O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Édouard Manet, niezła sztuka

Édouard Manet

Édouard Manet urodził się 23 stycznia 1832 w Paryżu, zmarł tamże 30 kwietnia 1883. Był francuskim malarzem, grafikiem oraz prekursorem impresjonizmu, sprzeciwiał się akademizmowi.
Manet zaczynał naukę w atelier Thomasa Couture’a w École des Beaux-Arts w Paryżu. Następnie kształcił się w Académie Suisse. Odwiedzał też często Luwr, gdzie kopiował dzieła starych mistrzów.  Chociaż sprzeciwiał się zasadom narzucanym przez Akademię, to starych mistrzów darzył wielkim szacunkiem. Szczególnie podziwiał malarstwo weneckie, twórczość Diego Velázqueza oraz Francisco Goi. Cenił także realistyczne malarstwo Gustave’a Courbeta. Inspiracje tymi twórcami widoczne są w jego dziełach. W trakcie studiów Manet dużo podróżował, odwiedził m.in. Belgię, Holandię, Włochy, Hiszpanię i Niemcy.
Manet był twórcą kontrowersyjną. Jego dzieła wzbudzały sensacje. Najgłośniej dyskutowane i najbardziej znane obrazy to Śniadanie na trawie (1863, Musée d’Orsay, Paryż) oraz Olimpia (1863, Musée d’Orsay, Paryż).
Mimo licznych skandali Manet posiadał też grono oddanych wielbicieli i wspierających przyjaciół. Jego sztuki bronili m.in. Emil Zola oraz Charles Baudelaire.
Z początku Manet preferował ciemną gamę barwną. Swoją paletę zaczął rozjaśniać około roku 1870 pod wpływem Claude’a Moneta oraz Berthe Morisot. Manet uznawany jest za prekursora impresjonizmu. Artysta rzeczywiście przyjaźnił się z wieloma artystami, którzy zaliczani są do tego nurtu, jednak jego sztukę trudno uznać za impresjonistyczną. Manet – w przeciwieństwie do impresjonistów – operował zwartą plamą barwną i precyzyjnym rysunkiem.  Z pewnością twórczość Manet pozwoliła zerwać z tradycją sztuki akademickiej, co było niezbędne dla rozwinięcia się impresjonizmu.