O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Pablo Picasso w VallaurisPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Pablo Picasso pierwszy raz odwiedził Vallauris w 1946 roku. Miasteczko pokazał mu jego przyjaciel Michel Sima (właśc. Michał Smajewski, polski fotograf, ceramik, artysta). Urzeczony pięknem miasta, ciepłą atmosferą wśród mieszkańców i artystyczną aurą, postanowił tu zamieszkać. Picasso wraz ze swoją partnerką Françoise Gilot przeprowadzili się do Vallauris w 1948 roku.

Miejscowość (położona między Antibes a Cannes) od lat znana z produkcji ceramiki, choć jej sława znacznie przygasła. Sam malarz również zainteresował się jej tworzeniem przenosząc swój talent i styl malarski z płótna na ceramikę. Współpracował ze znanym, miejscowym atelier Madoura, przyczyniając się do ponownego rozsławienia miasta. Otrzymał nawet tytuł honorowego mieszkańca Vallauris! Miasto dla swojego specjalnego mieszkańca przewidziało pewne przywileje, przydzieliło mu pracownię w starej, opuszczonej kaplicy, pochodzącej z XIV wieku. Artysta wyprawił tam nawet swoje 70. urodziny.

Pablo Picasso, Vallauris, ceramika, Niezła Sztuk

Pablo Picasso w Vallauris | 1948, fot. © Willy Maywald/pleasurephoto.wordpress.com

Picasso, znany ze swojego trudnego charakteru, pozazdrościł projektu kaplic kolegom po fachu, również mieszkającym wówczas na Lazurowym Wybrzeżu. Henri Matisse zaprojektował piękną kaplicę Rosaire w Vence, natomiast Marc Chagall kaplicę Notre-Dame de Toute Grâce du Plateau d’Assy.

Świątynia pokoju Pablo Picasso Niezła Sztuka

Świątynia pokoju, fot. pinterest.com

Jednak w przeciwieństwie do swoich kolegów, Picasso wykluczył jakąkolwiek religijną postać ze swojego projektu i stworzył wystrój Świątyni Pokoju, której nadał tytuł Wojna i pokój, z alegoriami polityki (symbolizującej wojnę) i sztuki (symbolizującej pokój). Od wejścia, na prawym sklepieniu kaplicy można zobaczyć sielankowe, spokojne życie pełne harmonii. Ta część utrzymana jest w kolorach błękitu i bieli. Natomiast po lewej stronie wojnę i przerażenie przedstawiono w niepojących kolorach czerni i zieleni. Na środkowej ścianie widać cztery figury ludzkie w kolorach: białym, czarnym, żółtym i czerwonym zwracające się ku gołębiowi z gałązką oliwną.

Brigitte Bardot i Pablo Picasso

Brigitte Bardot i Pablo Picasso w Vallauris, fot. pinterest.com

Realizacja projektu była niemal ekspresowa. Tytanowi pracy, jakim niewątpliwie był Pablo Picasso, wszystko zajęło jedynie pół roku. Wojna i pokój jest wybitnym dziełem mistrza kubizmu. Obecnie w XIV-wiecznej kaplicy znajduje się muzeum Pabla Picassa, które zalicza się do muzeów narodowych we Francji (wstęp 3 euro). Na Lazurowym Wybrzeżu sławny Hiszpan ma jeszcze inne muzeum – zaledwie 10 km od Vallauris, w Antibes, gdzie również miał swoją pracownię. Nad samym morzem, w zamku Grimaldich, również znajduje się muzeum poświęcone geniuszowi kubizmu, ale to już temat na kolejny wpis…


Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie: https://jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com

» Anna Łappo-Malosse

Absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, pasjonatka sztuki i historii. Obecnie mieszka na południu Francji, gdzie w pobliskich miejscowościach znajdują się muzea Picassa, Renoira, Chagalla, Matisse'a, Bonnarda i wielu innych artystów, którzy odwiedzali region Lazurowego Wybrzeża w poszukiwaniu światła i malowniczych widoków. Artyści, kolory i smaki były inspiracją utworzenia bloga „Jeszcze dalej niż Południe” (jeszczedalejnizpoludnie.blogspot.com)


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *