Peter Paul Rubens, jeden z najwybitniejszych malarzy flamandzkich XVII wieku urodził się w Siegen w Westfalii w 1577 roku w rodzinie protestanckiej, wychowany jednak został w wierze katolickiej. Po śmierci ojca przeniósł się z matką i rodzeństwem do Antwerpii.
Nieustannie jednak marzył o wyjeździe do Włoch – marzenie spełnił w 1600 roku – dzięki pasji i zamiłowaniu do sztuki mistrzów. Stworzył liczne studia i kopie dzieł malarskich – dzięki niemu zachowało się w kopii jedno z zaginionych później arcydzieł Leonarda da Vinci Bitwa pod Anghiari.
Jego losy co najmniej dwukrotnie splotły się z Polską: w 1621 roku posłannik króla Zygmunta III udaje się do Flandrii po fundusze na wojnę turecką, zamiast pieniędzy wraca z obrazem Rubensa przedstawiającym Zdjęcie z krzyża i ofiarowuje go kolegiacie kaliskiej (w grudniu 1973 r. obraz prawdopodobnie skradziono, a dla zatarcia śladów podpalono cały ołtarz).
Z kolei w 1624 roku do portretu Rubensowi pozował kolejny król, Władysław IV – przedstawienie określane było przez historyków sztuki jako nad wyraz intymne (prywatne). Obraz był przeznaczony dla niderlandzkiej infantki Izabeli Klary Eugenii, a nie dla pałacowych ścian – władca pokazany został z laską, jako zwykły człowiek, nie monarcha (obraz odnaleziono w 1914 roku w Paryżu).
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka
A może to Cię zainteresuje:
- Zdzisław Beksiński – fantasta, fanatyk czy magik? - 21 lutego 2018
- Peter Paul Rubens – kilka faktów, które warto znać - 5 listopada 2017
- Vincent van Gogh – najsłynniejszy postimpresjonista wszechczasów - 31 lipca 2017
- Maurits Cornelis Escher. 3 fakty o artyście, których nie znaliście - 28 czerwca 2017
- W kwiecie dusza zamknięta. Motywy roślinne w twórczości Stanisława Wyspiańskiego - 14 stycznia 2016