O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Maurits Cornelis Escher. 3 fakty o artyście, których nie znaliście



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Maurits Cornelis Escher (17 czerwca 1898-27 marca 1972), holenderski artysta, jeden z najsłynniejszych na świecie grafików! Swoje credo artystyczno-życiowe zamknął kiedyś w jednym zdaniu: „Tylko ci, którzy oddadzą się absurdowi, osiągną to, co niemożliwe. Sądzę, że jest to w mojej piwnicy… Wejdę zaraz na górę i sprawdzę”, tworząc tym samym motto do swoich najbardziej znanych, karkołomnych wizualnie grafik.

M.C. Escher, Hand with Reflecting Sphere, Niezła Sztuka

M.C. Escher, Hand with Reflecting Sphere | 1935, Kunstmuseum, Haga © The M.C. Escher Company

W 1922 roku ukończył Szkołę Architektury i Wzornictwa w Haarlemie, gdzie uczył się technik graficznych u S. Jessurna de Mesquita – po tym nauczycielu odziedziczył zamiłowanie do techniki drzeworytu langowego, czyli drzewa ciętego wzdłuż słoi (jego ulubionym materiałem przez lata była grusza).

W okresie 1922-1935 zajmował się badaniem właściwości materiałów – stworzył wtedy około 70 drzeworytów langowych i sztorcowych oraz około 40 litografii.

Po wyjeździe do Włoch w 1938 roku, kolejno mieszkał w Szwajcarii, Belgii i Holandii, co bezpośrednio wpłynęło na jego sposób postrzegania i przedstawiania przestrzeni: „Chociaż jestem zupełnym ignorantem w naukach ścisłych, często wydaje mi się, że więcej mam wspólnego z matematykami niż z moimi braćmi artystami”.

M.C. Escher, Niebo i woda, Niezła Sztuka

M.C. Escher, Niebo i woda I | 1938, Kunstmuseum Haga, © The M.C. Escher Company


M. C. Escher, red. J. Wiedemann, przeł. E. Tomczyk, Köln 2006.

» Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *