Powstaje nowy projekt kierowany do fanów kultury i sztuki – KRONIK@. Będzie to platforma, która umożliwi nieograniczony dostęp do zasobów kultury każdemu, bez wychodzenia z domu. W jednym miejscu będzie można poznać dorobek polskiej kultury, nauki i sztuki. KRONIK@ to skrót od Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Oznacza nic innego jak zbiór zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki i kultury.
Portal KRONIK@ dzięki internetowej multiwyszukiwarce da możliwość prostego i szybkiego dostępu do zasobów kultury. Kto będzie mógł skorzystać z portalu? Każdy, i to bezpłatnie. Portal będzie spełniał standardy dostępności. Bardzo ważne w procesie tworzenia portalu było spełnienie założeń dostosowania go dla osób niepełnosprawnych.
Swoje zbiory udostępnią takie instytucje jak: Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Będzie można przejrzeć książki, czasopisma, fotografie, zbiory muzealne i archiwalne. Dostępne będą dokumenty pochodzące z różnych epok historycznych, a także książki również tych mniej znanych autorów, które do tej pory nie były dostępne dla wszystkich. Wiedzę na temat epoki i twórców będzie można czerpać nie tylko oglądając dzieła sztuki, ale również zanurzając się w materiały archiwalne czy listy.
Wszystkie działania związane z projektem łączy postać Mikołaja Kopernika. Wybór nie był przypadkowy. Ten związany z wieloma dziedzinami wielki uczony, z pewnością przychylnym okiem patrzyłby na innowacyjne rozwiązania, propagowanie kultury i nieograniczony dostęp do wiedzy.
Dlaczego KRONIK@ jest wyjątkowa skoro takie zbiory kultury istnieją już chociażby w bibliotekach czy wielu innych miejscach w Internecie? Różnica jest jedna, ale szalenie istotna. KRONIK@ zbierze w jednym miejscu wszystko to, co można teraz znaleźć na różnych platformach.
Co ważne, portal pozwoli nie tylko na przeszukiwanie zgromadzonych zasobów, ale każdy będzie mógł z niego korzystać na wiele sposobów – jako użytkownik i twórca! Z jednej strony portal umożliwi przeglądanie już istniejących kolekcji, ale także… tworzenie własnych. Co na pewno jeszcze bardziej zaangażuje użytkowników w dynamiczny proces poznawania ciekawych zasobów repozytorium. Baza dzieł sztuki, archiwów i fotografii nie będzie zamkniętą całością, będzie się wciąż rozwijać i poszerzać, a wszystko dzięki pomocy użytkowników. Jeśli posiadasz zdigitalizowane zbiory, możesz podzielić się nimi z innymi użytkownikami i dołożyć swoją cegiełkę!
Dostęp do portalu będzie miał każdy – zarówno osoby zawodowo związane z kulturą i sztuką jak i wszyscy miłośnicy, którzy interesują się tymi dziedzinami. Zwiększenie dostępności do zasobów cyfrowych to jednak nie jedyny powód powstania projektu KRONIK@. Poprawienie ich jakości zwiększy możliwość ponownego wykorzystania w usługach i aplikacjach, a to z kolei przyczyni się do popularyzacji dorobku polskiej kultury w niebanalny i przystępny dla użytkowników sposób. Przyzwyczajeni do poświęcania czasu na smartfony i komputery, możemy wykorzystać je do tego, co lubimy lub w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę. Ogromna ilość zasobów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego KRONIK@ jest warta sprawdzenia nawet, jeśli nie uważasz się za wielkiego amatora polskiej sztuki.