O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

20. Warszawskie Targi SztukiPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

20. Warszawskie Targi Sztuki
EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego 12/14 Warszawa
24-26.11. 2023

W tym roku przypada 20. jubileuszowa edycja Warszawskich Targów Sztuki. Będziemy gościć ponad 100 wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Większość to galerie sztuki współczesnej, sztukę dawną pokażą antykwariaty, m.in. Berżera, D. A. Rempex, Krak Antiquariat. Dzieła Bolesława Biegasa, tworzącego przede wszystkim we Francji zaprezentuje Biegas Art Gallery.

Warszawskie Targi Sztuki, Warszawa, sztuka współczesna, sztuka polska, Niezła sztuka

Warszawskie Targi Sztuki

Sztuka tworzona po 1945 roku pojawi się m.in. w Galerii Sztuki Współczesnej ESTA, Nocny Art Patrol, Artemis, Piękna Gallery, Arttrakt, mia Art Gallery, Wall Space Gallery, Beat 16, ToTuart, Galerii Grafiki i Plakatu, Molski Gallery, Piekary. Po raz pierwszy będziemy gościć m.in. Art Rytel, Export/Import, Your Art Maison i Dom No 7 – dawne atelier i prywatna galeria Hanny i Leszka Nowosielskich, twórców ceramiki artystycznej.

Natalia Rybka, Galeria van Rij, Warszawskie Targi Sztuki, sztuka współczesna, sztuka polska, Niezła Sztuka

Natalia Rybka / Galeria van Rij, fot. Warszawskie Targi Sztuki

Oferta jest na tyle zróżnicowana, że każdy w zależności od zasobności portfela powinien coś dla siebie odpowiedniego znaleźć, a będzie w czym wybierać. Ponad 1500 obiektów – w tym malarstwo – współczesne oraz dawni mistrzowie, rzeźba, grafika, unikatowa biżuteria oraz rzemiosło artystyczne. Dostępne będą też prace wybitnych klasyków współczesności m.in. Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Jana Dobkowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Henryka Stażewskiego, Aleksandry Jachtomy, Stefana Krygiera, Stanisława Fijałkowskiego, Stanisława Dróżdża, Józefa Hałasa a także prace Leszka Knaflewskiego, Rafała Bujnowskiego, Piotra Młodożeńca, Ewy Kuryluk, Józefa Wilkonia, Wojciecha Siudmaka, Jarosława Modzelewskiego, Rafała Olbińskiego, Grzegorza Grzyba, Beaty Ewy Białeckiej oraz młodych twórców: m.in. Moniki Misztal, Dawida Czycza, Łukasza Patelczyka, Tomasza Górnickiego, Andrzeja Kuliga oraz Wiktora Gałki. Jak zwykle pojawią się też czołowe wydawnictwa artystyczne (m.in. Księgarnia artystyczna Zachęta, Kurtiak i Ley, Bosz, Arkady).

Od lat misją Warszawskich Targów Sztuki jest propagowanie sztuki, w szerokim tego słowa znaczeniu. Nadal duży nacisk kładziemy na edukację, w przypadku sztuki cały czas jest wiele do nadrobienia. Zawsze przygotowujemy ciekawe wystawy towarzyszące, przybliżyliśmy już szerszej publiczności dokonania takich tuzów jak: Jacek Malczewski, Witkacy, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor czy Magdalena Abakanowicz.

Masakazu Miyanaga, Galeria van Rij, Warszawskie Targi Sztuki, sztuka japońska, sztuka współczesna, Niezła Sztuka

Masakazu Miyanaga / Galeria van Rij, fot. Warszawskie Targi Sztuki

„– W tym roku Targom będą towarzyszyć trzy wystawy: Forma mówi prof. Janusza Antoniego Pastwy (mecenas wystawy Limited Edition Gallery), wybitnego artysty i pedagoga, laureata wielu prestiżowych nagród, autora m.in. Kwadrygi Apollina zdobiącej Teatr Wielki w Warszawie. Artysta tworzy klasyczne rzeźby w różnych materiałach m.in. w kamieniu, marmurze. Kolejna wystawa Artyści – wyjątkowe prace Józka Nowaka, autora m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Monachium czy Sissi w Possenhofen to rzeźby – portrety z drewna topolowego i olchowego uwieczniające grupę znanych artystów polskich (m.in. Henryk Stażewski, Alina Szapocznikow, Roman Opałka, Stefan Gierowski) i zagranicznych (m.in. Anthony Cragg, Gerhard Richter, Andy Warhol, Alberto Giacometti). Trzecia wystawa Jacek Siudziński in memoriam (mecenas Muzeum Ziemi Mińskiej) poświęcona pamięci, przedwcześnie zmarłego Jacka Siudzińskiego, który zaraz po dyplomie reprezentował polskich artystów młodego pokolenia na Biennale de Paris w 1982 roku. Artysta chętnie eksperymentował, czasem płótno zamieniał na deskę, powstawały wówczas oryginalne obiekty. Obok erotycznych prac równolegle tworzył prace też o tematyce sakralnej (m.in. Droga Krzyżowa w kościele pw. św. Anny w Ottenhöfen/Schwarzwald)” – mówi Kama Zboralska, dyr. programowa WTS.

Jacek Siudzinski, Warszawskie Targi Sztuki, sztuka współczesna, sztuka polska, Niezła Sztuka

Jacek Siudziński in memoriam, fot. Warszawskie Targi Sztuki

Agata Kus, Piękna Gallery, Warszawskie Targi Sztuki, sztuka współczesna, Niezła Sztuka

Agata Kus / Piękna Gallery, fot. Warszawskie Targi Sztuki

Zawsze staramy się przygotować interesujący program spotkań i wykładów (wstęp wolny) nie tylko z zakresu czystej sztuki ale także m.in. o tak istotnym społecznym działaniu biznesu na rzecz wspierania projektów artystycznych. Z pewnością ten mariaż biznesu i sztuki przybliży Omenaa Mensah, prezes Omenaa Art Foundation. Fundacja zajmuje się wszechstronnym wspieraniem wszelkich przejawów twórczości artystycznej, organizuje też spektakularną Wielką Aukcję Charytatywną. Niesamowitą biografię słynnej naszej rodaczki Tamary Łempickiej wzbogaci wspomnieniami Marisa Łempicka, jej prawnuczka. Warto też wspomnieć o wykładzie poświęconym różnym obliczom współczesnej rzeźby (prof. Antoni Janusz Pastwa, Tomasz Górnicki, Józek Nowak oraz Maciej Aleksandrowicz – dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) oraz posłuchać rozmowy na temat polskiego plakatu (Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski, Ryszard Kajzer). Z okazji okrągłego 20. jubileuszu WTS, Piotr Lengiewicz i Marek Lengiewicz, właściciele D. A. Rempex oraz Warszawskich Targów Sztuki przypomną jak tworzył się u nas rynek sztuki – pionierskie aukcje, początki Warszawskich Targów sztuki itd. A jak zmieniało się podejście do tej jednej z najważniejszych u nas imprez kulturalnych?

„– Z perspektywy tych dwóch dekad mogę powiedzieć, że zauważalny jest wzrost świadomości wystawców o konieczności bycia na takiej imprezie, także z punktu widzenia wizerunkowego. Dziś w dobie wszechobecnego Internetu obecność w Targach jest czymś co ma wartość samą w sobie. To miejsce nie tylko handlowe ale także edukacyjne, artystyczne, biznesowe i towarzyskie. Nasze Targi rozwijały się bardzo organicznie. To nie była impreza, dla której zgromadzono duży budżet i w związku z tym mogliśmy od razu działać na 100%, zresztą nadal tak jest. To uwarunkowanie mam wrażenie mocno wpływało na rozsądne podejście do każdej kolejnej edycji Targów i do podejmowanych decyzji. Zmienialiśmy miejsca, zwiększaliśmy ilość wystawców, podnosiliśmy jakość zabudowy to wszystko było procesem, który w rezultacie sprawił, że tegoroczne WTS zarówno w kontekście miejsca, jak i zabudowy i wielkości wydają mi się optymalne” – mówi Piotr Lengiewicz.

Jarek Puczel, Galeria Milano, Warszawskie Targi Sztuki, sztuka polska, sztuka współczesna, Niezła Sztuka

Jarek Puczel / Galeria Milano, fot. Warszawskie Targi Sztuki

W zeszłym roku w ciągu niespełna 3-ch dni WTS odwiedziło ponad 10 tys. osób, a wiele zawartych transakcji świadczy, że doceniony został także poziom obiektów proponowanych przez wystawców, zakwalifikowanych przez Radę Programową WTS.

„– Tym bardziej jestem bardzo dumny, że wytrwaliśmy przy tym projekcie tyle lat i myślę o nim z dużą satysfakcją. To naprawdę wydarzenie na dużą skalę jak na polskie warunki i do tego bez strategicznego sponsora. Muszę dodać, że miałem dużo szczęścia do osób, które były przy Targach i które w swoim czasie oddawały im dużo energii, a byli to Adam Chełstowski i Kasia Włodarska. Teraz, od ponad 10 lat Targi są przede wszystkim w dwóch rękach: Kamy Zboralskiej i Katarzyny Marciniak. Uważam, że obie świetnie się uzupełniają, mają wizję zgodną z moją i doskonale wywiązują się ze swoich zadań. Jestem bardzo dumny, że te osoby są razem ze mną bo taka załoga jaka jest teraz i jaka dołącza do nas na klika tygodni przed datą targów to wielka DUMA. Bez osób z takim podejściem i zaangażowaniem ta impreza by nie była taką jaką jest” – dodaje Piotr Lengiewicz.

Warszawskie Targi Sztuki, Warszawa, sztuka współczesna, sztuka polska, Niezła sztuka

HARMONOGRAM

25.11 • sobota

Godz. 12.00
20. lecie Warszawskich Targów Sztuki. Narodziny polskiego rynku sztuki – pierwsze targi, pionierskie aukcje itd. – Marek Lengiewicz i Piotr Lengiewicz, inicjatorzy i właściciele WTS. Prowadzenie Piotr Sarzyński (dziennikarz „Polityka”)
Godz. 14.00
Język sztuki-książki o sztuce – prof. Jerzy Bralczyk. Prowadzenie Jerzy Kisielewski (dziennikarz radiowy i telewizyjny)
Godz. 16.00
Różne oblicza współczesnej rzeźby – Artyści: Antoni Janusz Pastwa, Józek Nowak, Tomasz Górnicki oraz Maciej Aleksandrowicz ( dyr. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku). Prowadzenie Małgorzata Piwowar (dziennikarka „Rzeczpospolita”)
Godz. 17.30
Komu potrzebne są rankingi sztuki ? Kompas Młodej Sztuki – Kama Zboralska (inicjatorka KMS), Eulalia Domanowska (dyr. Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie), Magdalena Mielnicka (właścicielka mia Art Gallery). Prowadzenie Nika Łoziak (dziennikarka)

26.11 • niedziela

Godz. 12.00
Talent i legenda – Tamara Łempicka odkrywana na nowo – Marisa Łempicka, prawnuczka Artystki. Prowadzenie Anna Fieducik-Szendzielarz (dziennikarka)
Godz. 14.00
„Polski plakat – Artyści: Andrzej Pągowski, Mieczysław Wasilewski, Ryszard Kajzer. Prowadzenie Weronika Wawrzkowicz, dziennikarka Radia Nowy Świat, autorka kanału Rozmawiam, bo lubię
Godz. 16. 00
Społeczna odpowiedzialność biznesu na rzecz działań społecznych – Omenaa Mensah, prezes Omenaa Art Foundation, fundacji, która zajmuje się wszechstronnym wspieraniem wszelkich przejawów twórczości artystycznej. Prowadzenie Paweł Witkowski (kurator Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”)

Przeczytaj więcej
www.warszawskietargisztuki.pl

Warszawskie Targi Sztuki, Warszawa, sztuka współczesna, sztuka polska, Niezła sztuka


fleuron niezła sztuka pipsztok

Dziękujemy Ci, że czytasz nasze artykuły. Właśnie z myślą o takich cudownych osobach jak Ty je tworzymy. Osobach, które lubią czytać i doceniają nasze publikacje. Wszystko, co widzisz na portalu jest dostępne bezpłatnie, a ponieważ wkładamy w to dużo serca i pracy, to również zajmuje nam to sporo czasu. Nie mamy na prowadzenie portalu grantu ani pomocy żadnej instytucji. Bez Waszych darowizn nie będziemy miały funduszy na publikacje. Dlatego Twoje wsparcie jest dla nas bardzo ważne. Jeśli lubisz czytać niezłosztukowe artykuły – wesprzyj nas.
Dziękujemy Ci bardzo, Joanna i Dana, założycielki Fundacji Niezła sztukaPortal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *