O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego okaPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Recenzja


Monumentalne dzieło niemieckiego teoretyka i badacza koncepcji psychologii sztuki wciąż opiera się czasowi. Należy przypomnieć, że powstałe dzieło, swoisty traktat już w latach swego powstania wzbudziło szereg dyskusji i konkluzji wśród badaczy wielu nauk z pogranicza humanistyki. Rok 1954 to pierwsze wydanie książki Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka. Dla nauki jest to bardzo odległa data a jak widzimy ów praca jest wciąż wznawiana i wydawana.

Co to oznacza dla dzisiejszego odbiorcy książka Arnheima? Jest to ponowne, ciągłe odkopywanie archeologii ludzkiej świadomości i podświadomości. Książka trudna i wymagająca. Język naukowo-teoretyczny jednak w połączeniu z materiałem badawczym – wizualnym daje całościową układankę, w którą czytelnik wciąga się niczym dziecko. Labirynt ilustracji pomaga w twórczym rozumieniu zagadnień i sformułowań.

Autor stworzył kaprysy wiedzy o sztuce z domieszką psychologii jako warunku myślowego i odczuwalnego. Miało to na celu porównanie ludzkiego oka, percepcji z artystycznymi umiejętnościami każdego z nas. Rozprawia o sztuce i sztuczkach w niej zawartej. Wyjaśnia, pomaga. Tworzy wykresy, parabole, rysunki – komiksy. Te sekwencje obrazkowe mają nam zwykłym śmiertelnikom choć trochę wyjaśnić rozumienie sztuki i świata artystów.

Nie zagłębiamy się w poszczególne i szczegółowe omawianie aż dziesięciu rozdziałów, których problemem badawczym wciąż jest nasza percepcja wzrokowa. Bo tak jak wzrok i rozum każdego z nas inaczej odczuwa sztuki wizualne, tak każdy z czytelników pójdzie własnym śladem by odnaleźć coś dla siebie w książce Rudolfa Arnheima.

Należy sobie jednak zadać pytanie czy w dzisiejszej przestrzeni nadal jest możliwy rozwój przy zachowaniu równowagi, kształtu, koloru, światła we wciąż dynamizującym się i ekspresyjnym świecie.

Ponownie wydana książka Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka dowodzi, iż wszystko we wszechświecie wraca i może być twórcze choć niesforne i intuicyjne.


Rudolf ArnheimRudolf Arnheim

Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka

Wydawnictwo Officyna
Łódź 2013

 

Tomasz Holak

» Tomasz Holak

histo­ryk sztuki, kurator, krytyk artystyczny i pracownik muzealny. Miło­śnik sztuki współ­cze­snej i moder­ni­stycz­nej archi­tek­tury


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »