Cagnes-sur-Mer to piękne miasteczko położone około 15 kilometrów od Nicei i około 20 kilometrów od Cannes. Jego historia sięga XI wieku. Można tam znaleźć piękny, stary zamek rodziny Grimaldich, stare miasto, wspaniałe krajobrazy i plaże. Nic dziwnego, że jeden z czołowych impresjonistów, Auguste Renoir, zachwycił się tą okolicą i postanowił tam pozostać do końca swoich dni.
Renoir pierwszy raz przyjechał do Cagnes-sur-Mer w 1898 roku. Wówczas była to wieś kupców, która od razu go oczarowała. Piękne krajobrazy, słońce, morze, wyśmienite jedzenie i wino. Jednak najważniejszym atutem tego miejsca (dla malarza, którego stan zdrowia ciągle się pogarszał) był panujący tam mikroklimat.
W 1907 roku Renoir kupił posiadłość poza wsią, przy drodze ku wybrzeżu, a już rok później wybudował Domaine des Collettes, dom utrzymany w stylu neoprowansalskim, gdzie przeprowadził się z żoną Aline i trzema synami: Pierre’em, Jeanem i Claude’em.
W nowym domu gościł wielu swoich przyjaciół miedzy innymi: Matisse’a, Picassa, Bonnarda, Modiglianiego, oraz Rodina. Artystów przyciągały tu piękne widoki z okna i duża ilość światła, a także ciepła atmosfera samego domu.
W Cagnes-sur-Mer artysta mógł nie tylko podreperować swoje zdrowie. Francuska mieścina była dla niego też niekończącym się źródłem inspiracji. Miał tam swoje miejsca do pracy. Przede wszystkim wspaniały ogród, a także duże studio malarskie. Zaczął się też zajmować rzeźbą. Pierwsze dzieło powstało, kiedy artysta był już w podeszłym wieku i cierpiał na reumatyzm. Pomimo postępującej choroby i poruszania się na wózku, Renoir nie zrezygnował z malarstwa. Chociaż jego dłonie zesztywniały i z trudem mógł już utrzymać przybory do malowania, to tworzył do ostatnich dni swojego życia.
Jeszcze na łożu śmierci prosił o podanie mu płótna i pędzli. Przy pomocy pielęgniarki namalował bukiet kwiatów, znajdujących się obok okna. Powiedział wówczas: „Myślę, że zaczynam coś rozumieć”. Renoir zmarł 19 grudnia 1919 roku w wieku 78 lat.
W 1960 roku władze miasta kupiły Domaine des Collettes, chciały upamiętnić znamienitego artystę i stworzyć w nim muzeum poświęcone ostatnim latom jego twórczości.
Dziś znajduje się tu Musée Renoir, a w nim 14 obrazów Renoira, 30 rzeźb, oryginalne meble i niezmieniona pracownia artysty. Oprócz domu można podziwiać też piękny ogród, gdzie rosną cytrusy i drzewa oliwne.
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka
A może to Cię zainteresuje:
- Kazimierz Głaz – twórca sensybilizmu - 15 września 2020
- Pablo Picasso. 10 faktów, których nie wiedzieliście o tym artyście - 14 czerwca 2020
- Jean Dubuffet, Vence i… Witold Gombrowicz - 3 lutego 2020
- Pablo Picasso i jego przyjaciel Michał Smajewski - 30 czerwca 2019
- Pablo Picasso w Vallauris - 31 stycznia 2019
- Z wizytą u Renoira na południu Francji - 8 marca 2018
- Vincent van Gogh w Arles - 11 stycznia 2018
- Picasso w Warszawie - 25 lipca 2017
- Marc Chagall – malarz aniołów - 25 lipca 2017