O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Projekt Aporia. Krzysztof Garbaczewski i Aleksandra Wasilkowska dla Muzeum Pana TadeuszaPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

U zbiegu sztuki i matematyki zacierają się granice tego, co jest, a co być mogło, co być może. Pojawia się trudność logiczna związana z namacalnością, z posiadaniem sztuki, a jej ideą. Zobrazowaniem, między innymi, tego rozważania jest praca Krzysztofa Garbaczewskiego i Aleksandry Wasilkowskiej Aporia. Miasto jest miastem. Aporia sytuuje się na granicy opisu świata — pomiędzy tym, który widzimy, a tym który buduje matematyka. Stworzona na platformie Mozilla Hub przestrzeń została zaprojektowana tak, by jej struktura pozwalała na przejęcie inicjatywy przez użytkownika.

aporia miasto jest miastem, muzeum pana tadeusza, Niezła sztuka

Aporia. Miasto jest miastem

Aporia. Miasto jest miastem to praca Aleksandry Wasilkowskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego przygotowana w ramach projektu Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4. Jest ona kolejną odsłoną projektu o tym samym tytule, który swoją premierę miał na 14. Praskim Quadriennale – Prague Quadrennial of Performance Design and Space.

Czym jest Aporia? To bezdroże, bezradność, trudność. Pochodzi od greckiego słowa aporema. To z jednej strony „ciągle aktualne zagadnienie filozoficzne, domagające się nieustannego przemyśliwania od nowa przez kolejne pokolenia filozofów”. Z drugiej „trudność w rozumowaniu, pozornie niedająca się przezwyciężyć”. To ciekawy, innowacyjny projekt, który zaprasza widza do wirtualnej rzeczywistości, gdzie staje się on kreatorem i może współtworzyć równoległe światy. Mnogość możliwości i opcji sprawia, że używanie Aporii jest ciekawą przygodą, a eksplorowanie stworzonych światów wciąga użytkownika i nigdy się nie nudzi.

aporia miasto jest miastem, muzeum pana tadeusza, Niezła sztuka

Aporia. Miasto jest miastem

Aporia. Miasto jest miastem składa się z instalacji Virtual Reality, publikacji, aplikacji Augmented Reality oraz scenografii. Projekt nawiązuje do idei utopii. Na stronie Muzeum Pana Tadeusza czytamy:

„Architektura podwójnych cieni jest całkowitym spełnieniem Utopii, gdzie miasta ulegają niekończącej się hybrydyzacji i ekspansji. Z tego wyłaniającego się porządku odsłania się scenariusz Twojego doświadczenia. Każda z przestrzeni jest interfejsem i emanacją kolektywnych pragnień, a Ty możesz ją współtworzyć”.

Aporia składa się z dwóch budynków-miast, które tworzą równoległe rzeczywistości. Są to budynki doskonale symetryczne, których funkcje stanowią dla siebie idealne dopełnienie. Projekt Garbaczewskiego i Wasilkowskiej ma wymiar głęboko filozoficzny i koresponduje z najnowszymi trendami w humanistyce. W ich Aporii można odnaleźć m.in. nawiązania do teorii posthumanizmu. Twórcy stawiają także na szeroko rozumianą sztukę partycypacji. Ich interaktywny projekt zaprasza odbiorców do działania, współtworzenia, kreowania.

Aporia to wynik współpracy dwóch kolektywów – Dream Adoption Society i Shadow Architecture, a za nową odsłonę odpowiada Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Wejdź do świata Aporii »


Instrukcja:

1. Wejdź na stronę przez powyższy przycisk.
2. Stwórz nowy Pokój (ROOM) w środowisku APORIA. THE CITY IS THE CITY.
3. Wejdź do Pokoju (ENTER ROOM).
4. Wybierz swój awatar i zaakceptuj wybór.
5. Jeżeli posiadasz gogle rzeczywistości wirtualnej możesz z nich skorzystać, jeżeli nie, wybierz opcje Ekranu (Enter on Screen).
6. Wybierz mikrofon, którego będziesz używał do komunikacji z innymi gośćmi i zaakceptuj klikając opcję WEJDŹ (Enter Now).
7. Jesteś wewnątrz!
8. Za pomocą strzałek lub klawiszy WSAD na klawiaturze oraz myszki, która służy do rozglądania się dookoła, możesz przemierzać pomieszczenia i zwiedzać architekturę miasta APORIA. MIASTO JEST MIASTEM.
Myszką możesz również dokonać różnorodnych wyborów w Menu w górnej części ekranu. Możesz rysować, robić selfi czy udostępniać własną twórczość.

Więcej o projekcie »


Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Misją funduszu jest promowanie pomysłów na zrównoważoną współpracę regionalną w Europie Środkowej.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, których nie przerażają długie artykuły, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas. Nawet niewielka kwota ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza teraz potrzebujemy Twojej pomocy bardziej niż kiedykolwiek.
Dziękujemy Ci bardzo, Asia i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni. Nawet 1 zł ma dla nas ogromne znaczenie.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *
Niezła Sztuka?
Czytam. Lubię. Wspieram.
Spodobał Ci się artykuł? Wesprzyj nas »