O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

(NO) HOPE. Znamy szczegóły jubileuszowej edycji
Cracow Art Week KRAKERS 2021



Przekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Już w czerwcu, w dniach 13-20.06.2021 r., odbędzie się jubileuszowa odsłona Cracow Art Week KRAKERS. W tym roku mija 10 lat od pierwszej edycji wydarzenia – początkowo odbywającego się w formie weekendowej, by ostatecznie rozrosnąć się do formatu krakowskiego tygodnia sztuki, aktywnie angażującego kilkuset artystów, galerzystów i kuratorów. Organizatorzy ujawnili właśnie szczegółowy program wypełniony wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami.

no hope, Cracow Art Week KRAKERS 2021, sztuka współczesna, Kraków, niezła sztuka


» Program imprezy 
» Więcej informacji
» Wydarzenie na Facebooku 


(NO) HOPE – to przewrotne hasło stanowi motyw przewodni tegorocznego KRAKERSa. Temat sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających. Solarpunkowe wizje przyszłości czy nasilający się ruch preppersów – w którą stronę bardziej przechyla się wskazówka? Futurystyczne wizje zagłady, dystopia, czarne scenariusze czy projekty ratunkowe? „No future” czy „Yes we can”? A może „Make the planet great again”? Pytamy jak w tej sytuacji widziany jest człowiek – czy analizujemy siebie przez pryzmat destrukcji czy kreacji (środowiska, swojego życia, ciała, relacji, zasobów, dziedzictwa kulturowego)? A w końcu – czy sztuka daje nadzieję?

Cracow Art Week KRAKERS 2021, sztuka współczesna, Kraków, niezła sztuka

Cracow Art Week KRAKERS 2021, fot. archiwum Fundacji Wschód Sztuki

Ze względu na trudną sytuację, w której znalazła się cała cywilizacja, edycja 2021 poświęcona zostanie rozważaniom na temat kryzysu światowego, rzeczywistości w trakcie/po epidemii i roli kultury w na nowo kształtującym się świecie, zmienionym przez COVID-19. Działania Krakersa mają pokazać wszystkim zainteresowanym szeroką i silną w swojej różnorodności ofertę kulturalną Krakowa, po raz kolejny odkrywając przed widownią artystyczną specyfikę miasta, wspierając i promując nowe miejsca oraz artystów, a przede wszystkim sztukę współczesną w przestrzeni miejskiej. Cracow Art Week pozostaje także platformą komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejscem spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

Program główny

W Programie Głównym uczestniczą zarówno galerie z wieloletnią tradycję, jak efemeryczne project roomy: łącznie ponad 50 lokalizacji, a pośród nich laureaci sekcji Laboratorium wspierającej początkujących twórców i kolektywy. Jak co roku organizatorzy odkrywają przed publicznością nowe przestrzenie prezentujące sztukę współczesną: od regularnie działających galerii, poprzez pracownie artystyczne aż do strychów czy mieszkań. Wzorem zeszłorocznej edycji Krakers wychodzi również z instalacją w przestrzeni publicznej – już 13 czerwca o godzinie 13:00 w Parku przy Śluzie w dzielnicy Dąbie nastąpi oficjalnie odsłonięcie pracy Szymona Kobylarza ,,Pitagoras ratujący drzewo”.

Cracow Art Week KRAKERS 2021, sztuka współczesna, Kraków, niezła sztuka

Cracow Art Week KRAKERS 2021, fot. archiwum Fundacji Wschód Sztuki

Program partnerski

Za blisko 30 wydarzeń Programu Partnerskiego odpowiada natomiast Wydział Sztuki w Mieście 9.0 Uniwersytetu Pedagogicznego. Jedną z części wspólnych programów głównego oraz partnerskiego, organizowaną we współpracy z Cricoteką oraz Lotnym Domem Wydawniczym, będzie wystawa zbiorowa ,,Niezrealizowane projekty ostatniej dekady 2010-2020”, kuratorowana przez Łukasza Surowca oraz Martę Romankiv. Przybierze ona formę tymczasowego warsztatu wydawniczego.

Program towarzyszący

Jak co roku, nie zabraknie również propozycji zebranych w Programie Towarzyszącym, obejmującym między innymi warsztaty, spotkania z artystami czy specjalnie opracowane trasy szlakiem krakowskich galerii i dzielnic. Norman Leto pokaże swój dzień pracy, komentując powstające na bieżąco dzieło w ramach tegorocznego Artist Talk. W panelu dyskusyjnym w Międzynarodowym Centrum Kultury wezmą natomiast udział przedstawiciele środowiska akademickiego, w tym rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ponad 40 wydarzeń przygotowanych we współpracy z czołowymi instytucjami dedykowanymi sztukom wizualnym to doskonała okazja, by po okresie zawieszenia wrócić do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Cracow Art Week KRAKERS 2021, sztuka współczesna, Kraków, niezła sztuka

Cracow Art Week KRAKERS 2021, fot. archiwum Fundacji Wschód Sztuki


Projekt Cracow Art Week KRAKERS 2021: (NO) HOPE jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie www.cracowartweek.pl oraz w mediach społecznościowych: FB @cracowartweek, IG @cracowartweek.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztuka



Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *