O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Podsumowanie roku, czyli artykuły które najchętniej czytaliście w 2023. Zobaczcie sami!



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Styczeń 2023

Kobiety z portretów Modiglianiego

Amedeo Modigliani, Jeanne Hébuterne, portret, Niezła Sztuka

To prawdziwa perełka – wspaniały tekst Sylwii Zientek o portretach kobiet, które Amedeo Modigliani kochał i malował. Najczęściej malował anonimowe kobiety: sklepikarki, praczki, konsjerżki, pokojówki czy po prostu mieszkanki biednych dzielnic Paryża, w których pomieszkiwał – Montmartre’u i Montparnasse’u. Miał też specyficzny gust i wymagania dotyczące kobiecej urody. Szukał bardziej prostoty i oryginalności niż elegancji i klasycznej piękności…

Przeczytaj »


Luty 2023

Jan Matejko „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

Jan Matejko, Kopernik, malarstwo, realizm historyczny, malarstwo historyczne, sztuka polska, niezła sztuka

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” to jedno z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki, dzieło które artysta też namalował na specjalną okazję – 400. rocznicę urodzin tego wielkiego polskiego uczonego. Cudowny artykuł Joanny Jaśkiewicz opowiada o okolicznościach powstania i losach tego dzieła. Bardzo ciekawa jest zmiana między szkicem a finalnym dziełem, znajdziecie podstawową różnicę?

Przeczytaj »


Marzec 2023

Rzeźbię, bo muszę. Maria Papa Rostkowska

Maria Papa Rostkowska, Wojownik, rzeźba, rzeźbiarka, niezła sztuka

Bohaterką artykułu jest Maria Papa Rostkowska, zupełnie niezwykła rzeźbiarka, a współcześnie troszkę zapomniana. Z wykształcenia była malarką, ale to miłość do rzeźby zawładnęła nią najmocniej, przyszła późno i całkowicie zmieniła jej życie. Wyjechała do Paryża, gdzie jej kariera nabrała wielkiego rozpędu. Przyjaźniła się z takimi artystami jak Marc Chagall, Sonia Delaunay, Hans Arp i Marino Marini. Jej dziełami zachwycił się też Joan Miró. Jak ta charyzmatyczna kobieta o czarnych oczach i czarnych włosach pokochała biel marmuru?

Przeczytaj »


Kwiecień 2023

Jak weszłyśmy na Vermeera „bez biletu”.  Zachwyty i rozczarowania amsterdamskich wojaży

relacja z wystawy, wystawa Vermeera w Amsterdamie, Rijksmuseum, Amsterdam, Vermeer, niezła sztuka

Oto nasza relacja z Amsterdamu. Mamy nadzieję, że dzięki niej przeniesiecie się choć na chwilkę do Amsterdamu. To były tak wielkie emocje i tak wielki zachwyt, że po wyjściu z wystawy Vermeera nie mogłyśmy uwierzyć, że to nie sen, że to wszystko się udało!

Przeczytaj »


Maj 2023

Camille Claudel i jej polskie siostry po dłucie

Camille Claudel, rzeźbiarka, Niezła sztuka

Przeciekawa historia o spektakularnym początku i niezwykle tragicznym zakończeniu. Historia Camille Claudel – utalentowanej rzeźbiarki, wielkiej miłości Rodina, która ostatnie 30 lat spędziła w szpitalu psychiatrycznym, w zamknięciu. Nic już nie wyrzeźbiła. Umarła 19 października 1943 roku. Wiele lat po Rodinie, w zapomnieniu. Jak do tego doszło, że od wielkiego sukcesu, pozytywnych recenzji, uznania dochodzi do tak smutnego końca jej historii.

Przeczytaj »


Czerwiec 2023

10 dzieł Matejki, które warto znać

Jan Matejko, Stańczyk, sztuka polska, malarstwo polskie, Niezła Sztuka

Obrazów Mistrza Jana nie da się przeoczyć – w muzeach wiszą na honorowych miejscach, reprodukcje jego prac ilustrują szkolne podręczniki, a o wielu postaciach i wydarzeniach historycznych nie umiemy myśleć bez skojarzenia z jego obrazami. Chyba nie ma szkoły, w której nie wisiałaby reprodukcja jednego z jego dzieł… Żył zaledwie 55 lat, a stworzył całe morze dzieł. Zapraszamy na opowieść o 10 najważniejszych dziełach Jana Matejki.

Przeczytaj »


Lipiec 2023

Wróblewski i wrażenia po

Wystawa, Wróblewski i po... Sztuka realizmu bezpośredniego, Muzeum Narodowe w Lublinie, Andrzej Wróblewski, niezła sztuka

Relacja ze świetnej wystawy w Muzeum Narodowym w Lublinie. To jedna z tych wystaw, które zmieniają człowieka. Nie jest to tylko wystawa-opowieść o sztuce, ale także opowieść o człowieku i zagadnieniach fundamentalnych takich jak śmierć, wojna, strata, ale też miłość. A do tego opowieść ta sięga dużo dalej, aż po prace artystów, na których Andrzej Wróblewski wpłynął, których inspirował i dla których w jakiś sposób był ważny. Poruszyła nas bardzo mocno…

Przeczytaj »


Sierpień 2023

Co słychać u Vermeera?

Johannes Vermeer, Kobieta siedząca przy wirginale, Niezła Sztuka

Jesteście gotowi pobawić się w detektywów? Pod lupę bierzemy Vermeera oraz ukazane na jego obrazach instrumenty muzyczne. Choć zazwyczaj artysta kojarzony jest z ciszą i skupieniem, okazuje się, że jego dzieła pełne są muzyki, która z kolei może mieć mnóstwo ukrytych znaczeń – od tych całkiem niewinnych, po te zupełnie dwuznaczne, o pikantnym kontekście. Naszym przewodnikiem w poszukiwaniach symboli będzie Paweł Bień, który brawurowo opisze muzyczne dzieła wielkiego mistrza i odpowie na jedno ważne pytanie… Co słychać u Vermeera?

Przeczytaj »


Wrzesień 2023

Twarzą w twarz z Wyspiańskim, czyli o autoportretach artysty

Stanisław Wyspiański, Autoportret, detal, oczy, Niezła Sztuka

Jak Stanisław Wyspiański widział samego siebie w różnych okresach życia? Za każdym razem z jego wzroku rodzaj bije duma i wiara w to, że był wyjątkowy. Bo był. Kochamy go miłością ogromną. Polecamy Wam świetny tekst o autoportretach artysty.

Przeczytaj »


Październik 2023

Kolorowy ptak. O tragicznych losach niezwykłej malarki – Teresy Roszkowskiej

Teresa Roszkowska, Teatrzyk, sztuka polska, Bytom, niezła sztuka

O Teresie Roszkowskiej mówiono, że jest „swoistym dziełem sztuki”. Ekscentrycznie ubrana, mówiąca właściwą tylko sobie mieszanką języków, a przede wszystkim nieustępliwa w sprawach artystycznych, wyróżniała się już samym stylem bycia. Była niezwykle utalentowana, nie tylko jako malarka, ale także jako scenografka. Koniec tej historii jest jednak tragiczny, została zamordowana w swoim domu na Saskiej Kępie. Kim była ta wspaniała, a teraz zapomniana artystka – dowiecie się z bardzo ciekawego artykułu…

Przeczytaj »


Listopad 2023

Józef Chełmoński „Wieczór letni”

Józef Chełmoński, Wieczór letni, sztuka polska, malarstwo polskie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, niezła sztuka

Cóż za historia kryje się za tym dziełem! „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego powstał w pracowni na 5 kondygnacji Hotelu Europejskiego, którą biedny artysta dzielił z Antonim Piotrowskim, Stanisławem Witkiewiczem i Adamem Chmielowskim. Tu też namalował „Babie lato”. „Wieczór letni” to dzieło niezwykłe, skrywa tajemniczą historię dziewczyny na pierwszym planie oraz postaci stojących w drzwiach. Kim są? Co tu się dzieje. Ale to nie koniec sekretów dzieła, okazuje się, że jest ono namalowane na innym obrazie…

Przeczytaj »


Grudzień 2023

Simona. Dziewczyna z dzikiej puszczy

Simona Kossak, Lech Wilczek, fotografia, Niezła Sztuka

Historia Simony Kossak jest tak bardzo wzruszająca! Pochodziła z klanu „tych” Kossaków, ale przez swoją rodzinę była zupełnie niedoceniona. Dziś zachwyca, intryguje, staje się niewyczerpanym źródłem inspiracji. Kobieta stanowczo wyłamała się z narzuconych jej schematów – choć pochodziła z rodziny z wielopokoleniową tradycją malarską i literacką, sama nigdy nie związała się ze sztuką.

Przeczytaj »



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *