O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

ARTE.tv – wybór filmów o sztuce, które polecamy



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Wyobraźcie sobie ciekawą telewizję bez reklam i bez abonamentu, gdzie na dodatek od rana do wieczora można oglądać programy o sztuce, które sami wybierzemy. Nie możliwe? A jednak – na platformie VOD ARTE.tv. To nasze ostatnie wielkie odkrycie i ulubiona forma rozrywki. Zaczęło się od dokumentu o Chagallu, który polecił nam znajomy. Podesłał link, a my przepadłyśmy w obszernej mediatece. Teraz te filmy dają nam wytchnienie i tylko wymieniamy się tym, co ostatnio ciekawego obejrzałyśmy i polecamy te treści dalej, żeby inni zdążyli obejrzeć film, zanim skończy się czas jego emisji na ARTE.tv. Niektóre produkcje są pokazywane bardzo krótko, miesiąc, dwa, do innych można spokojnie wrócić nawet po roku. Wybrałyśmy dla Was 6 tytułów, które gorąco Wam polecamy.

1.


Marc Chagall.
Pomiędzy dwoma światami

do 09/03/2022

Film rozpoczyna cytat z Chagalla, który wprowadza narrację pierwszoosobową. Widz od razu zostaje wciągnięty w świat malarza, który korzeniami wyrastał z Witebska, ale potrzebował Paryża niczym drzewo wody, by rozkwitnąć. Francuska metropolia była dla artystów przybywających z Imperium rosyjskiego synonimem wolności twórczej i stolicą sztuki, a także bezpieczną przystanią dla Żydów uciekających przed prześladowaniami. Tu rodziły się nowe prądy artystyczne i kwitło życie towarzyskie. Film wzbogacają fragmenty kroniki filmowej, czarno-białe kadry z epoki: barki na Sekwanie, targ pełen ludzi – wszystko to sprawia, że czujemy się jakbyśmy spacerowali po Paryżu z początku XX wieku. Gościmy w pracowni Chagalla, w tzw. Ulu i w jednej z komun Montparnasse’u. Wzruszamy się jego pierwszym paryskim dziełem, na którym malując swoją pracownię w centrum wyeksponował portret ukochanej Belli, która została w Witebsku, i za którą malarz niezmiernie tęsknił.

W filmie widzimy, jak zagubiony Chagall szuka swojej drogi wśród rodzących się awangardowych nurtów. Zastanawia się, jak pogodzić rosyjską sztukę ludową oraz tożsamość żydowskiego artysty z tym, co otacza go w Paryżu. Ciekawi go dekonstruowanie przestrzeni przez kubistów, a także rozgrywanie barw na obrazach fowistów, ale w każdym z tych nurtów nie może się odnaleźć w pełni. Jak być nowoczesnym, ale nie zatracić w tym wszystkim siebie? Marc Chagall. Pomiędzy dwoma światami to fascynująca opowieść o tym, jak artysta lawirował między tymi dwoma światami. To historia o miłości, tożsamości i sztuce.

Zobacz »


Arabskie komiksy: kobiety u steru
do 04/07/2024

To nie jest lekki i przyjemny film, który oglądamy przed zaśnięciem. To coś, co porusza nas do głębi. Bohaterkami są arabskie autorki komiksów. Kobiety mówią o tym, jak komiks stał się dla nich językiem opowiadania o trudnych tematach w ciężkich czasach i okolicznościach, w których żyją. Przenosimy się do Bejrutu. Pierwsze kadry pokazują miasto, które legło w gruzach. Są  one dopełnieniem opowieści artystki – Leny Merhej, która spacerując po Bejrucie, wspomina dawne życie – miejsca, z których zostały tylko ruiny. Wzruszona opowiada, że wierzy, że mimo całego bólu ludzie nie stracili nadziei.

To, co jest koszmarem i wielką tragedią, staje się gruntem, na którym kiełkuje sztuka, dotykająca najgłębszej prawdy. Jest to wielopłaszczyznowa opowieść  o roli kobiet w świecie sztuki arabskiej oraz o tym, jak komiks pozwala im zaistnieć. Dzięki temu medium dochodzą do głosu…

Zobacz »

3.


Łódź – inna stolica Polski
Zaproszenie do podróży
do 15/01/2023

Czasami bohaterami filmów arte.tv są nie tyle ludzie i dzieła, co miasta. Cykl Zaproszenie do podróży inspiruje do zwiedzania. Możemy w nim obejrzeć opowieści o takich metropoliach jak: Madryt, Rzym, Nowy Jork czy Barcelona, ale znajdziemy też polskie miasta np. Warszawę, Gdańsk czy Zakopane. Nas bardzo zaciekawił dokument o Łodzi. Jesteśmy lokalnymi patriotkami i lubimy o Łodzi mówić dużo i dobrze. Kochamy to miasto. Kiedy spotykamy kogoś, kto dawno nie był w Łodzi, to ze zdziwieniem słucha, jak bardzo się ona zmieniła. Ten dokument bardzo pięknie pokazuje historię miasta, sylwetki ludzi, którzy przyczynili się do jego rozkwitu. Jest to również opowieść o jego współczesnym obliczu, które ukształtowało się na skutek postindustrialnych przemian i rewitalizacji. Wnikliwe spojrzenie na historię Łodzi oraz na czynniki, które spowodowały, że to właśnie ona w XIX wieku była określana „Ziemią Obiecaną”, sprawiają, że nawet my, dobrze znające jej historię, z ciekawością obejrzałyśmy ten reportaż. Łódzcy przewodnicy opowiadają też o politycznych decyzjach, które złożyły się na rozkwit miasta. Dowiecie się kim był lodzermensch i dlaczego istotne w lokalizacji miasta było źródło wody. A zobaczenie ujęć z drona ukazujących wielkie cielska dawnych fabryk, które zajmują ogromne powierzchnie (Manufaktura 28 hektarów) sprawia, że pojmujemy skalę sukcesu XIX-wiecznej Łodzi.

Zobacz »

4.


Claude Monet w Giverny
Zaproszenie do podróży
do 10/12/2022

To podróż śladami artysty do świata, który on sam stworzył. Wypłyniemy na Sekwanę mobilnym atelier, czyli łódką specjalnie zbudowaną dla artystycznych potrzeb Moneta. Zajrzymy do ogrodu, który kochał, do miejsca, które go inspirowało. Ten seans pozwala widzowi przeniknąć do świata z obrazów słynnego impresjonisty. Widzimy skąpane w słońcu stogi siana, kaskady kwitnących róż w ogrodzie w Giverny i malowniczy mostek w japońskim stylu. Prawie czujemy ciepło letniego słońca na policzku i zapach kwiatów. Teraz kiedy na przedwiośniu łakniemy słonecznych dni, ten dokument jest cudowną podróżą na południe Francji. Ale ostrzegamy – po jego obejrzeniu trudno będzie zapomnieć o Giverny. U nas już na stałe zagościł na liście podróżniczych marzeń.

Zobacz »

5.


Claude Monet. The Water Lily obsession
Produkcje cyfrowe ARTE

monet 3d, arte.tv, niezła sztuka

Co można zrobić, jeśli akurat nie jest to najlepszy moment, żeby rzucić wszystko i jechać do Giverny? Wtedy zapraszamy Was do świata wirtualnej rzeczywistości i do Musée de l’Orangerie w Paryżu. Tam staniemy pośrodku wielkiej sali, gdzie w przestrzeni 3D prezentowany jest cykl ogromnych płócien namalowanych przez Claude’a Moneta w ostatnich latach jego życia – Grande Decorations. Zwiedzimy też specjalnie zbudowane studio w Giverny, gdzie te wielkie dzieła powstawały. Czujemy się, jakby mistrz na sekundę wyszedł. Na sofie jeszcze leży jego płaszcz i kapelusz, tli się zapalony papieros, a my mamy chwilę, aby przyjrzeć się temu, nad czym pracuje. Interaktywne doświadczenie tej przestrzeni i możliwość obejrzenia jej w 360° jest cudowne, a zobaczenie na stoliku charakterystycznych okularów Moneta z ciemnymi szybkami, które nosił po operacji na zaćmę, wzrusza i sprawia, że artysta staje się nam bliższy niż kiedykolwiek.

Zobacz »

6.


Sen Henriego Rousseau
Produkcje cyfrowe ARTE

henri rousseau, celnik, arte.tv, niezła sztuka

Kolejną świetną interaktywną produkcją, którą chcemy Wam polecić jest opowieść o obrazie Celnika Henriego Rousseau Sen. Ten film stał się naszym ulubieńcem w ofercie ARTE.tv. Doznania są niesamowite – wideo jest w 4K, a jednocześnie możecie doświadczać go w wirtualnej rzeczywistości w 3D. Początek nie zapowiada zbyt wiele. Stoimy w małej oranżerii (bądź palmiarni), otacza nas bujna zieleń, ale im dalej w las tym opowieść staje się bardziej magiczna. Świat realny zaczynają dopełniać elementy z obrazu Celnika, animacja przenika się z realnym planem. Pojawia się lew i czarodziej grający na tajemniczym instrumencie,  który jawi się nam jako zaklinacz zwierząt. Znający historię obrazu w pięknej kobiecie odpoczywającej na sofie od razu rozpoznają Jadwigę. Głos lektora hipnotyzuje i wprowadza jeszcze mocniej w ten zupełnie niezwykły świat.

Zobacz »

ARTE.tv to cała paleta doznań, tych wizualnych, a także nowoczesne, interaktywne treści, które zaciekawią nas i naszych bliskich, bez względu na wiek.



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *