O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KULPotrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Należąca do zbiorów Muzeum KUL kolekcja nowożytnej plastyki sakralnej zaliczana jest dziś do najcenniejszych w Polsce. Jest to jedna z najcenniejszych kolekcji barokowych rzeźb ołtarzowych w Polsce.

muzeum KUL, rzeźba, konserwacja, niezła sztuka

Georg Schröter i warsztat, Chrystus z kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku (prawdopodobnie z pierwotnego wyposażenia gotyckiego kościoła opackiego w Krzeszowie lub kaplic tamtejszej Drogi Krzyżowej)
Krzeszów, lata 70. XVII w.

Zespół plastyki nowożytnej w Muzeum KUL tworzą obecnie 53 rzeźby. Atutem kolekcji jest jej wysoka klasa artystyczna. Wśród wytypowanych w tym roku do konserwacji kilkunastu obiektów na szczególną uwagę zasługują rzeźby ołtarzowe dłuta Georga Schrötera, Sebastiana Zeisla oraz Jana Ferdynanda Kargiera. W przyszłości rzeźby prezentowane będą w jednej przestrzeni ekspozycyjnej. Takie zestawienie pozwoli przeprowadzać w sposób pełniejszy analizy porównawcze pomiędzy różnymi przedstawicielami puławskiego środowiska rzeźbiarskiego na tle sztuki środkowoeuropejskiej.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyznał dotację Muzeum KUL w ramach programu Wspieranie działań muzealnych, na zadanie „Konserwacja nowożytnych rzeźb sakralnych ze zbiorów Muzeum KUL. Etap III, ostatni – rzeźby ołtarzowe”. Warto wspomnieć, że w I i II etapie zadania odrestaurowano dwa duże zespoły rzeźb – pięciu apostołów dłuta wspomnianego wyżej Sebastiana Zeisla oraz sześciu dużych figur dłuta Jana Eliasza Hoffmana (około 1690-1751), a także pojedyncze przykłady śląskiej plastyki ołtarzowej oraz dzieła bliżej nieokreślonych pracowni.

Do tej pory, dzięki ministerialnym dotacjom możliwa była konserwacja 14 rzeźb. Kolejnych 8 figur zostało odrestaurowanych ze środków własnych KUL. Wytypowane w III etapie rzeźby ołtarzowe to ostatnie obiekty tego typu w zbiorach Muzeum KUL wymagające pilnej interwencji konserwatorskiej.

Więcej informacji »


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *