O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Odnalazła się kolejna z poszukiwanych prac Wacława DobrowolskiegoPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

W przeddzień setnej rocznicy bitwy warszawskiej, będącej kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, szczęśliwie odnalazła się kolejna z poszukiwanych prac Wacława Dobrowolskiego (1890-1969) – Portret Józefa Piłsudskiego, olej na płótnie o imponujących wymiarach 190 na 11 cm. To całopostaciowy wizerunek Marszałka namalowany rok przed jego śmiercią, zapewne ze zdjęcia, prawdopodobnie dla jakieś łódzkiej instytucji, podobnie jak wciąż poszukiwany Portret Ignacego Mościckiego.

Wacław Dobrowolski, Portret Józefa Piłsudskiego, Niezła sztuka

Wacław Dobrowolski, Portret Józefa Piłsudskiego | 1934, olej, płótno, 190 x 111 cm, wł. prywatna, fot. Lech Andrzejewski

Oba obrazy pojawiły się w 2004 roku na aukcji dzieł sztuki, zorganizowanej przez Dom Aukcyjny Rynek Sztuki w Łodzi. Portret Marszałka został wówczas zakupiony (po aukcji) przez Jarosława Dawida, prawnika z Częstochowy, który udekorował nim salę konferencyjną kancelarii Dawid&Partnerzy – dzieło to jest jedną z licznych pamiątek z okresu II Rzeczypospolitej zdobiących modernistyczne wnętrza częstochowskiej kancelarii, zaaranżowane w klimacie art deco.

Wacław Dobrowolski, Portret Józefa Piłsudskiego, Niezła sztuka

Portret Józefa Piłsudskiego w sali konferencyjnej kancelarii Dawid&Partnerzy

Warto wspomnieć, że Marszałek został sportretowany w mundurze galowym przepasanym Wstęgą Wielką orderu Virtuti Militari oraz pasem z głową Minerwy, lewą dłoń w białej rękawiczce wspiera na szabli a do piersi ma przypięty Krzyż Niepodległości oraz Krzyż Walecznych z wielokrotnością nadania – jak opisuje p. Jarosław Dawid, wnuczek członka Polskiej Organizacji Wojskowej, legionisty i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, co tłumaczy jego fascynację postacią Józefa Piłsudskiego. Przypomnijmy, że Wacław Dobrowolski był cenionym portrecistą w okresie międzywojennym, kiedy to mieszkał i tworzył w Łodzi w latach 1927-1940 i malował zamożną klasę średnią ale też łódzkich przemysłowców, aktorów, proletariat i polityków, najczęściej w swoim atelier przy ulicy Wólczańskiej 35, gdzie prowadził też prywatną Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego im. Cypriana Kamila Norwida. Opisywane tu portrety Piłsudskiego i Mościckiego namalował jednak najprawdopodobniej ze zdjęć, co nie umniejsza ich walorów – warto zwrócić uwagę na wymowne oczy Marszałka i pomarszczone czoło, ekspresję przedstawienia podbija ciemne tło, miejscami przemalowywane, przez co mniej widoczna jest sygnatura w lewym dolnym rogu płótna, opisanego też na odwrociu. To typ reprezentacyjnego portretu, wpisującego się w kult Marszałka szerzony od lat 30. XX wieku – takie obrazy wieszane były w instytucjach II Rzeczypospolitej, podobnie jak wizerunki prezydenta Mościckiego. Gdzie znajduje się drugi, bliźniaczy obraz Ignacego Mościckiego?

Na kontakt od właściciela czeka syn autora obrazu, Wacław Bogdan Dobrowolski: [email protected] który przygotowuje retrospektywną wystawę twórczości ojca. Oba portrety byłyby ciekawymi akcentami takiej ekspozycji – i ze względu na gabaryty, warsztat oraz historię powstania i koleje losów.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Monika Nowakowska

Absolwentka Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, krytyk sztuki i kurator wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej, były muzealnik, w kręgu jej zainteresowań jest również architektura Łodzi XIX i XX wieku.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *