O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Najwcześniejszy portret Saskii Uylenburgh



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Rembrandt, Saskia, portret Saskii, szkic, żona artysty, sztuka niderlandzka, Niezła Sztuka

Rembrandt, Portret Saskii | 1633, Kupferstichkabinett, Berlin

Jest 8 czerwca 1633 roku. Narzeczeni wybrali się na spacer po Sint Annaparochie, fryzyjskiej wsi, otoczonej łąkami. Rembrandt van Rijn i Saskia Uylenburgh zaręczyli się trzy dni wcześniej. Przyjechali z Amsterdamu w rodzinne strony Saskii na chrzciny – jej starsza siostra powiła czwarte dziecko.

Rembrandt – syn młynarza z Lejdy, malarz, nie wzbudził w bogatej, wysoko postawionej rodzinie entuzjazmu, ale Gerrit van Loo, opiekun prawny Saskii i mąż jej starszej siostry, wyraził zgodę na ślub. Narzeczeni poznali się rok wcześniej w Amsterdamie, gdzie ona przebywała u krewnych, on… pracował i mieszkał u jej wuja – Hendricka Uylenburgha – marszanda, który zatrudniał malarzy i dostarczał im zleceń. Największą gwiazdą jego studia był właśnie Rembrandt, a owi krewni Saskii – jego klientami1.

Możemy sobie wyobrazić, jak podczas spaceru Saskia siada na trawie, może opiera się łokciem o kamień. A Rembrandt szkicuje ją srebrnym rylcem na kosztownym pergaminie2 – rozmarzoną, lekko uśmiechniętą. Najwięcej uwagi poświęca twarzy. Strój, słomiany kapelusz i trzymany w ręku kwiat zaledwie zaznacza kilkoma zręcznymi kreskami. Pod portretem zapisze:

„Oto moja żona w wieku 21 lat, w trzy dni po naszych zaręczynach, 8 czerwca 1633 roku”.

Niebawem wróci do Amsterdamu pracować, a Saskia zostanie z rodziną. Jej portret zabierze ze sobą i oprawi. Zobaczą się ponownie dopiero po roku, w dniu ślubu, 22 czerwca 1634 roku. Do tego czasu artysta sporządzi jeszcze z pamięci dwa inne jej portrety3.

bibliografia, artykuły o sztuce, niezła sztuka

Bibliografia:
1. Driessen Ch., Rembrandts vrouwen, Amsterdam 2012.
2. Van de Wetering E., Rembrandt. The painter at work. Revised edition, Amsterdam 2018.


  1. Ch. Driessen, Rembrandts vrouwen, Amsterdam 2012, s. 56.
  2. E. van de Wetering, Rembrandt. The painter at work. Revised edition, Amsterdam 2018, s. 47.
  3. Ch. Driessen, op.cit., s. 62.

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Anna Jędrzejczak-D’Agostino

Z wykształcenia niderlandystka, z zawodu tłumaczka, aspirująca pisarka. Miłośniczka Rembrandta, którego – mieszkając w Amsterdamie – ma pod nosem. Na facebooku i instagramie prowadzi profil „W łóżku z Rembrandtem”, gdzie na luzie opowiada o swojej wielkiej pasji.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *