Nieubłaganie nadszedł koniec roku, a przecież dopiero się zaczynał. Najwyższa pora, żeby podsumować kolejny rok naszej działalności na portalu Niezlasztuka.net. Jak możemy podsumować ten mijający rok w liczbach?
W 2024 opublikowałyśmy 105 esejów, w tym 25 Arcydzieł do Kawy. Jeśli do każdego wypiliście jedną filiżankę tego napoju, razem daje to aż 5 litrów. A skoro jest Was na facebooku 130 000 osób, to razem wypiliśmy aż 650 000 litrów kawy! Oprócz tego zapromowałyśmy też 343 wystaw, mamy nadzieję, że chociaż jedną udało Wam się odwiedzić. Ale jeśli woleliście inspirować się sztuką nie wstając z kanapy, stworzyłyśmy dla Was 9 quizów o sztuce. No i oczywiście powstał Niezły Prezentownik, który odkrył dla Was blisko 100 unikatowych przedmiotów, stworzonych przez cudowne marki i rękodzielników.
Ostatnie dni roku należały do Niezłego Kalendarza, czyli naszego pierwszego autorskiego produktu – kalendarza pełnego sztuki, z kodami QR, które prowadzą do artykułów na temat arcydzieł sztuki światowej.
A to wszystko nie udałoby się bez Was, naszych Czytelników! Cieszymy się, że tak chętnie czytacie nasze długaśne teksty. Poznajcie 12 artykułów, które w tym roku najbardziej Wam się podobały. Znacie je wszystkie?
Styczeń 2024
Siedem klejnotów łódzkiej architektury, czyli co wyróżnia Łódź na tle innych metropolii
Czy chcieliście kiedyś przyjechać do Łodzi, ale stwierdziliście, że ma tu nic ciekawego? Nic bardziej mylnego! Choć Łódź nie ma Wawelu, Łazienek ani średniowiecznej starówki, jest miastem o nieoczywistej urodzie i specyficznym klimacie. Tekst Moniki Nowakowskiej udowodni Wam, że jest tu przynajmniej siedem miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć.
Luty 2024
Gdzie jest największa na świecie kolekcja dzieł Witkacego?
Jeśli jesteście fanami Witkacego, to koniecznie musicie przeczytać ten tekst! Poznacie polskie muzeum, które ma największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego, ale też dzieje Firmy Portretowej „S.I. Witkiewicz”, którą założył Witkacy. Agata Dobosz w przeciekawy sposób snuje opowieść o twórczości Witkacego i jego szalonej osobowości.
Marzec 2024
Zapomniana perła śląskiego baroku – Opactwo Cystersów w Lubiążu
Śląsk słynie z przepięknych zabytków, jednym z nich jest Opactwo Cystersów w Lubiążu. Dzięki artykułowi Aleksandry Łabno poznajemy jego historię i plany renowacji. Lubiąskie opactwo to jeden z największych zespołów klasztornych Europy, drugi co do wielkości obiekt sakralny na świecie i największa tego typu budowla cysterska. Niepowtarzalne dzieło barokowej architektury o wysokiej klasie artystycznej nie tylko na tle Śląska, ale i całej Europy Środkowej. Ta historia na pewno zachęci Was do odkrywania Śląska!
Kwiecień 2024
Drezno i Kraina Łaby. Przewodnik dla miłośników sztuki
A gdyby tak wybrać się do malowniczej Saksonii i odwiedzić Drezno? Mamy dla Was niezwykły artykuł, dzięki któremu poznacie dwie strony miasta – klasyczną i nowoczesną. Dowiecie się, do jakich muzeów warto się wybrać oraz co trzeba zwiedzić w krainie Łaby. Olga Wesołowska stworzyła przewodnik, którym nie pogardziłyby najlepsze biura podróży. Udowadnia w nim, że Drezno to świetny cel podróży dla miłośnika sztuki.
Maj 2024
Wyjątkowy jubileusz: 250. urodziny Caspara Davida Friedricha
W2024 roku obchodziliśmy wyjątkowy jubileusz – 250. urodziny Caspara Davida Friedricha, niemieckiego malarza romantycznego, który zasłynął dzięki swoim nastrojowym i melancholijnym pejzażom. Z tej okazji w czterech miastach w Niemczech – Dreźnie, Hamburgu, Berlinie i Greifswaldzie – zaplanowano szereg wydarzeń i atrakcji mających uczcić okrągłe urodziny artysty. Sprawdziliśmy, które miejsca związane z Casparem Davidem Friedrichem warto odwiedzić.
Czerwiec 2024
Claude Monet. 7 faktów o tym artyście, o których nie mieliście pojęcia
Najsłynniejszy wśród słynnych, czyli Claude Monet i siedem faktów o nim. Polecamy Wam serdecznie wzruszająca historię tego artysty, opowiedzianą przez Agatę Dobosz. Będzie o burzliwej biografii, pasjach, inspiracjach i pogarszającym się wzroku, który dramatycznie wpłynął na jego artystyczną drogę.
Lipiec 2024
Dlaczego nie było wielkich artystek?
W tym miesiącu Joanna Dobkowska-Kubacka zapoznała nas z artystkami tymi mniej i bardziej znanymi. Dlaczego nie było wielkich polskich artystek? To już kultowe pytanie. A przecież były! Dlaczego więc tak mało o nich wiemy, dlaczego miały tak trudną drogę artystyczną i dlaczego wciąż walczą o należne im miejsce w historii sztuki?
Sierpień 2024
Z płótna na wybieg. Inspiracje artystyczne w twórczości Yves’a Saint Laurenta
Oto historia człowieka, który odniósł spektakularny sukces w świecie mody – Yves Saint Laurent! Zaczynał jako asystent króla mody Christiana Diora, by wkrótce stworzyć swoją własną markę-ikonę. Adam Drozdowski opowie o jego miłości do sztuki, o pasji kolekcjonerskiej oraz artystycznych inspiracjach w twórczości tego projektanta. Artykuł jest pełen wspaniałych dzieł, które rozpaliły wyobraźnię YSL i stały się inspiracją w tworzeniu zjawiskowych kreacji. A wśród nich dzieła: Mondriana, Matisse’a, Picassa, Bonnarda, Légera, Delaunay’a. Zachwyt ogromny – obaczcie sami.
Wrzesień 2024
Józef Chełmoński – 10 faktów, których nie wiedzieliście o tym artyście
Jeśli byliście przekonani, że o Józefie Chełmońskim wiecie już wszystko, to chyba Was zaskoczymy! Polecamy Wam artykuł, który zbira mniej znane fakty z życia artysty. To świetna okazja, żeby odświeżyć sobie jego biografię – poznać sekrety życia osobistego, a nawet imię ukochanego psiątka. Po więcej zaglądajcie do artykułu Marleny Kalickiej!.
Październik 2024
Potrzeby ponad luksusami, czyli co o Bauhausie każdy wiedzieć powinien
Było już malarstwo, moda, podróże to czas na architekturę. Bauhaus to symbol przewrotu w designie i architekturze, manifest nowego rozumienia przestrzeni do życia. W nim tkwi źródło współczesnego wzornictwa, a funkcjonalność, innowacyjność, ekonomizacja i optymalizacja to wciąż aktualne cechy nowoczesnego budownictwa. Steve Jobs przyznawał, że prostota w wyglądzie produktów Apple jest wynikiem jego silnych inspiracji Bauhausem, podobnie jak niektóre modowe projekty Karla Lagerfelda. Również ikony popkultury jak Madonna czy David Bowie w swoich kreacjach artystycznych wyraźnie nawiązywali do estetyki tej niemieckiej szkoły. Dlatego warto przeczytać arcyciekawy tekst Igi Ranoszek-Bieńkowskiej.
Listopad 2024
Malowanie dla Mengelego. Poruszająca historia Diny Gottliebovej-Babbitt
Kolejna niesamowita historia opisana przez Agatę Dobosz to opowieść o Dinie Gottliebovej-Babbitt i portretach, które powstały w Auschwitz. Dina pochodziła z żydowskiej rodziny i od dziecka interesowała się animacją i rysunkiem. Jej ulubionym filmem była „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” Walta Disneya. Nawet w najgorszych koszmarach nie przewidziałaby, że przyjdzie jej malować sceny z radosnego filmu Disneya na ścianach baraku w Auschwitz. To dopiero początek tej historii, bo jej zdolności plastyczne sprawiły, że została portrecistką doktora Mengelego.
Grudzień 2023
Niezły Prezentownik 2024
Tegoroczny Niezły Prezentownik wyjątkowo przypadł Wam do gustu, co nas bardzo cieszy! Jako miłośniczki pięknych rzeczy postanowiłyśmy zrobić subiektywny wybór najlepszych przedmiotów na Prezenty. Starałyśmy się wybrać polskie firmy, rzeczy, które posłużą na lata i by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W Prezentowniku znalazło się 30 firm i blisko 100 przedmiotów – design, rękodzieło, książki, biżuterię, dodatki do domu i dużo więcej. Mnóstwo cudnych rzeczy od wspaniałych firm i rękodzielników, którzy robią piękne i ponadczasowe produkty. Koniecznie zajrzyjcie do środka!