O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

12 miast według Tytusa Brzozowskiego, czyli podróż dookoła świata śladami polskiego dziedzictwaPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Zapraszamy do wspólnej podróży śladami polskiego dziedzictwa poza granicami kraju. Przewodnikiem podczas tej wyprawy będzie znany polski artysta Tytus Brzozowski, architekt i akwarelista, który wspólnie z Instytutem POLONIKA stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca i obiekty stanowiące materialne świadectwo obecności Polaków. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z namalowanych miast. Prace można oglądać na wystawie 12 miast na platformie Google Arts&Culture », która jest pierwszą z serii wystaw w ramach projektu Tytus Brzozowski. 12 miast.

Od 15. czerwca w Muzeum im. Bolesława Biegasa (Al. Jerozolimskie 51) trwa wystawa Tytus Brzozowski. 12 miast. Prace będą prezentowane tam do 13 lipca, a później wyruszą w świat.

12 miast, Polonika, Tytus Brzozowski, Drezno, Niezła sztuka

Tytus Brzozowski Drezno z cyklu 12 miast

Śladami Polaków od Chicago do Tbilisi

Tytus Brzozowski, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, akwarela, sztuka polska, artysta polski, niezła sztuka12 miast to cykl obrazów, które wspierają pamięć o polskiej kulturze za granicą. Każda praca przedstawia charakter miejsca harmonijnie spleciony z ważnymi dla nas obiektami. Można tu zauważyć, jak dużą rolę w budowie wizerunku miasta mają kolory, tak inne w stonowanym Paryżu niż żywym Wilnie. W ten przeciekawy świat architektury, wplecione są postaci tak ważnych dla naszej historii. Barwne akwarele ukazują miasta w charakterystyczny dla artysty sposób. Brzozowski eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą obiekty, które w rzeczywistości są od siebie oddalone. Widoczne na obrazach zestawienia wskazują na konteksty historyczne i powiązania między nimi. Wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju i często o nich nie wiemy, dlatego właśnie celem tego wspólnego projektu Instytutu POLONIKA i Tytusa Brzozowskiego jest popularyzacja wiedzy na ich temat.


Tekst: Anna Ekielska
© Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKAPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *