O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Materiału przy pracy Wyczół nigdy nie żałował…



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

„Materiału przy pracy Wyczół nigdy nie żałował, całe stosy pudeł pasteli Lefranca i swego wyrobu gromadził w miejscu, gdzie mieszkał, aby je mieć pod ręką. Malował szybko, sam nie mógł nadążyć w poszukiwaniu odpowiednich kolorów, które stertami były ułożone. Dopomagali mu w tym Władek służący i Frania pokojówka. (…) Taka zbiorowa praca połączona z »jazdą« przeciągała się zwykle aż do zmroku bez wytchnienia. Gdy Wyczół po takiej długiej pracy uczył się zmęczony, wołał herbaty, zasiadał w fotelu, nogi zarzucał po amerykańsku na brzeg stołu, zapalał cygarko i z podniesioną dumnie głową obserwował krytycznym okiem swoje dzieło.”
T. Grott, Z listu trzynastego do Marcina Samlickiego, Kraków 1944

W pastelu Wyczółkowski był mistrzem. Technikę tę stosował przez prawie 20 lat, bowiem odnajdywał w niej siebie, swoją ekspresję i temperament. Te pojęcia możemy także zastosować do autoportretów, których namalował w czasie długiego życia wiele. W każdym z nich przedstawiał swoją osobę bez upiększeń, często również w sposób zabawny, zawsze z ludzkim wyrazem twarzy i uważnym spojrzeniem.

Leon Wyczółkowski, Autoportret w chińskim kaftanie, sztuka polska, Orient, Niezła Sztuka

Leon Wyczółkowski Autoportret w chińskim kaftanie (Autoportret w chińskiej szacie męskiej półoficjalnej longpao)  |  1911
pastel, papier, 94,5 × 87 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie


Jeżeli artysta maluje swój autoportret, to zazwyczaj nie po to, aby pokazać publiczności swoje oblicze i nie po to żeby ludzie wiedzieli jak wygląda, tylko najczęściej dlatego, że chce tymże autoportretem przekazać odbiorcy inne wartości.

Autoportret w chińskim kaftanie pastelem malowany powstaje w Krakowie, w roku 1911, a więc w okresie, kiedy Wyczółkowski był profesorem w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, a jako artysta znajdował się u szczytu sławy. Zadajemy sobie więc pytanie: dlaczego poważny wykładowca, poważnej uczelni, portretuje się w chińskiej szacie?

Leon Wyczółkowski, Autoportret w chińskim kaftanie, detal, Orient, sztuka polska, Niezła Sztuka

Leon Wyczółkowski Autoportret w chińskim kaftanie, detal | 1911, Muzeum Narodowe w Warszawie

Odpowiedź znajdujemy na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie czytamy: „W autoportrecie z 1911 roku artysta zawarł niemalże credo swych estetycznych zainteresowań. Umiłowanie sztuki Dalekiego Wschodu zostało zamanifestowane obecnością chińskiej makaty i męskiej półoficjalnej szaty longpao z epoki Qing, w której malarz przybrał teatralną pozę. Odnajdujemy też ostre zestawienia kolorystyczne: barwa szafiru i blask złota, chętnie były ze sobą kontrastowane również w innych pracach malarza: wreszcie śmiałość i swoboda gestu ręki świadczą o obserwacji chińskiego i japońskiego malarstwa. Przedmioty, które ukazał na swoim autoportrecie zostały pożyczone od zaprzyjaźnionego miłośnika i znawcy sztuki orientalnej Feliksa Jasieńskiego. Autoportret powstał, gdy Wyczółkowski był u szczytu sławy i on jest jednym z ostatnich tak barwnych akordów polskiego geniusza pastelu, który w latach późniejszych poświęcił się głównie grafice warsztatowej.”

Leon Wyczółkowski, Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego, Muzeum Narodowe w Warszwie, polskie muzea, Niezła Sztuka

Wystawa „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”, Muzeum Narodowe w Warszawie

Obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana jest wystawa czasowa pt.: „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”. Można ją będzie oglądać do 31 stycznia 2016 roku. Autoportret w chińskim kaftanie Wyczóła (jak nazywali malarza przyjaciele) jest, można powiedzieć, twarzą tej wystawy. W holu muzeum, jak również przed wejściem do sali, gdzie prezentowane są obrazy malowane pastelami, zawieszono dużych rozmiarów reprodukcje tegoż autoportretu artysty. Również folder wydany z tej okazji na okładce przestawia Wyczółkowskiego w Chińskim kaftanie. Co jest szczególnego w tym malowidle, że „zasłużyło” ono na takie wyróżnienie?

Pokazuje nie samą twarz artysty, fotografię człowieka, ale przede wszystkim jego osobowość wyrażoną siłą koloru skóry, wystającymi kośćmi czaszki, przenikliwością spojrzenia oraz bijącą z obrazu pewnością siebie silnej i nadzwyczaj wyrazistej twarzy. Nie widzimy w tym dziele gładkości pędzla i swoistego „lizania” obrazu, a jest jedynie szorstkość malowidła, czyli prawda o człowieku-artyście, który ten autoportret stworzył.

Leon Wyczółkowski, Wystawa „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”, Muzeum Narodowe w Warszawie, polskie muzea, Niezła Sztuka

Wystawa „Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego”, Muzeum Narodowe w Warszawie

Zachęcam do odwiedzenia wystawy, bowiem na co dzień pastel ten, jak i zdecydowana większość innych tam prezentowanych, są przechowywane w muzealnym magazynie z uwagi na ich „delikatność” i bardzo rzadko można je obejrzeć „na żywo”.

Leon Wyczółkowski, Autoportret w chińskiej szacie męskiej półoficjalnej longpao. Autoportret w chińskim kaftanie, 1911
technika/materiał: pastel, papier
wymiary: 94,5 × 87 cm


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz