Luty – powoli przestajemy wierzyć w realizację noworocznych postanowień. Na szczęście 2019 nie będzie dla nas okrutny. Jest on pełen fascynujących wydarzeń rocznicowych, które sprawią, że zapomnimy o niespełnionych obietnicach.
1.
350. rocznica śmierci Rembrandta
Aż dziewięć holenderskich miast przygotowuje specjalne wydarzenia na tę rocznicę. Najgłośniej mówi się o wystawie All the Rembrandts w Rijksmuseum, która zostanie otwarta już 15 lutego i potrwa do 10 czerwca. Amsterdamskie muzeum posiada największą kolekcję prac Rembrandta. To właśnie tam można podziwiać Straż nocną, jeden z najbardziej znanych obrazów mistrza.
Na specjalnej wystawie będzie można zobaczyć 22 obrazy, 60 rysunków i 300 grafik autorstwa Rembrandta. Będzie to największa monograficzna wystawa tego artysty, jaką kiedykolwiek przygotowano.
W Amsterdamie warto też odwiedzić muzeum, które mieści się w domu Rembrandta (Rembrandthuis). Z okazji rocznicy zaplanowano tam aż trzy wystawy – Rembrandt’s Social Network (otwarta do 19 maja), Inspired by Rembrand. 100 Years of Collecting by The Rembrandt House Museum (otwarcie 7 czerwca, potrwa do 1 września) oraz Laboratory Rembrandt. Rembrandt’s Technique Unravelled (21 września 2019 – 16 lutego 2020).
Natomiast w Hadze do 15 września w Mauritshuis można zwiedzać wystawę poświęconą Rembrandtowi i holenderskiemu złotemu wiekowi. Muzeum posiada w swoich zbiorach 18 dzieł mistrza. Będą one dostępne dla zwiedzających, w tym także słynna Lekcja anatomii doktora Tulpa. W wakacje (20 lipca – 15 września) muzeum planuje również warsztaty dla dzieci, które przybliżą najmłodszym twórczość Rembrandta.
Odwiedzając Lejdę pod koniec roku 2019, warto wybrać się do Museum De Lakenhal, w którym od 3 listopada (aż do 9 lutego 2020) będzie można zobaczyć wystawę dotyczącą wczesnej twórczości Rembrandta. Obrazy wybrane na tę okazję pochodzą z lat 1624-1634.
Kolejnym muzeum, które zaangażowało się w wydarzenia rocznicowe, jest Fries Museum w Leeuwarden. Na zwiedzających czeka tam wystawa poświęcona artyście i jego żonie – Rembrandt & Saskia. Love in the dutch golden age. Można ją zwiedzać jeszcze do 17 marca.
2.
200. rocznica urodzin Gustave’a Courberta
200. rocznicę urodzin wybitnego malarza, przedstawiciela realizmu Gustave’a Courbeta najlepiej świętować w Ornans. Jest to rodzinne miasto artysty, które znawcy jego sztuki kojarzą m.in. ze znanym obrazem Pogrzeb w Ornans.
Tamtejsze muzeum, z okazji 200. urodzin artysty, przygotowuje specjalną wystawę. Zostanie ona otwarta 15 lutego i będzie można ją zwiedzać do 29 lipca. Z Ornans warto też udać się do pobliskiego Flagey, gdzie rodzina Courberta prowadziła gospodarstwo. Jest to miejsce, które artysta wielokrotnie malował.
3.
450. rocznica śmierci Pietera Bruegla
O wydarzeniach związanych z tym jubileuszem pisałam już w artykule o wystawach, które warto odwiedzić w sezonie zimowym 2018/2019. Wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki przygotowało wtedy ogromną monograficzną wystawę poświęconą Brueglowi. Można było ją zwiedzać tylko do 13 stycznia.
Jednak nie jest to jedyne wydarzenie, które zostało zaplanowane z okazji rocznicy śmierci malarza. Bardzo dużo wystaw przygotowano w Brukseli, gdzie na co dzień – w Musées royaux des Beaux-Arts – można podziwiać jeden z najbardziej znanych obrazów Bruegla Pejzaż z upadkiem Ikara.
Właśnie tam można wziąć udział w wirtualnej wystawie Bruegel. Unseen Masterpieces. W belgijskiej stolicy będzie też można podziwiać mniej znane dzieła flamandzkiego mistrza. Na wystawie w Bibliotece Królewskiej, która otworzy się 15 października, zaprezentowane zostaną prace, rysunki i grafiki Bruegla. Natomiast w kościele, w którym artysta wziął ślub, a 450. lat temu został pochowany, zamontowano specjalne rzeźby przedstawiające bohaterów z obrazów Bruegla.
Będąc w Belgii, należy też udać się do Antwerpii. W tym flamandzkim mieście szczególnie warto odwiedzić muzeum Mayer van den Bergh. Można tam dokładnie przyjrzeć się Szalonej Grecie Bruegla. Obraz został poddany restauracji, która pozwoliła odkryć nowe detale i sekrety tego fascynującego dzieła.
Spis wszystkich wydarzeń dotyczących rocznicy śmierci Bruegla można znaleźć tutaj.
4.
500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci
Okrągła rocznica śmierci genialnego artysty jakim jest Leonardo da Vinci jest okazją do odwiedzenia niezwykłych wystaw w różnych częściach Europy (również w Polsce – uczczenie tej daty zapowiedział nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie profesor Jerzy Miziołek). Oczywiście wiele eventów i wystaw odbywa się we Włoszech. W Mediolanie w Bibliotece Ambrozjańskiej prezentowane są rysunki renesansowego artysty (do 17 marca). W obchody tej rocznicy najbardziej zaangażowana jest Toskania (przede wszystkim Florencja). W Galerii Uffizi do 20 stycznia można było oglądać wystawę dotyczącą Kodeksu Leicestera. W wielu innych florenckich muzeach wystawy nadal trwają bądź są dopiero przygotowane. Muzeum Galileusza planuje na kwiecień tego roku otwarcie wystawy Leonardo and his books. 500. rocznica śmierci mistrza to również okazja, by odwiedzić jego miejsce narodzin – miasteczko Vinci. Od 15 kwietnia przez pięć tygodni będzie tam można podziwiać pierwszą jego pracę , którą datuje się na rok 1473.
Specjalną wystawę zaplanowano również w Luwrze. Zostanie ona otwarta jesienią 2019. W paryskim muzeum będzie można podziwiać aż 14 obrazów renesansowego geniusza.
500. rocznicę śmierci uczczą też Anglicy. The Royal Collection posiada pokaźne zbiory rysunków Leonarda, które będą pokazywane na wystawach w różnych miejscach kraju.
Może zaciekawi Cię artykuł Leonardo da Vinci. 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o tym artyście »
5.
100. rocznica śmierci Renoira
W grudniu minie 100 lat od śmierci tego wybitnego impresjonisty. Stowarzyszenie Eau et Lumière ogłosiło rok 2019 rokiem Renoira. Na ich stronie można znaleźć przygotowaną mapę z „drogą Renoira” (część tzw. „ścieżek impresjonistów”), która pozwoli zaplanować podróż śladami artysty. Jednym z miejsc jest oczywiście muzeum Renoira w Cagnes-sur-Mer.
Rocznicę śmierci impresjonisty upamiętniono jednak nie tylko we Francji. Wystawa poświęcona jego twórczości przygotowana jest też np. w USA. Od 29 października 2019 do 26 stycznia 2020 w Kimbell Art Museum w Fort Worth będzie można zobaczyć wystawę Renoir. The Body, The Senses.
6.
100. rocznica Bauhausu
Setne urodziny obchodzi w tym roku artystyczno-rzemieślnicza uczelnia założona przez Waltera Gropiusa w Weimarze. Z tej okazji w całych Niemczech organizowane są wystawy i eventy, które mają nakłonić do zastanowienia się nad tym, jak Bauhaus wpłynął na dzisiejszą sztukę, projektowanie i design. Ważna jest przy tym refleksja zarówno nad historią Bauhausu, jak i jego przyszłością. Motto tego jubileuszu brzmi: „Pomyśleć świat na nowo”. Obchody zainicjował w styczniu specjalny festiwal w Berlinie, ale na zainteresowanych czeka jeszcze wiele atrakcji. Bardzo długą listę wszystkich wydarzeń rocznicowych można znaleźć tutaj.
7.
150. rocznica urodzin Henriego Matisse’a
Miłośnicy sztuki XX-wiecznej nie powinni zapomnieć o 150. rocznicy urodzin tego znakomitego fowisty. To świetna okazja, aby odwiedzić jego muzeum oraz grób w Nicei. Jubileusz wykorzystał też dom aukcyjny Christie. W lutym tego roku wystawi na sprzedaż bardzo cenne prace Matisse’a, których wartość szacowana jest na 250,000 funtów. Na licytację trafi książka Jazz stworzona przez malarza. Została ona wydana w bardzo niskim nakładzie (270 kopii) w 1947 roku.
Aby uczcić urodziny malarza, warto też wybrać się do Paryża. W Muzeum d’Orsay można oglądać wystawę Black models: from Géricault to Matisse (do 21 lipca).
8.
150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego
W 2017 roku obchodziliśmy 110. rocznicę śmierci, w tym roku przypada jubileusz urodzin. O Wyspiańskim jest ostatnio głośno, szczególnie dzięki projektowi Kraków Miasto Stanisława Wyspiańskiego. I właśnie do Krakowa najlepiej pojechać, aby uczcić tę rocznicę.
W tamtejszym Muzeum Narodowym można zwiedzić (do 5 maja) wystawę Wyspiański nieznany, prezentującą dzieła i przedmioty związane z życiem artysty. Wcześniej nie były one w większości dostępne dla publiczności. Od roku 2017 w MNK znajduje się też ogromna monograficzna wystawa poświęcona Wyspiańskiemu. Jest to okazja do zobaczenia około 500 prac. Wystawa będzie czynna jeszcze do 5 maja.
Będąc w Krakowie, warto wybrać się też na spacer śladami autora Wesela. Artykuł o miejscach, które są związane z Wyspiańskim, znajdziecie na naszej stronie.
9.
200. rocznica otwarcia Muzeum Prado
19 listopada 1819 otwarto w Madrycie Muzeum Prado. To właśnie tam można podziwiać dzieła Boscha, Rubensa, Velázqueza, Goyi i wielu innych wspaniałych artystów.
Z okazji własnych urodzin muzeum przygotowało wiele specjalnych wystaw m.in. dotyczącą twórczości Fra Angelico i renesansu we Florencji (28.05-15.09.2019), poświęconą Velázquezowi i złotemu wiekowi (do 3 marca 2019), a także monograficzną wystawę Alberta Giacomettiego (do 7 lipca 2019). Poza tym Prado uda się na swoiste tournée po Hiszpanii, dzięki czemu obrazy z muzeum będzie można podziwiać też w mniejszych galeriach w całym kraju.
10.
90. rocznica otwarcia MoMa
W listopadzie 1929 otworzyło się nowojorskie muzeum sztuki nowoczesnej (Museum of Modern Art). Pierwszą wystawą zaprezentowaną tam było Cézanne, Gauguin, Seurat, Van Gogh. Od tego czasu odbyło się tam tysiące wystaw, a MoMa stała się jednym z najważniejszych na świecie muzeów prezentujących sztukę nowoczesną. Z tej okazji muzeum przypomina 52 wystawy ze swojej historii. Każdego tygodnia prezentowana jest jedna wystawa. Ich spis dostępny jest tutaj.
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka
A może to Cię zainteresuje:
- Drezno i Kraina Łaby. Przewodnik dla miłośników sztuki - 26 kwietnia 2024
- Paris, Paris, czyli filmowy przewodnik po Paryżu - 19 listopada 2023
- Dziedzictwo UNESCO, documenta i bracia Grimm, czyli atrakcje Kassel, jednego z najbardziej zielonych miast w Niemczech - 14 maja 2022
- Gustav Klimt „Dziewczyna wśród zieleni” - 26 listopada 2021
- Egon Schiele „Portret żony artysty. Edith Schiele” - 26 lutego 2021
- Egon Schiele „Portret Wally” - 8 stycznia 2021
- Helmut Newton. Piękno i bestia - 22 października 2020
- Sztuka w streamingu – lista filmów na czas koronawirusa (i nie tylko) - 25 marca 2020
- Szkice kinomana — sekrety twórczości Edwarda Hoppera - 7 marca 2020
- 10 rocznic, które sprawią, że 2019 rok będzie wyjątkowy - 14 lutego 2019