O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Paris, Paris, czyli filmowy przewodnik po Paryżu



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Paryż – miasto miłości, światowa stolica mody i sztuki, do której od wieków ściągają najznakomitsi artyści, a także miasto kina i to już od czasu narodzin X muzy. 28 grudnia 1895 roku w Salon indien du Grand Café przy bulwarze Kapucynów odbył się pierwszy publiczny pokaz filmów nakręconych przez braci Lumière z Lyonu. Ten dzień uznaje się za symboliczną datę narodzin kina. Wydarzenie to z biegiem lat obrosło legendą. Warto więc obalić ten mit – widownia wcale nie uciekała przed nadjeżdżającym z ekranu pociągiem. Jednak czym byłby Paryż bez swojej mitycznej aury? To ona od lat przyciąga filmowców, czego dowodem są liczne dzieła, których akcja rozgrywa się w tym mieście. Nie sposób w jednym artykule omówić wszystkich produkcji z francuską stolicą w tle.

Emily w Paryżu, Paryż, film, kadr, niezła sztuka

Kadr z filmy Emily w Paryżu, źródło: everettcollection.com

Proponujemy więc kilka tematycznych tras. Znajdzie się coś dla romantyków, którzy marzą o mieście miłości. Nie znudzą się wielbiciele kryminałów, thrillerów i innych historii z dreszczykiem. Kilka propozycji będzie idealnych na wycieczkę z najmłodszymi. Uwzględnione zostaną również pozycje, w których Paryż nie przypomina miasta znanego z pocztówek. Nie zapomnimy też o wpływie nowofalowców, którzy zmienili oblicze historii kina.

Romantycy

Mit Paryża jako miasta miłości z pewnością najmocniej podbił wyobraźnię twórców filmowych. Świadczy o tym liczba filmów. We francuskiej stolicy rozterek miłosnych doświadczali Gene Kelly jako Amerykanin w Paryżu (choć akurat w tym wypadku miasto zostało odtworzone w studiu filmowym), Audrey Hepburn (m.in. w Szaradzie, Kiedy Paryż wrze oraz Zabawnej buzi) czy Julie Delpy (zarówno w Przed zachodem słońca, jak i Dwóch dniach w Paryżu).

Funny Face, kadr z filmu, film, Audrey Hepburn, Paryż, Niezła Sztuka

Kadr z filmu Zabawna buzia, źródło: messynessychic.com

Nie będzie to jednak ckliwa opowieść – miłość jest bowiem skomplikowana, również w Paryżu. Jakie miejsca znajdują się na proponowanej trasie dla romantyków?

1.


Kawa z Amelią

Przed rozpoczęciem wycieczki warto wzmocnić się dobrą kawą. Udamy się do Café des Deux Moulins przy 15 rue Lepic.

To tam pracowała tytułowa bohaterka Amelii, w którą wcieliła się Audrey Tautou. Warto wcześniej wprawić się w odpowiedni nastrój, słuchając skomponowanej do filmu muzyki autorstwa Yanna Tiersena. Pozwoli to na chwilę przenieść się w świat nieco ekscentrycznej romantyczki i marzycielki, która pragnąc uszczęśliwiać ludzi, znalazła miłość.

Amelie, Amelia, film, kadr z filmu, Jean-Pierre Jeunet, Paryż, Niezła Sztuka

Kadr z filmu Amelia, źródło: beta.flim.ai

2.


Muzea

Nie jest tajemnicą, że muzea to świetne miejsca na randki, romantyczne wyznania i uniesienia. Nic dziwnego, że świeżo zaręczona para w Allenowskiej komedii O północy w Paryżu urządza niemal muzealny maraton. Zakochani odwiedzają słynny Luwr, muzeum Rodina, Musée de l’Orangerie, ale wybierają się także poza miasto.

W filmie obejrzymy ogrody w domu Claude’a Moneta w Giverny oraz pałac w Wersalu. Ten ostatni powinni zobaczyć także miłośnicy Sofii Coppoli i filmu Maria Antonina. Fanów popularnego w ostatnim czasie serialu Emily w Paryżu zainteresuje natomiast wizyta w Musée d’Orsay, bo właśnie tam rozgrywa się scena zaręczyn Camille i Gabriela.

3.


Księgarnia Shakespeare and Company (37 rue de la Bûcherie)

Ta anglojęzyczna księgarnia należy do kultowych miejsc w Paryżu. Nic dziwnego, że upodobali ją sobie filmowcy. Odwiedza ją Owen Wilson jako Gil w przywoływanym już O północy w Paryżu. Książek szukała tam Julia Child (w tej roli Meryl Streep) w filmie Julie i Julia, choć ona akurat nie była do końca zadowolona z asortymentu. W księgarni spotykają się po latach bohaterowie tzw. trylogii słonecznej Richarda Linklatera. W Paryżu rozgrywa się druga część historii miłosnej Celine i Jessego– w filmie Przed zachodem słońca.

4.


Rejs po Sekwanie

Miasta leżące nad rzeką mają niezwykły urok. Wiedzą to również twórcy filmowi, dlatego tak chętnie wysyłają bohaterów w rejsy po Sekwanie. Motyw ten odnajdziemy w Przed zachodem Słońca, Zimnej wojnie, Była sobie dziewczyna czy wspomnianym już netflixowym serialu Emily w Paryżu. Płynąc bateau mouche, można podziwiać wiele filmowych miejsc. Zacznijmy od wieży Eiffla, która odgrywa znaczącą rolę w musicalu Zabawna buzia z Audrey Hepburn i Fredem Astaire’em (scena z piosenką Bonjour Paris).

Przed wschodem słońca, film, kadr z filmu, Paryż, Richard Linklater, Niezła Sztuka

Kadr z filmu Przed zachodem słońca, źródło: medium.com

Warto również zatrzymać wzrok na katedrze Notre Dame. Pojawia się ona w wielu produkcjach, ale najbardziej znana jest dzięki licznym ekranizacjom historii o dzwonniku, czyli powieści Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu Victora Hugo. Nie wolno przeoczyć też mostu Pont Neuf – najstarszego w Paryżu. Odnajdziemy go u Richarda Linklatera, Woody’ego Allena, a także w roli głównej u Leosa Caraxa w filmie Kochankowie z Pont Neuf.

Nie lubisz rejsów? Nic straconego. Kinematografia wielokrotnie udowodniła, że równie piękne są spacery wzdłuż Sekwany, o czym przypominają m.in. Allen oraz Linklater.

5.


Kabaret bądź klub jazzowy

Wieczorem można udać się do Moulin Rouge i przypomnieć sobie historię pisarza zakochanego w gwieździe kabaretu. O tym opowiada musical w reżyserii Baza Luhrmanna. Alternatywą dla barwnego widowiska może być Francuski kankan, którego autorem jest Jean Renoir.

Nakręcony w technikolorze film nawiązuje do dziedzictwa francuskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku. Renoir odnosi się nie tylko do obrazów swojego ojca Auguste’a Renoira, ale też do dzieł Degasa oraz Henriego de Toulouse-Lautreca.

Dla tych, którzy nie przepadają za kabaretem i dużo chętniej spędziliby wieczór przy dźwiękach jazzu, idealnym miejscem jest klub Le Caveau de la Huchette, który pojawia się w oscarowym La La Land.

6.


Hotele

Jeśli nocleg w Paryżu ma być równie filmowy co samo zwiedzanie, warto zarezerwować go w hotelu Raphaël, w którym zwykła zatrzymywać się Audrey Hepburn, gdy pracowała we francuskiej stolicy. Inny hotel związany z aktorką to Ritz, gdzie częściowo kręcono Miłość po południu.

Paryż pełen akcji

Paryż przyciąga nie tylko zakochanych, lecz także osoby żyjące na bakier z prawem. Najbardziej paryscy wśród nich to Fantomas oraz Arsen Lupin. Ich historie od lat pobudzają wyobraźnię czytelników oraz widzów. Do jakich miejsc powinni udać się miłośnicy akcji, suspensu i dreszczyku emocji?

1.


Dachy Paryża

Ucieczki, pościgi, gonitwy – to właśnie one sprawiają, że na chwilę wstrzymujemy oddech. Paryscy złoczyńcy upodobali sobie dachy, co pokazują nam przygody Lupina i Fantomasa. Dachy w tym mieście są wyjątkowe, ponieważ wszystkie wykonano z blachy z szarego cynku. Będąc w Paryżu, warto spojrzeć na niego z góry.

2.


Wieża Eiffla

Pełne napięcia pościgi mogą odbywać się też w innych miejscach. James Bond również odwiedzał francuską stolicę. Najsłynniejsza scena gonitwy w Zabójczym widoku rozgrywa się na wieży Eiffla. Jeśli chcecie poczuć się jak agent 007, zrezygnujcie z windy i wybierzcie schody. Tylko nie próbujcie potem skakać ze spadochronem, jak zrobił to antagonista Bonda.

3.


Kawiarnie

Po tych wszystkich pogoniach i ucieczkach warto chwilę odpocząć. Miłośnicy kina akcji i thrillerów powinni udać się do Le Nemours, gdzie Angelina Jolie zamawia croissanta, sok i herbatę w scenie otwierającej film Turysta.

Café Le Nemours, Paryż, niezła sztuka

Café Le Nemours, źródło: Wikipedia.org

Kadr, film, Turysta, Angelia Jolie, niezła sztuka

Kadr z filmu Turysta, źródło: www.nzherald.co.nz

4.


Pont des Arts

Paryskie mosty znajdują się na trasie dla romantyków, ale również miłośnicy filmów akcji, kryminałów i thrillerów powinni zwrócić na nie uwagę. Pont des Arts, na którym zakochani zawieszają kłódki, pojawia się w netflixowym serialu o Lupinie. Odnajdziemy go również w Tożsamości Bourne’a oraz Iluzji.

5.


Muzea

Historie o kradzieżach dzieł sztuki od lat rozbudzają zbiorową wyobraźnię. Które paryskie muzea znalazły się w centrum intryg? Jeśli chcielibyście poznać muzea z filmu Jak ukraść milion dolarów, w którym Audrey Hepburn gra córkę fałszerza sztuki, powinniście udać się do Musée Carnavalet (zewnętrze filmowego muzeum) oraz Musée Jacquemart-André (wnętrze).

Głównym celem pozostaje jednak najsłynniejsze paryskie muzeum, czyli Luwr. To tam powinni udać się fani serialu Lupin, a także miłośnicy ekranizacji powieści Dana Browna Kod da Vinci.

Audrey Tautou, Tom Hanks, Kod da Vinci, film, kadr z filmu, Paryż, Luwr, Niezła Sztuka

Kadr z filmu Kod da Vinci, źródło: imdb.com

W 2020 roku Jodie Foster zapowiedziała, że nakręci film o słynnej kradzieży Mona Lisy. W 1931 roku ta historia zainspirowała reżysera Géza von Bolváry. Jednak chętnie zobaczyłybyśmy nową wersję tej pasjonującej intrygi.

6.


Hotel

Jakie miejsce na nocleg byłoby idealne przy tej trasie? Odpowiedź jest tylko jedna – Hotel Regina Louvre, który odgrywa znaczącą rolę w filmie Tożsamość Bourne’a.

Nowa Fala

Nie można mówić o kinie francuskim i Paryżu jako mieście filmowym, nie wspominając o Nowej Fali, która w latach 60. zmieniła bieg historii kinematografii.

1.


Cinémathèque française

Kluczowym miejscem dla rozwoju Nowej Fali oraz rewolty roku ‘68 była kinoteka, której jednym z założycieli i długoletnim dyrektorem był Henri Langlois. To właśnie tam twórcy tacy jak Jean-Luc Godard,  François Truffaut czy Claude Chabrol odkrywali swoją miłość do kina.

Cinémathèque française, niezła sztuka

Cinémathèque française, źródło: Wikipedia.org

2.


Kawiarnie i restauracje

Wielu miejsc, które widzimy w filmie Cleo od piątej do siódmej, już nie ma. Na szczęście nadal można odwiedzić kultową Café du Dôme, gdzie spotykali się Picasso i Hemingway. W jednym z najbardziej znanych dzieł Agnès Vardy bohaterka odwiedza to miejsce, gdy spaceruje po mieście w oczekiwaniu na wyniki badań.

Café du Dôme, Paryż, niezła sztuka

Café du Dôme, źródło: Wikipedia.org

Miłośnicy twórczości Erica Rohmera powinni zdecydować się na wizytę w Brasserie Le Luco, która pojawia się w Karierze Zuzanny.

3.


Luwr

Wszyscy kinofile wiedzą o tym, że w Luwrze panuje ścisły zakaz biegania. Skąd to wiemy? Dzięki dwóm genialnym filmom – Amatorskiemu gangowi oraz Marzycielom. Scena u Bertolucciego jest hołdem oddanym twórczości Godarda.

Amatorski Gang, film, Marzyciele, Luwr, scena, niezla sztuka

Kadry z filmów: Amatorski Gang oraz Marzyciele, źródło: imagesvisions.blogspot.com

4.


Pola Elizejskie

W filmach Godarda widać miłość do francuskiej stolicy. Najlepiej pokazuje to jego arcydzieło Do utraty tchu. Warto przejść się po Polach Elizejskich z widokiem na Łuk Triumfalny, pamiętając o tym, że w tym miejscu papież francuskiej Nowej Fali kręcił sceny razem z Jean Seberg i Jean-Paulem Belmondo.

Kadr, film, Do utraty tchu, niezła sztuka

Kadr z filmu Do utraty tchu, źródło: medium.com

Z dziećmi

Jeśli planujesz filmową wycieczkę do Paryża z dziećmi, nie ruszaj pędem do Disneylandu. Zobacz, które miejsca z filmów uda Wam się odnaleźć w rzeczywistości.

1.


Restauracja z Ratatuj

Historia o szczurze, który świetnie gotował, podbiła serca milionów widzów na całym świecie. Nic dziwnego, że restauracja, która posłużyła twórcom za inspirację, stała się w ostatnich latach bardzo popularna i doczekała się gwiazdki Michelina. Warto przespacerować się do piątej dzielnicy, aby zobaczyć tę jedną z najstarszych restauracji w Paryżu – La Tour d’Argent.

Ratatuj, film, kadr z filmu, Paryż, Niezła Sztuka

Kadr z filmu Ratatuj, źródło: imdb.com

Tour d'Argent, restauracja, Paryż, gwiazdka Michelin, Niezła Sztuka

Restauracja La Tour d’Argent, źródło: tourdargent.com

2.


Śladami paryskich aryskotratów

W disneyowskich Aryskotratach również pojawia się lokal, który odnajdziemy w realnej topografii miasta. To Café de la Paix. Upodobał ją sobie nie tylko Walt Disney, który rzeczywiście odwiedzał to miejsce w trakcie swojego pobytu w Paryżu podczas I wojny światowej. Gośćmi tej kawiarni były największe gwiazdy. Swego czasu przychodziły tu Pola Negri czy Marlene Dietrich.

3.


Katedra Notre Dame

To cel obowiązkowej wycieczki po seansie Dzwonnika z Notre Dame. Nie trzeba chyba nic więcej dodawać. Kościół pojawia się także w filmie Kot w Paryżu – o kocie, który prowadzi podwójne życie.

4.


Montmartre

Jeśli przed wycieczką obejrzycie wspólnie Przygodę w Paryżu, udajcie się na spacer po dzielnicy Montmartre. Z pewnością rozpoznacie charakterystyczną budowlę bazyliki Sacré-Cœur. W filmie odnajdziecie zresztą wiele innych symboli Paryża – na czele z kultową wieżą Eiffla. Jednak to właśnie wąskie uliczki Montmartre robią największe wrażenie w tej animacji.

5.


Bibliothèque Saint-Geneviève

Po obejrzeniu filmu Hugo i jego wynalazek widzowie pragną zobaczyć stację, na której mieszkał tytułowy bohater. Niestety dzisiaj wygląda ona zupełnie inaczej. Martin Scorsese musiał odtworzyć jej dawny charakter w studiu filmowym. Dlatego zamiast na dworzec lepiej udać się do biblioteki, w której Hugo i Isabelle zgłębiali wiedzę o kinie – Bibliothèque Saint-Geneviève.

Hugo, film, kadr z filmu, Martin Scorsese, Paryż, Niezła Sztuka

Kadr z filmu Hugo i jego wynalazek, źródło: telemagazyn.pl

Inne oblicze Paryża

Paryż to nie tylko zabytkowe kamienice, szerokie bulwary i piękne kawiarnie. Jak wiele innych metropolii zmaga się z problemami – gettoizacji, przemocy, nierówności społecznych. Poznajcie Paryż od innej strony.

1.


Paryż, 13. dzielnica

Akcja filmu rozgrywa się w dzielnicy Les Olympiades, którą tworzy kompleks wieżowców wybudowanych według planu Le Corbusiera. Historia miłości (również tej czysto cielesnej) w wielokulturowej metropolii pozwala poznać Paryż inny niż ten z turystycznych broszur.

dzielnica Les Olympiades, Paryż, niezła sztuka

Dzielnica Les Olympiades, Paryż, źródło: wikipedia.org

2.


Problemy przedmieść

Nienawiść Mathieu Kassovitza to jedno z najważniejszych dzieł francuskiej kinematografii o problemie integracji i życiu mniejszości etnicznych w Paryżu. W jednej ze scen widzimy Place René Cassin, na którym stoi rzeźba L’Écoute Henriego de Millera. Większość scen kręcono jednak pod Paryżem w Chanteloup-les-Vignes.

Kadr, film, Nienawiść, Paryż, niezła sztuka

Kadr z filmu Nienawiść, źródło: filmap.tumblr.com

To tylko kilka przykładowych tras po filmowym Paryżu. Te propozycje nie wyczerpują listy filmów, w których pojawia się francuska stolica. Temat ten jest zbyt obszerny na jeden artykuł czy przewodnik. Wszystkim niecierpliwym proponujemy seans filmu Zakochany Paryż, w którym osiemnaście historii miłosnych rozgrywa się w różnych częściach miastach. Istna paryska panorama.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Filmografia (chronologicznie):
1. Kradzież Mona Lisy (Raub der Mona Lisa, 1931, reż.  Géza von Bolváry)
2. Amerykanin w Paryżu (An American in Paris, 1951, reż. Vincente Minnelli)
3. Francuski kankan (French Cancan, 1954, reż. Jean Renoir)
4. Miłość po południu (Love in the Afternoon, 1957, reż. Billy Wilder)
5. Zabawna buzia (Funny Face, 1957, reż. Stanley Donen)
6. Do utraty tchu (À bout de souffle, 1960, reż. Jean-Luc Godard)
7. Cleo od piątej do siódmej (Cléo de 5 à 7, 1962, reż. Agnès Varda)
8. Kariera Zuzanny (La Carrière de Suzanne, 1963, reż. Eric Rohmer)
9. Szarada (Charade, 1963, reż. Stanley Donen)
10. Amatorski gang (Bande à part, 1964, reż. Jean-Luc Godard)
11. Fantomas (Fantômas, 1964, reż. André Hunebelle)
12. Jak ukraść milion dolarów (How to Steal a Million, 1966, reż. William Wyler)
13. Aryskotraci (The Aristocats, 1970, reż. Wolfgang Reitherman)
14. Zabójczy widok (A View to a Kill, 1985, reż. John Glen)
15. Kochankowie z Pont-Neuf (Les Amants du Pont-Neux, 1991, reż. Leos Carax)
16. Nienawiść (La Haine, 1995, reż. Mathieu Kassovitz)
17. Dzwonnik z Notre Dame (The Hunchback of Notre Dame, 1996, reż. Gary Trousdale, Kirk Wise)
18. Amelia (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001, reż. Jean-Pierre Jeunet)
19. Moulin Rouge (2001, reż. Baz Luhrmann)
20. Tożsamość Bourne’a (The Bourne Identity, 2002, reż. Doug Liman)
21. Marzyciele (The Dreamers, 2003, reż. Bernardo Bertolucci)
22. Przed zachodem słońca (Before Sunset, 2004, reż. Richard Linklater)
23. Kod da Vinci (The Da Vinci Code, 2006, reż. Ron Howard)
24. Maria Antonina (Marie Antoinette, 2006, reż. Sofia Coppola)
25. Zakochany Paryż (Paris, je t’aime, 2006, reż. Olivier Assayas i in.)
26. Dwa dni w Paryżu (2 Days in Paris, 2007, reż. Julie Delpy)
27. Ratatuj (Ratatouille, 2007, reż. Brad Bird)
28. Była sobie dziewczyna (An Education, 2009, reż. Lone Scherfig)
29. Julie i Julia (Julie & Julia, 2009, reż. Nora Ephorn)
30. Kot w Paryżu (Une vie de chat, 2010, reż. Jean-Loup Felicioli, Alain Gagnol)
31. Turysta (The Tourist, 2010, reż.  Florian Henckel von Donnersmarck)
32. Hugo i jego wynalazek (Hugo, 2011, reż. Martin Scorsese)
33. O północy w Paryżu (Midnight in Paris, 2011, reż. Woody Allen)
34. Przygoda w Paryżu (Un Monstre à Paris, 2011, reż. Bibo Bergeron)
35. Iluzja (Now You See Me, 2013, reż. Louis Leterrier)
36. La La Land (2016, reż. Damien Chazelle)
37. Zimna wojna (2018, reż. Paweł Pawlikowski)
38. Emily w Paryżu (Emily in Paris, 2020, reż. Darren Star)
39. Lupin (2021, reż. George Kay, François Uzan)
40. Paryż, 13. dzielnica (Les Olympiades, 2021, Jacques Audiard)


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *