O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Vincent van Gogh – najsłynniejszy postimpresjonista wszechczasów



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Przedwcześnie i tragicznie zmarły malarz zostawił po sobie dorobek ponad 2000 dzieł, doskonale znając Słoneczniki czy Gwiaździstą noc, dzisiaj oddamy się rozważaniom na temat jego autoportretów i znaczenia ukrytego za stwierdzeniem, że „Vincent był człowiekiem o tysiącu twarzy”. Dokładnie, to o czterdziestu siedmiu twarzach – tyle właśnie namalował autoportretów – z czego 24 w Paryżu.

Vincent van Gogh Autoportret

Vincent van Gogh Autoportret | 1887, Art Institute of Chicago

Jak w wypadku wielu artystów, studiowanie własnej twarzy było najtańszym i najprostszym sposobem na szkolenie warsztatu, ale w wypadku Vincenta za tym prostym gestem kryło się dużo więcej znaczeń. Na autoportretach zaobserwować możemy przede wszystkim konflikt tożsamościowy: różne nakrycia głowy prezentowane na portretach odpowiadały odnajdywaniu, a może raczej konstruowaniu swojej tożsamości (szara fedora odpowiadająca mieszczuchowi, słomiany kapelusz sugerujący prostego wieśniaka, brak nakrycia głowy podkreślający nastrój cnotliwego estety).

Autoportrety można również odczytać jako dokumentujące życie dzienniki, które pokazują nie tylko rozwój artystyczny, ale zmiany w postrzeganiu samego siebie. Nawarstwiające się i hipnotyzujące pociągnięcia impresjonistyczne czy schematyczne kropki i kreski pointylizmu świadczą o niesamowitej podróży artystycznej, której głównym bohaterem był osobliwy Holender.


Źródło: I. Schaffner, The Essential Vincent van Gogh, Nowy Jork 1998.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Klaudia Węgrzyn

Studentka drugiego stopnia Kulturoznawstwa (specjalizacja: teksty kultury) na Wydziale Polonistyki UJ. Zainteresowania hasłowo niealfabetycznie: historia i filozofia sztuki, visual studies, fotografia, film, teatr, autobiografia i autokreacja.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *