O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Podsumowanie roku, czyli artykuły które najchętniej czytaliście w 2023. Zobaczcie sami!Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Styczeń 2023

Kobiety z portretów Modiglianiego

Amedeo Modigliani, Jeanne Hébuterne, portret, Niezła Sztuka

To prawdziwa perełka – wspaniały tekst Sylwii Zientek o portretach kobiet, które Amedeo Modigliani kochał i malował. Najczęściej malował anonimowe kobiety: sklepikarki, praczki, konsjerżki, pokojówki czy po prostu mieszkanki biednych dzielnic Paryża, w których pomieszkiwał – Montmartre’u i Montparnasse’u. Miał też specyficzny gust i wymagania dotyczące kobiecej urody. Szukał bardziej prostoty i oryginalności niż elegancji i klasycznej piękności…

Przeczytaj »


Luty 2023

Jan Matejko „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

Jan Matejko, Kopernik, malarstwo, realizm historyczny, malarstwo historyczne, sztuka polska, niezła sztuka

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to jedno z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki, dzieło które artysta też namalował na specjalną okazję – 400. rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego uczonego. Cudowny artykuł Joanny Jaśkiewicz opowiada o okolicznościach powstania i losach tego dzieła. Bardzo ciekawa jest zmiana między szkicem a finalnym dziełem, znajdziecie podstawową różnicę?

Przeczytaj »


Marzec 2023

Rzeźbię, bo muszę. Maria Papa Rostkowska

Maria Papa Rostkowska, Wojownik, rzeźba, rzeźbiarka, niezła sztuka

Bohaterką artykułu jest Maria Papa Rostkowska, zupełnie niezwykła rzeźbiarka, a współcześnie troszkę zapomniana. Z wykształcenia była malarką, ale to miłość do rzeźby zawładnęła nią najmocniej, przyszła późno i całkowicie zmieniła jej życie. Wyjechała do Paryża, gdzie jej kariera nabrała wielkiego rozpędu. Przyjaźniła się z takimi artystami jak Marc Chagall, Sonia Delaunay, Hans Arp i Marino Marini. Jej dziełami zachwycił się też Joan Miró. Jak ta charyzmatyczna kobieta o czarnych oczach i czarnych włosach pokochała biel marmuru?

Przeczytaj »


Kwiecień 2023

Jak weszłyśmy na Vermeera „bez biletu”.  Zachwyty i rozczarowania amsterdamskich wojaży

relacja z wystawy, wystawa Vermeera w Amsterdamie, Rijksmuseum, Amsterdam, Vermeer, niezła sztuka

Oto nasza relacja z Amsterdamu. Mamy nadzieję, że dzięki niej przeniesiecie się choć na chwilkę do Amsterdamu. To były tak wielkie emocje i tak wielki zachwyt, że po wyjściu z wystawy Vermeera nie mogłyśmy uwierzyć, że to nie sen, że to wszystko się udało!

Przeczytaj »


Maj 2023

Camille Claudel i jej polskie siostry po dłucie

Camille Claudel, rzeźbiarka, Niezła sztuka

Przeciekawa historia o spektakularnym początku i niezwykle tragicznym zakończeniu. Historia Camille Claudel – utalentowanej rzeźbiarki, wielkiej miłości Rodina, która ostatnie 30 lat spędziła w szpitalu psychiatrycznym, w zamknięciu. Nic już nie wyrzeźbiła. Umarła 19 października 1943 roku. Wiele lat po Rodinie, w zapomnieniu. Jak do tego doszło, że od wielkiego sukcesu, pozytywnych recenzji, uznania dochodzi do tak smutnego końca jej historii.

Przeczytaj »


Czerwiec 2023

10 dzieł Matejki, które warto znać

Jan Matejko, Stańczyk, sztuka polska, malarstwo polskie, Niezła Sztuka

Obrazów Mistrza Jana nie da się przeoczyć – w muzeach wiszą na honorowych miejscach, reprodukcje jego prac ilustrują szkolne podręczniki, a o wielu postaciach i wydarzeniach historycznych nie umiemy myśleć bez skojarzenia z jego obrazami. Chyba nie ma szkoły, w której nie wisiałaby reprodukcja jednego z jego dzieł… Żył zaledwie 55 lat, a stworzył całe morze dzieł. Zapraszamy na opowieść o 10 najważniejszych dziełach Jana Matejki.

Przeczytaj »


Lipiec 2023

Wróblewski i wrażenia po

Wystawa, Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego, Muzeum Narodowe w Lublinie, Andrzej Wróblewski, niezła sztuka

Relacja ze świetnej wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie. To jedna z tych wystaw, które zmieniają człowieka. Nie jest to tylko wystawa-opowieść o sztuce, ale także opowieść o człowieku i zagadnieniach fundamentalnych takich jak śmierć, wojna, strata, ale też miłość. A do tego opowieść ta sięga dużo dalej, aż po prace artystów, na których Andrzej Wróblewski wpłynął, których inspirował i dla których w jakiś sposób był ważny. Poruszyła nas bardzo mocno…

Przeczytaj »


Sierpień 2023

Co słychać u Vermeera?

Johannes Vermeer, Kobieta siedząca przy wirginale, Niezła Sztuka

Jesteście gotowi pobawić się w detektywów? Pod lupę bierzemy Vermeera oraz ukazane na jego obrazach instrumenty muzyczne. Choć zazwyczaj artysta kojarzony jest z ciszą i skupieniem, okazuje się, że jego dzieła pełne są muzyki, która z kolei może mieć mnóstwo ukrytych znaczeń – od tych całkiem niewinnych, po te zupełnie dwuznaczne, o pikantnym kontekście. Naszym przewodnikiem w poszukiwaniach symboli będzie Paweł Bień, który brawurowo opisze muzyczne dzieła wielkiego mistrza i odpowie na jedno ważne pytanie… Co słychać u Vermeera?

Przeczytaj »


Wrzesień 2023

Twarzą w twarz z Wyspiańskim, czyli o autoportretach artysty

Stanisław Wyspiański, Autoportret, detal, oczy, Niezła Sztuka

Jak Stanisław Wyspiański widział samego siebie w różnych okresach życia? Za każdym razem z jego wzroku rodzaj bije duma i wiara w to, że był wyjątkowy. Bo był. Kochamy go miłością ogromną. Polecamy Wam świetny tekst o autoportretach artysty.

Przeczytaj »


Październik 2023

Kolorowy ptak. O tragicznych losach niezwykłej malarki – Teresy Roszkowskiej

Teresa Roszkowska, Teatrzyk, sztuka polska, Bytom, niezła sztuka

O Teresie Roszkowskiej mówiono, że jest „swoistym dziełem sztuki”. Ekscentrycznie ubrana, mówiąca właściwą tylko sobie mieszanką języków, a przede wszystkim nieustępliwa w sprawach artystycznych, wyróżniała się już samym stylem bycia. Była niezwykle utalentowana, nie tylko jako malarka, ale także jako scenografka. Koniec tej historii jest jednak tragiczny, została zamordowana w swoim domu na Saskiej Kępie. Kim była ta wspaniała, a teraz zapomniana artystka – dowiecie się z bardzo ciekawego artykułu…

Przeczytaj »


Listopad 2023

Józef Chełmoński „Wieczór letni”

Józef Chełmoński, Wieczór letni, sztuka polska, malarstwo polskie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, niezła sztuka

Cóż za historia kryje się za tym dziełem! „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego powstał w pracowni na 5 kondygnacji Hotelu Europejskiego, którą biedny artysta dzielił z Antonim Piotrowskim, Stanisławem Witkiewiczem i Adamem Chmielowskim. Tu też namalował „Babie lato”. „Wieczór letni” to dzieło niezwykłe, skrywa tajemniczą historię dziewczyny na pierwszym planie oraz postaci stojących w drzwiach. Kim są? Co tu się dzieje. Ale to nie koniec sekretów dzieła, okazuje się, że jest ono namalowane na innym obrazie…

Przeczytaj »


Grudzień 2023

Simona. Dziewczyna z dzikiej puszczy

Simona Kossak, Lech Wilczek, fotografia, Niezła Sztuka

Historia Simony Kossak jest tak bardzo wzruszająca! Pochodziła z klanu „tych” Kossaków, ale przez swoją rodzinę była zupełnie niedoceniona. Dziś zachwyca, intryguje, staje się niewyczerpanym źródłem inspiracji. Kobieta stanowczo wyłamała się z narzuconych jej schematów – choć pochodziła z rodziny z wielopokoleniową tradycją malarską i literacką, sama nigdy nie związała się ze sztuką.

Przeczytaj »


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *