O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Peter Paul Rubens – kilka faktów, które warto znaćPeter Paul Rubens, jeden z najwybitniejszych malarzy flamandzkich XVII wieku urodził się w Siegen w Westfalii w 1577 roku w rodzinie protestanckiej, wychowany jednak został w wierze katolickiej. Po śmierci ojca przeniósł się z matką i rodzeństwem do Antrwepii.

Peter Paul Rubens

Peter Paul Rubens Autoportret  |  1623
olej, płótno, 91,3 × 70,8 cm, National Gallery of Australia, Canberra

Nieustannie jednak marzył o wyjeździe do Włoch – marzenie spełnił w 1600 roku – dzięki pasji i zamiłowaniu do sztuki mistrzów. Stworzył liczne studia i kopie dzieł malarskich – dzięki niemu zachowało się w kopii jedno z zaginionych później arcydzieł Leonarda da Vinci „Bitwa pod Anghari”.

Peter Paul Rubens, kopia Bitwy pod Anghiari | ok. 1603, Luwr

Peter Paul Rubens, kopia Bitwy pod Anghiari | ok. 1603, Luwr

Jego losy co najmniej dwukrotnie splotły się z Polską: w 1621 roku posłannik króla Zygmunta III udaje się do Flandrii po fundusze na wojnę turecką, zamiast pieniędzy wraca z obrazem Rubensa przedstawiającym „Zdjęcie z krzyża” i ofiarowuje go kolegiacie kaliskiej (w grudniu 1973 r. obraz prawdopodobnie skradziono, a dla zatarcia śladów podpalono cały ołtarz).

Peter Paul Rubens lub jego warsztat Portret Władysława IV Wazy | ok. 1620, Zamek Królewski na Wawelu

Peter Paul Rubens lub jego warsztat Portret Władysława IV Wazy | ok. 1620, Zamek Królewski na Wawelu

Z kolei w 1624 roku do portretu Rubensowi pozował kolejny król, Władysław IV – przedstawienie określane było przez historyków sztuki jako nad wyraz intymne (prywatne). Obraz był przeznaczony dla niderlandzkiej infantki Izabeli Klary Eugenii, a nie dla pałacowych ścian – władca pokazany został z laską, jako zwykły człowiek, nie monarcha (obraz odnaleziono w 1914 roku w Paryżu).

 

Klaudia Węgrzyn

» Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »