Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza w 2022 roku realizuje projekt „Pokoleniowe rodziny artystów”, w ramach którego odbywa się cykl wystaw ukazujących dorobek artystyczny przedstawicieli kilku pokoleń rodzin twórców. Inspiracją do powstania owego cyklu było zaobserwowane zjawisko całych klanów artystycznych, gdzie pasja tworzenia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. W procesie tym rodzi się często niezwykły fenomen dzieł łączących w sobie zarówno innowacyjność, jak i tradycję. Projekt ma na celu popularyzację tychże szerszej publice. W ramach cyklu zaprezentowano prawie 20 artystów tworzących w różnych dziedzinach: od rzeźby po grafikę czy malarstwo.
Analizując historię sztuki, często napotykamy na takie klany artystyczne jak np. Witkiewiczowie czy Malczewscy; mimo że we współczesnej Polsce także mamy wiele podobnie niezwykłych rodzin, to niewiele niestety o nich wiemy. Czy talent przekazywany jest w genach, czy raczej pasję zdobywa się, obserwując działania starszyzny? Trudno jednoznacznie to stwierdzić; inaczej jednak sytuacja wygląda, jeśli wziąć pod uwagę wartość „owoców” takich twórczych relacji, są one bowiem jednoznacznie wysoce wartościowe zarówno w skali sztuki lokalnej, jak i ogólnopolskiej. Każde pokolenie ma swój światopogląd oraz swoje potrzeby i troski wyrażane językiem sztuki; z drugiej jednak strony konotacje rodzinne pozwalają czerpać z dorobku rodziców czy też dziadków i nadbudowywać na tych inspiracjach własne interpretacje. Procesy te przynoszą wyjątkowe i niepowtarzalne w swej ponadprzeciętności plony.
W cyklu zorganizowano cztery wystawy – wszystkie zrealizowano w K&K Art Galerii na Warszawskiej Pradze (ul. Białostocka 9, Warszawa, kkgallery.art).
Rodzina Klamerusów
Pierwszą z nich była wystawa rodziny Klamerusów – zaczęła się 23 czerwca 2022 roku. Na wystawie cieszyć się można było pracami rzeźbiarskimi, malarstwem, grafiką, poezją, rysunkiem, a przede wszystkim wyjątkową atmosferą łączącą w sobie wielkie talenty z rodzinnością. Mówi się, iż „krew nie woda” i z pewnością wyjątkowość talentu zgromadzonego w rodzinie Klamerusów potwierdza te słowa.
Na wystawie prezentowane były dzieła sztuki stworzone przez kilka pokoleń tej rodziny – braci. Najstarszy z nich to Ryszard Klamerus, urodzony w 1949 roku, rzeźbiarz, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uzyskał dyplom z rzeźby w pracowni docent Barbary Bienulis-Strynkiewicz. W tamtym czasie poznał swoją przyszłą żonę, Renatę. Oprócz rzeźbiarstwa, para się grafiką – zaprojektował chociażby odznakę „Zasłużony dla gminy Raba Wyżna”.
Drugi z braci to Julian Klamerus – malarz, publicysta i przewodnik tatrzański. Zdobywał szczyty w Alpach, Dolomitach, ma za sobą Noszak w Afganistanie (7492 m. n.p.m.). Swoimi umiejętnościami zwrócił niegdyś uwagę twórców filmowych – stąd można go ujrzeć w Iluminacji Zanussiego. Z wykształcenia etnograf, ale sam podkreśla, że jest samoukiem. Urodzony gawędziarz. Obcując z nim, można odnieść wrażenie, że ma się przed sobą prawdziwą księgę ludowej wiedzy. Rzeźbi.
Władysław Klamerus – rzeźbiarz, taternik, który zdobył chyba największą sławę. Przez bliskich zwany Władkiem, otoczony zakopiańskimi Tatrami. Od samego początku tworzył własną legendę – chociażby ujmującym sposobem bycia i charakterystycznym ubiorem. Ludzie mawiali, że pod jego subtelną urodą o jasnych oczach kryje się wielka determinacja, prawdziwy duch dzielności.
Sztukę zauważał w każdym najmniejszym skrawku życia. Jako jeden z pierwszych dostrzegł potrzebę zaznaczenia żydowskiej obecności w sztuce. Rezultatem tej potrzeby stał się pomnik na Umschlagplatz w Warszawie – wspólny projekt Klamerusa oraz Haliny Szmalenberg.
Piotr Klamerus – rzeźbiarz, scenograf. W latach osiemdziesiątych pracował jako scenograf w Teatrze STU w Krakowie. Doprowadził do realizacji dwóch autorskich scenografii – do spektaklu Ziemia, ziemia w reżyserii Adolfa Weltscheka w 1986 roku, jak również do przedstawienia Noc Teatru KANA ze Szczecina w 1995 roku. Głównym środkiem wyrazu artystycznego pozostaje jednak dla Piotra rzeźba. Komponuje w drewnie, kamieniu oraz w brązie.
Na wystawie prezentowane były rzeźby najmłodszego pokolenia rodziny – Bartosza Sławy Klamerusa, syna Ryszarda. Wystawa trwała od 23.06 do 9.07.2022 roku.
Rodzina Grabowskich
Druga wystawa z cyklu Pokoleniowe Rodziny Artystów przedstawiała dorobek artystyczny rodziny Grabowskich. Wystawa trwała od 4.09 do 19.09.2022 roku. W K&K Art Galerii można było podziwiać prace przedstawicieli trzech pokoleń artystów.
Antoni Grabowski – urodzony w 1937 roku rzeźbiarz, wielokrotnie nagrodzony za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz dydaktyczne i wychowawcze; tworzy w wyniku obserwacji i interpretacji natury, przetwarzając ją na język rzeźby, nową rzeczywistość formalną. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Wydziału Rzeźby, który w latach 1982–1991 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jego rzeźby znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.
Kolejnym przedstawicielem rodziny jest Antoni Grabowski, urodzony w 1967 roku; również rzeźbiarz. Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1986–1991. W latach 1994–1995 był stypendystą DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej) w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie. Od roku 2003 prowadzi Pracownię Rzeźby i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – obecnie na stanowisku profesora uczelni.
Jan Grabowski – urodzony w 1994 twórca działający w różnych stylach, mediach i gatunkach; autor scenariuszy, reżyser oraz producent niezależnych filmów krótkometrażowych, zarówno fabularnych, jak i dokumentalnych. Zdobył rozgłos wśród niezależnego polskiego kręgu filmowego, wygrywając między innymi Grand Prix na trzynastej edycji Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego „RePeFeNe”. W latach 2016–2018 był związany z AMONDO Films jako scenarzysta, działał także jako kurator filmowy AMONDO kino. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię filmową w Warszawskiej Szkole Filmowej. W 2016 roku ukończył Akademię Fotografii.
Rodzina Cukrów
W przestrzeni jednej galerii zderzyły się ze sobą trzy indywidualne światy przeżywane twórców, połączone jednak pewną nicią porozumienia trwają w twórczym/rodzinnym dialogu między sobą. Na trzeciej z cyklu wystawie, trwającej od 5 do 16 grudnia 2022 roku, ukazana została twórczość niezwykłej rodziny Cukrów. Podziwiać można na niej było całe grono niesamowitych artystów.
Stanisław Cukier – głowa rodziny, wybitny rzeźbiarz, wieloletni pedagog oraz od kilku lat prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Zakopane. Urodzony w 1954 roku w Zakopanem, gdzie prowadzi czynną działalność artystyczną do dziś. Prócz dzieł Stanisława zaprezentowane zostały także rzeźby jego córek: Teresy i Marii Cukier.
Teresa Cukier, urodzona w Zakopanem w 1990 roku, tworzy dzieła w nieoczywistym materiale, jakim jest szkło. Bierze udział w wystawach i licznych projektach w Polsce i za granicą, pracuje i mieszka w Koblencji.
Maria Cukier, urodzona w 1986 roku w Warszawie, tworzy głównie w drewnie, na swoim koncie ma międzynarodową działalność twórczą – brała udział w kilkudziesięciu międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. Od kilku lat prowadzi pracownię stolarską dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy PSONI w Zakopanem. Na wystawie można było zobaczyć również malarstwo Pawła Cukra (z wykształcenia scenografa, urodzonego w 1988 roku w Zakopanem, obecnie mieszkającego w holenderskiej gminie Zaanstad); a także fotografie przyrodnicze najmłodszego z przedstawianych twórców: Stanisława Cukra urodzonego w 1997 roku, obecnie studiującego na studiach doktoranckich na kierunku Biologia w Szkole Biologii Molekularnej i Chemii Biologicznej w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.
Rodzina Krzysztofów
W K&K Art Galerii zagościły bardzo różnorodne prace z szerokiego zakresu dziedzin zarówno sztuki, jak i nauki. Ostatnia wystawa z cyklu Pokoleniowe Rodziny Artystów prezentuje rodzinę Krzysztofów – rzeźbiarzy, malarzy, designerów. Motywem przewodnim rodziny stała się przede wszystkim siła tworzenia, która jest manifestacją życia każdego z członków tej artystycznej rodziny. Dla Bronisława Krzysztofa, głowy rodu, rzeźba jest dominującą formą wypowiedzi artystycznej. To twórca o uznanej sławie międzynarodowej. Jego prace posiadają między innym znani kolekcjonerzy: Gustavo Cisneros, Ann Gordon Getty, Alfred Taubman, Claude Bernard, Françoise Ferre, Jean-Marie Rossie, Susie Sainsbury, Hilary Galen Weston. To, co cechuje twórczość Bronisława Krzysztofa, to siła wyrazu, jednostkowość formy rzeźbiarskiej, cykle wynikające z nieprzerwanej pracy, pokonywanie ograniczeń i wyzwań, jakie stawia przed nim życie artysty.
Realizacje rzeźb, projekty, medale, małe formy i działania w przestrzeni publicznej autorstwa Bronisława Krzysztofa są dokumentowane zarówno w formie fotograficznej, jak i opisowej przez Annę Krzysztof, która korzysta ze swojego konserwatorskiego doświadczenia. Skutkuje to wydawanymi albumami i katalogami oraz informacjami na stronie www.krzysztof.art.pl.
Na otwarciu wystawy zaprezentowany został wydrukowany dzięki własnemu wydawnictwu AB/OOK krótki zbiór wierszy Anny Krzysztof. Na wystawie prezentowane są obrazy kolejnego przedstawiciela rodziny dr Krzysztofa Krzysztofa, syna Bronisława i Anny, artysty rzeźbiarza, malarza i performera, a także naukowca i sportowca, z dokonaniami również w świecie filmu. Pokazano również prace Julii Dudek, córki Bronisława i Anny Krzysztof. Większość swojego życia związała z szeroko pojętymi działaniami artystycznymi. Zaczynała od pracy w charakterze plastyka (specjalizacja snycerstwo; 2008), studiowała na Wydziale Konserwacji Rzeźby i Elementów Architektury na ASP w Warszawie, ukończyła także Międzynarodowe Studium Dziewulskich jako charakteryzator–wizażysta–stylista. Swoje umiejętności wykorzystała podczas pracy w Teatrze Polskim, w Bielsku Białej jako charakteryzator–perukarz, specjalista rzemiosł teatralnych w Teatrze Miejskim w Gliwicach oraz specjalista ds. scenografii dla firmy Tick Tack sp. z o.o. Aktualnie obrała odmienną ścieżkę kariery i testuje gry komputerowe. Wystawa rodziny Krzysztofów została przedłużona do 10 stycznia 2023 roku.
Projekt „Pokoleniowe Rodziny Artystów”, w obrębie którego zrealizowane zostały wystawy, finansowany jest ze środków Programu Sztuki Wizualne MKIDN.
Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza