O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sztuka w streamingu – lista filmów na czas koronawirusa (i nie tylko)Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Epidemia koronawirusa zamknęła w domach również ekipę Niezłej Sztuki. Oczywiście tęsknimy za wizytami w muzeach, teatrach i wypadami do kina, ale na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. W przetrwaniu tego czasu pomagają nam różne serwisy streamingowe, na których możemy oglądać filmy o sztuce oraz ze sztuką w tle. Dzisiaj prezentujemy Wam kilka naszych propozycji na wieczory w domu.

ARTE

Jeśli jeszcze nie znacie tego francusko-niemieckiego kanału, to najwyższy czas nadrobić zaległości. ARTE jest dostępne w polskiej wersji językowej (z napisami) i posiada ogromną ofertę filmów oraz reportaży o sztuce, historii, kulturze, ale także nauce, polityce i społeczeństwie.
arte tv, Niezła sztuka

NETFLIX

Tej platformy streamingowej nie musimy chyba nikomu przedstawiać. Oto kilka naszych filmowych propozycji z ich oferty.

1. Twój Vincent

Twój Vincent, Vincent van gogh, Niezła sztuka

O tym filmie pisaliśmy już na łamach Niezłej Sztuki, więc odsyłamy do obszerniejszej recenzji. Twój Vincent opowiada o zagadkowej śmierci genialnego malarza. Film wyróżnia budząca podziw forma. Twój Vincent jest malarską animacją, która pozwala widzowi przenieść się w świat z obrazów van Gogha.

 

2. O północy w Paryżu

o północy w paruży, woody allen, claude monet, Niezła sztuka

Woody Allen zabiera nas w tym filmie do Paryża i pokazuje ulubione miejsca wielu miłośników sztuki. Bohaterowie podziwiają m.in. Nenufary Claude’a Moneta w Musée de l’Orangerie, spacerują po ogrodach przy Muzeum Rodina, a także odwiedzają Wersal. W pewnym momencie główny bohater, grany przez Owena Wilsona, przenosi się do lat 20. ubiegłego wieku. Tam czeka na niego śmietanka towarzyska paryskiej bohemy, na czele z Gertrudą Stein.

gertrude stein, Niezła sztuka

3. Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego

Stanisław szukalski, stach z warty, walka: życie i zaginiona twórczość, Niezła sztuka

O Stachu z Warty, czyli Stanisławie Szukalskim, możecie znaleźć u nas artykuł i podcast. Natomiast na Netflixie polecamy film dokumentalny, który powstał z inicjatywy Leonardo DiCaprio. Dlaczego hollywoodzki aktor zaangażował się w produkcję filmu o polskim artyście? Jeśli jeszcze nie wiecie, co rzeźbiarza z Warty łączyło z DiCaprio, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł i obejrzycie netfliksowy dokument.

stanisław szukalski, leonardo di caprio, Niezła sztuka

Szukalski z Leonardo DiCaprio

4. Abstrakt: Sztuka designu

Abstrakt, sztuka, design, Niezła sztuka

Miłośnikom wzornictwa i projektowania polecamy serial Abstrakt: Sztuka designu. Na Netflixie dostępne są już dwa sezony. Bohaterami tej dokumentalnej produkcji są m.in. ilustratorzy, projektanci, architekci. To wspaniała okazja do tego, by przyjrzeć się kreatywnej pracy na wielu płaszczyznach oraz zobaczyć, jak design wpływa na naszą codzienność.

5. Ostatnia rodzina

Ostatni rodzina Beksińscy, Niezła sztuka

Na Netflixie można obejrzeć wielokrotnie nagrodzony film Jana P. Matuszyńskiego. Opowiada on historię rodziny Beksińskich – znanego malarza Zdzisława, jego żony Zofii oraz ich syna Tomasza, dziennikarza muzycznego i tłumacza. Polecamy obejrzeć ten film nie tylko ze względu na jego związki ze sztuką, ale przede wszystkim dla genialnych kreacji aktorskich. Szczególnie Andrzeja Seweryna, który zagrał Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Bakesiński, sanok, Niezła sztuka

źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku

HBO GO

Nie tylko Netflix proponuje ciekawy wybór filmów o sztuce. Równie bogatą ofertę można znaleźć na HBO GO.

1. Frida

Frida, Salma Hayek, Niezła sztuka

Jeśli chcecie wyrwać się z domu do miejsca pełnego słońca, żywych kolorów i egzotyki, to zapraszamy Was do Meksyku. Naszą przewodniczką będzie Frida Kahlo. Biograficzny film Frida z Salmą Hayek w tytułowej roli widziałyśmy już wiele razy i zawsze chętnie do niego wracamy. Opowiada on historię Kahlo, genialnej artystki i niezłomnej kobiety, uwikłanej w skomplikowany związek z Diego Rivierą – jej wielką miłością, mężem oraz artystycznym mentorem.

2. Grand Budapest Hotel

Grand Budapest Hotel, Niezła sztuka

Grand Budapest Hotel nie jest filmem stricte o sztuce, ale odgrywa ona w nim ważną rolę. Jego fabuła związana jest z pewnym obrazem. Ponadto reżyser Wes Anderson nawiązuje do wielu znanych z historii sztuki dzieł, przede wszystkim do malarstwa austriackiego. W filmie odnajdziemy więc parodię dzieł Egona Schiele, a także inspiracje twórczością.

Chłopiec z jabłkiem Johannes Van Hoytl Michael Taylor Grand Budapest Hotel film sztuka Tilda Swinton

Tilda Swinton w roli Madame D., kadr z filmu

3. Światło w ciemności: Sztuka niewidomych fotografów

To dobra propozycja dla miłośników dokumentów oraz krótszych form. Film Neil Leifer trwa niecałe pół godziny, ale opowiada o zjawisku, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Jak można być artystą wizualnym po utracie wzroku? Jak tworzyć wtedy fotografie i czerpać z nich radość? Bohaterowie filmu Leifer dowodzą, że sztuka i kreatywność nie znają barier.

4. Powidoki

Bogusław Linda jako Strzemiński na planie filmu <em>Powidoki</em>, fot. Anna Włoch / Akson Studio, Niezła sztuka

Bogusław Linda jako Strzemiński na planie filmu Powidoki, fot. Anna Włoch / Akson Studio

Ostatni film Andrzeja Wajdy poświęcony jest życiu Władysława Strzemińskiego. Biografia awangardowego malarza jest dla reżysera jedynie pretekstem do stworzenia opowieści o konflikcie jednostki z systemem.
Powidoki dodatkowo cenimy za piękne zdjęcia Łodzi autorstwa Pawła Edelmana.

5. Ruben Brandt, kolekcjoner

ruben brandt kolekcjoner, HBO Go, Niezła sztuka

Nasza ostatnia propozycja to węgierska animacja o pewnym psychoterapeucie, który postanawia ukraść (z pomocą swoich pacjentów) trzynaście dzieł sztuki z różnych sławnych galerii na całym świecie. Skąd ten pomysł? Bohater wierzy, że dzięki temu upora się z dręczącymi go koszmarami. Ruben Brandt, kolekcjoner to trzymający w napięciu film sensacyjny, który dodatkowo pozwoli nam odwiedzić najważniejsze światowe muzea. I to wszystko bez wychodzenia z domu!


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »2 thoughts on “Sztuka w streamingu – lista filmów na czas koronawirusa (i nie tylko)

  1. Na Vincencie byłem w kinie, koniecznie musiałem się tam pojawić i nie żałuje, ponieważ takie dzieło najlepiej obejrzeć na dużym ekranie albo chociaż na rzutniku jeżeli ktoś posiada. 😉 Kilka pozycji stąd mam już od dawna zaplanowanych tylko wciąż brak czasu.. teraz faktycznie jest moment aby nadrobić zaległości. Widzę tu też kilka filmów dla mnie zupełnie nowych i chętnie je obejrzę, będą idealne na relaksujący weekend. 🙂

  2. Ja bym jeszcze dodała świetny serial o Pablo Picasso – Geniusz. W roli głównej Antonio Banderas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *