O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Vincent van Gogh “Zwodzony most Langlois w Arles”



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Ciemna tonacja obrazów malowanych przez Vincenta van Gogha w Holandii, po jego przyjeździe do Paryża nagle uległa rozjaśnieniu. Stało się tak, ponieważ artysta zapoznał się tam z nieznanym mu wcześniej impresjonizmem. W stolicy światowej sztuki odkrył nagle, że można używać do malowania obrazów całkiem innej palety barw.

Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles, Niezła sztuka

Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles, detal | 1888, Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, Kolonia

Dzięki swojemu bratu – Theo, który był znanym paryskim marszandem, zaznajomił się z wieloma dziełami nowego trendu w malarstwie, a także osobiście z artystami tworzącymi w tym stylu. Spędził tam całe dwa lata. Bardzo intensywny tryb życia artystycznego (stworzył wtedy m.in. ponad dwadzieścia autoportretów), ale przede wszystkim tego towarzyskiego, powoduje, że van Gogh, człowiek o mocno nadszarpniętym już wcześniej zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym, podejmuje decyzję o znalezieniu miejsca na ziemi, gdzie mógłby w spokoju oddawać się swojej pasji. Wszystkiego, czego miał się w Paryżu dowiedzieć o malarstwie, już się dowiedział. Wyjeżdża samotnie na południe Francji – do Arles w Prowansji. Jest luty 1888 roku. Tutaj właśnie, w tym samym roku, powstają bodaj jego najsłynniejsze dzieła, czyli Słoneczniki, tutaj też, w swoim sławnym „żółtym domu”, artysta dokonuje aktu samookaleczenia, czyli obcięcia ucha.

„Pojechał po słońce do Arles. Zastał sześćdziesiąt centymetrów śniegu. Znów przypomniało mu to Japonię, zimowe pejzaże. Zabrał się do pracy z furią. Malował wszystko na co padły jego oczy (…). Poddał się rytmowi przyrody. Zaczęły kwitnąć sady. Wychodził rano, ustawiał sztalugi; gdy wiał mistral, przymocowywał je do ziemi jak namiot i malował, co widział: morele, grusze, brzoskwinie; rozkwitały kwiaty, malował je; ciągle się niepokoił, że nie zdąży uchwycić wszystkich pojawiających się i znikających motywów. W przerwie między jednym i drugim kwitnieniem malował most zwodzony w kilku ujęciach i wariantach: jego Holandia w Japonii”1.

Zapewne ten zwodzony most przypominał Vincentowi rodzinne strony, bowiem jego konstruktorem był holenderski inżynier, czyli rodak van Gogha.

Niebawem jednak nadszedł maj. Słońce zaczęło mocniej grzać. Bez kapelusza na głowie ruszył w poszukiwaniu nowych miejsc godnych przeniesienia na płótno. W zbeletryzowanej biografii Vincenta van Gogha Pasja życia, Irving Stone tak oto opisuje moment powstania tego obrazu, a dokładniej serii dziesięciu prac wykonanych z wykorzystaniem różnych technik i malowanych z różnej perspektywy, które przedstawiają Zwodzony most Langlois w Arles.

„O kilometr dalej w dół rzeki ujrzał rysujący się na tle błękitnego nieba zwodzony most (…). Vincent ustawił sztalugi, zaczerpnął głęboko tchu i zamknął oczy; otwartymi niepodobna było pochwycić tych barw. Rozwiały się, opadły zeń pouczenia Seurata o naukowym pointylizmie, wywody Gauguina o prymitywnej, dekoracyjnej sztuce, uwagi Cézanne’a o solidnych płaszczyznach, kolorowe linie i linie nienawiści Lautreca. Pozostał tylko Vincent”2.

Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles, Niezła sztuka

Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles | 1888, Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, Kolonia

Jak wyżej wspomniano, powstało kilka wersji obrazów z tym mostem. Przedstawiane tutaj płótno ukazuje przechodzącą kładką kobietę z parasolem, ujętą z przeciwległego brzegu rzeki. Warto przytoczyć opis tego dzieła z innego albumu poświęconego twórczości artysty.

„Zastosowane przez van Gogha (…) kolory odbiegają od tych, które impresjoniści widzieli w plenerze lub przy otwartym oknie. Obowiązują takie, jakie podsuwa artyście wyobraźnia oraz wewnętrzne przeżycie rzeczywistości. Szczegóły mostu zostały oddane z precyzją: cegły zyskały delikatne ciemne krawędzie, w drewnianej konstrukcji można dostrzec nawet miejsca łączenia desek. Błękit nieba rozbija mnóstwo drobnych białych plamek. Na lustrze wody połyskują żółte refleksy promieni słońca. Zarówno jasne obłoczki, jak i słoneczne błyski, te najbardziej ulotne elementy natury, niejako uzyskują materialność zastygłe w palącym słońcu Południa”3.

Vincent van Gogh, Zwodzony most Langlois w Arles, sztuka światowa, Francja, Niezła Sztuka

Dzisiejszy most Langlois, źródło: Wikipedia.org

Ten zwodzony most nie przetrwał do naszych czasów. Został zniszczony w czasie zawieruchy ostatniej wojny światowej. Jednak, aby uczcić artystę, miejscowe władze postanowiły most odbudować, co prawda w trochę innym miejscu, nadając mu imię artysty. Wraz z galerią multimedialną Espace Van Gogh oraz reprodukcjami obrazów artysty ustawionymi w miejscach, gdzie je tworzył, most stanowi niewątpliwą atrakcję turystyczną Arles. Obraz znajduje się w zbiorach Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud w Kolonii (Niemcy).

Vincent van Gogh, Zwodzony most Langlois w Arles (z damą z parasolem) malarstwo obraz sztuka niezła sztuka

Obraz w zbiorach Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud w Kolonii, fot. Leszek Lubicki

Vincent van Gogh, Most Langlois w Arles (z damą z parasolem), 1888
olej/płótno
49,5 × 64 cm
Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud, Kolonia

bibliografia, artykuły o sztuce, niezła sztuka

Bibliografia:
1. Karpiński W., Fajka van Gogha, Kraków 2011.
2. Stone I., Pasja życia, Warszawa 2012.
3. Vincent van Gogh. Wielka Kolekcja Sławnych Malarzy, Oxford 2007.


  1. W. Karpiński, Fajka van Gogha, Kraków 2011.
  2. I. Stone, Pasja życia, Warszawa 2012.
  3. Vincent van Gogh. Wielka Kolekcja Sławnych Malarzy, Oxford 2007.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz