O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Paolo Veronese i pierwszy w historii proces o dzieło sztuki



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Kiedy Paolo Veronese namalował Ostatnią wieczerzę, obraz tylko przez trzy miesiące był prezentowany w refektarzu klasztoru dominikanów przy kościele Santi Giovanni e Paolo w Wenecji. Przeor klasztoru został wezwany do władz kościelnych, które uznały dzieło za niemoralne. A ponieważ Veronese odmówił wprowadzenia zmian, rozpoczął się proces sądowy, pierwszy w dziejach historii dotyczący dzieła sztuki.

Podczas procesu pytano artystę, dlaczego zbrojni są ubrani na sposób niemiecki i trzymają w rękach halabardy, po co na obrazie znajduje się człowiek, któremu z nosa leci krew, czy dlaczego namalował błaznów, pijaków i Niemców? Veronese wiedział, że są to pytania, które mogą doprowadzić do oskarżenia o herezję, więc powoływał się na wolność artystyczną, mówiąc, że „my, malarze, pozwalamy sobie na taką samą swobodę, jak poeci i jak błaznowie”. Powoływał się także na skandal, jaki kilka lat wcześniej wywołał Michał Anioł przedstawiając nagich ludzi na Sądzie Ostatecznym. Kiedy nakazano artyście przemalować obraz w ciągu trzech miesięcy, ten postanowił zmienić tytuł z Ostatniej wieczerzy na Ucztę w domu Lewiego. Czy taki spryt artysty nie powoduje, że zaczynami go darzyć sympatią?

Paolo Veronese <em>Uczta w domu Lewiego</em> | 1573

Paolo Veronese Uczta w domu Lewiego | 1573, Galleria dell’ Accademia, Wenecja

Paolo Veronese <em>Uczta w domu Lewiego</em> | 1573, Galleria dell' Accademia, Wenecja

Paolo Veronese Uczta w domu Lewiego, detal | 1573, Galleria dell’ Accademia, Wenecja

Czemu obraz uznano za obraźliwy, a nawet skandaliczny? Po soborze trydenckim (1545-1563) ustalono kanon dotyczący treści przedstawianych na obrazach sakralnych. Ustalono, że wszelkimi sposobami, nawet przy pomocy inkwizycji, należy kontrolować treści przedstawiane w dziełach sztuki. Dlatego też uznano, że Veronese zlekceważył te zalecenia; jego obraz nie służył, a przeszkadzał wiernym w nabożnej kontemplacji.

Ciekawy jest także fakt, że w ówczesnej Wenecji, gdzie drukowano i wydawano o wiele więcej, niż w innych ośrodkach Italii, rozwinęły się idee wolnościowe, a ludzie potrafiący czytać interpretowali pisma, zwłaszcza reformacyjne, według własnej wiedzy. Mnisi dominikańscy z klasztoru Santi Giovanni e Paolo głosili kazania po włosku i byli zwolennikami Marcina Lutra, a to powodowało większy napływ wiernych. Jakże ta reformacja wpłynęła na sztukę!


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Anna Cirocka

Historyk sztuki, interesuje się sztuką renesansu włoskiego, dziejami religii przedchrześcijańskiej Europy oraz antyczną i renesansową teorią sztuki. Prowadzi bloga annacirocka.blogspot.com. Mieszka w Gdańsku.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



One thought on “Paolo Veronese i pierwszy w historii proces o dzieło sztuki

  1. z tymi zwolennikami Marcina Lutra wsród weneckich O.Dominikanów to lekka przesada;oczywiście,było zainteresowanie’nowinkami”religijnymi…sama Republika Wenecka z bogactwem,zamożnoscią,przepychem i ‘republikanską”formą rzadów ,pozwalala na rózne “swobody”…..a kazania głoszone po włosku???Ks.Piotr Skarga swoje kazania także glosił po polsku…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *