O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Zaczyn o Zofii i Oskarze Hansenach



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Recenzja


… o „pastelowych” wizjach architektonicznych z miłością w tle

Reporter Zaczynu…, Filip Springer, to osiedlowy patriota, który chciał się dowiedzieć czegoś więcej o projektantach swojego „małego uniwersum”, jakim jest założenie architektoniczne Przyczółek Grochowski w Warszawie – o Oskarze i Zofii Hansenach. Nasz przewodnik sprawnie i cierpliwie porusza się po meandrach historii życia głównych bohaterów, ale czy tak sprawnie jak po Przyczółku Grochowskim? Co mu się udaje odkryć, gdzie doszperać, o co zdążyć zapytać?

Springer to obserwator-podglądacz, przez co jest nam bliski, a my jesteśmy bliżej opowiadanej przez niego historii, i dzięki czemu być może doprowadził do powstania pierwszego opracowania o zapomnianych architektach.

SPRINGER__Zaczyn_-_fot._5

Jest to zaczyn o ludziach mądrych i posiadających zdolność oddzielenia tego, co złe, od tego, co dobre. Książka mówi bowiem nie tylko o architektach, ich dziełach, tych dokonanych (zrealizowanych) i niedokonanych, ale i o wielkich i małych czynach, błahostkach i drobnostkach dnia codziennego.

Oskar Hansen miał marzenia i zdolności architektoniczne niemieszczące się w żadnych ryzach. Do końca walczył o swoje przekonania i myśli. Na szczęście w tym wszystkim nie był sam. Widzimy przy nim postać tłumaczki i realizatorki jego/ich planów – Zofię Hansen. Śledząc losy małżeństwa, śledzimy cząstkę losów naszego kraju, Europy, świata. Przechodzimy przez zmieniające się ustroje, wojny, a z tym warunki, w jakich tworzy się nowe wizje miast, państw. Wkraczamy w świat założeń urbanistycznych i architektonicznych dawnych i nowych porządków. Nabywamy wiedzę historyczno-sztuczną o modernizmie u Le Corbusiera, Pierre’a Jeannereta czy o socrealizmie. Dotykamy intelektualnie i namacalnie teorii Hansena. Spotykamy się z relacjami ludzi, rodziny, przyjaciół, studentów na temat odwiecznego sporu możliwości intelektu, marzeń z ich realizacją.

„W stołówce przy bulwarze Saint-Germain poznaje rzeźbiarkę Alinę Szapocznikow i przyszłego historyka sztuki Ryszarda Stanisławskiego, malarzy Ludwikę Pinkusiewicz (Lutkę Pink), Kazimierza Zielenkiewicza, Jerzego Kujawskiego i przede wszystkim Lecha Kunkę”.

Te i inne postacie poznajemy, włócząc się po ulicach Paryża z Oskarem Hansenem, by dotrzeć do pracowni samego Fernanda Legera, Picassa… Wilno, Warszawa, Londyn, Świnoujście, Helsinki – to są przystanki, na których zatrzymujemy się na chwilę wraz z autorem. To z nim i poprzez niego dowiadujemy się o skandynawskich, zawiłych korzeniach Hansena, dziewczynie o jasnym warkoczu czy specjalnie skonstruowanym pomieszczeniu do chłodzenia… kisielu.

A wszystko to prowadzi nas do Formy Otwartej czy Linearnej Hansena. Poszukiwania idealnego punktu w architekturze oraz życiu – niebieskiego punktu. Bo tak jak niebieskie kartki książki tworzą chłodne podziały, tak owe poszukiwania prowadzą według Springera do chłodnego minimalizmu w skandynawskiej architekturze, krajobrazie, życiu, z których czerpał Oskar Hansen. Ten chłód został przełamany „ciepłym”, pastelowym błękitem paryskim, miłością…

Działalność Hansenów była wszechstronna. Od architektury, po malarstwo, rzeźbę, teksty teoretyczno-krytyczne. Nie do końca wszystko się im udało wdrożyć, ale czy chodziło o stworzenie, czy o tworzenie?

– recenzował Tomasz Holak, historyk sztuki


Filip Springer, Zaczyn o Zofii i Oskarze Hansenach, książka, Niezła sztukaFilip Springer

Zaczyn o Zofii i Oskarze Hansenach

Wydawnictwo Karakter/
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Kraków–Warszawa 2013

Zapisz



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *