najważniejszym atutem tego miejsca (dla malarza, którego stan zdrowia ciągle się pogarszał) był panujący tam mikroklimat.

W 1907 roku Renoir kupił posiadłość poza wsią, przy drodze ku wybrzeżu, a już rok później wybudował Domaine des Collettes, dom utrzymany w stylu neoprowansalskim, gdzie przeprowadził się z żoną Aline i trzema synami: Pierre’em, Jeanem i Claude’em.

Muzeum Renoira w Cagnes-sur-Mer

Muzeum Renoira w Cagnes-sur-Mer, fot. wikipedia.org

W nowym domu gościł wielu swoich przyjaciół miedzy innymi: Matisse’a, Picassa, Bonnarda, Modiglianiego, oraz Rodina. Artystów przyciągały tu piękne widoki z okna i duża ilość światła, a także ciepła atmosfera samego domu.

Renoir z Matissem

Renoir i Henri Matisse

W Cagnes-sur-Mer artysta mógł nie tylko podreperować swoje zdrowie.  Francuska mieścina była dla niego też niekończącym się źródłem inspiracji. Miał tam  swoje miejsca do pracy. Przede wszystkim wspaniały ogród,  a także duże studio malarskie. Zaczął się też zajmować rzeźbą. Pierwsze dzieło powstało, kiedy artysta był już w podeszłym wieku i cierpiał na reumatyzm. Pomimo postępującej choroby  i poruszania się na wózku, Renoir nie zrezygnował z malarstwa. Chociaż jego dłonie zesztywniały i z trudem mógł już utrzymać przybory do malowania, to tworzył do ostatnich dni swojego życia.

Pierre Auguste Renoir, fot. BNF

Pierre Auguste Renoir, fot. BNFp

Jeszcze na łożu śmierci prosił o podanie mu płótna i pędzli. Przy pomocy pielęgniarki namalował bukiet kwiatów, znajdujących się obok okna. Powiedział wówczas: „Myślę, że zaczynam coś rozumieć”. Renoir zmarł 19 grudnia 1919 roku w wieku 78 lat.

Renoir, pracownia

Pracownia Renoira, fot. wikipedia.org

W 1960 roku władze miasta kupiły Domaine des Collettes, chciały upamiętnić znamienitego artystę i stworzyć w nim muzeum poświęcone ostatnim latom jego twórczości.

Dziś znajduje się tu Musée Renoir, a w nim 14 obrazów Renoira, 30 rzeźb, oryginalne meble i niezmieniona pracownia artysty. Oprócz domu można podziwiać też piękny ogród, gdzie rosną cytrusy i drzewa oliwne.

Anna Łappo-Malosse

» Anna Łappo-Malosse

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka sztuki i historii. Na co dzień mieszka we Francji, gdzie pracuje w Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence. Hobbystycznie prowadzi bloga "Jeszcze dalej niż Południe" o sztuce, kolorach i smakach na Południu Francji (jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com)

Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »