O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Ona była pierwsza. Joana Vasconcelos



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Muzeum Guggenheim w Bilbao oferuje dużo miejsca dla możliwości prezentowania spektakularnych wystaw artystów światowej rangi. Oglądamy dzieła pierwszej artystki kobiety w tym miejscu.

fot. Jolanta Królikowska

Tą kobieta jest Joana Vasconcelos. Jest ona bez wątpienia najbardziej znaną portugalską artystką swojej generacji. W jej pracowni stałe zatrudnienie znajduje około 20 osób, w tym architekci, historycy sztuki, inżynierowie, spawacze, malarki, krawcowe, osoby innych zawodów, w zależności od potrzeb realizowanego właśnie projektu. Wzięcie udziału w Biennale 2005 roku przyniosło jej sławę. Tam właśnie po raz pierwszy zaprezentowała kandelabr pod tytułem Panna Młoda – wysoki na prawie pięć metrów, a zrobiony z… 20 tysięcy tamponów. Kandelabr wzbudził niesłychaną sensację. Było to przełomowe wydarzenie w jej karierze artystycznej. W roku 2012 wystawia swoje dzieła w Pałacu Wersalskim w Paryżu. Jako pierwsza z kobiet artystek doznaje tego honoru. Paradygmaty w sztuce pisane są na nowo.

fot. Jolanta Królikowska

Joana Vasconcelos to bezgraniczna fantazja. W Bilbao prezentowanych jest 30 prac, co jedna to większa i bardziej zaskakująca od poprzedniej. Jej dzieła różni od wszystkich innych to, że utworzone są z przedmiotów codziennego użytku. Zakupione w supermarkecie garnki, pokrywki, żelazka, pluszaki, plastikowe widelce przetwarza w przestrzenne obiekty. Stworzyła też fotel wysadzany tysiącami tabletek od bólu głowy i  helikopter nazwany Time Machine, który ozdobiła różowymi piórami strusia, a do utworzenia lśniących damski czółenek o nazwie Kopciuszek – powiększonych do gigantycznych rozmiarów – posłużyły wspomniane garnki i pokrywki. Z niezliczonych owalnego kształtu lusterek przygotowała maskę wenecjańską o nazwie I am Your Mirrow.

fot. Jolanta Królikowska

Największą z prac można było oglądać z różnych perspektyw. Podwieszona w wysokim atrium muzeum niczym gigantyczna ośmiornica wypuściła macki we wszystkich kierunkach i uzurpowała każdy metr przestrzeni wyłącznie dla siebie. Energia charakterystyczna dla Vasconcelos, barwna, kobieca, pełna detalu, zdobiona guzikami i perłami zaistniała w większej części budynku.

Artystka z humorem podchodzi do tematu tożsamości i roli kobiety w obecnym świecie. To wspaniałe miejsce prawdopodobnie nigdy jeszcze nie było zaanektowane dziełami tego rodzaju. Ta wystawa to szczęście dla Muzeum Guggenheim i gości go odwiedzających.


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Jolanta Królikowska

Malarka oraz kolekcjonerka sztuki. Urodzona w Łodzi w 1957 roku. Ukończyła studia z malarstwa i grafiki w Bochum, w Niemczech. Tam żyje i tworzy od ponad 30 lat. Jej wielką pasją jest podróżowanie. Zmiana miejsca. Zmiana otoczenia. Miłośniczka sztuki w każdej postaci. Cały wolny czas wykorzystuje na podróże odwiedzając wystawy i muzea różnych miast Europy. Jest autorką dwujęzycznej publikacji albumowej pt.: „Dzieci świata”.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz