O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Berlin i Muzeum Pergamońskie



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Muzeum Pergamońskie w Berlinie jest najmłodszym, bo otwartym w 1930 roku, a jednocześnie największym z kompleksu pięciu muzeów znajdujących się na słynnej berlińskiej Wyspie Muzeów (Museumsinsel). Swoją nazwę zawdzięcza umieszczonemu w jego wnętrzach Wielkiemu Ołtarzowi Zeusa, zwanemu po prostu Ołtarzem Pergamońskim. Został on zbudowany w latach 180–160 p.n.e. właśnie w miejscowości Pergamon (obecnie Bergamon w Turcji).

Muzeum Pergamońskie (niem. Pergamonmuseum) zwiedza się w sposób całkowicie swobodny. Publiczność chodzi gdzie chce i jak chce. W każdej sali wystawowej znajdują się duże siedziska, można w międzyczasie wypocząć, gdyż trzeba wiedzieć, że nawet pobieżne jego obejście zajmuje minimum 4 godziny. Bilet kosztuje 12 euro (ulg. 6 euro). Każdy, kto tylko sobie życzy, otrzymuje osobisty słuchawkowy system oprowadzania bez dodatkowej opłaty. Oczywiście jest on także dostępny w języku polskim. Obok eksponatów znajdują się tabliczki z numerami. Po wybraniu na klawiaturze odpowiednich cyfr lektor opowiada o danym zabytku, jego historii, pracach archeologicznych, a także na wyświetlaczu systemu można zobaczyć wiele zdjęć i map. Oczywiście w każdej z sal stoją pracownicy muzeum, obserwując zwiedzających, ale są oni raczej dyskretni, choć powiem, że bardzo widoczni. Informacja dla fotografujących i filmujących: można i to − do woli, ale bez używania lampy błyskowej i statywu.

Ołtarz Pergamoński uważany jest za najważniejszy zabytek muzeum i tak naprawdę dla niego powstał cały ten budynek. Gdy wchodzimy do sal ekspozycyjnych, pierwsze co widzimy, to właśnie ten Ołtarz. Został odkryty w latach 1878–1880 przez niemiecką ekspedycję archeologiczną. Ma astronomiczne wręcz wymiary: 36,4 × 34,2m, a same tylko schody pomiędzy skrzydłami mają 20 m długości. Zainteresowanym obejrzeniem radzę się pośpieszyć, gdyż od końca września 2014 roku planuje się jego remont, który ma trwać nawet kilka lat. Ten pochodzący z II stulecia przed Chrystusem niezwykły zabytek rocznie odwiedza średnio 1,3 mln osób.

Muzeum Pergamońskie, sztuka antyczna, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Muzeum Pergamońskie

Muzeum Pergamońskie, sztuka antyczna, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Wielki fryz z Ołtarza Zeusa, scena gigantomachii

Muzeum podczas II wojny światowej uległo poważnemu zniszczeniu. Poza tym, jako że leżało po stronie wschodniej Berlina, zostało nieco ogołocone ze swoich zbiorów, a szczególnie z biżuterii i mniejszych eksponatów, które wywieziono do ZSRR. Część z nich zwrócono, pozostałe zapewne już nigdy nie wrócą. Mimo to nadal robi wrażenie z powodu prezentowanych tam niezwykłej wielkości eksponatów, które zajmują trzy skrzydła budynku. Do wielkich atrakcji muzeum należy zaliczyć m.in. rekonstrukcję wejścia na targ hellenistycznego Miletu, rekonstrukcję babilońskiej Bramy Isztar czy fasadę pałacu kalifów Mszatta1. Poza tym w kilkunastu salach zobaczymy tysiące artefaktów, rzeźb czy fragmentów architektury.

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Brama Isztar

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Lwy z Bramy Isztar

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Stela z Kodeksem Hammurabiego – kopia (oryginał w Luwrze)

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Brama z Miletu

Muzeum Pergamońskie, sztuka islamska, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Fragment ekspozycji Muzeum Sztuki Islamskiej

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Fasada pałacu Mszatta

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Pokój z Aleppo

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Mirhab w Kaszanu

Muzeum Pergamońskie, Wyspa Muzeów, Berlin, Niezła Sztuka

Muzeum Pergamońskie (wnętrze)

Muzeum Pergamońskie to niejako trzy muzea w jednym. Gromadzi ono i prezentuje kolekcje w następujących ekspozycjach:
Zbiory Sztuki Starożytnej,
Muzeum Azji Przedniej,
Muzeum Sztuki Islamskiej.

Tekst i zdjęcia: Leszek Lubicki


  1. Mszatta po beduińsku oznacza “obóz zimowy”.

fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Leszek Lubicki

Pasjo­nat sztuki, lecz zawo­dowo z nią nie zwią­zany. Nasz ese­ista, zain­te­re­so­wany malar­stwem pol­skim przełomu XIX/XX wieku, czyli tym okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”. A pisze, bo lubi.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



2 thoughts on “Berlin i Muzeum Pergamońskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *