
25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty
Między 17 a 27 lipca 2025 roku Wrocław ponownie stanie się polską stolicą kina dzięki jubileuszowej 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Zmienia się sponsor tytularny, pozostaje imponujący program – ponad 200 tytułów, wiele premier, filmów nagrodzonych w Berlinie czy w Cannes, dzieł z różnych zakątków świata, zarówno uznanych od lat twórców, jak i debiutantów, a także interesujące retrospektywy i wydarzenia specjalne.
Przymiotnik „nowohoryzontowy” wszedł już do słownika miłośników X muzy, stając się synonimem kina odważnego, bezkompromisowego. Festiwal Nowe Horyzonty przyciąga do Wrocławia nie tylko kinofilów, lecz również miłośników sztuki współczesnej.

Anka & Wilhelm Sasnal 2022, źródło: materiały prasowe
W tym roku interesująco zapowiada się nie tylko retrospektywa artystycznego duetu Anki i Wilhelma Sasnalów, lecz także wystawa Kurtyna w górę! (współorganizowana przez galerię BWA Wrocław) o życiu nocnym i scenie klubowej w Wielkiej Brytanii.
Stałym punktem festiwalowego programu jest Front Wizualny, eksplorujący granice przenikania się kina i sztuki. W ramach tej sekcji prezentowane są nie tylko efekty pracy artystów wizualnych z formą filmową, lecz także eksperymenty narracyjne filmowców. Hasłem przewodnim tegorocznego Frontu Wizualnego jest „sekretne życie rzeczy”. Podążając za obecnym w humanistyce zwrotem ku rzeczom, Ewa Szabłowska (kuratorka sekcji) wybrała dzieła, które zwracają uwagę na połączenia między światem ożywionym i nieożywionym. Przedmioty przestają pełnić funkcję dekoracji czy rekwizytów, a zaczynają współtworzyć historie.
W tegorocznym programie Frontu Wizualnego można znaleźć m.in. dwa filmy, które zaintrygowały już publiczność na festiwalach w Berlinie i Sundance. Są to Dzień Petera Hujara w reżyserii Iry Sachsa (znanego widowni dzięki takim filmom jak Przejścia, Mali mężczyźni czy Zostań ze mną) oraz nowy projekt argentyńsko-hiszpańskiej artystki konceptualnej Amalii Ulman, pt. Magiczna Farma (w roli głównej znana aktorka i modelka Chloë Sevigny). W dziele Ulman można doszukiwać się pewnego rodzaju metarefleksji o samym medium filmowym – opowiada ono o redaktorce telewizyjnej próbującej stworzyć viralowy materiał. Natomiast najnowszy film Sachsa to próba rekonstrukcji projektu o codzienności fotografa Petera Hujara. Hujar – na prośbę swojej przyjaciółki, pisarki Lindy Rosenkrantz – udokumentował jeden dzień ze swojego życia w grudniu 1974 roku. Odnaleziona w 2019 roku transkrypcja rozmowy między Rosenkratz a Hujarem stała się dla reżysera inspiracją do stworzenia filmu.

Dzień Petera Hujara, reż. Ira Sachs, źródło: materiały prasowe
Dzień Petera Hujara funkcjonuje na przecięciu dokumentalizmu i fikcji, badając mechanizmy rekonstrukcji wydarzeń i pamięci. W tytułowego bohatera wciela się popularny brytyjski aktor Ben Whishaw. To z pewnością jeden z tych tytułów, na które czekamy z niecierpliwością, ponieważ znamy portrety wykonywane przez Hujara. Na fotografiach uwiecznił on wiele ważnych osobistości ze świata kultury i sztuki m.in. Susan Sontag czy Andy’ego Warhola.
Z Berlinale na festiwal we Wrocławiu przyjedzie także fabularny debiut Floriana Pochlatki, ucznia austriackiego mistrza Michaela Hanekego. Jak być normalną i osobliwości innego świata to dzieło stawiające pytania o granice normalności we współczesnym świecie. 26-letnia bohaterka wprowadza się z powrotem do swoich rodziców po opuszczeniu kliniki psychiatrycznej. Pochlatko prowokuje widzów do refleksji nad zaburzeniami psychicznymi poprzez bardzo oryginalną, często surrealistyczną warstwę wizualną.

Jak być normalną i osobliwości innego świata, reż. Florian Pochlatko, źródło: materiały prasowe
Inną ciekawą propozycją tej sekcji jest z pewnością dzieło amerykańsko-serbskiej artystki Ivy Radivojević – Kiedy zadzwonił telefon. W centrum zainteresowania znajduje się wspomnienie byłej Jugosławii w momencie jej rozpadu. Nakręcony na taśmie 16mm film – już poprzez swoją estetykę – ewokuje pamięć o latach 90. XX wieku. Historia opowiedziana zostaje z punktu widzenia 11-letniej dziewczynki. Biorąc pod uwagę, że sama Radivojević urodziła się w 1980 roku, trudno w jej pracy nie doszukiwać się elementów autobiograficznych.
W programie znalazł się także meksykańsko-kanadyjski Lázaro nocą w reżyserii Nicolása Peredy, który prezentowany był już festiwalowej publiczności w Marsylii, Nowym Jorku, Toronto czy Wiedniu. W swoim najnowszym dziele Pereda przygląda się historii miłosnego trójkąta, w której – jak wyjaśnia kuratorka sekcji – „łączy ironiczny, naturalistyczny humor z surrealistyczną transcendencją”1.

Lázaro nocą, reż. Nicolás Pereda, źródło: materiały prasowe
W tej wyjątkowej sekcji będzie można też zobaczyć zestaw filmów eksplorujących tzw. office core. Biurka skąpane w zimnym świetle jarzeniówek, dźwięki telefonów, drukarek oraz stukania w klawiaturę – to tylko kilka z elementów charakterystycznych dla tej estetyki. Michał Grzegorzek (kurator wystaw i autor tekstów o sztuce współczesnej) wybrał do tego programu dzieła artystów „działających w obszarze sztuk wizualnych i performatywnych, którzy estetykę korporacyjną traktują jako fetysz, drag, fantazję o władzy i uległości”2.
Front Wizualny przypomina, że kino wciąż eksperymentuje, przekracza granice, pozostaje odważne, prowokuje do refleksji i stawiania pytań. Miłośnicy filmu i innych sztuk (audio)wizualnych już mogą odliczać dni do rozpoczęcia festiwalu.
Dokładny program dostępny będzie od 1 lipca, a sprzedaż pojedynczych biletów ruszy już dwa dni później. Warto zaznaczyć, że filmy czekają nie tylko na widzów we Wrocławiu, ponieważ edycja online potrwa od 17 lipca do 3 sierpnia. Zmienia się sponsor tytularny (od tego roku festiwal odbywa się pod patronatem banku BNP Paribas).
Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora »
A może to Cię zainteresuje:

- 25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty i Front Wizualny – z miłości do filmu i sztuki - 30 czerwca 2025
- Drezno i Kraina Łaby. Przewodnik dla miłośników sztuki - 26 kwietnia 2024
- Paris, Paris, czyli filmowy przewodnik po Paryżu - 19 listopada 2023
- Dziedzictwo UNESCO, documenta i bracia Grimm, czyli atrakcje Kassel, jednego z najbardziej zielonych miast w Niemczech - 14 maja 2022
- Gustav Klimt „Dziewczyna wśród zieleni” - 26 listopada 2021
- Egon Schiele „Portret żony artysty. Edith Schiele” - 26 lutego 2021
- Egon Schiele „Portret Wally” - 8 stycznia 2021
- Helmut Newton. Piękno i bestia - 22 października 2020
- Sztuka w streamingu – lista filmów na czas koronawirusa (i nie tylko) - 25 marca 2020
- Szkice kinomana — sekrety twórczości Edwarda Hoppera - 7 marca 2020