O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Vincent van Gogh – najsłynniejszy postimpresjonista wszechczasówPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Przedwcześnie i tragicznie zmarły malarz zostawił po sobie dorobek ponad 2000 dzieł, doskonale znając Słoneczniki czy Gwiaździstą noc, dzisiaj oddamy się rozważaniom na temat jego autoportretów i znaczenia ukrytego za stwierdzeniem, że „Vincent był człowiekiem o tysiącu twarzy”. Dokładnie, to o czterdziestu siedmiu twarzach – tyle właśnie namalował autoportretów – z czego 24 w Paryżu.

Vincent van Gogh Autoportret

Vincent van Gogh Autoportret | 1887, Art Institute of Chicago

Jak w wypadku wielu artystów, studiowanie własnej twarzy było najtańszym i najprostszym sposobem na szkolenie warsztatu, ale w wypadku Vincenta za tym prostym gestem kryło się dużo więcej znaczeń. Na autoportretach zaobserwować możemy przede wszystkim konflikt tożsamościowy: różne nakrycia głowy prezentowane na portretach odpowiadały odnajdywaniu, a może raczej konstruowaniu swojej tożsamości (szara fedora odpowiadająca mieszczuchowi, słomiany kapelusz sugerujący prostego wieśniaka, brak nakrycia głowy podkreślający nastrój cnotliwego estety).

Autoportrety można również odczytać jako dokumentujące życie dzienniki, które pokazują nie tylko rozwój artystyczny, ale zmiany w postrzeganiu samego siebie. Nawarstwiające się i hipnotyzujące pociągnięcia impresjonistyczne czy schematyczne kropki i kreski pointylizmu świadczą o niesamowitej podróży artystycznej, której głównym bohaterem był osobliwy Holender.


Źródło: I. Schaffner, The Essential Vincent van Gogh, Nowy Jork 1998.

Klaudia Węgrzyn

» Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »