O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Otwórz przed dzieckiem świat muzyki poważnejPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

pbm, niezła sztukaSłuchanie muzyki klasycznej w ciąży nie jest – w co chce wierzyć wielu przyszłych rodziców – cudowną metodą na urodzenie geniusza. To samo dotyczy zresztą ekspozycji na muzykę klasyczną narodzonego dziecka. Badania pokazują jednak, że ten rodzaj muzyki może wspomagać wszechstronny rozwój młodego człowieka, poprzez zwiększenie poziomu jego wrażliwości dźwiękowej, a także umiejętności werbalnych, czy kojarzenia faktów. W gronie artystów, z którymi warto zapoznać najmłodszych, nie brakuje wybitnych polskich kompozytorów.

Fryderyk Chopin, kompozytorzy polscy, Niezła Sztuka

Fryderyk Chopin, źródło: Polska Biblioteka Muzyczna

Zacznij od… Chopina
Tytuł akapitu nawiązuje oczywiście do wielkiego przeboju Zbigniewa Wodeckiego „Zacznij od Bacha”. Niemiecki kompozytor, podobnie jak wielu innych tuzów muzyki poważnej – np. Mozart, Vivaldi, czy Czajkowski – znajduje się wśród muzyków rekomendowanych do słuchania przez dzieci. W tym wybitnym kręgu nie może oczywiście zabraknąć również polskiego kompozytora wszechczasów – Fryderyka Chopina. Jego muzyka charakteryzowała się niesamowitym poziomem ekspresji i emocjonalności. Na utwory urodzonego w Żelazowej Woli kompozytora składa się przepiękna śpiewność melodii, charakterystyczna romantyczna harmonika i subtelny liryzm. Wymienione cechy muzyki Chopina mogą zwiększać u maluchów poziom wrażliwości, empatii, a także poprawiać koncentrację czy uspokajać – wszak muzyka, zwłaszcza klasyczna, łagodzi obyczaje!

A gdy dziecko już nieco podrośnie, warto zapoznać je z niezwykłym życiem wielkiego twórcy okresu romantyzmu. Być może będzie to dla naszej pociechy inspiracja do rozpoczęcia przygody z fortepianem? A może pozwoli jej błysnąć w szkole, w trakcie lekcji poświęconej genialnemu artyście? Najwięcej materiałów związanych z Chopinem znajdziemy na stronach Polskiej Biblioteki Muzycznej. Wszystkie dostępne są całkowicie bezpłatnie, po uprzedniej rejestracji.

Nie tylko Chopin
Jedną z najsłynniejszych polskich kołysanek jest bez wątpienia „Bajka iskierki”, znana również pod tytułami „Z popielnika na Wojtusia” i „Na Wojtusia z popielnika”. Autorką słów do piosenki jest poetka i prozaiczka Janina Porazińska, której nazwisko kolejne pokolenia Polaków poznają m.in. dzięki baśniom „Kozucha Kłamczucha” i „Szewczyk Dratewka”. Chociaż melodia do „Bajki iskierki” ma tradycyjne pochodzenie, to autorem jej najsłynniejszego opracowania jest kolejny wybitny polski kompozytor, Witold Lutosławski. Lutosławski skomponował po II wojnie światowej muzykę do 44 wierszy dla dzieci. Pierwsze opracowania powstały w 1947 roku do słów Juliana Tuwima, zaś ostatnie w 1959 roku do utworów wspomnianej Porazińskiej. Oprócz „Bajki iskerki” do najbardziej znanych piosenki dla dzieci, do których muzykę stworzył kompozytor, należą „Idzie Grześ”, „Kap… kap… kap…” i „Kotek”.

Utwory dedykowane najmłodszym słuchaczom posiada w swoim dorobku także Karol Szymanowski. Choć sam kompozytor był kolorowym ptakiem, który nie doczekał się potomstwa, to bardzo ważne miejsce w jego życiu zajmowały siostrzenice – Krysia i Alusia. Krysia była główną bohaterką 20 piosenek dla dzieci skomponowanych do słów poetki Kazimiery Iłłakowiczówny, wydanych w cyklu „Rymy dziecięce op. 49”. Alusia zmarła tragicznie w 1925 roku, ponad dwa lata po powstaniu piosenek. Po jej śmierci Szymanowski opatrzył cykl dedykacją „Pamięci Alusi”.

Karol Szymanowski, polscy kompozytorzy, fotografia, Niezła Sztuka

Karol Szymanowski, źródło: Polska Biblioteka Muzyczna

Partytury z utworami dla najmłodszych Witolda Lutosławskiego i Karola Szymanowskiego są dostępne w zbiorach Polskiej Biblioteki Muzycznej. Z kolei płyty CD z piosenkami, które kompozytorzy dedykowali dzieciom, można kupić w sklepie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Grażyna Bacewicz

Grażyna Bacewicz

A może szkoła muzyczna?
Wielu rodziców marzy o opanowaniu przez ich dziecko gry na instrumencie, najlepiej dzięki edukacji w szkole muzycznej. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że chęć nauki powinna płynąć nie od mamy i taty, lecz samego dziecka. W innym przypadku pociecha będzie zniechęcona, a nauka gry będzie jej się kojarzyć z nudnymi ćwiczeniami, na które zupełnie nie ma ochoty. Jak możemy sprawić, aby nasze dziecko zechciało zostać uczniem szkoły muzycznej? Najlepsza metoda została zawarta w… niniejszym artykule! Dziecko pomyśli o edukacji muzycznej wtedy, gdy muzyka poważna będzie budziła w jego umyśle pozytywne konotacje. Na to na szczęście mamy wpływ – istnieje wielka szansa, że wczesne zapoznanie naszej pociechy z twórczością Chopina, Lutosławskiego czy Szymanowskiego, wpłynie na chęć opanowania przez nie gry na instrumencie.

Kiedy już doczekamy się młodego adepta muzyki, bardzo prawdopodobne jest to, że nasz dom wypełnią dźwięki utworów autorstwa Grażyny Bacewicz. Wybitna polska kompozytorka i skrzypaczka jest autorką olbrzymiej ilości kompozycji dla uczniów na wszystkich poziomach kształcenia. Wśród nich znajdują się utwory opublikowane w zbiorach „Łatwe utwory na skrzypce i fortepian” i „Łatwe utwory na klarnet i fortepian”, które bezpłatnie można pobrać z zasobów Polskiej Biblioteki Muzycznej.

pbm, logotypy, UE, niezła sztuka


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *