O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego okaPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Recenzja


Monumentalne dzieło niemieckiego teoretyka i badacza koncepcji psychologii sztuki wciąż opiera się czasowi. Należy przypomnieć, że powstałe dzieło, swoisty traktat już w latach swego powstania wzbudziło szereg dyskusji i konkluzji wśród badaczy wielu nauk z pogranicza humanistyki. Rok 1954 to pierwsze wydanie książki Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka. Dla nauki jest to bardzo odległa data a jak widzimy ów praca jest wciąż wznawiana i wydawana.

Co to oznacza dla dzisiejszego odbiorcy książka Arnheima? Jest to ponowne, ciągłe odkopywanie archeologii ludzkiej świadomości i podświadomości. Książka trudna i wymagająca. Język naukowo-teoretyczny jednak w połączeniu z materiałem badawczym – wizualnym daje całościową układankę, w którą czytelnik wciąga się niczym dziecko. Labirynt ilustracji pomaga w twórczym rozumieniu zagadnień i sformułowań.

Autor stworzył kaprysy wiedzy o sztuce z domieszką psychologii jako warunku myślowego i odczuwalnego. Miało to na celu porównanie ludzkiego oka, percepcji z artystycznymi umiejętnościami każdego z nas. Rozprawia o sztuce i sztuczkach w niej zawartej. Wyjaśnia, pomaga. Tworzy wykresy, parabole, rysunki – komiksy. Te sekwencje obrazkowe mają nam zwykłym śmiertelnikom choć trochę wyjaśnić rozumienie sztuki i świata artystów.

Nie zagłębiamy się w poszczególne i szczegółowe omawianie aż dziesięciu rozdziałów, których problemem badawczym wciąż jest nasza percepcja wzrokowa. Bo tak jak wzrok i rozum każdego z nas inaczej odczuwa sztuki wizualne, tak każdy z czytelników pójdzie własnym śladem by odnaleźć coś dla siebie w książce Rudolfa Arnheima.

Należy sobie jednak zadać pytanie czy w dzisiejszej przestrzeni nadal jest możliwy rozwój przy zachowaniu równowagi, kształtu, koloru, światła we wciąż dynamizującym się i ekspresyjnym świecie.

Ponownie wydana książka Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka dowodzi, iż wszystko we wszechświecie wraca i może być twórcze choć niesforne i intuicyjne.


Rudolf ArnheimRudolf Arnheim

Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka

Wydawnictwo Officyna
Łódź 2013

 


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »