O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Obrazy polskich artystów na wystawie w ChicagoPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

W ramach obchodów 80-lecia Wystawy Światowej, która odbyła się w 1939 r. w Nowym Jorku, Instytut POLONIKA przeprowadził renowację 30 obrazów polskich twórców. Dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago zostaną zaprezentowane podczas wystawy „Polish Imagination – The World of Tomorrow. Polish Pavilion at the 1939-1940 New York World’s Fair”, którą będzie można podziwiać w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago od 11 października tego roku.

sztuka polska, renowacja, wystawa, Chicago, polonika, Niezła sztuka

Obraz Stanisława Appenzellera Targ złodziejski – w trakcie konserwacji

Obrazy znajdujące się w zbiorach Muzeum Polskiego w Ameryce w Chicago zajmują szczególne miejsce w na kartach polskiej historii i kultury. Były one prezentowane na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. w polskim pawilonie składającym się wówczas aż z 12 sal! W ramach przygotowań do obchodów 80. rocznicy wystawy udało nam się sfinansować konserwację 30 obrazów, które publiczność będzie mogła podziwiać w trakcie specjalnie zorganizowanej wystawy czasowej.

Projekt konserwacji obrazów Instytut POLONIKA rozpoczął w 2018 roku we współpracy z Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Prace konserwatorskie przeprowadzone przez konserwatorów z firmy Parma Conservations obejmowały szereg działań przywracających obrazom ich dawny blask, m.in. oczyszczenie lica obrazów z kurzu i pożółkłego werniksu, uzupełnienie ubytków warstwy malarskiej, naciągnięcie na nowe krosna, naprawę konstrukcji ram, ponowne oprawienie i zabezpieczenie przed zniszczeniami w przyszłości. Wśród odnowionych obrazów można znaleźć dzieła Olgi Boznańskiej, Stanleya Appenzellera, Jana Styki, Stanisława Borysowskiego, Leonarda Pękalskiego, Czesława Rzepińskiego, Michaliny Krzyżanowskiej, Tadeusza Cieślewskiego, Leona Dołżyckiego, Andrzeja Pronaszki, Zygmunta Radnickiego, Stanisława Grabowskiego i Ireny Pokrzywnickiej. Konserwacji została poddana również drewniana polichromowana płaskorzeźba „Pejzaż miasta” nieznanego autora.

sztuka polska, renowacja, wystawa, Chicago, polonika, Niezła sztuka

Obraz Stanisława Appenzellera Targ złodziejski – w trakcie konserwacjiPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »