O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

William Turner i jego fascynacja Claudem LorrainemPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Czy wiecie, że William Turner od początku swojej drogi artystycznej zachwycał się malarstwem Claude’a Lorraina? W 1828 roku w liście do przyjaciela, Charlesa Eastlake’a, napisał: „Najpierw pędzle rozpoczną con amore artystyczne nawiązanie do pięknego Claude’a”. Wyraźnym odwołaniem do malarstwa Lorraine’a jest Widok Orvieto, obraz z 1828 roku, obecnie w Tate Gallery w Londynie.

William Turner Widok Orvieto Tate Gallery

William Turner Widok Orvieto | 1828, Tate Gallery

Płótno przedstawia okolice Rzymu, spokojne i pogodne. Widać w nim nawiązania do pejzażu Lorraina, ale przede wszystkim Turner zachwyca się włoskim światłem. Obserwuje zmianę pór dnia i sposób, w jaki światło zmienia krajobraz.

Claude Lorrain,View of La Crescenza

Claude Lorrain Widok na La Crescenza | 1648–50, The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Obraz Widok Orvieto jest bardzo zróżnicowany: widoczne jest czyste światło, ale też najdrobniejsze detale przedstawione jakby w ruchu, na przykład liście krzewów po lewej stronie płótna. Nie ma tu żadnego historycznego przedstawienia. Włochy ze swoim światłem i krajobrazami zupełnie pochłonęły artystę. Piękne dzieło.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Anna Cirocka

Historyk sztuki, interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Prowadzi bloga annacirocka.blogspot.com. Mieszka w Gdańsku.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »