O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Matejko i Wyczółkowski – dwa różne przedstawienia Stańczyka



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Jeśliby przeprowadzić sondę i zapytać naszych rodaków, kto według nich jest najwybitniejszym i najbardziej znanym z polskich malarzy, to jestem przekonany, że zdecydowana większość respondentów odpowiedziałaby bez wahania – Jan Matejko.

Stańczyk według Jana Matejki

Dlaczego Mistrz Jan stał się największym polskim malarzem? Ano dlatego, że namalował Stańczyka. Odpowiedź może i zaskakująca, zważywszy, że najbardziej znanym jego dziełem jest Bitwa pod Grunwaldem. Jednak postać królewskiego błazna Jan Matejko stworzył piętnaście lat wcześniej, mając zaledwie dwadzieścia cztery lata, i właśnie to dzieło uznaje się za kluczowe dla rozwoju jego późniejszej twórczości, za swoiste artystyczne credo krakowskiego plastyka.

Jan Matejko, Stańczyk, sztuka polska, malarstwo polskie, Niezła Sztuka

Jan Matejko, Stańczyk | 1862, Muzeum Narodowe w Warszawie

Od tego obrazu rozpoczyna się wielkie, historyczne malarstwo Jana Matejki, które nie tylko sprowadza się do ilustrowania dziejów Polski, ale również podejmuje próbę krytycznej ich analizy i odpowiedzi na pytanie: „kto zawinił, że z mapy świata zniknęło państwo niegdyś tak duże i silne?”. Choć dwadzieścia dwa lata później Antoni Sygietyński raczej słusznie stwierdzi, że malarstwo historyczne „poszło do grobu”, to jednak w pewnej mierze, za sprawą przede wszystkim Matejki, spełniło swoją społeczną i narodową powinność.

Jan Matejko, Stańczyk, detal, sztuka polska, malarstwo polskie, Niezła Sztuka

Jan Matejko, Stańczyk, detal | 1862, Muzeum Narodowe w Warszawie

Nam, Polakom, miejscowość Smoleńsk źle się kojarzy, szczególnie w odniesieniu do najnowszej historii. Niestety, także i tutaj nie uciekniemy od niej. Warto przypomnieć, że pełna nazwa słynnego obrazu Matejki brzmi: Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska. Mężczyzna ubrany w czerwony, błazeński strój i czapkę z dzwoneczkami siedzi zrezygnowany na fotelu. To nadworny błazen króla Zygmunta Starego. Jednak jego twarzy nie zdobi taki uśmiech, jaki chcielibyśmy widzieć u człowieka parającego się tą profesją.

Obok niego, na stole leży list. Posłaniec doniósł właśnie, że utraciliśmy na rzecz Rosji ważną twierdzę strzegącą wschodnich rubieży Rzeczpospolitej Obojga Narodów – Smoleńsk. Czyżby tylko błazen zmartwił się tą wiadomością?

„Zza ściany dobiegają dźwięki muzyki. Dwór bawi się wesoło. Bogata i silna jest Polska. Dlaczego więc Stańczyk z takim niepokojem patrzy przed siebie? Czy gniewa go swawola i pustota na królewskim dworze? A może widzi już zapowiedź przyszłych klęsk?”1.

Tak jak w czasach, o których traktuje to malarskie dzieło, Polacy nie rozumieli nadchodzących zagrożeń dla swojego państwa, tak i obraz ten nie był zaraz po jego namalowaniu właściwie rozumiany, ba, nawet nie został doceniony jako dzieło sztuki. Stał się przedmiotem loterii. Wygrał go niejaki obywatel Korytko. Powiesił byle gdzie, w jakiejś wilgotnej suterynie, i czasami wycierał ostrą szmatą, czyniąc płótnu masę szkód. Dopiero wiele lat później obraz został uznany za jedno z największych arcydzieł polskiego malarstwa. Odkupiony za wielkie pieniądze, spoczął w zbiorach narodowych. W czasie II wojny światowej zaginął na wiele lat. Po odnalezieniu w ZSRR ponownie zawisł w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie piszący te słowa wielokrotnie się w niego wpatrywał i wpatrywać jeszcze będzie. W te smutne i zaniepokojone oczy, zatroskaną, mądrą twarz, której Mistrz Jan nadał własne rysy.

„Stańczyk. Trefniś. Igraszka losu. Błazen w czerwonej sukni. Obraz, który stał się jednym z wielkich nauczycieli narodu”2.

Jan Matejko, Autoportret, Stańczyk, sztuka polska, polskie muzea, Niezła Sztuka

Stańczyk oraz Autoportret Jana Matejki w Muzeum Narodowym w Warszawie, fot. Leszek Lubicki

Stańczyk według Leona Wyczółkowskiego

Prawdopodobnie, gdyby nie portret Stańczyka pędzla Jana Matejki, postać tego królewskiego błazna ostatnich Jagiellonów poszłaby w narodową niepamięć. Leon Wyczółkowski malując obraz tej samej postaci trzydzieści sześć lat później, świadomie nawiązał do jednego z najwybitniejszych obrazów Mistrza Jana.

Leon Wyczółkowski, Stańczyk, szopka, lalki, sztuka polska, malarstwo polskie, Niezła sztuka

Leon Wyczółkowski, Stańczyk | 1898, Muzeum Narodowe w Krakowie

Po zakończeniu studiów malarskich w Monachium Leon Wyczółkowski postanawia kształcić się dalej. I o dziwo, nie wybiera Paryża czy Rzymu, jak to wtedy było w obyczaju, tylko Kraków. Na Paryż i fascynację twórczością francuskich impresjonistów przyjdzie czas później, wtedy też powstaną impresjonistyczne płótna artysty. Póki co, właśnie w Krakowie Wyczółkowski na swojego mistrza, pod kierunkiem którego dalej się kształci, wybiera Jana Matejkę. Pozostaje pod jego urokiem jednak tylko przez pewien czas. Gdy w 1895 roku zostaje powołany na stanowisko profesora malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, uważa, że „Matejko na tle europejskiej twórczości jest przestarzały, że ten romantyzm, który prezentuje, należy do świata, który minął”3. Nie miejsce jednak tutaj na omawianie życiorysu Leona Wyczółkowskiego, bo choć zawsze pozostawał wierny realistycznemu widzeniu świata, to okres jego twórczości artystycznej przypada na bez mała sześćdziesiąt pięć lat, na które złożyło się wiele zmian techniki i stylów.

O ile Stańczyk Matejki odwoływał się wprost do wydarzenia historycznego, o tyle Stańczyk Wyczółkowskiego jest bardziej wyrazem polskiego symbolizmu niż historyzmu. Niemniej obydwa płótna stanowią przykład polskiej mitologii narodowej, ukazującej najbardziej znanego królewskiego błazna jako krytyka naszych wad narodowych. Dwa lata po powstaniu tego obrazu znany wówczas ekspert w dziedzinie sztuki, Cezary Jellenta, zauważył, że Stańczyk Wyczółkowskiego jest bardzo zagadkowy, a przy tym „załamany, zamyślony, na tle szeregu marionetek krakowskich, choć tu już snadź chodziło o marionetki, jako sposobność do odegrania świetnej a wysokiej gamy kolorystycznej”4. Tę „zagadkowość” próbują rozwikłać współcześni nam znawcy sztuki, zwracając uwagę na fakt, że błazen zasłonił dłonią twarz, ponieważ nie był w stanie znieść „widoku wydobytych ze skrzyni Polaków-marionetek. Motyw ten jest zazwyczaj interpretowany jako wynik sporu malarza z konserwatywnym środowiskiem Krakowa, tak zwanymi „stańczykami”, którzy nieprzychylnie odnieśli się do jego twórczości pojmowanej jako wynik rewolucyjnych poglądów warszawskiego środowiska «Wędrowca»”5.

Leon Wyczółkowski, Stańczyk, sztuka polska, polskie muzea, Niezła Sztuka

Powstaniec Jacka Malczewskiego i Stańczyk Leona Wyczółkowskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie, fot. Leszek Lubicki

Na zakończenie tego szkicu zajrzyjmy do Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie obraz ten jest na co dzień prezentowany na wystawie stałej w Gmachu Głównym, a dokładniej do „wirtualnego muzeum”. Tam właśnie o tym dziele czytamy, co następuje:

„Wyczółkowski ukazał Stańczyka w roli reżysera narodowej szopki, siedzącego nad skrzynią z kukiełkami symbolizującymi różne stany i warstwy społeczne. Błazen wyjmując kolejną figurkę, zakrył twarz dłonią. Zapewne płacze nad kondycją polskiego narodu sprowadzonego do roli bezwolnych marionetek. Nie odpowiada mu rola lalkarza, manipulatora narodowej sceny politycznej i stronnika złej sprawy. Prowokacyjna kolorystyka obrazu zdominowana przez karminową czerwień – barwę rewolucji – zdaje się potwierdzać szyderczy sens przedstawienia”6.

Przypomnijmy sobie Stańczyka z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. Prawdopodobnie to właśnie obraz Leona Wyczółkowskiego tak urzekł najwybitniejszego dramaturga Młodej Polski, że stał się inspiracją do stworzenia w tym dramacie symbolicznej postaci i ukazania jej jako „zjawy w bezwzględny sposób osądzającej krakowskich konserwatystów, aktorów narodowej szopki”7.

Leon Wyczółkowski, Stańczyk, szopka, lalki, sztuka polska, malarstwo polskie, Niezła sztuka

Leon Wyczółkowski, Stańczyk, detal | 1898, Muzeum Narodowe w Krakowie

Zapewne bez Matejkowskiego Stańczyka nie byłoby i Stańczyka Wyczółkowskiego. Podczas gdy Mistrz Jan pokazał tego błazna jako osobę zatroskaną o losy Polski, kraju wówczas jeszcze nadzwyczaj silnego, mocnego i ważnego, to Wyczółkowski, parafrazując obraz Matejki, ukazał na swoim „symboliczno-alegoryczne przesłanie; królewski błazen rozmyśla tu nad upadkiem narodu o mocarstwowej przeszłości kierowanego teraz przez lojalnych wobec zaborcy konserwatystów, którym nadał postać teatralnych marionetek”8.

Jan Matejko, Stańczyk, 1862, Muzeum Narodowe w Warszawie
technika/materiał: olej/płótno
wymiary: 88 × 120 cm

Leon Wyczółkowski, Stańczyk, 1898, Muzeum Narodowe w Krakowie
Technika/materiał: olej/płótno
Wymiary: 99 × 139 cm

bibliografia, artykuły o sztuce, niezła sztuka

Bibliografia:
1. Jellenta C., Profile talentów. II, „Przegląd Tygodniowy” 1900, nr 17, w: Teksty o malarzach: antologia polskiej krytyki artystycznej 1890–1918, wstęp: W. Juszczak, Wrocław 1976.
2. Kossowska I., Kossowski Ł., Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska, Warszawa 2011.
3. Kossowska I., Leon Wyczółkowski, portal Culture, dostęp online: https://culture.pl/pl/tworca/leon-wyczolkowski.
4. Milewska W., Leon Wyczółkowski, Stańczyk (Szopka, Lalki), Wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie, dostęp online: http://www.imnk.pl/gallerybox.php?dir=XX053.
5. Stępniowa J., Krajobraz z tęczą. Sylwetki artystów od Wita Stwosza do Dunikowskiego, Warszawa 1976.
6. Szypowska M., Jan Matejko wszystkim znany, Warszawa 1985.
7. Witz I., Polscy malarze, polskie obrazy, Warszawa 1970.


  1. M. Szypowska, Jan Matejko wszystkim znany, Warszawa 1985.
  2. J. Stępniowa, Krajobraz z tęczą. Sylwetki artystów od Wita Stwosza do Dunikowskiego, Warszawa 1976.
  3. I. Witz, Polscy malarze, polskie obrazy, Warszawa 1970.
  4. C. Jellenta, Profile talentów. II, „Przegląd Tygodniowy” 1900, nr 17, w: Teksty o malarzach: antologia polskiej krytyki artystycznej 1890–1918, wstęp: W. Juszczak, Wrocław 1976.
  5. I. Kossowska, Ł. Kossowski, Malarstwo polskie. Symbolizm i Młoda Polska, Warszawa 2011.
  6. W. Milewska, Leon Wyczółkowski, Stańczyk (Szopka, Lalki), Wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie, dostęp online: http://www.imnk.pl/gallerybox.php?dir=XX053.
  7. I. Kossowska, Ł. Kossowski, op. cit.
  8. I. Kossowska, Leon Wyczółkowski, portal Culture, dostęp online: https://culture.pl/pl/tworca/leon-wyczolkowski.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz