Epidemia koronawirusa zamknęła w domach również ekipę Niezłej Sztuki. Oczywiście tęsknimy za wizytami w muzeach, teatrach i wypadami do kina, ale na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo. W przetrwaniu tego czasu pomagają nam różne serwisy streamingowe, na których możemy oglądać filmy o sztuce oraz ze sztuką w tle. Dzisiaj prezentujemy Wam kilka naszych propozycji na wieczory w domu.
ARTE
Jeśli jeszcze nie znacie tego francusko-niemieckiego kanału, to najwyższy czas nadrobić zaległości. ARTE jest dostępne w polskiej wersji językowej (z napisami) i posiada ogromną ofertę filmów oraz reportaży o sztuce, historii, kulturze, ale także nauce, polityce i społeczeństwie.
NETFLIX
Tej platformy streamingowej nie musimy chyba nikomu przedstawiać. Oto kilka naszych filmowych propozycji z ich oferty.
1. Twój Vincent
O tym filmie pisaliśmy już na łamach Niezłej Sztuki, więc odsyłamy do obszerniejszej recenzji. Twój Vincent opowiada o zagadkowej śmierci genialnego malarza. Film wyróżnia budząca podziw forma. Twój Vincent jest malarską animacją, która pozwala widzowi przenieść się w świat z obrazów van Gogha.
2. O północy w Paryżu
Woody Allen zabiera nas w tym filmie do Paryża i pokazuje ulubione miejsca wielu miłośników sztuki. Bohaterowie podziwiają m.in. Nenufary Claude’a Moneta w Musée de l’Orangerie, spacerują po ogrodach przy Muzeum Rodina, a także odwiedzają Wersal. W pewnym momencie główny bohater, grany przez Owena Wilsona, przenosi się do lat 20. ubiegłego wieku. Tam czeka na niego śmietanka towarzyska paryskiej bohemy, na czele z Gertrudą Stein.
3. Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego
O Stachu z Warty, czyli Stanisławie Szukalskim, możecie znaleźć u nas artykuł i podcast. Natomiast na Netflixie polecamy film dokumentalny, który powstał z inicjatywy Leonardo DiCaprio. Dlaczego hollywoodzki aktor zaangażował się w produkcję filmu o polskim artyście? Jeśli jeszcze nie wiecie, co rzeźbiarza z Warty łączyło z DiCaprio, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł i obejrzycie netfliksowy dokument.
4. Abstrakt: Sztuka designu
Miłośnikom wzornictwa i projektowania polecamy serial Abstrakt: Sztuka designu. Na Netflixie dostępne są już dwa sezony. Bohaterami tej dokumentalnej produkcji są m.in. ilustratorzy, projektanci, architekci. To wspaniała okazja do tego, by przyjrzeć się kreatywnej pracy na wielu płaszczyznach oraz zobaczyć, jak design wpływa na naszą codzienność.
5. Ostatnia rodzina
Na Netflixie można obejrzeć wielokrotnie nagrodzony film Jana P. Matuszyńskiego. Opowiada on historię rodziny Beksińskich – znanego malarza Zdzisława, jego żony Zofii oraz ich syna Tomasza, dziennikarza muzycznego i tłumacza. Polecamy obejrzeć ten film nie tylko ze względu na jego związki ze sztuką, ale przede wszystkim dla genialnych kreacji aktorskich. Szczególnie Andrzeja Seweryna, który zagrał Zdzisława Beksińskiego.
HBO GO
Nie tylko Netflix proponuje ciekawy wybór filmów o sztuce. Równie bogatą ofertę można znaleźć na HBO GO.
1. Frida
Jeśli chcecie wyrwać się z domu do miejsca pełnego słońca, żywych kolorów i egzotyki, to zapraszamy Was do Meksyku. Naszą przewodniczką będzie Frida Kahlo. Biograficzny film Frida z Salmą Hayek w tytułowej roli widziałyśmy już wiele razy i zawsze chętnie do niego wracamy. Opowiada on historię Kahlo, genialnej artystki i niezłomnej kobiety, uwikłanej w skomplikowany związek z Diego Rivierą – jej wielką miłością, mężem oraz artystycznym mentorem.
2. Grand Budapest Hotel
Grand Budapest Hotel nie jest filmem stricte o sztuce, ale odgrywa ona w nim ważną rolę. Jego fabuła związana jest z pewnym obrazem. Ponadto reżyser Wes Anderson nawiązuje do wielu znanych z historii sztuki dzieł, przede wszystkim do malarstwa austriackiego. W filmie odnajdziemy więc parodię dzieł Egona Schiele, a także inspiracje twórczością.
3. Światło w ciemności: Sztuka niewidomych fotografów
To dobra propozycja dla miłośników dokumentów oraz krótszych form. Film Neil Leifer trwa niecałe pół godziny, ale opowiada o zjawisku, które zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi. Jak można być artystą wizualnym po utracie wzroku? Jak tworzyć wtedy fotografie i czerpać z nich radość? Bohaterowie filmu Leifer dowodzą, że sztuka i kreatywność nie znają barier.
4. Powidoki
Ostatni film Andrzeja Wajdy poświęcony jest życiu Władysława Strzemińskiego. Biografia awangardowego malarza jest dla reżysera jedynie pretekstem do stworzenia opowieści o konflikcie jednostki z systemem.
Powidoki dodatkowo cenimy za piękne zdjęcia Łodzi autorstwa Pawła Edelmana.
5. Ruben Brandt, kolekcjoner
Nasza ostatnia propozycja to węgierska animacja o pewnym psychoterapeucie, który postanawia ukraść (z pomocą swoich pacjentów) trzynaście dzieł sztuki z różnych sławnych galerii na całym świecie. Skąd ten pomysł? Bohater wierzy, że dzięki temu upora się z dręczącymi go koszmarami. Ruben Brandt, kolekcjoner to trzymający w napięciu film sensacyjny, który dodatkowo pozwoli nam odwiedzić najważniejsze światowe muzea. I to wszystko bez wychodzenia z domu!
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka
A może to Cię zainteresuje:
- Drezno i Kraina Łaby. Przewodnik dla miłośników sztuki - 26 kwietnia 2024
- Paris, Paris, czyli filmowy przewodnik po Paryżu - 19 listopada 2023
- Dziedzictwo UNESCO, documenta i bracia Grimm, czyli atrakcje Kassel, jednego z najbardziej zielonych miast w Niemczech - 14 maja 2022
- Gustav Klimt „Dziewczyna wśród zieleni” - 26 listopada 2021
- Egon Schiele „Portret żony artysty. Edith Schiele” - 26 lutego 2021
- Egon Schiele „Portret Wally” - 8 stycznia 2021
- Helmut Newton. Piękno i bestia - 22 października 2020
- Sztuka w streamingu – lista filmów na czas koronawirusa (i nie tylko) - 25 marca 2020
- Szkice kinomana — sekrety twórczości Edwarda Hoppera - 7 marca 2020
- 10 rocznic, które sprawią, że 2019 rok będzie wyjątkowy - 14 lutego 2019
Na Vincencie byłem w kinie, koniecznie musiałem się tam pojawić i nie żałuje, ponieważ takie dzieło najlepiej obejrzeć na dużym ekranie albo chociaż na rzutniku jeżeli ktoś posiada. 😉 Kilka pozycji stąd mam już od dawna zaplanowanych tylko wciąż brak czasu.. teraz faktycznie jest moment aby nadrobić zaległości. Widzę tu też kilka filmów dla mnie zupełnie nowych i chętnie je obejrzę, będą idealne na relaksujący weekend. 🙂
Ja bym jeszcze dodała świetny serial o Pablo Picasso – Geniusz. W roli głównej Antonio Banderas 🙂