O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Jak zwykłe staje się niezwykłym. El Anatsui i jego monumentalne kobiercePotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

W Afryce odpady cywilizacji, takie jak puszki po napojach, mleku czy kapsle możemy napotkać przy każdej drodze. Zalegają wszędzie – od Afryki Zachodniej po Afrykę Wschodnią. Ludy Etiopii zdobią sobie tymi znaleziskami ciało, robiąc z nich fantazyjne naszyjniki i czepce. El Anatsui poszedł o krok dalej i postanowił uczynić z nich sztukę. Ten urodzony w Ghanie artysta zbiera odpady i tworzy z nich imponującej wielkości, barwne kobierce.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. elanatsui.com

Zatrudnia w tym celu 25 osób, które mu pomagają – tną, prostują, wyklepują, łączą poszczególne elementy. A potem pod okiem mistrza aranżują je w ornamentalne instalacje.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

Jego monumentalne dzieła pokazywane są w renomowanych muzeach całego świata. W tym roku trafiły do Monachium. Wystawę prezentowaną w Haus der Kunst odwiedziłam w maju. Już przed wejściem oglądających witała jedna z prac, której autorem jest właśnie El Anatsui. Fasadę okazałego budynku pokryła największa, bo licząca 110 metrów instalacja.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

Oglądając te prace z bliska, rozpoznać można cząstki markowych produktów. Filigranowe, pozszywane drutem elementy tworzą wielkoformatowe reliefy. Niektóre, niczym ogromna sieć, łączą przestrzeń i czas, Afrykę z Europą. To wystawa o środowisku i człowieku w nim żyjącym, która zachwyca i zasmuca jednocześnie. Zmusza do zastanowienia się nad wpływem, jaki mamy na losy planety.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

Z Monachium wystawa pojedzie do Doha, wiosną 2020 roku będzie można ją zobaczyć w Brnie, a od lipca 2020 w Muzeum Guggenheima w Bilbao.

Jolanta Królikowska

» Jolanta Królikowska

Malarka oraz kolekcjonerka sztuki. Urodzona w Łodzi w 1957 roku. Ukończyła studia z malarstwa i grafiki w Bochum, w Niemczech. Tam żyje i tworzy od ponad 30 lat. Jej wielką pasją jest podróżowanie. Zmiana miejsca. Zmiana otoczenia. Miłośniczka sztuki w każdej postaci. Cały wolny czas wykorzystuje na podróże odwiedzając wystawy i muzea różnych miast Europy. Jest autorką dwujęzycznej publikacji albumowej pt.: „Dzieci świata”.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »