O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

„Trumna chłopska” Gierymskiego do zobaczenia w Muzeum Górnośląskim w BytomiuPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

W ubiegłym tygodniu Muzeum Górnośląskie i Muzeum Narodowe w Warszawie dokonały czasowej wymiany obrazów. Muzeum Górnośląskie wypożyczyło Muzeum Narodowemu dzieło Józefa Brandta Wesele kozackie. Obraz jako jedno z najważniejszych płócien znajdzie się na monograficznej wystawie tego malarza zaplanowanej na 2018 r. Do bytomskiego muzeum trafiło, wybrane przez tę placówkę, jedno z najznamienitszych dzieł Aleksandra Gierymskiego Trumna chłopska (1894).

Aleksander Gierymski Trumna chłopska

Aleksander Gierymski Trumna chłopska  |  1894
olej, płótno, 141 × 195 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie

Jest to dzieło, które – mimo że pod względem tematyki nietypowe w twórczości Gierymskiego – należy do najważniejszych w nurcie malarstwa polskiego realizmu XIX w. Co istotne, to ostatnie z figuralnych dzieł tego malarza. Do końca życia Gierymski pozostał już w kręgu malarstwa pejzażowego i architektury. Obraz powstał po jego wizycie w podkrakowskich Bronowicach, a wymowa symboliczna obrazu zyskuje na wyrazie tym bardziej, jeśli wziąć pod uwagę, iż wieko tytułowej trumny przykrywa ciało chłopskiego dziecka. Śmierć, jej obraz, a może przede wszystkim tragizm jej doświadczania znajduje w opinii wielu swój najwymowniejszy wydźwięk w sztuce polskiej (pisał o tym m.in. Andrzej Wajda, zachwycając się obrazem).

trumna-chlopska2

fot. Muzeum Górnośląskie

Znany z realistycznych, niemal fotograficznych przedstawień, Aleksander Gierymski uważany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy drugiej połowy XIX w. To realista, zafascynowany światłem i jego rolą w malarstwie, pozostający pod wyraźnym wpływem francuskiego impresjonizmu.

fot. Muzeum Górnośląskie

fot. Muzeum Górnośląskie


Możliwość obejrzenia Trumny chłopskiej w Muzeum Górnośląskim to nie tylko okazja do spotkania z wybitnym dziełem malarstwa dziewiętnastowiecznego, ale szansa na obejrzenie jednego z najważniejszych, ikonicznych wręcz dzieł kultury polskiej.

Ekspozycja obrazu potrwa do czerwca 2018 roku.


sklep.niezlasztuka.net

sklep.niezlasztuka.net

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *