O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Nadar, Félix Tournachon dit, Portret Gustawa Courbeta, portret, fotografia, Niezła Sztuka

Gustave Courbet

Gustave Courbet urodził się w 1819 roku w Ornans we Francji, zmarł w 1877 w La Tour-de-Peilz w Szwajcarii. Był wybitnym francuskim malarzem, jednym z najbardziej znanych przedstawicieli realizmu.

Courbet pochodził z chłopskiej rodziny, która starała się chłopcu zapewnić jak najbardziej wszechstronne wykształcenie. Dlatego młody Courbet pobierał lekcje rysunku, a w wieku 20 lat wyjechał do Paryża, aby poświęcić się całkowicie malarstwu. W jego pierwszych pracach widoczny jest wpływ romantyzmu. W późniejszych pracach przeważał realizm. Na ten zwrot wpłynęła podróż artysty do Holandii. Twórczość Courbeta wyróżnia dbałość o detal, aktualna tematyka i brak upiększeń. Odrzucał on umowność oraz symbolikę. Sięgał po tematy, które wcześniej uznawano za nieinteresujące dla sztuki. Malował często chłopów oraz ludzi przy pracy. Później często tworzył także pejzaże i sceny ze zwierzętami.

Courbet cieszył się sławą już za życia. Jego obrazy były znane zarówno we Francji, jak i zagranicą. Chociaż – szczególnie w ojczyźnie – często spotykał się z niezrozumieniem. Najbardziej znane dzieła Courbet to m.in. Kamieniarze(1849), Pogrzeb w Ornans (1849), Spotkanie (1854), Pracownia (1855) oraz Pochodzenie świata (1866).