O czym chcesz poczytać?
  • Słowa kluczowe

  • Tematyka

  • Rodzaj

  • Artysta

Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” Piotra Barszczowskiego zakwalifikowany do XIII Biennale Sztuki we FlorencjiPrzekaż nam 1.5%. Wesprzyj naszą edukacyjną misję »

Neowitraż pt. Ostatnia Wieczerza XXI to nowa wizja wydarzenia biblijnego, próba rezygnacji z silnego wzoru jakim jest kompozycja „długiego stołu Leonarda da Vinci” na rzecz nowatorskiego rozwiązania w warstwie plastyczno-teologicznej. Artysta-plastyk, projektant, teolog i pedagog Piotr Franciszek Barszczowski proponuje nowy układ kompozycji, niespodziewaną perspektywę, jak również osadza biblijną historię w XXI wieku, stosuje Złoty Podział, Ciąg Fibonacciego, bryły platońskie, anamorfozę, tenebryzm, atrybuty, znaki i symbole.

Piotr Barszczowski, Ostatnia wieczerza, Biennale Sztuki we Florencji, niezła sztuka

Piotr Barszczowski, Ostatnia Wieczerza, fot. dzięki uprzejmości autora

Praca właściwa nad dziełem została poprzedzona wnikliwym badaniem tematu w zakresie historii sztuki, szkicami koncepcyjnymi, castingiem na statystów oraz sesją fotograficzną. „Neowitraż” – autorska technika łączy stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi foto-kolażu i druku. Podstawą pracy nad dziełem była makro i mikro-fotografia. Ponad 2 tys. zdjęć chleba i wina dosłownie i w przenośni mówi o ustanowieniu przez Jezusa Sakramentu Eucharystii. Obraz został naniesiony na specjalne płótno do podświetlania o wym. 280 × 173 cm Ostatnią Wieczerzę XXI można oglądać w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. To dar autora dla najstarszego w Polsce klasztoru.

Piotr Barszczowski, Ostatnia wieczerza, Biennale Sztuki we Florencji, niezła sztuka

Piotr Barszczowski, Ostatnia Wieczerza, fot. dzięki uprzejmości autora

Dzieło zostało dostrzeżone przez zespół kuratorów międzynarodowej wystawy i konkursu XIII Biennale Sztuki we Florencji. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Kobieta przez wieki w sztuce”. Zarówno echo renesansu jak i motyw 12 kobiet w Ostatniej Wieczerzy XXI został doceniony przez włoską komisję.

Koszty przygotowań, transportu, opłaty uczestnictwa i ekspozycji generują spore koszty. Niezbędna jest pomoc i wsparcie finansowe dla uzyskania efektów, które mogą przynieść korzyści dla wizerunku polskiej sztuki w świecie, a w szerszym kontekście artystycznym i teologicznym nawet zmiany w sposobie myślenia o sztuce i religii. W historii powszechnej i szczególnie w historii sztuki instytucja Mecenatu nad artystami i ich utworami dawała zawsze dobre rezultaty, które do dziś odczuwamy a same dzieła podziwiamy w muzeach, galeriach i tysiącach albumów.

Kontakt z artystą »Portal NiezlaSztuka.net prowadzony jest przez Fundację Promocji Sztuki „Niezła Sztuka”. Publikacje finansowane są głównie dzięki darowiznom Czytelników. Dlatego Twoja pomoc jest bardzo ważna. Jeśli chcesz wesprzeć nas w tworzeniu tego miejsca w polskim internecie na temat sztuki, będziemy Ci bardzo wdzięczni.

Wesprzyj »2 thoughts on “Neowitraż „Ostatnia Wieczerza XXI” Piotra Barszczowskiego zakwalifikowany do XIII Biennale Sztuki we Florencji

    • Dawno nie widziałem nic tak poruszającego, łamiącego konwencje i utarte schematy w sposób niezwykle odważny a zarazem subtelny i inteligentny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *