Redakcja

Podziel się:

Niezlasztuka.net jest portalem edukacyjnym, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat sztuki oraz promocja artystów. Na portalu można znaleźć eseje na temat sztuki, recenzje książek, opisy zabytków, galerie prac polskich i zagranicznych artystów oraz informacje o bieżących wydarzeniach ze świata sztuki. Nasze artykuły publikujemy w sposób ciągły – minimum dwa razy w miesiącu.

Współpracuje z nami pokaźna ekipa ludzi, którzy współtworzą Niezłą Sztukę. Są to osoby z ogromną energią i pędem do zmiany świata na lepszy, mądrzejszy, pasjonaci, których łączy chęć dzielenia się swoją wiedzą w celu promowania sztuki w Polsce.

Wydawcą portalu jest Fundacja Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”
KRS: 0000547627 • NIP: 7282801446 • REGON: 360990179
tel.: +48 668 336 525 (Dana), +48 796 155 125 (Joanna)


Redakcja:

DANA TOMCZYK-DOŁGIJ – koordynatorka projektu.
JOANNA MAJEWSKA – koordynatorka projektu.
kontakt[a]niezlasztuka.net

Nasi autorzy:

Agata Iżykowska

Agata Iżykowska

Studentka MISHiS na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się performatyką i teatrem współczesnym. Jej ulubione performance to te, które poruszają aktualne tematy społeczno-politycze. Jest stażystką w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu i uwielbia warsztaty edukacyjne z dziećmi.

Zobacz arty­kuły »

Agata Lizak

Studentka prawa, którą interesuje również historia sztuki. Lubi przede wszystkim malarstwo z XIX i I poł. XX wieku, a także architekturę – zwłaszcza romańską oraz modernistyczną w wydaniu przedwojennym.

Zobacz arty­kuły »

Agata Mendrychowska

Historyczka sztuki, redaktorka książek, m.in. Wojciecha Wilczyka Niewinne oko nie istnieje, dzienników Teresy Tyszkiewiczowej Notatki (1940-1983) oraz katalogów wystaw. Kuratorka w Atlasie Sztuki.

Zobacz arty­kuły »

Agnieszka Gawrońska

Agnieszka Gawrońska

Wrocławianka, historyk sztuki i filolog francuski. Uwielbia architekturę: tę monumentalną i tę całkiem zwykłą, wraz z wszystkimi jej drobnymi detalami, na które na co dzień mało kto zwraca uwagę. Nic nie powstrzyma jej przed wejściem do starych kamienic, jeśli ktoś nieopatrznie zostawi otwartą bramę. Podziwia wszelkie rzemiosło artystyczne.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Drewniak

Aleksandra Drewniak

Uczennica krakowskiego liceum na profilu artystycznym. Nieodwracalnie zafascynowana sztuką i literaturą, z którymi to – wbrew radom rozsądnych ludzi – wiąże swoją przyszłość.

Zobacz arty­kuły »

Aleksandra Stempińska

Aleksandra Stempińska

studentka HS, zainteresowana sztuką późnośredniowieczną, nowożytną i sztuką XIX-wieczną, prywatnie wielbicielka herbaty i literatury fantastycznej

Zobacz arty­kuły »

Aleksy Wójtowicz

Aleksy Wójtowicz

Student, praktyk, teoretyk. Interesuje go historia twórczości w ujęciu społeczno-politycznym. Obecnie zajmuje się realiami oraz krytyką rynku młodej sztuki i ilustracji. Dla przyjemności zbiera pliki .jpg i ciekawostki. Fan sztuki radzieckiej, art brutu, weimarskiego ekspresjonizmu i realizmu „społecznego” (social realism, american scene painting) początku XX w. Tym zagadnieniom, jak i kilku innym poświęca notki na blogu ARE YOU REALLY FROM THE ART WORLD.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Francikowska

Alicja Francikowska

Studentka filologii francuskiej i historii sztuki. Jej największym marzeniem jest połączenie dwóch pasji - tej prawdziwej (sztuka) i wmówionej sobie (francuski) - czyli praca w Luwrze.

Zobacz arty­kuły »

Alicja Meryńska

Studentka 3 roku historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasjonatka głównie polskiej i światowej sztuki XX wieku. W wolnej chwili pasjonatka podróży i dobrej lektury.

Zobacz arty­kuły »

Ania Rudólff

Ania Rudólff

Stu­dentka ostat­niego roku histo­rii sztuki, anioł nie kobieta, wolon­ta­riusz łódz­kiej fun­da­cji dr Clown;

Zobacz arty­kuły »

Marczak Anna

Marczak Anna

Pochodząca z nad morza studentka ASP w Warszawie. W kręgu jej zainteresowań leży głównie malarstwo i wszelkiego rodzaju działania w przestrzeni publicznej. Lubi dużo rozmawiać o sztuce ze znajomymi artystami, nieartystami oraz spotkanymi ludźmi na ulicy. 

Zobacz arty­kuły »

Anna Cirocka

Anna Cirocka

Historyk sztuki, interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Lubi czytać biografie artystów i książki o ogrodnictwie i zielarstwie. Mieszka w Gdańsku.

Zobacz arty­kuły »

Bartłomiej Bartelmus

Bartłomiej Bartelmus

Doktor historii sztuki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, aktualnie zatrudniony w Bibliotece (Oddziale Centrum Wiedzy) przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Dodatkowo tłumacz techniczny języka niemieckiego, związany z biurem translatorskim „Skřivanek” oraz działającym w systemie Online serwisem dogadamycie.pl. W centrum jego zainteresowań znajduje się architektura i sztuka Italii w średniowieczu i czasach nowych, której arkana zgłębia drogą podejmowanych od 2007 r. podróży do Włoch. Ponadto - miłośnik kolei; lepidopterolog-amator - z zaangażowaniem i pasją poznający motyle dzienne Polski, Europy i krajów pozaeuropejskich. Od 2012 r. prowadzi blog poświęcony podróżom do Włoch i innym swoim zainteresowaniom: www.italadv.blogspot.com oraz publikuje zdjęcia z wypraw w kraju i za granicą na portalu fotograficznym www.italadv.flog.pl.

Zobacz arty­kuły »

Emiliana Konopka

Emiliana Konopka

Od lat fascynuje się sztuką, a od niedawna głównie skandynawską. Planuje wiązać z tym swoją przyszłość historyczno-artystyczną i zajmować kulturą i sztuką Skandynawii, wciąż nieodkrytej dla szerszej publiczności w Polsce. Ponadto edukator Muzeum Narodowego w Warszawie i prezes Studenckiego Klubu Islandzkiego UW. 

Zobacz arty­kuły »

Gabriela Juranek

Gabriela Juranek

studentka historii sztuki, interesuje się zmianami w pojmowaniu kobiety i kobiecości na przestrzeni XVIII i XIX wieku oraz związkami mody, polityki i sztuki w latach 1770-1805. • www.lareinederetro.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Joanna Jasikowska

Joanna Jasikowska

Na co dzień pisze, po godzinach też pisze :) Gdy nie pisze - czyta i podróżuje.

Zobacz arty­kuły »

Joanna Jaśkiewicz

Joanna Jaśkiewicz

Absolwentka historii sztuki i pedagogiki, zawodowo zajmuje się edukacją muzealną. Zafascynowana polskim malarstwem XIX w., a zwłaszcza twórczością kobiet w tym okresie. Miłośniczka autoportretów.

Zobacz arty­kuły »

Jowita Jagla

Jowita Jagla

Pani dok­tor histo­rii sztuki, cha­ry­zma­tyczny peda­gog i filar muzeum we From­borku; Obszar zainteresowań badawczych – sztuka średniowieczna (szczególnie malarstwo i ikonografia), związki sztuki z medycyną (wzajemne relacje, oddziaływanie, inspiracje wizualne), gest wotywny, ikonografia wotywna w sztuce Polskiej na tle sztuki europejskiej. Autorka książek: „Boska Medycyna i Niebiescy Uzdrowiciele wobec kalectwa i chorób człowieka”, (Neriton) Warszawa 2004; „Wieczna prośba i dziękczynienie. O symbolicznych relacjach między sacrum i profanum w przedstawieniach wotywnych z obszaru Polski Centralnej”, (Neriton) Warszawa 2009.

Zobacz arty­kuły »

Julia Stachura

Julia Stachura

Miłośniczka historii sztuki, z którą wiąże swoją przyszłość. Lubi malarstwo, architekturę i design, począwszy od Caravaggia, na van der Rohe kończąc.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Marcinkowska

Justyna Marcinkowska

Absolwentka dokumentalistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z Telewizją Polską i z TVP Kultura. Obecnie pracuje w Creative House Kantar Insight Polska. Współautorka albumu „Tarczyńska. Komunikacja miejska nie kursuje” wydanym wraz z Galerią „Obserwacja” i Laboratorium Reportażu. Dla tygodnika „Przegląd” pisze artykuły o zjawiskach kulturowych. Pochodzi z Kowala na Kujawach.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Stasiek-Harabin

Justyna Stasiek-Harabin

Sądeczanka mieszkająca w Nowym Sączu, absolwentka historii sztuki. Pracownik Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, redaktor w magazynie „Artysta i Sztuka”, oraz na portalu Rynek i Sztuka. Z racji, że wciąż mało jej branżowych działań prowadzi także bloga „Minerva”, gdzie stara się pisać o sztuce i kulturze w sposób prosty i lekki. Miłośniczka muzyki elektronicznej, kawy i czarnego humoru.

Zobacz arty­kuły »

Justyna Czupiłka

Justyna Czupiłka

Ukończyła filologię polską i filozofię na UŁ; obecnie studiuje na IHSD (Interdyscyplinarne Humanistyczne Studia Doktoranckie); interesuje się: street artem, literaturą polską (szczególnie najnowszą) i estetyką (w ramach tej dziedziny przede wszystkim: procesami estetyzacyjnymi, zjawiskiem anestetyzacji oraz kategorią kiczu), prowadzi (wraz z Katarzyną Burską) stronę Inspirownik Artystyczny www.facebook.com/InspirownikArtystyczny

Zobacz arty­kuły »

Lucyna Urbańska Kidoń

Lucyna Urbańska Kidoń

Historyk sztuki, pedagog prowadzący przez wiele lat zajęcia plastyczne i teoretyczne w Pracowni Historii Sztuki działającej przy Muzeum Sztuki w Łodzi. Egzaminator i weryfikator matury z historii sztuki. Kierownik Działu Artystycznego w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi. Studia podyplomowe: Sztuka w zreformowanej szkole; Zarządzanie oświatą; Etyka.

Zobacz arty­kuły »

Kamilla Pijanowska

Kamilla Pijanowska

Kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Najbardziej interesuje ją dziewiętnastowieczna ilustracja prasowa i kolekcjonerstwo grafiki.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Kułakowska

Karolina Kułakowska

Rocznik '85, poetka, malarka. Dyplom w 2011 r. z malarstwa u prof. Lecha Kołodziejczyka na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2007 roku ukazał się jej arkusz pt. „Sztaluga w oknie”. Publikuje głównie na portalach internetowych. W 2010 roku jej wiersze zostały przetłumaczone na język angielski i zakwalifikowały się do wydawnictwa OFF_PRESS Zeszyty Poetyckie Competition. Laureatka nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 2013 roku („Puste muzea” Zaułek Wydawniczy Pomyłka). Publikowała m.in. w „Pokoleniach”, „sZAFa”, „PKPzin” i innych. Swoje prace malarskie pokazywała na licznych wystawach plastycznych w latach 2010-2015 na terenie Polski.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Nos-Cybelius

Karolina Nos-Cybelius

Miłośniczka literatury, filmu i sztuk pięknych. Tropicielka motywu sobowtóra i bliźniąt w tekstach kultury. Autorka blogów ‘Czepiam się książek’ i ‘Doppelganger Universe’. Amatorka mocnej kawy i inspirujących widoków za oknem.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Rosiejka

Karolina Rosiejka

Historyczka sztuki, obecnie doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się sztuką Stanów Zjednoczonych, modernistyczną awangardą oraz wydobywaniem z niepamięci życiorysów utalentowanych artystek.

Zobacz arty­kuły »

Karolina Stężalska

Karolina Stężalska

Magister polonistyki i magister historii sztuki, dla której pisanie jest naturalne jak oddech. Od lat, niezmiennie kocha malarstwo Malczewskiego, książki Łysiaka i… niuanse współczesnej polszczyzny. Jednak największą miłością darzy architekturę drewnianą. Nieważne, czy to dworek, kościół czy wiejska chata – drewniany budynek zawsze wzbudza w niej zachwyt. Interesuje się też modą – w wolnych chwilach projektuje, szyje i bloguje. http://kreaturka-mody.blogspot.com/

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Cyganik

Katarzyna Cyganik

Ukończyła edukację plastyczną w zakresie sztuk plastycznych oraz pedagogikę na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Kraków to jej wielka pasja (ukoronowana rocznym kursem na przewodnika miejskiego), choć chwilowo porzucona na rzecz Holandii, w której stara się wykorzystać możliwość obcowania z wielką sztuką. Uprawia grafikę warsztatową (linoryt).

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Drosio

Katarzyna Drosio

Rodowita warszawianka, zakochana w Szczecinie, gdzie obecnie mieszka. Absolwentka Kulturoznawstwa oraz Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Szczecińskim. Interesuje się głównie kulturą oraz sztuką okresu średniowiecza i renesansu, zapalona amazonka i kawoszka.

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Jagodzińska

Katarzyna Jagodzińska

Doktor historii sztuki. Absolwentka historii sztuki oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także studiów doktoranckich w Instytucie Europeistyki UJ. Prowadzi badania z zakresu studiów muzealnych, dziedzictwa kulturowego i komunikacji w kulturze. Realizowała muzeologiczne projekty podczas stypendiów na Uniwersytecie w Melbourne (2014/2015) i na Uniwersytecie w Cambridge (2013). Członek ICOM i AICA. Jest redaktorem lokalnym międzynarodowego, akademickiego czasopisma z zakresu historii sztuki „RIHA Journal”. Autorka książki Czas muzeów w Europie Środkowej. Muzea i centra sztuki współczesnej (1989–2014) oraz licznych artykułów z zakresu muzeologii i sztuki. Pracuje w Międzynarodowym Centrum Kultury oraz w Katedrze Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki UJ. Niedawno założyła bloga, aby popularyzować wiedzę o muzeach: www.museumsadvisor.com

Zobacz arty­kuły »

Katarzyna Szymańska

Katarzyna Szymańska

Artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Studium Pedagogicznego tej uczelni. Zajmuje się projektowaniem wnętrz: domów, mieszkań jak i lokali użyteczności publicznej. Od kilku lat prowadzi na terenie Otwocka własną pracownię, gdzie odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Zobacz arty­kuły »

Klara Sadkowska

Klara Sadkowska

Zapatrzona w fotografię, zamyślona nad nowoczesnością i współczesnością studentka Historii Sztuki na KUL-u. Próbuje uporządkować fotograficzny chaos, nie porzucając przy tym sztuki dawnej.

Zobacz arty­kuły »

Klaudia Węgrzyn

Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Cichoń

Krzysztof Cichoń

Krytyk i historyk sztuki związany z Katedrą Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiował historię sztuki i filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obronił doktorat w Lwowskiej Akademii Sztuk. Żyje z opowiadania o tym, co widzi. Krótkowidz. Specjalizuje się w niepisaniu i tekstach nieskończonych.

Zobacz arty­kuły »

Krzysztof Jurecki

Krzysztof Jurecki

krytyk, kurator i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i AICA. Specjalizuje się w historii sztuki XX wieku z zakresu modernizmu i awangardy artystycznej, zajmuje się zwłaszcza fotografią i filmem eksperymentalnym. Autor kilku książek z zakresu fotografii. Od końca lat 80. XX wieku współpracownik dla wielu pism artystycznych, m.in.: „Exitu”, „O.pl”, „Formatu” i „Krytyki Literackiej”. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2007 r. związany z Galerią Wozownia w Toruniu, wykładał na ASP w Poznaniu, Łodzi i Gdańsku, obecnie na WSSiP w Łodzi. Prowadzi blog: jureckifoto.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Lena Wicherkiewicz

Lena Wicherkiewicz

Zajmuje się przede wszystkim krytyką artystyczną, jest autorką tekstów do katalogów wystaw, współpracuje na stałe z pismami artystycznymi „Format” i Kwartalnik Rzeźby Polskiej „Orońsko”. W latach 2000 – 2005 pracowała w Dziele Fotografii Muzeum Sztuki w Łodzi, a w latach 2005-2008 z Królikarnią, Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Wspólnie z Clotilde Simonis – Gorską prowadzi Flying Gallery Foundation. W 2013 roku była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuki wizualne, w ramach stypendium zrealizowała projekt „Cielesne kontinuum” (wystawy w galeriach 13 muz w Szczecinie i Wozowni w Toruniu, publikacja katalogu). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Leszek Lubicki

Leszek Lubicki

Ogromny pasjo­nat sztuki, zawo­dowo z nią nie zwią­zany, ale jak widać praw­dziwa miłość nie wybiera, nasz cudowny ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim XIX w. oraz fran­cu­skim impre­sjo­ni­zmem.

Zobacz arty­kuły »

Magdalena Łanuszka

Magdalena Łanuszka

Doktor histo­rii sztuki, medie­wistka, absol­wentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pasją jest dydak­tyka, pro­wa­dzi wykłady z zakresu histo­rii sztuki i kul­tury euro­pej­skiej. Na kon­cie ma współ­pracę z róż­nymi oddzia­łami Muzeum Narodowego w Krakowie, wykłada w kilku Instytutach Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, Uniwersytecie Otwartym AGH oraz w Szkole Kaligrafii i Iluminacji Barbary Bodziony. Autorka bloga: posztukiwania.pl

Zobacz arty­kuły »

Maja Wolniewska

Maja Wolniewska

Magister historii sztuki, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo i prywatnie związana z polskim rynkiem sztuki, zainteresowana sztuką i estetyką japońską. Fascynuje ją wpływ kultury dawnej na współcześnie podejmowane działania formalne i stylistyczne.

Zobacz arty­kuły »

Małgorzata Jaraczewska

Małgorzata Jaraczewska

Rozminęła się z powołaniem - zamiast zostać historykiem sztuki lub konserwatorem zabytków, niesie kaganek oświaty i to w dziedzinie nie związanej ze sztuką. Nie pozostało jej nic innego, jak realizować pasje artystyczne w czasie wolnym. Tym co interesuje ją najbardziej jest malarstwo europejskie, a już szczególnie to powstałe w czasach zamierzchłych, od XVI do połowy XX wieku.

Zobacz arty­kuły »

Marta Królikowska

Marta Królikowska

Historyczka sztuki ze specjalizacją krytyka, ukończyła studia na UŁ, później dokształcała się na kuratorskich studiach podyplomowych na UAM w Poznaniu. Związana z Łodzią, obecnie pracuje dla Art Stations Foundation w Poznaniu i zajmuje się Kolekcją Grażyny Kulczyk. Próbuje przekonywać, że sztuka współczesna to sposób myślenia otwarty na i dla każdego.

Zobacz arty­kuły »

Marta Motyl

Marta Motyl

Pisarka, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Zadebiutowała powieścią KochAna. W pułapce anoreksji i bulimii (2012 r.). 2 marca br. ukaże się jej druga książka Odcienie czerwieni. Autorka artykułów o malarstwie, grafice, rysunku, publikowanych w Kwartalniku Artystyczno-Literackim „Arterie”, na portalach internetowych oraz wstępów do katalogów wystaw. Po codzienne porcje słów i obrazów zaprasza na stronę na Facebooku: www.facebook.com/motyl.marta/

Zobacz arty­kuły »

Marta Norenberg

Marta Norenberg

Historyk sztuki z zacięciem jubilerskim, a może już jubiler z podbudową historyczną? Zafascynowana kolorem, formą i fakturami z niekłamaną przyjemnością łączy w swej twórczości różne techniki. Nigdy nie potrafiła zdecydować się na konkretną dziedzinę artystyczną, dlatego postanowiła połączyć wiele dróg w jedną i tak zrodziła się pracownia biżuterii autorskiej „Sztuk Kilka”. Do tego lubi się dzielić… zdobytą już wiedzą oraz odkrywać tajniki pracy jubilerskiej przed czytelnikami swojego bloga.

Zobacz arty­kuły »

Marta Maksymiec

Marta Maksymiec

grafik, ilustratorka. Interesuje się socjologią sztuki oraz psychologią twórczości. W wolnych chwilach ogląda filmy studia Ghibli, szlifuje swoje umiejętności malarskie i słucha radiowej Trójki.

Zobacz arty­kuły »

Marta Milewska

Marta Milewska

Rozmiłowana w twórczości impresjonistów (i nie tylko), secesji, zabytkach, literaturze i wielu innych wspaniałościach świata.

Zobacz arty­kuły »

Martyna Kliks

Martyna Kliks

Absolwentka poznańskiej historii sztuki, obecnie w ramach projektu naukowego HERA Cultural Exchange in a Time of Global Conflict, realizuje doktorat w Zakładzie Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich (WA UAM). Jej badania obejmują średniowieczne oraz współczesne figuratywne malarstwo niderlandzkie oraz wymianę kulturową na holenderskim rynku książki podczas I wojny światowej. Artykuły publikowała m.in. w Czasie Kultury i Arteonie.

Zobacz arty­kuły »

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się malarstwem, historią ubioru oraz dziełami utraconymi przez Polskę w wyniku II wojny światowej. W sztuce fascynuje ją ikonografia, komizm, brzydota i obscena. Uwielbia malarstwo średniowieczne, sztukę włoskiego renesansu oraz symbolizm. Fascynuje ją faktura obrazu – dlatego wszystkie dzieła ogląda z nosem przy podobraziu (stresując tym pracowników muzeów).

Zobacz arty­kuły »

Nadia Wysokińska

Nadia Wysokińska

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, wcześniej studiowała filologię angielską i rosyjską. Uwielbia sztukę antyczną szczególnie rzeźbę grecką, ale też malarstwo Turnera i Caravaggia, kocha literaturę, szczególnie egzystencjalną.

Zobacz arty­kuły »

Natalia Hałaszkiewicz

Natalia Hałaszkiewicz

Magister polonistyki, pasjonatka historii sztuki. Zagadana, najpewniej będzie opowiadać o „Lalce” Prusa i ostatnio odwiedzonej wystawie. Po uszy zakochana w malarstwie, uwielbia intertekstualność literatury i korespondencję sztuk. Maturzystów zaraża miłością do lektur i pomaga oswoić się z egzaminem dojrzałości.

Zobacz arty­kuły »

Nike Farida

Nike Farida

Polska pisarka mieszkającą w Londynie. Wydała bestsellerową Pannę Młodą o dorastaniu w postkolonialnej Libii, w cieniu rodzącego się terroryzmu. Autorka porusza się wokół fundamentalnej obecnie kwestii cywilizacyjnej w jakiej żyjemy, w splocie bogactwa i udręki świata kultury trzech podstawowych religii monoteistycznych. W marcu 2016 roku ukaże się powieść „Żona”, kontynuacja libijskiej trylogii. Jest historykiem sztuki, przygotowuje doktorat na temat roli Muzy w twórczości znanych malarzy.

Zobacz arty­kuły »

Nina Chmielecka

Nina Chmielecka

Studentka historii sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Pasjonatka sztuki XIX i XX wieku oraz wyznawczyni slow fashion. Szczególnie interesuje się projektowaniem graficznym, sztuką użytkową, designem i fotografią.

Zobacz arty­kuły »

Olga Jagnicka

Olga Jagnicka

Absolwentka historii sztuki oraz studium scenografii i kostiumografii. Od lat zakochana w teatrze i literaturze. Miłośniczka surrealizmu.

Zobacz arty­kuły »

Olga Wesołowska

Olga Wesołowska

Wielbicielka sztuki, szczególną sympatią darzy impresjonistów. Interesuje się też literaturą i filmem. Studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim.

Zobacz arty­kuły »

Pati Sikorska

Pati Sikorska

Warszawa. Studentka prawa. Kocha książki (czytać i pisać), fotografię uliczną, interesuje się fotoreportażem. Sercem przy prawach człowieka. Autorka bloga: subiektywnarecenzentkaliteratury.blogspot.com

Zobacz arty­kuły »

Paulina Kamińska

Paulina Kamińska

Niereformowalna miłośniczka sztuki i wielbicielka ekstrawaganckich życiorysów, studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Łysak

Paulina Łysak

Filolożka z dziennikarskim zacięciem, zakochana w książkach i sztuce współczesnej. Jej wymarzony dzień to dzień spędzony w muzeum. W sztuce najbardziej lubi to, że czasami wytrąca ją ze schematów i każe się zatrzymać.

Zobacz arty­kuły »

Paulina Adamczyk

Paulina Adamczyk

Historyk sztuki, muzealnik, edukatorka muzealna, autorka artykułów i esejów o sztuce. Na co dzień współpracuje z Gabinetem Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Miłośniczka literatury polskiej.

Zobacz arty­kuły »

Paweł Opaliński

Paweł Opaliński

Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi – dyplom z wyróżnieniem w pracowni projektowania grafiki wydawniczej. Doktorat w łódzkiej ASP w 2011 roku. Autor kampanii reklamowych i projektów graficznych wielu publikacji – w tym kilkunastu layoutów prasowych; ilustrator i fotografik. Członek ZPAF od 2008 roku, za twórczość fotograficzną otrzymał szereg nagród i wyróżnień, w tym: siedmiokrotnie wyróżnienia honorowe International Photo Awards / USA (dokument), Monochrome Awards / UK (portret) oraz dwukrotnie Grand Prix konkursu im. Jana Sunderlanda, Grand Prix Biennale Fotografii Górskiej i Grand Prix Cyberfoto. Twórczość projektową i fotograficzną dzieli z pracą dydaktyczną. Wykładowca Europejskiego Wydziału Sztuk AFIBV w Warszawie, Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zobacz arty­kuły »

Roman Maciuszkiewicz

Roman Maciuszkiewicz

Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach w 1980 r. Malarz, eseista, prozaik, pedagog.

Zobacz arty­kuły »

Sylwia Zientek

Sylwia Zientek

Autorka trzech powieści (Miraże, Próżna oraz Złudzenia, nerwice i sonaty) i bloga Fantasmagoria, na którym zamieszcza szkice literackie o znanych artystach i ich muzach (zientek.blog.pl). Mieszka w Wilanowie z mężem i trójką dzieci. Właśnie nakładem wyd. Muza ukazała się jej czwarta powieść Podróż w stronę czerwieni, częściowo poświęcona postaci Marii Komornickiej. W listopadzie 2016 r. nakładem Grupy Wydawniczej Foksal (W.A.B.) ukazała się książka o Wołyniu pt. Kolonia Marusia. Wiosną 2017 r. opublikowana zostanie pierwsza cześć sagi o Warszawie.

Zobacz arty­kuły »

Tomasz Holak

Tomasz Holak

histo­ryk sztuki, kurator, krytyk artystyczny i pracownik muzealny. Miło­śnik sztuki współ­cze­snej i moder­ni­stycz­nej archi­tek­tury

Zobacz arty­kuły »

Urszula Kozakowska-Zaucha

Urszula Kozakowska-Zaucha

Historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym w Krakowie, kurator wystaw związanych głównie ze sztuką Młodej Polski, w tym Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego; współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w krakowskim Muzeum; autorka książek : „Jan Stanisławski”, „Kresy w sztuce polskiej”.

Zobacz arty­kuły »

Witold Dąbrowski

Witold Dąbrowski

Rocznik '91, absolwent Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie student Grafiki na warszawskiej ASP. Jego główne pasje to projektowanie graficzne, sztuki wizualne (szczególnie malarstwo i grafika) oraz literatura. Dzieli swój czas pomiędzy pisanie (zarówno tekstów popularnonaukowych jak i beletrystyki do szuflady) oraz twórczość plastyczną. Szczególnie interesuje i inspiruje go antropologia, historia kultury, religioznawstwo, fantastyka, surrealizm i muzyka (zwłaszcza muzyka elektroniczna i nowa fala). Fascynuje go mistycyzm, tajemnica oraz dawne i obce kultury.

Zobacz arty­kuły »

Zofia Ozaist-Zgodzińska

Zofia Ozaist-Zgodzińska

Pasjonatka. Rodowita krakowianka, nawet ślub brała w Katedrze Wawelskiej. Niemal całe życie spędziła w Krakowie, a znaczną jego część na odkrywaniu sekretów historii i sztuki miasta. Licencjonowana przewodniczka po Krakowie i pilotka wycieczek. Ponadto zajmuje się historią sztuki. Ma doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i wykładów. Współpracowała z licznymi instytucjami kultury, by wspomnieć tylko Muzeum Narodowe w Krakowie czy Zamek Królewski w Niepołomicach. Zwraca uwagę na szczegóły i detale, na to wszystko, co zazwyczaj umyka gdy tylko przebiegamy po ulicach. Zna całe mnóstwo historii, legend, ciekawostek i anegdot. Znaczny procent z tego to opowieści przekazywane z ust do ust, znane tylko tym, którzy naprawdę są zanurzeni w mieście.

Zobacz arty­kuły »


Edycja tekstu:

Zuza_HejniakZUZANNA HEJNIAK – Studentka filologii polskiej na UŁ, ukończyła specjalizację edytorską. Pisze pracę licencjacką na temat palingenezy mitu w twórczości Zbigniewa Herberta. Jest przewodniczącą Koła Naukowego Mitokrytyków, które w 2015 zorganizowało studencko-doktorancką konferencję naukową, zwieńczoną monografią Trwała obecność mitu w kulturze i literaturze. Niepoprawna idealistka, wierząca w ludzi i ustalony porządek świata.


angelika_jarczewska_smallANGELIKA JARCZEWSKA – Studentka III roku filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Interesuje się edytorstwem – zwłaszcza tekstów z okresu Oświecenia. Gra na fortepianie, gitarze i śpiewa – zarówno utwory muzyki rozrywkowej jak i operowej. Po ukończeniu studiów marzy o pracy w redakcji czasopisma.


Obsługa informatyczna:

WOJTEK KOŁODZIEJCZYK – prawdopodobnie najlepszy programista świata, który nam pomaga kiedy wali się świat i serwery;

  • JacekPlacekAbnegacek

    🙂 … własnie znalazłem odpowiedź na swoje pytanie i zaczynam z niej korzystać. W konsekwencji uważam że mój poprzedni wpis stracił sens i aktualność.