O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Maurits Cornelis Escher. 3 fakty o artyście, których nie znaliściePotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Maurits Cornelis Escher (17 czerwca 1898-27 marca 1972), holenderski artysta, jeden z najsłynniejszych na świecie grafików! Swoje credo artystyczno-życiowe zamknął kiedyś w jednym zdaniu: „Tylko ci, którzy oddadzą się absurdowi, osiągną to, co niemożliwe. Sądzę, że jest to w mojej piwnicy… Wejdę zaraz na górę i sprawdzę”, tworząc tym samym motto do swoich najbardziej znanych, karkołomnych wizualnie grafik.

Maurits_Cornelis_Escher_4

W 1922 roku ukończył Szkołę Architektury i Wzornictwa w Haarlemie, gdzie uczył się technik graficznych u S. Jessurna de Mesquita – po tym nauczycielu odziedziczył zamiłowanie do techniki drzeworytu langowego, czyli drzewa ciętego wzdłuż słoi (jego ulubionym materiałem przez lata była grusza).

W okresie 1922-1935 zajmował się badaniem właściwości materiałów – stworzył wtedy około 70 drzeworytów langowych i sztorcowych oraz około 40 litografii.

Po wyjeździe do Włoch w 1938 roku, kolejno mieszkał w Szwajcarii, Belgii i Holandii, co bezpośrednio wpłynęło na jego sposób postrzegania i przedstawiania przestrzeni: „Chociaż jestem zupełnym ignorantem w naukach ścisłych, często wydaje mi się, że więcej mam wspólnego z matematykami niż z moimi braćmi artystami”.


M. C. Escher, red. J. Wiedemann, przeł. E. Tomczyk, Köln 2006.


sklep.niezlasztuka.net

sklep.niezlasztuka.net

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *