O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sarah Burton dla Alexander McQueen 2024. Prace Magdaleny Abakanowicz na światowych wybiegachPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

W sobotę 30. września w stolicy Francji podczas Paris Fashion Week odbył się pokaz ostatniej kolekcji Sarah Burton dla domu mody Alexander McQueen. Inspiracją dla pokazu były prace polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz wypożyczone z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Chodzi tu o dwie prace, które muzeum wypożyczyło specjalnie na sobotni pokaz: dwie części Kompozycji monumentalnej (instalacja, tkana rzeźba, 1973-75, depozyt z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie) oraz Ubranie czarne VI (1976, kolekcja CMWŁ).

To już ostatni pokaz Sarah Burton dla domu mody Alexander McQueen, która po niemal 30 latach żegna się z marką. Pokaz wyjątkowy, ponieważ inspirowany polską sztuką, a dokładniej twórczością Magdaleny Abakanowicz, jednej z najwybitniejszych polskich artystek.

„Latem tego roku napisała do mnie Sarah Burton z prośbą o wypożyczenie prac Magdaleny Abakanowicz. Dyrektorkę kreatywną Aleksandra McQueena zachwyciła wystawa „Magdalena Abakanowicz: Every Tangle Of Thread And Rope”, którą pokazywano w londyńskim Tate Modern. Wiele eksponowanych tam prac pochodziło ze zbiorów CMWŁ. Burton stwierdziła, że dzieła artystki wiążą się z ideą jej wiosennej kolekcji i z koncepcją pokazu. Podkreśliła nowatorski charakter wzornictwa McQueena oraz zamiłowanie do wybitnego rzemiosła. Zapewniła też opiekę kuratorską Mary Jane Jacob, kuratorki ekspozycji w Tate i znawczyni Abakanowicz, oraz to, że zachowa konieczne do spełnienia normy bezpieczeństwa. W rezultacie mieliśmy ogromną przyjemność pokazać prace Polki fanom i znawcom mody z całego świata”

– dla magazynu Vogue mówiła Aneta Dalbiak, dyrektorka muzeum, która miała okazję obejrzeć show na żywo.

Pokaz odbył się w ramach Paris Fashion Week w Carreau du Temple w Paryżu.


* Z informacji prasowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *