O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Wszystko, co chcesz wiedzieć o pięknie, a boisz się zapytaćPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

 „Cóż wiesz o pięknem? Kształtem jest Miłości” – pisał Norwid1.

Czy piękno to pojęcie uniwersalne? Co na jego temat mówią takie dziedziny nauki jak: psychologia, chemia czy filozofia? Czy piękno da się kupić i czy ma swoją wartość ekonomiczną? Aby rozwikłać te sprawy zapraszamy na rozmowy z cyklu No to pięknie!, które są dostępne na kanale YouTube Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ta seria może stać się impulsem do refleksji nad tym, czy uniwersalna teoria piękna w ogóle istnieje.

No to pięknie!

Dzięki niej dowiecie się między innymi, dlaczego w naszej ewolucji pojawiła się sztuka? Czy pomogła w przetrwaniu naszego gatunku? Co było pierwszym dziełem? Jak ewolucja tłumaczy popularność Mona Lisy? Czy sztuka i piękno odegrały w antropogenezie istotną rolę? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi można szukać w rozmowie z profesorem psychologii Jerzym Lutym.

Do rozmów zostali zaproszeni specjaliści z zakresu nauk o mózgu, psychologii, psychiatrii, chemii, historii, nowych technologii, antropologii czy ekonomii. Podczas gdy profesor Piotr Augustyniak wyjaśnia, czym jest grecki ideał kaloskagatos, a także dlaczego filozofowie łączyli pojęcie piękna z dobrem i moralnością? Doktor Monika Koperska opowiada o badaniach z zakresu optyki, które pozwalają zrozumieć procesy stojące za naszym postrzeganiem barw, a Anna Muszyńska odpowiada na pytanie, skąd bierze się w nas potrzeba kolekcjonowania dzieł sztuki?

Profesor Dominika Dudek wyjaśnia, co ma wspólnego talent artystyczny z zaburzeniami psychicznymi oraz czy epizody maniakalne sprzyjają twórczości. Natomiast Wojciech Szafrański tłumaczy, jak w ostatnich latach rynek sztuki stał się jednym z najbardziej rozwijających się rynków inwestycyjnych. Już te kilka przykładów pokazują szerokie spektrum tematów, które porusza cykl No to pięknie!, przygotowany przez Centrum Kopernika Uniwersytetu Jagiellońskiego.

No to pięknie! jest podróżą przez różne obszary sztuki, odkrywa przed słuchaczami odmienne perspektywy na temat twórczości artystycznej oraz teorii piękna. To ciekawy projekt, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Cykl rozmów ze specjalistami powstał przy wsparciu: ArtInfo.pl, Exadel, Fundacja Rodziny Staraków, YES. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Jest on realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nowe odcinki z cyklu No to pięknie! pojawiają się co wtorek na kanale YouTube „Copernicus”.


  1. C.K. Norwid, Promethidion, Kraków 1997, s. 88.

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *