O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Artjacking! Albo jak zmienia się sztuka



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Wolny wieczór. Woda na herbatę już się gotuje, przygotowane wcześniej przekąski stoją na stole. Idealne warunki do binge-watchingu. Tylko jaki serial wybrać? Oferta platform streamingowych może przytłaczać. Kolejna kryminalna historia ze Skandynawii? Powrót do któregoś z dobrze znanych sitcomów? Może w końcu obejrzeć serial, który znajomi polecają od paru tygodni? Warto być na bieżąco…

A gdyby na bieżąco być ze światem sztuki? Dowiedzieć się, kto kogo zainspirował? Skąd artyści czerpali pomysły? Co ich fascynowało? Do czego nawiązywali?

Odpowiedzi na te pytania dostarcza seria Artjacking! Albo jak zmienia się sztuka wyprodukowana przez telewizję ARTE. Może zamiast oglądać kolejny serial o detektywach w krajach północy lub znaną komedię, dać porwać się sztuce? Również w tej produkcji nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i niespodziewanych zakończeń oraz zabawnych momentów.

Odcinki trwają około pięciu minut. Będzie to krótki, lecz obfitujący w wiedzę maraton, który pozwoli spojrzeć, jak artyści na przestrzeni wieków inspirowali się sobą. Artjacking! Albo jak zmienia się sztuka odkrywa artystyczne tropy i powtarzające się motywy.

Można powiedzieć, że to seria o recyklingu w sztuce – przetwarzaniu, powtarzaniu i ponownym wykorzystywaniu. Aż chciałoby się zakrzyknąć w postmodernistycznym tonie, że wszystko już było. Produkcja ARTE pokazuje, skąd to się wzięło. Przygotowane odcinki powinny zadowolić zarówno miłośników sztuki klasycznej, jak i tych spragnionych bardziej awangardowych rozwiązań. Twórcy zbadali oddziaływanie na sztukę Wielkich Mistrzów takich jak: Diego Velázquez, Théodore Géricault czy Leonardo da Vinci, jak również bardziej współczesnych twórców (jak Yves Klein, Piet Mondrian czy Marcel Duchamp).

Każdy odcinek ma podobną konstrukcję, która pozwala zaintrygować widza i od razu zachęca do rozwiązania zagadki. W czołówce prezentowane są dzieła sztuki, które na pierwszy rzut oka wydają się sobie bardzo odległe, jednak – jak sugeruje komentarz – mają wspólny mianownik.

Nagle w jednej historii znajduje się miejsce dla Leonarda da Vinci, Yoko Ono, Louise Bourgeois i kilku skandali obyczajowych. Niezwykłe? A to tylko jeden z dziesięciu odcinków dostępnych na stronie ARTE.tv. Mocną stroną Artjacking! Albo jak zmienia się sztuka jest też sposób, w jaki widz zostaje wprowadzony w historię. Choć odcinki są krótkie, to producentom udało się wygospodarować czas na klasyczne wprowadzenie i przedstawienie dzieła wyjściowego. Dzięki temu oglądanie tej serii nie jest rozrywką tylko dla wtajemniczonych. Również osoby, które nie słyszały wcześniej o Śniadaniu na trawie Maneta czy też nieznane są im Panny dworskie Diega Velázqueza, będą mogły czerpać radość z materiałów przygotowanych przez ARTE.

Choć Artjacking! Albo jak zmienia się sztuka wychodzi od dzieł kanonicznych dla sztuki Zachodu, to w poszukiwaniach tropów i motywów nie zamyka się na inne kultury. Jest to serial, który odwołuje się zarówno do dorobku europejskiego, jak i do dzieł z innych kontynentów. Pojawiają się artyści i artystki z różnych stron świata, m.in. Japonii lub Chin. Konteksty społeczno-polityczne są dla produkcji ARTE znaczące, więc w serialu nie brakuje też odwołań do ważnych wydarzeń takich jak kryzys uchodźczy z 2015 roku czy też do koncepcji filozoficznych, np. myśli Foucaulta oraz Deleuze’a. Jest też miejsce na dużo mniej poważne analizy. Więc jeśli chcesz się dowiedzieć, co Tom Cruise i Mission Impossible mają wspólnego ze sztuką Yves’a Kleina, to zaplanuj maraton z serialem Artjacking! Albo jak zmienia się sztuka na ARTE.tv.

arte.tv, artjacking, niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *