O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Łączenie tradycji z nowoczesnością, czyli o projekcie NowaIkona.plPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Nowaikona.pl to projekt warszawskiej Galerii Bohema, która wspiera i promuje działalność artystów związanych z nową ikoną.

ikony, ikona, nowaikona.pl, galeria bohema, kultura w sieci, niezła sztuka

Galeria Bohema interesuje się Nową ikoną, jako zjawiskiem i artystami z nim związanymi, od końca 2017 roku, od kiedy nieustannie wspiera i promuje działalność artystów z nią związanych. Zorganizowała także dwie niekomercyjne wystawy zatytułowane Granice ikony, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających. Najciekawsza i najbardziej intrygująca w tej wystawie była możliwość łączenia w ikonie tradycji z nowoczesnością. Wystawy zgromadziły także liczną grupę Ukraińców i Białorusinów zainteresowanych formalnymi przemianami tak bliskiej im formy sztuki jaką jest ikona.

Paweł Wyborski, ikona, nowa ikona, Niezła sztuka

Paweł Wyborski, Wizjer | 2019/2020; Wizjer II | 2019; Wizjer III | 2019

W tym zjawisku artystycznym, jakim jest ikona jest ogromny potencjał kreacyjny. Dlatego galeria stworzyła stronę internetową – stałe miejsce w sieci – gdzie prezentowane będą nie tylko wydarzenia czy wystawy, ale przede wszystkim w trybie ciągłym, promowana i upowszechniana będzie nowa ikona oraz jej twórcy.

ikona, nowa ikona, Niezła sztuka

Hlafira Shcherbak, Rany umysłu, woli, odczuć | 2018; Natalya Rusetska, Drugi dzień stwarzania świata | 2017; Kateryna Kuziv, Zaśnięcie Teotokos | 2019

Galeria Bohema organizuje rocznie ok. 15 wystaw, zarówno w kraju jak i za granicą. Współpracuje z instytucjami kultury i muzeami. Dzięki działaniom galerii nowa ikona pojawiła się między innymi w: Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Muzeum Miejskim w słowackim Bardejovie, w Karacs Museum na Węgrzech oraz Posk Gallery w Londynie. Galeria Bohema nieustannie wspiera i promuje ten rodzaj sztuki, wierząc, że odnowa ikony jest możliwa, a nawet nieunikniona.

Paweł Wyborski, ikona, nowa ikona, Niezła sztuka

Paweł Wyborski, Fasada | 2017/2019; Fasada | 2018/2020

nowaikona.pl »

Realizacja strony była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci” oraz współpracy z partnerami projektu.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »One thought on “Łączenie tradycji z nowoczesnością, czyli o projekcie NowaIkona.pl

  1. Ciekawy przyczynek do dyskusji o granicach plagiatu i praw autorskich. Galeria Bohema tworzy stronę o nazwie wydawanej przez nas m.in przez Katedrę Ukrainistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Międzynarodowe Warsztaty Ikonopisów w Nowicy serii wydawniczej, o tej samej tematyce i chce robić na tym pieniądze. Dodajmy, że sa tego calkowicie świadomi. Jak mają się do tego dobre praktyki? Dodajmy, ze wszystko sfinansowalo nieświadome, jak mniemam niczego, Ministerstwo Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »