O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

KRONIK@ – nowy projekt dla miłośników sztuki i nie tylko!Potrzebujemy Twojej pomocy. Wesprzyj nas »

Powstaje nowy projekt kierowany do fanów kultury i sztuki – KRONIK@. Będzie to platforma, która umożliwi nieograniczony dostęp do zasobów kultury każdemu, bez wychodzenia z domu. W jednym miejscu będzie można poznać dorobek polskiej kultury, nauki i sztuki. KRONIK@ to skrót od Krajowego Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. Oznacza nic innego jak zbiór zasobów polskiego dziedzictwa narodowego z zakresu nauki i kultury.

KRONIK@, repozytorium, niezła sztuka

Portal KRONIK@ dzięki internetowej multiwyszukiwarce da możliwość prostego i szybkiego dostępu do zasobów kultury. Kto będzie mógł skorzystać z portalu? Każdy, i to bezpłatnie. Portal będzie spełniał standardy dostępności. Bardzo ważne w procesie tworzenia portalu było spełnienie założeń dostosowania go dla osób niepełnosprawnych.

Otwarte dane »

Swoje zbiory udostępnią takie instytucje jak: Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Będzie można przejrzeć książki, czasopisma, fotografie, zbiory muzealne i archiwalne. Dostępne będą dokumenty pochodzące z różnych epok historycznych, a także książki również tych mniej znanych autorów, które do tej pory nie były dostępne dla wszystkich. Wiedzę na temat epoki i twórców będzie można czerpać nie tylko oglądając dzieła sztuki, ale również zanurzając się w materiały archiwalne czy listy.

KRONIK@, repozytorium, niezła sztuka

Wszystkie działania związane z projektem łączy postać Mikołaja Kopernika. Wybór nie był przypadkowy. Ten związany z wieloma dziedzinami wielki uczony, z pewnością przychylnym okiem patrzyłby na innowacyjne rozwiązania, propagowanie kultury i nieograniczony dostęp do wiedzy.

KRONIK@, repozytorium, niezła sztukaDlaczego KRONIK@ jest wyjątkowa skoro takie zbiory kultury istnieją już chociażby w bibliotekach czy wielu innych miejscach w Internecie? Różnica jest jedna, ale szalenie istotna. KRONIK@ zbierze w jednym miejscu wszystko to, co można teraz znaleźć na różnych platformach.

Co ważne, portal pozwoli nie tylko na przeszukiwanie zgromadzonych zasobów, ale każdy będzie mógł z niego korzystać na wiele sposobów – jako użytkownik i twórca! Z jednej strony portal umożliwi przeglądanie już istniejących kolekcji, ale także… tworzenie własnych. Co na pewno jeszcze bardziej zaangażuje użytkowników w dynamiczny proces poznawania ciekawych zasobów repozytorium. Baza dzieł sztuki, archiwów i fotografii nie będzie zamkniętą całością, będzie się wciąż rozwijać i poszerzać, a wszystko dzięki pomocy użytkowników. Jeśli posiadasz zdigitalizowane zbiory, możesz podzielić się nimi z innymi użytkownikami i dołożyć swoją cegiełkę!

Dostęp do portalu będzie miał każdy – zarówno osoby zawodowo związane z kulturą i sztuką jak i wszyscy miłośnicy, którzy interesują się tymi dziedzinami. Zwiększenie dostępności do zasobów cyfrowych to jednak nie jedyny powód powstania projektu KRONIK@. Poprawienie ich jakości zwiększy możliwość ponownego wykorzystania w usługach i aplikacjach, a to z kolei przyczyni się do popularyzacji dorobku polskiej kultury w niebanalny i przystępny dla użytkowników sposób. Przyzwyczajeni do poświęcania czasu na smartfony i komputery, możemy wykorzystać je do tego, co lubimy lub w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę. Ogromna ilość zasobów sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego KRONIK@ jest warta sprawdzenia nawet, jeśli nie uważasz się za wielkiego amatora polskiej sztuki.


Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Wszystkie publikacje finansowane są dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *