Gustave Courbet pisze o obrazie Atelier malarza: Prawdziwa alegoria podsumowująca siedem lat mojego artystycznego i moralnego życia w liście z 1854 roku do dziennikarza i krytyka sztuki Julesa Champfleury: „(…) to historia moralności i fizyczności mojego atelier… To społeczeństwo w swoich wzlotach, upadkach i codzienności: słowem, to właśnie tak widzę społeczeństwo pełne obaw i namiętności. To świat przeobrażający się w malowanie”.
Gdy Courbet opisywał dwie części, na które podzielony jest obraz, odwoływał się do charakterystycznych podziałów istniejących w klasach społecznych: „Po prawej znajdują się moi przyjaciele, współpracownicy i amatorzy świata sztuki. Po lewej świat trywialnego życia, ludzi, nędzy, ubóstwa, bogactwa, wyzyskiwanych i rządzących”1.
Gustave Courbet, Atelier malarza: Prawdziwa alegoria podsumowująca siedem lat mojego artystycznego i moralnego życia, 1854-55,
olej, płótno, Musée d’Orsay, Paryż
- L. S. Weingarden, Imaging and Imagining the French Peasant: Gustave Courbet and Rural Physiologies, w: „Nineteenth-Century Art Worldwide”, Vol. 12, No. 1 (Spring 2013), https://www.academia.edu/26750319/Imaging_and_Imagining_the_French_Peasant_Gustave_Courbet_and_Rural_Physiologies. ↩
Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka