O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sztuka na sztuki. Polska moda inspirowana sztuką



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Uwielbiamy sztukę pod każdą postacią. Także wtedy, gdy wraz z modą wkracza w naszą codzienność. Czasem są to subtelne inspiracje. Inny razem na ubrania przenoszone są całe obrazy, a człowiek staje się żywą galerią. Dziś przedstawimy Wam dwie polskie marki: Cacofonia Milano i Pan tu nie stał, które  wyprowadzają sztukę z muzeów na ulicę. Co ciekawe, obie szyją swoje produkty w Łodzi.

Cacofonia Milano

Sztuka na sztuki

Cacofonia Milano to rodzinna marka , którą tworzą dwie siostry Julia i Natalia Kaczorowskie.  Julia, starsza z sióstr urodziła się w Paryżu i jest fotografem oraz dziennikarką.  Natomiast Natalia interesuje się modą, filmem i nowymi mediami.

Julia i Natalia, fot. Cacofonia milano

Julia i Natalia, fot. Cacofonia milano

Mimo młodego wieku siostry nie bały się zaryzykować i stworzyły własną markę, która na światowym rynku sprzedaje ubrania inspirowane sztuką. Kiedy zaczynały,  Natalia była jeszcze przed maturą. Mimo różnicy wieku (5 lat) dziewczyny stanowią bardzo zgrany zespół.

Cacofonia milano, sztuka, ubrania, moda, Niezła sztuka

fot. Cacofonia milano

Projekty autorstwa Cacofonia Milano od razu skradły nasze serca.  Są to ubrania nie tylko doskonałej jakości. Można na nich podziwiać obrazy Botticellego, van Gogha, Basquiata.  Marka oferuje także ubrania z wzorami zaprojektowanymi przez młodych artystów z ASP. Przypominają one wielobarwne wycinanki.

W projekcie nie chodzi o skopiowanie obrazów na ubrania. Właścicielki firmy przywiązują wagę do tego, by wybrać najciekawsze elementy malarskich dzieł i dobrze je wyeksponować na sylwetce.

Cacofonia Milano stawia na polskie produkty. Szczególnie cieszy to, że powstają one właśnie w Łodzi. Dziewczyny nie mają dużych magazynów – szyją na zamówienie, zgodnie z ideą slowfashion.

Cacofonia milano, Niezla sztuka, moda

fot. Cacofonia milano

Niech żyje kolor

Tworzą ubrania dla osób, które chcą się wyróżnić w tłumie. Dlatego stawiają na soczyste kolory. Do tych, którzy preferują bardziej stonowane wzory, skierowane są takie modele jak „Vincent”.  Dopiero z bliska widać na nim delikatny motyw, przypominający niebo z obrazów van Gogha. Wzór powstał w ramach oficjalnej współpracy z twórcami filmu animowanego Twój Vincent.

A może Wyspiański?

Marzę o tym, żeby dziewczyny pomyślały o kolekcji inspirowanej klasyką sztuki polskiej . Sądzę, że nie tylko my chętnie nosiłybyśmy Wyspiańskiego czy Boznańską ? A dodatkowo promowałoby to polską sztukę, bo Cacofonia Milano znana jest też zagranicą.

Doceniam wartość ich produktów, a także konsekwencję i upór w dążeniu do realizacji marzeń. To inspirująca historia dla osób, które mają pomysł, ale boją się zacząć.

Pan tu nie stał

Made in Łódź

Za drugą marką, o której chcę dziś napisać – Pan tu nie stał – również stoi duet, małżeństwo Justyna Burzyńska i Maciek Lebiedowicz. 🙂

Jak widać, we dwoje łatwiej poradzić sobie z ogromem pracy, która związana jest z prowadzeniem własnego biznesu. Jeśli już znacie PTNS i coś od nich kupowaliście, to na pewno wiecie, gdzie jest ich punkt dowodzenia wszechświatem. Jak głosi hasło PTNS jest: „z Polski, a dokładnie z Łodzi”. Bardzo fajny jest ten ich lokalny, podkreślany przy każdej okazji, patriotyzm.

Pan Tu Nie Stał, Niezła sztuka

fot. Pan tu nie stał

Z miłości do PRL-u

Pamiętam, jak pierwszy raz odwiedziłam ich sklep wiele lat temu. Mieścił się w maleńkiej przestrzeni, w dworku przy ul. Piramowicza. Później przenieśli się w bardziej wyeksponowane miejsce. Był to lokal po dawnej Cepelii przy Hotelu Centrum. Ale ponieważ w Łodzi wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, to także hotel zniknął z naszego krajobrazu. PTNS  znalazł nową siedzibę i to w najbardziej klimatycznej części miasta, czyli na OFF Piotrkowska. Dziś mają też oddziały poza Łodzią.

Sprzedają produkty dobrej jakości, które swoim designem budzą nostalgię za minionymi czasami.

Moda muzealna

Seria PTNS PROJEKT powstała w dużej części  dzięki współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi.  Jest to 20 produktów inspirowanych kolekcją sztuki awangardowej i nowoczesnej.

Pan Tu Nie Stał, Niezła sztuka

fot. Pan tu nie stał

Pozostała część serii swoim wyglądem nawiązuje do projektowania graficznego. Składa się między innymi z motywów „papieru milimetrowego”, czy „ekierek”.

Ciekawym pomysłem jest modułowość  ubrań  np. odczepienie z kurtki jednego elementu umożliwia zrobienie z niego torby.

Seria przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi ciekawie nawiązuje do sztuki awangardowej oraz twórczości takich artystów jak: Bruno Jasieński, Kazimierz Malewicz, Karol Hiller oraz Jadwiga Sawicka czy Liam Gillick.

Pan Tu Nie Stał, Niezła sztuka

fot. Pan tu nie stał

Faliste linie z kompozycji Władysława Strzemińskiego świetnie prezentują się na ubraniach. A dodatkowo promują muzeum i sztukę współczesną.

Pan Tu Nie Stał, PTNS, Prl, Niezła sztuka

fot. Pan tu nie stał

Dla zdrowych i chorych

PTNS tworzy produkty dobre jakościowo i wyróżniające się ciekawym designem. Są to też często rzeczy zrobione z poczuciem humoru.  A to jest chyba gwarantem sukcesu ?



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



2 thoughts on “Sztuka na sztuki. Polska moda inspirowana sztuką

  1. O PTNS wiedziałam, natomiast o Cacofonia milano nie. Sztuka w modzie – ciekawe połączenie. Dziewczyny, dostarczyłyście mi pomysły na prezenty świąteczne i pomysł na wpis na moim blogu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *