O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Jak zwykłe staje się niezwykłym. El Anatsui i jego monumentalne kobierce



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

W Afryce odpady cywilizacji, takie jak puszki po napojach, mleku czy kapsle możemy napotkać przy każdej drodze. Zalegają wszędzie – od Afryki Zachodniej po Afrykę Wschodnią. Ludy Etiopii zdobią sobie tymi znaleziskami ciało, robiąc z nich fantazyjne naszyjniki i czepce. El Anatsui poszedł o krok dalej i postanowił uczynić z nich sztukę. Ten urodzony w Ghanie artysta zbiera odpady i tworzy z nich imponującej wielkości, barwne kobierce.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. elanatsui.com

Zatrudnia w tym celu 25 osób, które mu pomagają – tną, prostują, wyklepują, łączą poszczególne elementy. A potem pod okiem mistrza aranżują je w ornamentalne instalacje.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

Jego monumentalne dzieła pokazywane są w renomowanych muzeach całego świata. W tym roku trafiły do Monachium. Wystawę prezentowaną w Haus der Kunst odwiedziłam w maju. Już przed wejściem oglądających witała jedna z prac, której autorem jest właśnie El Anatsui. Fasadę okazałego budynku pokryła największa, bo licząca 110 metrów instalacja.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

Oglądając te prace z bliska, rozpoznać można cząstki markowych produktów. Filigranowe, pozszywane drutem elementy tworzą wielkoformatowe reliefy. Niektóre, niczym ogromna sieć, łączą przestrzeń i czas, Afrykę z Europą. To wystawa o środowisku i człowieku w nim żyjącym, która zachwyca i zasmuca jednocześnie. Zmusza do zastanowienia się nad wpływem, jaki mamy na losy planety.

El Anatsui, Niezła sztuka

El Anatsui, fot. Jolanta Królikowska

Z Monachium wystawa pojedzie do Doha, wiosną 2020 roku będzie można ją zobaczyć w Brnie, a od lipca 2020 w Muzeum Guggenheima w Bilbao.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka

» Jolanta Królikowska

Malarka oraz kolekcjonerka sztuki. Urodzona w Łodzi w 1957 roku. Ukończyła studia z malarstwa i grafiki w Bochum, w Niemczech. Tam żyje i tworzy od ponad 30 lat. Jej wielką pasją jest podróżowanie. Zmiana miejsca. Zmiana otoczenia. Miłośniczka sztuki w każdej postaci. Cały wolny czas wykorzystuje na podróże odwiedzając wystawy i muzea różnych miast Europy. Jest autorką dwujęzycznej publikacji albumowej pt.: „Dzieci świata”.


Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *