O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Trumna chłopska” Gierymskiego do zobaczenia w Muzeum Górnośląskim w BytomiuW ubiegłym tygodniu Muzeum Górnośląskie i Muzeum Narodowe w Warszawie dokonały czasowej wymiany obrazów. Muzeum Górnośląskie wypożyczyło Muzeum Narodowemu dzieło Józefa Brandta Wesele kozackie. Obraz jako jedno z najważniejszych płócien znajdzie się na monograficznej wystawie tego malarza zaplanowanej na 2018 r. Do bytomskiego muzeum trafiło, wybrane przez tę placówkę, jedno z najznamienitszych dzieł Aleksandra Gierymskiego Trumna chłopska (1894).

Aleksander Gierymski Trumna chłopska

Aleksander Gierymski Trumna chłopska  |  1894
olej, płótno, 141 × 195 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

Jest to dzieło, które – mimo że pod względem tematyki nietypowe w twórczości Gierymskiego – należy do najważniejszych w nurcie malarstwa polskiego realizmu XIX w. Co istotne, to ostatnie z figuralnych dzieł tego malarza. Do końca życia Gierymski pozostał już w kręgu malarstwa pejzażowego i architektury. Obraz powstał po jego wizycie w podkrakowskich Bronowicach, a wymowa symboliczna obrazu zyskuje na wyrazie tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę, iż wieko tytułowej trumny przykrywa ciało chłopskiego dziecka. Śmierć, jej obraz, a może przede wszystkim tragizm jej doświadczania znajduje w opinii wielu swój najwymowniejszy wydźwięk w sztuce polskiej (pisał o tym m.in. Andrzej Wajda, zachwycając się obrazem).

trumna-chlopska2

fot. Muzeum Górnośląskie

Znany z realistycznych, niemal fotograficznych przedstawień, Aleksander Gierymski uważany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX w. To realista, zafascynowany światłem i jego rolą w malarstwie, pozostający pod wyraźnym wpływem francuskiego impresjonizmu.

fot. Muzeum Górnośląskie

fot. Muzeum Górnośląskie


Możliwość obejrzenia Trumny chłopskiej w Muzeum Górnośląskim to nie tylko okazja do spotkania z wybitnym dziełem malarstwa dziewiętnastowiecznego, ale szansa na obejrzenie jednego z najważniejszych, ikonicznych wręcz dzieł kultury polskiej.

Ekspozycja obrazu potrwa do czerwca 2018 roku.Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki "Niezła Sztuka". Jeśli publikowane tu treści wydają Ci się inspirujące i chciałbyś/chciałabyś wesprzeć nas w tworzeniu miejsca w polskim internecie na temat sztuki, które nie ma reklam tu: www.niezlasztuka.net/wesprzyj-nas/ możesz przekazać nam darowiznę, nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *ns-wspieram-post

Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »