O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

William Turner i jego fascynacja Claudem LorrainemPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Czy wiecie, że William Turner od początku swojej drogi artystycznej zachwycał się malarstwem Claude’a Lorraina? W 1828 roku w liście do przyjaciela, Charlesa Eastlake’a, napisał: „Najpierw pędzle rozpoczną con amore artystyczne nawiązanie do pięknego Claude’a”. Wyraźnym odwołaniem do malarstwa Lorraine’a jest Widok Orvieto, obraz z 1828 roku, obecnie w Tate Gallery w Londynie.

William Turner Widok Orvieto Tate Gallery

William Turner Widok Orvieto | 1828, Tate Gallery

Płótno przedstawia okolice Rzymu, spokojne i pogodne. Widać w nim nawiązania do pejzażu Lorraina, ale przede wszystkim Turner zachwyca się włoskim światłem. Obserwuje zmianę pór dnia i sposób, w jaki światło zmienia krajobraz.

Claude Lorrain,View of La Crescenza

Claude Lorrain Widok na La Crescenza | 1648–50, The Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Obraz Widok Orvieto jest bardzo zróżnicowany: widoczne jest czyste światło, ale też najdrobniejsze detale przedstawione jakby w ruchu, na przykład liście krzewów po lewej stronie płótna. Nie ma tu żadnego historycznego przedstawienia. Włochy ze swoim światłem i krajobrazami zupełnie pochłonęły artystę. Piękne dzieło.

Anna Cirocka

» Anna Cirocka

Historyk sztuki, interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Prowadzi bloga annacirocka.blogspot.com. Mieszka w Gdańsku.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »